XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#16 27.02.2011 22:25:25

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Отг: Подслон от остатъци по земята

Bob е прав за наводняването при дъжд. Явно трябва да се направи и отводнително каналче около заслона, но както и Velio отбеляза, всичко е направено "тестово" и всичко, за което сега се сещаме са необходими, но "екстри".

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#17 27.02.2011 23:41:27

velio
Bushman

Регистриран: 17.02.2011

Тая купчина, която се вижда са основно сечени клони от дърветата. Нямам идея кой и защо ги е сякъл. Имаше още 2 такива купчини, но от тях почти не можеше да се взимат клони за конструкцията - трябваше много да си играя да дялкам израстъците, за да се получи чиста пръчка. Ставаха обаче за накрая - да се нахвърлят отгоре.  smile  Основно събирах дърва от земята. Иначе към 2 часа се мотах, ама не си давах и много зор. Трупах известно количество пръчки накуп и ги нареждах по конструкцията. Като свършеха пак така. Може и доста по-бързо да стане, стига да си избереш място с повече и по-хубав материал около теб. А и ако си на зор, няма да се шматкаш.  roll

Относно дъжда - по принцип трябва да се нахрълят още много клони и листа отгоре, а не като мен. Също би следвало да се направи в по-гъста гора. От тия двете неща - не би трябвало да има чак такъв проблем с наводнение. Бая дъжд ще трябва да се изсипе.  smile  Но така или иначе, може да се измисли някакъв канал да се изкопае отстрани, като на палатка.

Иначе, ето как би трябвало да изглежда подобен заслон:
debris6.jpg

Офлайн

0

#18 28.02.2011 09:46:13

mchervenkov
Редови

Регистриран: 18.12.2009

Вельо, май си ловджия а?

Мързелът е подсъзнателна мъдрост.

Офлайн

0

#19 28.02.2011 09:51:36

velio
Bushman

mchervenkov написа:

Вельо, май си ловджия а?

Доста съм далече от ловджия  smile
Нито харесвам огнестрелно оръжие, нито ме кефи идеята да стрелям без причина по животни. По-скоро съм турист, с влечение към бушкрафта  smile

Офлайн

0

#20 28.02.2011 23:32:37

webe
Редови

Регистриран: 07.11.2010

Как защо се копае , защото земята когато е студено замръзва и като се копае се открива по-топлия слой.Дори на пипане се усеща.

Yesterday is history.Today is a gift.Tomorrow is a mistery.
По малко , ама с хляб !

Офлайн

0

#21 28.02.2011 23:55:43

RELAX
Модератор

По въпроса за копането и топлата земя - една тънкост прилагана в гората: при положение, че дълго време ще стоите на едно место върху снежна покривка, зада не мръзнат краката се отрстранява снега в периметър 1 х 1 метър до "черна" земя и там е значително е по-топло! Това е ловджийски трик - проверено лично и помага!

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

Офлайн

0

#22 06.10.2011 22:39:20

strumenov
Новодошъл

От: Нови пазар; Варна
Регистриран: 06.10.2011

Да определено копаенето до " черна" земя е по приятния вариант през студените месеци. Геотермалната енергия е източник който е много актуален в момента, в скандинавските страни  ( до колкото можем да говорим за този вид енергия на 20 см под повърхността, но ако не ГЕО то каква груга енергия пък трябва да е )

The steeper the climb the better the vista !

Офлайн

0

#23 06.10.2011 22:46:31

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Малко офтопик - в евентуално мъгляво бъдеще съм замислил строеж на собствен дом. Наскоро гледах филмче по Дискавъри за "зелени" домове, вкл. отопление/охлаждане чрез геотермална енергия и много се зарибих от идеята. Дали е приложимо това в България ?

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#24 06.10.2011 22:53:30

Momchil
Редови

Регистриран: 19.08.2010

windwarrior написа:

Малко офтопик - в евентуално мъгляво бъдеще съм замислил строеж на собствен дом.

И аз така,ама предполагам ще си остане само замисъл wink

А що се отнася до геотермалната енергия,бих казал,че слънчевата и вятърната са по-реалистични.

Офлайн

0

#25 06.10.2011 23:03:42

velio
Bushman

последно доколкото се бях информирал за геотермалната енергия, на определена дълбочина - 10-20 метра под земята се закопава некаква кутия /по спомен нещо към между 2-4 квадрата беше/ и това реално се загрява от земята. Нещо такова беше. Мисля, че е приложимо и за тук, но беше доста скъпо. Определено фотоволтаични клетки на покрива са по-добър вариант.

Да определено копаенето до " черна" земя е по приятния вариант през студените месеци. Геотермалната енергия е източник който е много актуален в момента, в скандинавските страни  ( до колкото можем да говорим за този вид енергия на 20 см под повърхността, но ако не ГЕО то каква груга енергия пък трябва да е )

като го правих тоя подслон не бях много наясно за какво требва да се копае. Сега обаче си мисля, че след като се изкопае дупката, по правило се ,,запълва" с 2-3 реда клечки - най-долния по дължината на дупката, втория ред по ширина, а ако е по-студено може и повече слоеве, реално тия слоеве те изолират от земята. Получава се въздушна бариера между теб и земята

Офлайн

0

#26 06.10.2011 23:17:16

RELAX
Модератор

smile Wind, за геотермална енергия ще трябва да предвидиш дома си малко по-наизток, demek към ''наща'' Б-я...
Нови пазар - шистов газ, с. Мараш - топли минерални извори = геотермални източници  big_smile  - чакаме ви !

Офлайн

0

#27 06.10.2011 23:38:03

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Мислил съм и за фотоволтаици, но определено те са по подходящи за региона на Вельо - в Сандански е слънчево 320 от 365 дни в годината. А и около София не липсват геотермални източници - Горна Баня, Банкя и т.н. Да не говорим че на пъпа на София (до ЦУМ) има минерален (топъл) извор - Баня Башъ.

Ама докато не осигурим $$$-те, засега си остават само планове. И да, както спомена и Вельо - определено си е скъпо удоволствие да бъдеш "зелен". Поне в България и в наше време. Наскоро купувах кола на жената. По нейно изрично желание, първо гледахме хибридни брички (Приус) - еми егаси, 2-пъти по скъпи от нормалните. Ако имах парите - бих си го позволил, ама...

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#28 07.10.2011 00:06:36

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

strumenov... добре дошъл, адаш! wink Всъщност и аз съм Стоян Руменов... Стоянов. wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#29 07.10.2011 00:11:30

Momchil
Редови

Регистриран: 19.08.2010

Между другото има една серия на Survivorman - Off The Grid,нещо като пилотен епизод,където го показват Лес Страуд как си строи къща която да е напълно енергийно независима и в крайна сметка всичко доста скъпо му излезе,но и той не си прави труда да направи нищо сам,всичко контрактори...Има я серията по торент тракерите:

http://thepiratebay.org/torrent/4590015 … e_Grid.avi

давам този линк,щото нямам достъп до замунда и други бг тракъри.

Офлайн

0

#30 07.10.2011 08:52:18

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

За съжаление, всяко нещо, което те прави малко "off the grid", излиза скъпо. Не защото е скъпо само по себе си, а защото е направено скъпо. Комерсиалният ни свят се нуждае от зависими. Монополите не търпят независимите. Ако искаш да си независим - ще си платиш скъпо. Толкова, че да стигнеш до извода, че е по-добре да си зависим.

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff