XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#61 19.12.2012 14:33:42

bgpanev
Редови

Регистриран: 18.08.2012

Отг: Намиране на посоката

За ориентиране в гора;по принцип годишните кръгове на отрязано дърво са по на гъсто от северната страна,лишеите растат по севрната част на дънерите и клоните.Това го четох не съм го прилагал.Трябва  един полеви тест с компас

Последно редактиран от bgpanev (19.12.2012 14:35:27)

Офлайн

0

#62 19.12.2012 14:40:09

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Споменатите правила са много относителни, и на конкретно място може да видиш абсолютната им противоположност.

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#63 19.12.2012 14:46:22

bgpanev
Редови

Регистриран: 18.08.2012

xenos написа:

Споменатите правила са много относителни, и на конкретно място може да видиш абсолютната им противоположност.

Знам аз,че работата е малко ,,тука има тука нема" ама при изпадане в ситуация пак е по-добре от нищо

Офлайн

0

#64 19.12.2012 18:42:06

boxerIYI
Редови

Регистриран: 02.10.2012

Споделям личен опит,нещо което е тествано с компас.Образно казано южната страна на мравуняците винаги са по полегати,а северните са стръмни или има преграда(дърво,голям камък).Извинявам се предварително ако съм повторил някой колега.

Офлайн

0

#65 19.12.2012 19:05:00

кочевой
Редови

Регистриран: 17.02.2012

Всъщност гората е пълна с ориентири ,ако им обръщаш внимание . Голите била са много по зле . Най-лошото е да напуснеш пътя или пътеката и да решиш да минеш на пряко.

Офлайн

0

#66 20.12.2012 10:46:01

The Mechanic
Редови

Регистриран: 01.12.2012

BPetrov написа:

Това също го бях чел пак в книгите на Карл Май. И не съм проверявал за достоверност!
Благодаря за информацията.

А как да се придвижваме в планината ако има мъгла? Понякога е толкова гъста, че не си виждаш носа...

В мъгла без карта и/или компас е трудна работа. Преди 3 години направих едни 130 км. планински трек и ме натисна много гадна мъгла. Опитно мога да споделя горе долу как стават нещата. Първо мъглата не се спуска изневиделица и ако очакваш мъгла е добре да хванеш някакъв "релеф" по който да се движиш. Примерно аз хванах на към най-близкото било, по посока нагоре, с презумпцията че на по-високо място мъглата ще е по-рехава и по-бързо ще се рзнесе. Горе-долу така се получи. Имаше мъгла ама видимоста беше по голяма. После за да съм сигурен че вървя що годе в правилна посока, си пуснах въжете да ми се влачи назад завързано за раницата /30 метрово оранжево статично въже/ и чат-пат сверявах дали не завивам много и коригирах. Имаше и слана така че остава и доста сериозна следа от въжето по земята. Така /със отклонение от около 1,5 км./ стигнах до точката която бях набелязал за крайна на прехода. Само че това става за била в алпийския пояс /малко дървета и не много начупен релеф/ и видимост не по малко от 10-15 м. Предполагам че при по-ниска видимост, отколнението е огромно. При мен горното отколнение се получи при 9 километра изминато разстояние и е доста голямо. Ако си сам според мен най добре е да изчакаш и да не се хабиш напразно, докато се подобри видимоста или се вдигне мъглата. Така или иначе пролетта ще правя София-Варна по карта/компас и предполагам ще хвана мъгла пак и ще експериментирам отново.

Егати фермана стана smile

Произходът на инстинкта няма отношение към употребата му.
Въпрос на избор е, колко да ти е трудно.

Офлайн

0

#67 20.12.2012 11:33:05

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Това, дето си го описал с въжето, го има подобно и за гората. Там ти трябва обаче дълъг и прав кол (някоя дълга издънка, колкото по-дълга - толкова по-добре). Хващаш го под мишница, и тръгваш натам, накъдето сочи. Ако преминава през туфа дървета или разни клонаци, не ги заобикаляш (щото така най-много се губи курс), а го навираш през тях, минаваш от другата страна, издърпваш го, и продължаваш в същата посока. Дават го като съвет, не съм го пробвал, не мога да потвърдя ефективността му, но е по-добре от нищо. wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#68 20.12.2012 21:28:33

boxerIYI
Редови

Регистриран: 02.10.2012

Щом стана дума за мъгла,мога да кажа аз какво ползвам за намиране на маркировка на открити била.На всички ни е известно че коловете се крадат от едни не толкова природолюбиви черни субекти и често се случва да липсват някои от тях.Като загубя посоката се връщам до последния видян и започвам кръгови движения,като постепенно увеличавам радиуса при негативен резултат.Отнема доста енергия и време но помага на 100 процента.Другия вариант е спираловидни движения,т.е. започвате да се движите перпендикулярно на предполагаемата посока(наляво-надясно) като същевременно  се предвижвате и напред(нещо като зиг заг).

Офлайн

0

#69 04.02.2013 10:03:54

rscossworth
Блокиран

Регистриран: 03.02.2013

Основната работа на контраразузнаването е да завърта пънчетата на дърветата така че мъхът да гледа на юг. По този начин противника гарантирано се обърква.  tongue

Офлайн

0

#70 06.04.2013 11:22:55

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

Сетих се за един елементарен начин, който не помня дали е споменаван, но ще го припомня, ако вече е казван.  wink

Вземаме една пръчка ок. 1 м. висока и я забиваме в земята на открито място, равно и добре огрявано от слънцето. Пръчката хвърля сянка и в края на сянката слагаме напр. един камък. След ок. 30 мин. виждаме къде се е преместил върха на сянката и слагаме друг камък. Прекарваме една права линия между двата камъка и това е посоката изток-запад. Определяме кой камък е източния и кой - западния.
1. Слънцето изгрява на от изток и залязва на запад.  big_smile
2. Първият камък винаги е запад и втория винаги е изток.
3. Върхът на сянката се движи в противоположна посока на слънцето.

Прекарваме перпендикулярна линия и това е север-юг. Просто е.  wink

image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg

или с други думи
Gn_FX7.jpg

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#71 10.05.2013 20:32:33

Неандерталец
Редови

Регистриран: 14.11.2012

То, ако има слънце, пък и часовник, да засечем 30 минути, цялата тая алабалистика с кола и чакането е излишна. Да не говорим, че е статична ситуация - какво да правим, ако искаме да държим посоката - на всеки 200 метра да забиваме кол и да чакаме половин час?

И друго ми е чудно - как човек го хваща мъгла в непознат район, в който се намира без компас, без GPS и без карта... и ако няма компас и карта и не познава района, към какво точно върви, че точната навигация да е от такава важност? Става въпрос за реална ситуация, а не от тип "скачам от хеликоптер в джунглата" или "мечка ми изяде багажа" big_smile

... Всъщност имал съм такава ситуация - бяхме на екскурзионно летуване и се загубихме в Стара Планина (изгубихме маркитовката)- никой от групата нямаше компас или карта. Голямо лутане беше. Оттогава (бях в 4-ти клас) в планината без карта и компас не отивам. smile

Въпросът ми беше за големи и опитни хора.

Последно редактиран от Неандерталец (10.05.2013 20:38:58)

Офлайн

0

#72 10.05.2013 20:36:25

BPetrov
Хун

Регистриран: 07.12.2009

Еми има места в Планините дето времето се мени не за половин час, ами за половин минута няколко пъти... Не съм голям планинар - тиква съм и съм расъл на равно, ама от малкото ми походчета това съм забелязал... Горе е различно.

Офлайн

0

#73 10.05.2013 20:39:52

Неандерталец
Редови

Въпросът ми беше не за мъглата, а за липсата на елементарна подготовка.

Офлайн

0

#74 10.05.2013 20:51:00

BPetrov
Хун

Регистриран: 07.12.2009

Научаването на такива методи е част от елементарната подготовка... Използването на модерна екипировка е не толкова елементарна подготовка, защото изисква по-задълбочени познания и повечко пари... Затова е добре вместо да критикуваш предложените възможности, да предложиш алтернативи.

Офлайн

0

#75 10.05.2013 21:35:40

Неандерталец
Редови

При чиста видимост към небето, посоката север-юг се определя сравнително лесно

- слънце (дори и да не знае човек колко точно е часа, пак може да се прецени по-точно отколкото по мъх и мравуняци - един час грешка е 15 градуса)
- звезди - голямата мечка, предполагам, всеки я познава.

Там, мъх, мравуняци... самотно дърво, ако погледне човек - южната част е по-развита - повече и по-дълги клони. През зимата, ако има рехав сняг, снегът остава в сенките, а сенките падат предимно на север.

Като цяло, животът се стреми към топлото и светлото - натам е юг при нас. Живея в северна Германия, тук е особено силно изразено и никога не съм имал проблем да позная (поне горе-долу) къде е юг. Не, че излизам и тук в непознати горички без GPS и компас (понякога и с карта), или пък, че тука са някакви огромни гори...

Мисля си, обаче, че ако случайно се загубя, понеже не съм се погрижил да знам къде съм, едва ли ще знам и накъде точно да ходя. Тогава и намирането на посоката север или юг (дори и много точно такова) не би ми помогнало особено.

Става въпрос за чисто приложен поглед към нещата.

Иначе, прочетох някои интересни прийоми - това с въжето или с пръта в гората, за държане на посоката, много ми хареса... аз, обаче, си предпочитам компаса, колкото и да не е бушкрафтърско.  big_smile

Всъщност човек и компас може да си спретне с една намагнитено парче желязо (игла, например) А игла може да се намагнити на всяко говорителче... има дори и джобни фенерчета с магнитче.

Според мен, не толкова това да познаем коя посока е север или юг е важното или трудното, а да знаем в коя посока трябва да се движим.

... моите 2 ст. по темата

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff