Много често се споменава как цветовата темература на студената светлина отговаря на тази на температурата на слънцето.
Всъщност това наистина е така. Ето какво пише в енциклопедията:
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0 … 1%86%D0%B5
"Слънцето се класифицира по своя спектрален клас като G2V. В сигнатурата на спектралния клас G2 показва, че повърхностната му температура е около 5778 K (5505 °C), а V – че Слънцето, както повечето звезди, е част от главната последователност и освобождава енергията си чрез ядрен синтез на водородни ядра в хелий."
Тоест би трябвало студената светлина да бъде тази която ни трябва. Защо обаче това не е така?
Ето какво пише по въпроса тук:
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0 … 1%8A%D1%80
"Земната атмосфера има характерен спектър на пропускане и поглъщане на електромагнитното излъчване. Видимите с човешко око вълни преминават през т.нар. „видима пролука“ в атмосферата, която представлява област от електромагнитния спектър, преминаващ през земната атмосфера без да се поглъща от нея. Тъй като синята светлина е с по-къса дължина на вълната и съответно с по-висока честота, тя се разсейва повече от червената, жълтата и зелената. Това е и причината, поради която небето е синьо."
Тоест до нас синята слънчева светлина достига с по-нисък интензитет. Но при диодите със студена светлина това не е така. Там синия цват е доста по-ярък, за сметка на цветовете с по-ниска честота.
Спектър на видимата светлина:

При условие че температурата на слънцето 5800К защо тогава то е жълто?
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0 … 1%86%D0%B5
"Слънцето се класифицира по своя спектрален клас като G2V, като често се описва неформално като жълто джудже, защото видимото му излъчване е най-силно в жълто-зелената част на спектъра и защото, макар че цветът му е бял, от повърхността на Земята то обикновено изглежда жълто, заради разсейването на синята светлина в атмосферата."
Друг интересен момент е връзката между енергията и честотата. Колкото по-висока е честотата на светлината, толкова повече енергия има в нея. При диодите бялата светлина се получава от диод който излъчва синя светлина и нанесен върху него луминофор. От количеството фосфор в него зависи какво количество ще се превърне в друг цвят и какво ще се пропусне като синя светлина. Естествено поропускането на повече синя (студена) светлина намалява загубите (повече лумени). Синята светлина обаче е много близка до виолетовата.
Ето нещо интересно по въпроса: https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0 … 1%8A%D1%80
"Следващото лъчение след видимата светлина по честота е ултравиолетовото (англ. UV). Това е излъчване, чиято дължина на вълната е по-къса от дължината на вълната на виолетовия край на видимия спектър.
Бидейки високоенергийно, УВ излъчването е в състояние да разкъсва химичните връзки и така да прави молекулите необичайно реактивни (йонизация), като най-общо променя взаимното им поведение. Изгарянето на човешката кожа на слънце например се причинява от разрушителните ефекти на УВ лъчение върху клетките на кожата, което може да причини дори и рак в случай, че лъчението повреди сложните ДНК молекули в клетките (УВ радиацията е доказан мутаген). Слънцето излъчва голямо количество УВ лъчение, което бързо би могло да превърне Земята в безплодна пустиня, ако по-голямата част от това излъчване не се поглъщаше от атмосферния озонов слой преди да достигне Земята."
И една полезна графика:
