XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#16 19.01.2017 21:57:41

пацо
Редови

От: София
Регистриран: 08.03.2015

Отг: Кой какво носи със себе си в гората

Лично аз смятам , че човек трябва да държи на инструментите си и да се грижи за тях, защото за нашето хоби те не са просто инструменти а добър приятел!:)

Офлайн

1

#17 19.01.2017 22:02:14

osobso
Сталкер

Регистриран: 27.05.2016
Уеб-сайт

пацо написа:

Лично аз смятам , че човек трябва да държи на инструментите си и да се грижи за тях, защото за нашето хоби те не са просто инструменти а добър приятел!:)

Напълно съм съгласен с теб wink

In vino veritas, in aqua sanitas.

Принципите нямат никаква сила, ако не си добре нахранен.
Марк Твен

Офлайн

0

#18 19.01.2017 22:27:16

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

osobso написа:
пацо написа:

Абе и аз съм от ония опортюнисти, дето отказват да забиват трион с микрометър. Затова си нося нож резак и брадва.

И не се връзвам на Бачо.

Последно редактиран от Галимунди (19.01.2017 22:27:55)

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

1

#19 19.01.2017 22:32:27

osobso
Сталкер

Уеб-сайт

Тук е време да се намеси Бачо.Сигурно вече го сърби .... smile

Марк Твен

Офлайн

0

#20 19.01.2017 22:37:54

osobso
Сталкер

Уеб-сайт

Галимунди написа:
osobso написа:
пацо написа:

Абе и аз съм от ония опортюнисти, дето отказват да забиват трион с микрометър. Затова си нося нож резак и брадва.

И не се връзвам на Бачо.

Виж сега.. Истинският Бушкрафтър и нож не му требе. Ще си намери парче желязо или руда, дървени въглища, мях ще и направи. Ще си изкове нож, после брадва, па върхове за стрели и копия. Ще ги закали. После ще намери залежи на естествени камини за точене и ще ги заточи.

А ние сме лигльовци smile

Себе си визирам. Като знам как е натъпкана колата, като тръгваме уж на диво къмпингуване smile

Марк Твен

Офлайн

0

#21 19.01.2017 22:41:04

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

osobso написа:

Себе си визирам. Като знам как е натъпкана колата, като тръгваме уж на диво къмпингуване smile

Разправяй ми... слушам с интерес. А останалите се заливат сигурно.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#22 19.01.2017 22:47:13

osobso
Сталкер

Уеб-сайт

Галимунди написа:
osobso написа:

Разправяй ми... слушам с интерес. А останалите се заливат сигурно.

Кво да ти разправям. То не е за разправяне. Май само хлебопекарната не вземаме smile

Марк Твен

Офлайн

0

#23 20.01.2017 11:41:23

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Ванката оставя тапетите и подовите настилки.

Офлайн

1

#24 20.01.2017 13:02:46

f(x)dx
Редови

Регистриран: 21.05.2011

osobso написа:

Премествам се тук за да не оспамя прекалено много темата на Звяра.

Та ставаше въпрос за батонинга.

Хайде сега си сложете ръка на сърцето и да си признаят всички от нас дето нямат един фолдер в джоба, един фикс, още един фикс за резерва, брадвичка, сгъваем трион и някакво точило в себе си, когато отиват в гората smile Тук визирам само сечивата. Не говоря за другите джаджи дето мъкнем и я някога ги използваме, я не smile

Та общо взето според мен батонинга се използва на практика само, колкото да се се докаже, че може и с нож да се цепят дърва.

Аз май съм от тези дето не ползуват брадва. Просто имам един практически неразрушим нож - Buck Nighthawk и що бой е изял само ние двамата с него знаем.
А брадвата, след като за 5 години я използвах точно 2 пъти, накрая я подарих на баща ми да си сече в градината на село.

Сещам се и за един такъв случай от ножарските форуми. Не помня в кой точно се разрази голям спор нужно ли е да имаш ножче с тирбушон, когато ходиш в гората. Чак се очудих как умни и интелигентни хора могат да хабят време, нерви и едва ли не до бой да стигнат за подобна глупост. В разгара на битката някой хвърли много култов лаф, направо класика. Звучи нещо подобно:
"Представи си, забил си се някъде вдън горите тилилейски. С дни не си срещал жива душа, колата ти е на 50 километра, най-близката цивилизация на 100 километра от колата. И изведнъж на една полянка виждаш девица събрала в себе си най-хубавото от физиката на Анджелина Джоли, Лив Тайлър, Доли Партън, Олга Куриленко и Адриана Карембьо и най-мръсното от уменията Джема Джеймисън и Лора Крафт. Седи си тая девойка, облечена в сатенена рокличка до средата на бедрото, държи бутилка вино в ръка и ти казва: "Отвори ми виното и прави с мен каквото искаш". А ти нямаш тирбушон!"

Та така, представи си, че тая същата те помоли да батонираш с нож една цепеница и ти нямаш или не можеш. wink

Офлайн

3

#25 20.01.2017 13:13:27

osobso
Сталкер

Уеб-сайт

f(x)dx написа:
osobso написа:

Премествам се тук за да не оспамя прекалено много темата на Звяра.

Та ставаше въпрос за батонинга.

Хайде сега си сложете ръка на сърцето и да си признаят всички от нас дето нямат един фолдер в джоба, един фикс, още един фикс за резерва, брадвичка, сгъваем трион и някакво точило в себе си, когато отиват в гората smile Тук визирам само сечивата. Не говоря за другите джаджи дето мъкнем и я някога ги използваме, я не smile

Та общо взето според мен батонинга се използва на практика само, колкото да се се докаже, че може и с нож да се цепят дърва.

Аз май съм от тези дето не ползуват брадва. Просто имам един практически неразрушим нож - Buck Nighthawk и що бой е изял само ние двамата с него знаем.
А брадвата, след като за 5 години я използвах точно 2 пъти, накрая я подарих на баща ми да си сече в градината на село.

Сещам се и за един такъв случай от ножарските форуми. Не помня в кой точно се разрази голям спор нужно ли е да имаш ножче с тирбушон, когато ходиш в гората. Чак се очудих как умни и интелигентни хора могат да хабят време, нерви и едва ли не до бой да стигнат за подобна глупост. В разгара на битката някой хвърли много култов лаф, направо класика. Звучи нещо подобно:
"Представи си, забил си се някъде вдън горите тилилейски. С дни не си срещал жива душа, колата ти е на 50 километра, най-близката цивилизация на 100 километра от колата. И изведнъж на една полянка виждаш девица събрала в себе си най-хубавото от физиката на Анджелина Джоли, Лив Тайлър, Доли Партън, Олга Куриленко и Адриана Карембьо и най-мръсното от уменията Джема Джеймисън и Лора Крафт. Седи си тая девойка, облечена в сатенена рокличка до средата на бедрото, държи бутилка вино в ръка и ти казва: "Отвори ми виното и прави с мен каквото искаш". А ти нямаш тирбушон!"

Та така, представи си, че тая същата те помоли да батонираш с нож една цепеница и ти нямаш или не можеш. wink

Лафа е страхотен. Аргументите - неоспрорими smile

Аз не казвам, че не трябва да можеш. Казвам, че рядко ми се случва.

Марк Твен

Офлайн

0

#26 20.01.2017 13:34:10

Orlov
Редови

Регистриран: 03.05.2016

f(x)dx написа:

Ха, ха, ха.
На мен ми се случи точно същото. Но не беше пустош, а хотелска стая. Но аз бях подготвен - имах Викторинокс с тирбушон. И свършихме работа. И двете работи.  smile
Не че ако нямах намаше да свършим работа ама е гадно да напъхаш корковата тапа в бутилката с вино.
Да е жив и здрав Брадли че ме запали по тея Викториноксове.

Последно редактиран от Orlov (20.01.2017 13:35:32)

Офлайн

0

#27 20.01.2017 21:00:14

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

osobso написа:
Кольо написа:
osobso написа:

Относно батонинига. А да ви питам, кой от от вас е тръгнал в гората без брадве и колко пъти му се е налагало да ползва батониниг, освен с експериментална цел ?

Аз пък мислех, че няма човек дето да НЕ МУ се е налагало да прави т.н. батонинг. Че цепенето на разпалки и подпалки вероятно е най-често срещаният батонинг.

Не разбирам защо не с брадвичката, а с нож ?

Друже Ошобошо, при преходи, трябва да си мазохист за да носиш брадва. Отдавна дори по равното трудно ходя, какво остава да правя преходи с 30 кила раница и над 10 часа както едно време, но и сега при кратките ми "старчески" излети предпочитам ножа отколкото брадва. Когато ходим за повече време и сме с колата, разбира се нося брадва и я използвам за онези неща които не мога да постигна с ножа си. Но огньовете които използвам са от вид подходящ за топлене и готвене, но не и да въртя вол на тях и цели трупи не слагам та да ми трябва брадва за цепенето им.
Говорех, за разпалките. Тях най-често правя от клони с размери на палец или малко по-широки и спокойно си ги цепя с ножа. По-широки ми се е налагало да цепя в дъжд или зимата за да използвам сухата им сърцевина. Пак съм се оправял с ножа И ТО (!) без да издевателствам върху него. Аз съм умерен и спокоен човек не съм екстремист в това отношение. Та така. Брадва ми се налагало да ползвам рядко и за разпалки предпочитам да ползвам ножа.
Ето такива огньове ползвам
http://postimg.org/image/n7dn2z49p/
http://s15.postimg.org/lj4aiugvv/Lozens … 724_63.jpg
http://s24.postimg.org/xqzpxb8hh/Lozens … 724_49.jpg
Мисля, че ще се съгласиш, че може и без брадва да се справи човек.

Последно редактиран от Кольо (20.01.2017 21:09:31)

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

2

#28 20.01.2017 21:05:58

osobso
Сталкер

Уеб-сайт

И аз, като тебе вече почти не мога да ходя и обикновено съм с колата. Но въпреки това малка брадвичка нося в раницата. Въпрос на избор. Разни хора разни идеали smile

Марк Твен

Офлайн

1

#29 20.01.2017 21:14:42

Kent
Wee Willie Winkie

От: Варна
Регистриран: 17.02.2010

Нож. Окдалф е цепил пънчета с него около връх Ботев. Вече, благодарение на съфорумник имаме два такива. Какви брадви - тежат бе...

77. Морските кончета винаги пътуват заедно - хванати опашка за опашка.

Офлайн

0

#30 20.01.2017 21:20:22

osobso
Сталкер

Уеб-сайт

Може и да сте прави, но аз съм дебелоглав и ще си нося, като и досега нож, брадвичка и сгъваем трион big_smile

Марк Твен

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff