XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#16 18.02.2011 14:07:31

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

Отг: Законови положения при лова с лък

ломски имаш една карма от мен за изчерпателния пост и се радвам че има по-умни и компетентни от мен че да кажат аджеба за кво става въпрос
в линка който пуснах(трябва малко надолу да дадеш за статията) пише:
В брой 6 на Държавен Вестник от 23.01.2009 г. е публикувано така дългоочакваното от някои ловци изменение на чл. 65, т. 1 от "Закона за опазване на лова и дивеча", а именно - думата "лъкове" се заличава.
което значи че дума я имало преди това и не случайно се заличава  smile
може и на мен да ми се иска да е така незнам

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#17 18.02.2011 14:11:52

samotniq valk
Дразнител

Регистриран: 10.04.2010

bobber написа:

ломски имаш една карма от мен за изчерпателния пост и се радвам че има по-умни и компетентни от мен че да кажат аджеба за кво става въпрос
в линка който пуснах(трябва малко надолу да дадеш за статията) пише:
В брой 6 на Държавен Вестник от 23.01.2009 г. е публикувано така дългоочакваното от някои ловци изменение на чл. 65, т. 1 от "Закона за опазване на лова и дивеча", а именно - думата "лъкове" се заличава.
което значи че дума я имало преди това и не случайно се заличава  smile
може и на мен да ми се иска да е така незнам

Не съм чел старата редакция на закона, но при положение, че лък е нарочно премахнат от него, това означава именно, че използването му за лов е официално разрешено. чл. 65 е прекалено подробен и там изрично е оказано какви са забранените средства за ловуване.
Все пак трябва да се уточни, че става дума само за официални ловци, със ловен билет и съответни разрешителни.

Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.

Офлайн

0

#18 18.02.2011 14:17:30

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

за официални ловци става въпрос де.то всичко друго е забранено без начение лък или тояга  big_smile

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#19 18.02.2011 16:44:16

elvenpath
Новодошъл

Регистриран: 06.12.2009

За наша обща радост Народното Събрание прие поправка в Закона за лова, публикувана в бр. 6 на Д.В. от 23.01.2009 г., с която лъковете стават законно оръжие за лов в страната. Честито.  cool

Офлайн

0

#20 18.02.2011 20:41:41

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

Така. Ако разгледате сайта на ловците с лък, ще видите кога и как е паднала законовата забрана (през 2009 г. мисля), така че този въпрос тук не го обсъждаме.

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#21 18.02.2011 21:35:44

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Black Wolf написа:

Така. Ако разгледате сайта на ловците с лък, ще видите кога и как е паднала законовата забрана (през 2009 г. мисля), така че този въпрос тук не го обсъждаме.

Може би последен Off topik по темата от мене, но считам че е важно.

Оттеглям разсъжденията си от пост № 30, но правя следното уточнение - ако действително е отпаднала забраната за лов на диви животни с лък, това се отнася и е рзрешено само за придобилите право за лов български или чужди граждани!/Държавни такси, курс, практика и изпити/.  Което означава, че ние които нямаме придобито такова право също ще бъдем в нарушение - евенуално.

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#22 18.02.2011 22:28:26

RELAX
Модератор

Blak Wolf, защо да е станало "манджа с грозде"? Не е ли полезно? Някой като чуе, че не е забранен лова с лък по диви животни ще се юрне и после .... сакатлък! Може да не ни изнася, ама това са фактите. И може би за това не Ви хареса поста ми, ама така е .... Възприемам минусите Ви - не към поста, а към законовата уредба, която не разрешава свободното използване на лъка за лов.  smile

А за разделянето на темите съм напълно съгласен, защото е нормално всяка тема да се рои /на пчеларски език/, а в биологичен ред се казва "братене" от братя, и в това няма нищо лошо. Сигурен съм, че има още много полезни неща да се кажат и по втората - несъществуваща тема!

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

Офлайн

0

#23 19.02.2011 00:20:22

RELAX
Модератор

Благодарности на Xenos, за новата тема, защото май аз събрах всичките негативи, въпреки че намерението ми беше благородно - само да помогна! Ако можех и аз щях да преместя постовете.

Въпреки всичко изписано по-горе, аз съм "Тома-Неверни" и ще направя нужните консултации зада се изясни казуса! Днес проведох разговор с юрист от кариерата, който е и председател на голямо ловно-рибарско сдружение, който "професионално" ме увери, че лъка за лов дори и от законни ловджии е забранено средство в РБ?

Р.Р. Въпреки, че сега разсъждавайки - ако някой реши да ликвидира коледника си с лък и стрла ще е голямо шоу. Голяма мъка .... и за двамата!   smile

Офлайн

0

#24 01.03.2011 19:46:09

mchervenkov
Редови

Регистриран: 17.12.2009

Забраната за лова с лък е заради хуманност при лова с огнестрелни оръжия, при който се приема, че смъртта настъпва много по-бързо от тази причинена от лък или арбалет. С две думи - животното не се мъчи.

Мързелът е подсъзнателна мъдрост.

Офлайн

0

#25 01.03.2011 21:15:31

88
Редови

Регистриран: 16.07.2010

Според мен, това,че лова с лък е законен, не променя нищо за редовия български ловец.По начина по който е организиран и се провежда лова у нас,не виждам как и къде ще се използава лък.На пример- открива се сезона за пъдпъдък и гургулица,лъка не става за този вид лов,както не става и за яребица и фазан.После започва груповия лов на дива свиня,отново да се говори за използване на лък е неуместно.Накрая водоплаващия дивеч,там вероятно може да се използва във водоеми край населени места,където птиците могат да бъдат приближени,сега някои ловуват по този начин с флоберки,само че с флоберка може да се стреля по патица и от сто метра,а с лъка трябва да си максимум на двайсет,трудна работа!
Смятам,че при лова с лък е много по-вероятно дивеча да бъде само ранен,и в последствие да нахрани чакалите,отколкото с  огнестрелно оръжие.
Това,че лова с лък е разрешен е от полза само за тези които въртят бизнеса с ловен туризъм както и за хората с пари,за които не проблем да си платят в някое ловно стопанство и да ловуват,пък това че дивеча  се ранява, и след това се мъчи за тях не проблем,тъй като се  плаща и за ранено и ненамерено животно.

Офлайн

0

#26 01.03.2011 21:21:03

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Ловът с лък аз си го представям само ако се извършва индивидуално (т.е. сам си си, дебнеш, чакаш). С нашата "дружинска" практика, не виждам как може да стане това. Даже не знам дали за някои видове дивеч не се ходи само групово. Няма как да се наредиш с лък рамо до рамо с колегите ти с пукалките, и да чакаш нещо да "удариш". smile

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#27 01.03.2011 21:32:03

88
Редови

xenos написа:

Ловът с лък аз си го представям само ако се извършва индивидуално (т.е. сам си си, дебнеш, чакаш). С нашата "дружинска" практика, не виждам как може да стане това. Даже не знам дали за някои видове дивеч не се ходи само групово. Няма как да се наредиш с лък рамо до рамо с колегите ти с пукалките, и да чакаш нещо да "удариш". smile

Точно това е проблема,че в България се ловува групово.Досега не ми се е случвало да отида на законен лов индивидуално,дори и на водоплаващ.И в платените ловни стопанства лова пак не е индивидуален,защото трябва да си придружен от ловен водач.

Офлайн

0

#28 01.03.2011 21:32:45

RELAX
Модератор

Xenos, и в нашето ловно законодателство има индивидуални ловни излети, като например за пернат или за "вреден" дивеч, но то е съвсем друго!

Ето едни интересни клипчета, но с "модерни" спортни и ловни лъкове: Лов с лък,

Офлайн

0

#29 01.03.2011 21:39:04

88
Редови

Вярно е, че за пернат дивеч по закон могат да се издават индивидуални бележки, но там където ловувам аз не го правят, така е и в много дружинки където съм бил на лов като гост.

Офлайн

0

#30 01.03.2011 21:55:28

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Именно! Законният лов с лък става неприложим.

Колкото до ранените и мъчещи се животни - ами там също може да си проличи добрият ловец (то с лък наистина трябва да си такъв!): ранените животни оставят следи, и просто трябва да бъдат проследени и довършени. Абе все неща, дето вероятно ловците вече не ги практикуват... wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff