XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#76 12.10.2013 01:35:51

Неандерталец
Редови

Регистриран: 14.11.2012

Отг: Намиране на посоката

Black Wolf написа:

Сетих се за един елементарен начин, който не помня дали е споменаван, но ще го припомня, ако вече е казван.  wink

Вземаме една пръчка ок. 1 м. висока и я забиваме в земята на открито място, равно и добре огрявано от слънцето. Пръчката хвърля сянка и в края на сянката слагаме напр. един камък. След ок. 30 мин. виждаме къде се е преместил върха на сянката и слагаме друг камък. Прекарваме една права линия между двата камъка и това е посоката изток-запад. Определяме кой камък е източния и кой - западния.
1. Слънцето изгрява на от изток и залязва на запад.  big_smile
2. Първият камък винаги е запад и втория винаги е изток.
3. Върхът на сянката се движи в противоположна посока на слънцето.

Прекарваме перпендикулярна линия и това е север-юг. Просто е.  wink

image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg

или с други думи
Gn_FX7.jpg

Така, това винаги ми е било малко съмнително, но никога не ми се е налагало да го използвам и проверявам. (Поради естеството на работата ми, почти винаги имам в себе си компас. Ако нямам в мен, имам в колата).

За щастие, се намират хора, които ги проверяват, тези неща и ето на какво попаднах (препоръчвам и другите му филмчета):

[video][/video]

Отклонението сутрин и вечер е най-голямо. В неговия случай е 45 градуса! За нас, понеже живеем по-близо до екватора, ще е по-малко, но дори и 20-30 градуса да е, пак грешката е огромна - при 20 градуса грешка, ако човек измине 20 километра, ще е е пропуснал целта с близо 7 км, при 10 градуса грешка - с около 3,5 км.

(освен, ако не бъркам нещо тригонометрията, ама надали smile )

Офлайн

0

#77 12.10.2013 13:53:43

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

Ами вземи го провери. Аз нямам компас, никога не съм имал и нямам намерение да си вземам.  wink

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#78 12.10.2013 16:04:13

Неандерталец
Редови

За какво да го проверявам - ей го - човекът го провери вместо нас - очевидно методът с клечката, сянката и чакането 30 минути работи точно само между 11:45 и 12:15 на обяд зимата, или между 12:45 и 13:45 лятото (като сменят времето). И това, ако астрономическият и политическият часови пояс съвпадат.  big_smile

Грешката расте с отдалечаването на часа от пладне, с увеличаване на разстоянието от екватора и с отстоянието на датата от лятното слънцестоене.

Пичът предупреди за вредата от четене и сляпо вярване на "експерти" и смятам да го послушам - напоследък, в крак с модата, се навъдиха доста диванни оцеляващи (включвам и себе си в това число  :[ ) и клавиатурни индиянци (тука вече съм пас  *JOKINGLY* ), та не е зле човек да внимава на какво вярва.  *WRITE*

А за проверката - нито тия дни има слънце, нито виждам смисъл да инвестирам един ден, за да се уверя, в правотата на нещо, което е очевидно. (Всъщност, бих могъл да го проверя за 2х30 минути - сутрин и вечер, но пак опираме до слънцето).  *PARDON*

А и живея на 53°41' северна ширина, така че резултатът няма да важи за България (ето още едно оправдание)  8)

Ако на теб ти се занимава, да го провериш за България, да ти пратя един компас по DHL - имам 3-4 ?  big_smile

Офлайн

0

#79 12.10.2013 20:30:40

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

На нашата ширина, грешката е пренебрежително малка.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#80 12.10.2013 23:41:56

Неандерталец
Редови

Интересно точно колко е.

Занимава ли ти се, да направиш 2 замервания на двора - едното рано сутрин, другото късно следобед?

Пробвах се да го пресметна, ама неевклидовата геометрия нещо не ми се отдава.  *WRITE*  *WALL*

Офлайн

0

#81 13.10.2013 10:58:52

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Абе този метод е за приблизително определяне на посоките! Тогава, когато си съвсем ошашавен, и навсякъде ти изглежда еднакво, че даже и юг да ти идва на север! За какви градуси си говорим? Градуси ти трябват, ако се движиш по карта към точно определен ориентир. Ако имаш карта, то има достатъчно начини да се движиш по нея и без компас.
Разбира се, че показаният тук метод ще е най-точен по пладне, когато слънцето е най-високо, и сенките са най-къси. Рано сутрин и късно следобед дори и без измервания вече би трябвало да си се ориентирал кое къде е! wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#82 13.10.2013 21:16:53

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

На мен ми хареса и темата и експеримента на братушката. Скоро показвах на съпругата метода обаче нещо не ми съвпадна с компаса нито с компаса на телефона. Реших че нещо не правя като хората. Беше около 17.30 часа. Явно проблема не е бил само в мен.

П.П. Ако се чувстваш добре и не ти дреме къде се намираш, значи не си се загубил.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#83 14.10.2013 14:50:13

zdr_spasov
Редови

От: гр. Свищов
Регистриран: 17.12.2010

За нашите ширини по обяд методът си е достатъчно точен.
Все пак говорим за приблизително определяне на посоките и както каза Стоян - изобщо няма място градуси, азимути и т.н.

Офлайн

0

#84 14.10.2013 16:39:45

Неандерталец
Редови

zdr_spasov написа:

За нашите ширини по обяд методът си е достатъчно точен.
Все пак говорим за приблизително определяне на посоките и както каза Стоян - изобщо няма място градуси, азимути и т.н.

Ами, че то, за всички ширини по обяд методът е точен - слънцето е право на юг (в Австралия, съответно - на север smile ) Само на тропиците през лятото е малко тъпо, понеже слънцето е точно отгоре.   *WALL*

Оттам и въпроса - за какъв чеп чупене на клечки и клечане да ги чакаме, като можем да си погледнем сянката и часовника докато вървим? (Дори няма нужда да е със стрелки) smile

П.П. Методът май е по-неточен лятото, понеже слънцето изгрява и залязва на север от линията изток-запад, а по обед е на юг... вие как мислите?

Не се заяждам с никого, просто ми идват такива "интелектуални" въпроси в главата... като например с метода на часовника - малката стрелка - към слънцето. Ълополовящата между слънцето и числото 12 сочи юг... ами в 6 часа, от коя страна е ъглополовящата и съответно - юг?  *WALL* (Шегувам се, разбира се. ) big_smile

Ако се чувстваш добре и не ти дреме къде се намираш, значи не си се загубил.

^
Напълно съм съгласен - тогава ОСТАНАЛИТЕ са загубили ТЕБ. big_smile

Последно редактиран от Неандерталец (14.10.2013 16:51:49)

Офлайн

0

#85 14.10.2013 18:43:44

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Неандерталец написа:

Ълополовящата между слънцето и числото 12 сочи юг... ами в 6 часа, от коя страна е ъглополовящата и съответно - юг?

Ъглополовящата е по часовниковата стрелка също wink

Неандерталец написа:

П.П. Методът май е по-неточен лятото, понеже слънцето изгрява и залязва на север от линията изток-запад, а по обед е на юг... вие как мислите?

Упражнението не се изпълнява за толкова дълъг интервал от време, и както отбелязахме - няма смисъл да се прави около изгрев и залез, щото то тогава е приблизително ясно къде ти е изток и запад. wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#86 07.06.2014 11:36:42

GoldenRatio
Редови

Регистриран: 20.06.2013

От Дейв Кентърбъри в Двойно оцеляване научих още един интересен метод за ориентиране. Изключително е лесен и гениален, известен на предците ни от векове, но аз тогава научих как става. smile Известен е, като звездно ориентиране (Star compass) или още L.U.R.D. navigation. Необходимо е да има видимост към звезди и да си направим мерник за наблюдение на дадена звезда от две пръчки. Прицелваме се към нея и на база нейното изместване спрямо мерника ни (ляво - Left, горе - Up, дясно - Right, долу - Down) разбираме в коя посока гледаме. Буквите от (LURD) се заместват с посоките на компаса (NESW) и така дефинираме нашата посока.

L U R D
N E S W

Така написано без да се показва, може някой да не разбере точно. За това прилагам два видео материала за този метод, от които първия е точно епизода за който говоря от сериала Двойно оцеляване:

http://www.discovery.com/tv-shows/dual- … s-tool.htm

[video][/video]

Последно редактиран от GoldenRatio (07.06.2014 11:43:06)

Офлайн

0

#87 07.06.2014 16:58:10

Кольо
КорифееЦ

GoldenRatio написа:

От Дейв Кентърбъри в Двойно оцеляване научих още един интересен метод за ориентиране. Изключително е лесен и гениален, известен на предците ни от векове, но аз тогава научих как става. smile Известен е, като звездно ориентиране (Star compass) или още L.U.R.D. navigation. Необходимо е да има видимост към звезди и да си направим мерник за наблюдение на дадена звезда от две пръчки. Прицелваме се към нея и на база нейното изместване спрямо мерника ни (ляво - Left, горе - Up, дясно - Right, долу - Down) разбираме в коя посока гледаме. Буквите от (LURD) се заместват с посоките на компаса (NESW) и така дефинираме нашата посока.

L U R D
N E S W

Така написано без да се показва, може някой да не разбере точно. За това прилагам два видео материала за този метод, от които първия е точно епизода за който говоря от сериала Двойно оцеляване:

Колега GoldenRatio, в пост № 51, мисля беше розгледан този метод.

The Mechanic написа:

Нощем - подостряте две пръчки, една по-къса и една по-дълга. Забивате по-късата а зад нея по-дългата така че като застанете някъде удобно за да чакате, върховете на прърките да са в линия с някоя ярка звезда. Чакате и гледате. Аз пуша. Ако звездата се е преместила нагоре значи гледате на изток. Ако се е преместила надолу - запад. Ако се е преместила на дясно - юг. Другото е ясно.
През деня е лесно. Вие ги знаете smile

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#88 09.06.2014 09:06:27

GoldenRatio
Редови

Регистриран: 20.06.2013

Извниненя, уж прегледах темата и съм пропуснал този пост.

п.п. Е, поне видео материалите може да са от полза. smile

Офлайн

0

#89 09.06.2014 09:43:32

Кольо
КорифееЦ

Така е.

Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#90 17.08.2015 03:57:35

William Bligh
Редови

Регистриран: 13.06.2014

Интересна тема...
Ще чета последователно и като имам питане, ще питам, затова се извинявам предварително, ако досаждам...
Та...
1. Мъхът по дърветата... Никога не съм го пробвал това, обаче ето какво си мисля... Мъхът по дървото е друго растение, а не дървото, нали така? Тогава откъде накъде ще се грижи тоя мъх да пази топло на дървото, като го обгръща откъм северната страна?! Няма никакъв смисъл. По-скоро обратното - мъхът е по-вероятно да бъде откъм южната страна на дървото, защото там ще бъде огряван директно от Слънцето, докато ако е откъм северната страна, никога няма да бъде огряван. Да повторя - никога не съм го проверявал това, ама според мен е по-логично да е точно обратно на известната заблуда.
2. Склоновете на планините... Планините, доколкото знам, са или вулканични, или тектонични. И в двата слуая посоките нямат значение. После могат да имат значение преобладаващите ветрове, които спомагат за ерозията. Само че ерозията на планините се измерва в хилядолетия, а местния климат и местните ветрове могат да се менят доста по-бързо. Според мен това е много несигурен начин и във всяка ситуация има по-добър.
3. Забучената клечка и сянката - точен е само около 12:00 на обяд. По всяко друго време ще дава голяма грешка, която обаче може да бъде взета предвид... Може би си заслужава да се направят някои изчисления по въпроса. Хм... идейка...

Последно редактиран от William Bligh (17.08.2015 04:00:08)

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff