XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 27.02.2011 17:50:25

velio
Bushman

Регистриран: 17.02.2011

Подслон от остатъци по земята

Ето едно предложение за подслон, за който не се изисква друг инструмент освен нож.
Използват се ,,боклуци" от земята - хубаво е да има дървени съчки различни размери и най-вече клони, листа и каквото друго може да се натрупа върху основата на колибата.
Ето и малко снимков материал - мисля, че ще добиете представа за какво става въпрос  smile

Първо си намирате подходящо място - равно и с достатъчно ,,строителен материал" наоколо
IMG_6017.jpg

Лягате на земята и си взимате мярка за ширина - малко по широко от двете рамена и изкопавате канал на това разтояние. Колкото е по-студено - толкова по-дълбоко ще копаете. 10-15 см е добре, ако не е прекалено студено.
IMG_6019.jpg

Пълните канала със съчки, които да ви изолират от земята. Желателно е да се наредят поне 2 реда, аз направих само 1, щото нямах намерение да оставам за вечерта, а само да видя какво ще се получи  smile Втория ред ги редите перпендикулярно на първия
IMG_6021.jpg

За основни греди на конструкцията са ви нужни 2 здрави пръчки по около 60-70 см, поставени в положение обърнато "V"-образно  и една по-здрава, поне 2.20 м.
IMG_6023.jpg

IMG_6025.jpg

След това напречно на основната греда се нареждат малки съчки, върху които ще трупате каквото намерите
IMG_6027.jpg

IMG_6028.jpg

IMG_6029.jpg

След като основата ви е готова - слагате отгоре каквото намерите, което да ви топли и пази от дъжда. В моя случай бях в иглолистна горичка, та имаше само клони с игли. По-подходящо ще е, ако има широколистна гора да трупате шума от земята. В тоя случай трябва да натрупате около метър настрани и колибата прилича на иглу отвън  smile
IMG_6030.jpg

IMG_6033.jpg

IMG_6034.jpg

IMG_6042.jpg

IMG_6045.jpg

IMG_6047.jpg

Отвътре върху съчките трябва да нахвърляте колкото намерите повече суха трева и въобще нещо меко, върху което да легнете, а и да ви топли допълнително.
Друго, което ми хрумна докато го правех - ако си носите 1-2 големи найлонови чували за смет в раницата, може да ги ползвате като допълнителна хидроизолация. Най-добре да ги сложите върху основната греда и върху тях да наредите напречните съчки.
Горе-долу добре се получи, ако нещо друго ви интересува - питайте  smile

Офлайн

0

#2 27.02.2011 18:09:17

soti
Редови

Регистриран: 21.05.2010

Отг: Подслон от остатъци по земята

Евала smile добре направено и онагледено.
Защо реши да го направиш на сравнително открито място ???
Ефекта ще е по голям ако над заслона има дървета  които да те пазат от роса например а и температурата би трябвало да е малко по висока от тази на открито място ...

Потомци, вий напразно ще се ровите,
докрай едва ли ще узнайте вий,
когато се наливаха основите —
какъв живот живяхме ний!

Офлайн

0

#3 27.02.2011 18:14:28

velio
Bushman

направих го на открито, защото исках само да видя какво ще се получи. Нямах намерение да оставам да спя там, защото мястото е близо до града и минават постоянно хора наблизо  smile
Ако реша да го тествам в полеви условия ще ида на по-забутано място и ще направя друга колиба  smile

Иначе в първия пост забравих да напиша, че може да се направи и по-голяма, за 2-3 човека. Тогава ще стане и по-бързо, щото 1 може да носи ,,матрЯл", а другия да чупи и да строи.

Офлайн

0

#4 27.02.2011 18:27:03

soti
Редови

smile  Да мерси за инфото и аз реших че е показно но реших да те питам все пак.
Да попитам ... гледам че си от Сандански.Преди повече от 20 години съм ходил натам и си спомням едни страхотни бамбукови горички.Мисля че бяха някъде около резиденцията на Тодор Живков. Има ли ги още или всичко е затрито вече ?

какъв живот живяхме ний!

Офлайн

0

#5 27.02.2011 18:34:27

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

velio, моите адмирации! Има какво още да се пипне по заслона (говоря за доста повече "боклуци" отгоре му), но това отдавам на факта, че всичко е направено само за проба. wink

П.П. Може ли да ползвам твоите снимки, ако някой път се наложи да пиша нещо за тия заслони?

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#6 27.02.2011 18:35:32

velio
Bushman

Има я още бамбуковата гора  smile
само, че не е до резиденцията на бай Тошо, а е северно от града по пътя за с. Левуново и местността ,,Попина лъка"  wink

Офлайн

0

#7 27.02.2011 18:38:45

velio
Bushman

xenos написа:

velio, моите адмирации! Има какво още да се пипне по заслона (говоря за доста повече "боклуци" отгоре му), но това отдавам на факта, че всичко е направено само за проба. wink

П.П. Може ли да ползвам твоите снимки, ако някой път се наложи да пиша нещо за тия заслони?

определено му трябваха още доста боклуци отгоре на заслона, ама не ми се занимаваше повече  roll
най ме е яд, че не взех две наденици да сложа на огъня да се ,,правят", докато се занимавах с колибата  big_smile Ако си бях взел нещо за ядене, можеше и да поостана повече и да го направя по-добре, но нищо  smile

За снимките - няма проблеми да ги ползваш където искаш  smile

Офлайн

0

#8 27.02.2011 19:03:43

soti
Редови

Мерси Velio, това е много полезно инфо за мен. При първа възможност ще намина  на там  да направя едно изследване на орнитофауната в тази горичка. Отдавна се чудя, ако мястото се е запазило, както казваш - какво ще намеря там.

какъв живот живяхме ний!

Офлайн

0

#9 27.02.2011 19:19:43

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Velio, чудесна статия и наистина лесен за изработка заслон. Браво за усилията!

Едно допълнение от мен - ако клоните от иглолистната растителност се слагат с върховете на игличките надолу ще се получава по-лесно отцеждане при дъжд и по-малко вода ще влиза в заслона. Това м/у другото важи и за широколистната растителност.

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#10 27.02.2011 19:39:30

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Страхотно показно!

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#11 27.02.2011 20:00:38

webe
Редови

Регистриран: 07.11.2010

Точно този тип подслон не съм го правил , но съм правил подслон с такива материали и мисля , че отгоре като се нахвърлят и широколистни листа се запечатва още по-добре.

Yesterday is history.Today is a gift.Tomorrow is a mistery.
По малко , ама с хляб !

Офлайн

0

#12 27.02.2011 20:52:43

scrooge
Редови

Регистриран: 21.02.2011

velio написа:

Колкото е по-студено - толкова по-дълбоко ще копаете. 10-15 см е добре, ако не е прекалено студено.

защо трябва да копаеш,за завет ли?

Офлайн

0

#13 27.02.2011 21:07:13

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

Отлично, даже много добре! Много хубаво материалче и чудесно онагледяване! smile

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#14 27.02.2011 21:19:28

velio
Bushman

scrooge написа:
velio написа:

Колкото е по-студено - толкова по-дълбоко ще копаете. 10-15 см е добре, ако не е прекалено студено.

защо трябва да копаеш,за завет ли?

честно казано, не съм 100% сигурен дали е така, НО - ако изкопаеш на по-дълбоко, можеш да наредиш повече слоеве със съчки под теб, като така се получава по-голям ,,джоб" с въздух между теб и земята - т.е. - по-голяма изолация.

Офлайн

0

#15 27.02.2011 22:16:50

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

Браво velio, а за колко време го направи - щото на една от снимките виждам цяла купчина с "боклуци" и спестяваш време да ги събираш. (освен ако не си я правил ти купчината?  big_smile )

Щото и при мен има борова гора, ама чесно казано бая работа си е да събера такъв куп.
А за изкопа, ако завали дали няма се напълни с вода? Мисля даже, че е по-добре да е леко изпъкнало нагоре
или поне равно и да се надигне с клоните?

Иначе 6+ за труда...и аз днеска копах из гората, ама тея дни по-подробно.  smile

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff