XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#16 26.02.2011 11:57:05

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Отг: Гети по бушкрафтърски?

Гетата си е гета. Не се носи само зимата, няма нужда да си мокриш крачолите рано сутрин в росата, или в тясна пътека обрасла с клек. На никой не му е приятно да се набучи на подострена клечка маайки с къси крачоли. Та взема се 1/2 квадратен метър плат. За предпочитане е промазан, във всеки по-голям град има м-ин за дамаски, тапицерии и др. такива платове. Жокер отиваш в дрипшопа и си купуваш шлифер за два лв. Значи това парче го режете на две равни части, получават се квадрати с размери 50 на 50 см. На двете с/у положни страни се прави подгъв и се пришива или се нанизва ластик. На  другите две свободни страни се зашива цип със съответната дължина приблизително 45 см. Желателно е в/у ципът да има капаче прихванато от велкро лента. Гетите се ориентирват лява и дясна, предпазните ленти се залепват посока назад. Удобно е ципът да си затваря нагоре, и сега идва центровката. Слагъш големите патъци, обуваш гащите с който ходиш и нанизваш гетите. Поставяш гетите на краката като са ориентирани лява и дясна, затваряш ципът и залепваш предпазната лента, ако сте ме разбрали правилно тези ленти се падат от ляво и дясно на прасеца и са залепени в посока обратно на движението. Придърпвате гетата на горе и на долу за да ви е удобно, и да се получи крайния вид. Сега в долен край опъвате пришития ластик по чипикът, вземате парче лента или връзка и измервате ръзстояниено от вътрешната страна на подгъната та гета през обувката /пролуката между подметката и петата/ до външният подтъв на гетата рабирайте страната с ципът. Удобно е това да стане малко след самия цип. Оставете място за шиене и закопчалка, примерно варианта с двете халкички на коланите. Но може да си изберете и друг вид закопчаване, стига да ви е удобно. Сваляте гетата и зашивате тези връзки или ленти на гетата, същото правите и другата гета. Удобно е тези закопчалки да са от външната страна. В горен край ако сте си оставили място може да нанижете връзки с шустерче за пристягане. Шустерчето е онова странното нещо по якетата което фиксира връзките при отпускане на бутончето.

Офлайн

0

#17 26.02.2011 20:20:51

samotniq valk
Дразнител

Регистриран: 10.04.2010

Обикновен войнишки летен клин. Режат се крачолите под коленете и гетите са готови. Само им се поставя ластик или някаква вързалка, да се стягат над прасеца, под коляното.

Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.

Офлайн

0

#18 26.02.2011 21:16:33

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Не съм съгласен - летният войнишки клин е от обикновен памучен плат, и ще прогизне за нула време.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#19 26.02.2011 22:45:13

samotniq valk
Дразнител

Летният войнишки клин е доста издръжлив. Някаква модификация на брезент е. Носил съм го две лета и нямам наблюдения да подгизва бързо.

Всъщност сега се сещам, че има две модификации на летния клин. По новите ги правят от някакъв по-некачествен памучен плат и общо взето не струват. Те наистина могат да подгизнат. Аз дори есента се минах и си купих такъв и после огледах, че не е същия като този, който съм носил. Тези, които са се използвали до началото на 90те са от здрав, почти непромокаем плат.

Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.

Офлайн

0

#20 26.02.2011 23:05:34

windwarrior
Зла Гад

samotniq valk написа:

Носил съм го две лета и нямам наблюдения да подгизва бързо.

Разковничето е в подчертаните думи smile Зимата с памучен панталон си подгизнал до ушите след 1/2 час газене в снега, гаранция. Затова или вълна, като навоите, или изкуственяк, нищо друго не помага.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#21 26.02.2011 23:17:15

samotniq valk
Дразнител

windwarrior написа:
samotniq valk написа:

Носил съм го две лета и нямам наблюдения да подгизва бързо.

Разковничето е в подчертаните думи smile Зимата с памучен панталон си подгизнал до ушите след 1/2 час газене в снега, гаранция. Затова или вълна, като навоите, или изкуственяк, нищо друго не помага.

Вярвай, че е било зверско носене във всякакви атмосферни условия. Били сме на за по месец на полеви лагер на Ново село в дъжд и пек. А тъй като обмислям утре да изведа кучето из полето, ще дам лични впечатления и от снега. Но щом издържат в пороен дъжд, росна трева, не мисля че снега ще е проблем. Пък и под гетите нали ще има още и панталон.

Офлайн

0

#22 26.02.2011 23:52:44

windwarrior
Зла Гад

Твое право да не вярваш, аз тоя филм вече съм го играл smile Лично мой съвет - ако можеш да отделиш 20-30 лева, вземи си едни заводски. Ако не можеш - фащай някой стар шлифер, и почвай с кроенето, съгласно съветите на Владо.

П.С. Ако планирате сериозни преходи, ремъчетата, които минават под обувката трябва да са от метална тел (напр. жило от спирачка на колело, мотор). Кожените и текстилните ремъчета имат гадния навик да се късат от дълго ходене по камъняк.

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#23 26.02.2011 23:59:30

samotniq valk
Дразнител

Аз не нося такива работи.  Само го дадох като идея. Утре ще видя как се държи клина из снега, но като панталон. Няма да си го съсипвам. Иначе съм излизал на лов с дружинката. След целодневен преход из снега с дънки, не съм имал никакви проблеми

Офлайн

0

#24 27.02.2011 00:13:40

windwarrior
Зла Гад

Хм, може би трябва да различаваме ходене по утъпкан сняг, и газене из преспи и биене на пъртина например. Миналия уикенд бях на Мальовица, и едно момиче от групата беше с дънки. Над хижата затънахме в доста дълбок сняг (аз даже се върнах преди основната група), и беше подгизнала буквално до коленете, крачолите и шляпаха като шперплатени.

Аз самия имам един кошмарен спомен от едно злополучно ходене на Осоговската планина. След близо 5 часа бъхтене в дълбок и лепкав сняг, крачолите ми бяха не подгизнали, но доста мокри, въпреки гетите от доста дебела кордура. Част от групата също бяха тръгнали по дънки и бяха мокри като мишки.

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#25 27.02.2011 00:34:10

samotniq valk
Дразнител

Ловните дружинки не ходят на лов по утъпкан сняг, ами си газим направо през полето и гората. Но по скоро трябва да се прави разлика между вида на снега. При тежък мокър и лепкав сняг, при температура около нулата едва ли нещо може да запази крака сух. Освен найлонови чували, увити около краката. но когато е студено и с дънки и с клин може да си периш през снега без проблем. Номера е да не влиза сняг в обувки и тук е ролята на гетите. Защото когато попадне сняг в обувката, той се задържа между кончова и крачола и почва да се топи. Доколкото знам, през втората световна война руснаците не са имали гети, но са носели по-широки клинове, който се слагат над ботушите, а не се пъхат в тях. Така се спира проникването на сняг. Може би затова с дънки нямам проблеми. Защото нося боти с височина като кубинки и дънките са над тях

Офлайн

0

#26 27.02.2011 00:51:37

windwarrior
Зла Гад

Ами точно руснаците този проблем са го решили като са носели ботуши, т.е. избягва се проблема с натъпкването на сняг между кончова и панталона, поне при по-плитък сняг. А армиите в които са се носили обувки тип "цинтове" са разчитали на навущата.

П.С. Ако правилно си спомням едни архивни кадри, войниците от батальона "Еделвайс" носят именно цинтари, комбинирани с навуща.

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#27 27.02.2011 10:17:50

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

Решението е да не затъваш в дълбокия сняг до коленете. wink Затова навсякъде в страните, където има дълбок сняг зиме (Скандинавия, Сибир, Канада) по принцип не са ходили (особено в миналото) из снега "пеша". Или със ски, или със снегоходки.

Много е вярно, че в дълбок сняг, особено по-мокър няма как да останеш сух. Моите гети уж са доста добри, кордура, ама пак си се мокря...

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#28 27.02.2011 13:20:09

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

samotniq valk написа:

...знам, през втората световна война руснаците не са имали гети, но са носели по-широки клинове, които се слагат над ботушите, а не се пъхат в тях. Така се спира проникването на сняг. Може би затова с дънки нямам проблеми. Защото нося боти с височина като кубинки и дънките са над тях.

Вълчо ме изпревари - тъкмо щях да описвам и този метод, който донякъде компенсира липста на гети. Само едно допълнение към него - крачола изваден извън обувките - ниско около кокалчетата се привързва плътно около обувката с каишка, ластик или нещо друго подръчно, а има и такива долнища на анцунг, панталони или клинове, които оригинално си имат такива ластици със "стоп" копчета.

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#29 27.02.2011 18:55:50

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

RELAX написа:

....Само едно допълнение към него - крачола изваден извън обувките - ниско около кокалчетата се привързва плътно около обувката с каишка, ластик или нещо друго подръчно...

И тук пак влиза в сила добрият стар изолирбанд или "пауър тейп", поне в другото ми хоби масово се практикува big_smile

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#30 28.02.2011 08:42:18

Miro
НещоНамирач

Регистриран: 04.12.2009

Ако решите да си правите гети от стар шлифер - не изхвърляйте хастара. Поставете найлон между хастара и лицевия плат, изгладете с ютията така направения сандвич и ще получите отлично импрегнирана материя за вашите гети.  smile

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff