XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#31 12.05.2016 09:32:34

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Отг: Първият ми саморъчно направен пикел.

Пак ще кажа, че кажа, че спорът е безсмислен и абсолютно непродуктивен. Диалог няма - има самоцелно инатене. Струва ми се, че се измества акцента от същността на съдържанието на темите във форума. Форумът ни не е строго планинарски или алпийски а такъв свързан с придобиването на умения за непосредствено общуване с природата и дълъг престой в нея с минимум модерни технологии и максимално използване на наличните в момента ресурси.
Алпийските способи, техники и екипировка са в периферията на интересите ни. Чрез споделяне на придобитите си знания в курсовете по алпинизъм и спелеология се стараем да сме си от полза един на друг и да се обогатяваме взаимно. Това вярвам е смисълът на всеки форум - да си помагаме.
Ако някой преценява, че аудиторията в този форум е под, над или встрани от неговите критерии, най-лесно е да ни отсвири и да намери друга среда която ще може адекватно да оцени неговите виждания.

Последно редактиран от Кольо (12.05.2016 09:34:08)

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#32 12.05.2016 09:54:42

zcezbpm
Редови

Регистриран: 24.04.2016

Кольо написа:

Пак ще кажа, че кажа, че спорът е безсмислен и абсолютно непродуктивен. Диалог няма - има самоцелно инатене. Струва ми се, че се измества акцента от същността на съдържанието на темите във форума. Форумът ни не е строго планинарски или алпийски а такъв свързан с придобиването на умения за непосредствено общуване с природата и дълъг престой в нея с минимум модерни технологии и максимално използване на наличните в момента ресурси.
Алпийските способи, техники и екипировка са в периферията на интересите ни. Чрез споделяне на придобитите си знания в курсовете по алпинизъм и спелеология се стараем да сме си от полза един на друг и да се обогатяваме взаимно. Това вярвам е смисълът на всеки форум - да си помагаме.
Ако някой преценява, че аудиторията в този форум е под, над или встрани от неговите критерии, най-лесно е да ни отсвири и да намери друга среда която ще може адекватно да оцени неговите виждания.

Почна добре Кольо и тъкмо да се съглася с теб и стигнах до последното ти изречение където пак си се заял с което единствено удължаваш воденето на непродоктивния спор. Изглежда никога няма да ми простиш за това, че се оказах прав за раниците. smile

Последно редактиран от zcezbpm (12.05.2016 09:55:25)

Офлайн

0

#33 12.05.2016 10:24:36

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

...........................

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#34 12.05.2016 11:05:03

ilianlp
Балканджия

От: Троян
Регистриран: 18.04.2010

zcezbpm написа:

.............................................
Въобще не съм убеден че Лао Дзъ го е казал това.
........................... ...................................

Ми прочети Дао дъ дзин.

Memento mori

Офлайн

0

#35 12.05.2016 11:52:05

zcezbpm
Редови

ilianlp написа:
zcezbpm написа:

.............................................
Въобще не съм убеден че Лао Дзъ го е казал това.
........................... ...................................

Ми прочети Дао дъ дзин.

Предпочитам трудовете на Дън Сяо Пин. smile

Офлайн

-1

#36 12.05.2016 19:28:46

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Добре за да спорим аз трябва да знам с какви знания разполагаш.
Така: Какво знаеш или какви са ти познанията по металознание и материалознание.
Какво знаеш за желязо-въглеродната диаграма / спасителната тройка/
По какво са различава 20 гр температура при мен на морето с тези 20-сет гр на в Ботев или ако изкаш на Мальовица.
Какво е фактор студ, как влияе влажността и вятъра на температурата.
С колко градуса приблизително спада температурата на всеки сто м височина.
Можели барометър да се ползва като висотомер и обратното.
Тези познания с четене по форумите и личен опит не се трупат.
пп За справка отговор на всичките тези въпроси ги има ТУК ф тоя форум.
Ако не греша само спадането на температурата във височина не сме дърпали.
Ха сега кажи ти какво знаеш?

Офлайн

-1

#37 12.05.2016 20:54:19

zcezbpm
Редови

Okdalf написа:

Добре за да спорим аз трябва да знам с какви знания разполагаш.
Така: Какво знаеш или какви са ти познанията по металознание и материалознание.
Какво знаеш за желязо-въглеродната диаграма / спасителната тройка/
По какво са различава 20 гр температура при мен на морето с тези 20-сет гр на в Ботев или ако изкаш на Мальовица.
Какво е фактор студ, как влияе влажността и вятъра на температурата.
С колко градуса приблизително спада температурата на всеки сто м височина.
Можели барометър да се ползва като висотомер и обратното.
Тези познания с четене по форумите и личен опит не се трупат.
пп За справка отговор на всичките тези въпроси ги има ТУК ф тоя форум.
Ако не греша само спадането на температурата във височина не сме дърпали.
Ха сега кажи ти какво знаеш?

Ставаш за депутат Владо. Разпъваш локум след локум, но не отговаряш на въпроса ми. Кога сме спорили за всички тези неща? Дори и намек за спор няма. Не се опитвай да ме вкараш в обяснителен режим. Не си познал.
Прочети ми пак коментарите внимателно и ми отговори какво в снимката предизвика пресилената ти реакция?
Някои неща макар и да не се виждат се предполагат.

Виж сега знам какво е да си се настанил удобно в стола на форумен дървен философ и някой външен да дойде да ти го ритне столчето.  Не е приятно. Личен опит. Разбирам те.  smile Аз така си обяснявам реакциите ви с Кольо. Само дето аз непознати и съмнителни авторитети не признавам преди сами да са успели да ми докажат че са такива, а не да се опитват единствено да ме надприказват.

Аз мога и без това което ме питаш да ходя в планината и го правя. Не ме интересува желязно въглеродната диаграма. Тя не струва и пет пари като ходя в планината, Не ми трябва да знам при колко градуса ще ми заври водата на морското ниво и на колко примерно на 5000 метра, всички дори и бебетата знаят за това какво става с температурата при силен вятър, но и това не струва пет пари, защото човек като отива нависоко се готви за най-лошото, а не разчита на таблици за вятър, скоростта му и с колко пада температурата. Дори и да не знае човек тези неща ако е готов за най-лошото пак ще се справи. Ако ги знае тези неща, но  не се подготви и екипира добре, ще стане новина на първа страница в раздел инциденти. smile Да не говорим колко пъти метеоролозите бъркат и че на тях не може да се разчита. Не миои трябва да знам че с вятър 40км и температура минус десет градуса охлаждащия ефект е като при минус тридесет градуса. Достатъчно ми е да знам че като духне силен вятър горе става мамата си трака .Това ми е достатъчно като знание. Няма да пиша докторат по темата.  Ти да не си планираш ходенето отчитайки вероятната влажност на въздуха чиито стойности ти е казал Минчо Празников предната вечер по прогнозата за времето. smile  Очаквам и видеото на което ще запишеш как алуминиевия ми пикел се разпада от студа в Рила планина . Да ти го пратя ли? Нямам желание и време да се забатачвам в спорове.

Все пак имам тук едни стари снимки от една книга. Сториха ми се интересни.Виждам че обичаш таблиците. smile
https://goo.gl/photos/pwyFuw2XoWAmUPoM9

Последно редактиран от zcezbpm (12.05.2016 21:01:13)

Офлайн

2

#38 12.05.2016 21:06:38

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Остани си със здраве, има един телефон 112. Дано никога да не ти се налага да го ползваш.

Офлайн

0

#39 12.05.2016 21:14:54

zcezbpm
Редови

Okdalf написа:

Остани си със здраве, има един телефон 112. Дано никога да не ти се налага да го ползваш.

Горе обхват няма на повечето места, така че този телефон(112) в 95% от случаите е безполезен, а пожеланието ти не струва и пет пари, защото със сигурност не е искрено и от сърце. smile

Офлайн

1

#40 06.06.2016 23:46:04

sirstevancho
Редови

От: София
Регистриран: 25.09.2013

Беше ми интересно да видя дали във форума някъде се дискутира Боян Петров и изключителния характер и дух на тоя човек, не ми се търсеше из темите и гугълнах Xenos и Боян Петров. О, изненада, попадам на някаква безумна караница за пикели, телефон 112 и алпинизъм. Егото на един изтерзан, измъчен и комплексиран народ не е подминало и едно от малкото места, в които скромността е висша ценност ако искаме хората, които влизат тук - все пак да научат нещо.

Човек може да научи нещо от ВСЕКИ. С рогата напред не ни е научило на нищо добро в дългосрочен план. Единият не го интересували прогнозите, щото така и така можело да сгрешат. Другият се забатачва в теми за металознание и желязно-въглеродната диаграма.

Нямам думи. Всеки от вас може да помогне с нещо на другия, но тъпо и упорито си ритате столчета, пикели, таблици и Минчо Празников-и. Някое хлапе на 16 г. ще влезне в тоя форум да прочете нещо полезно и ще попадне на поредното доказателство защо при 40 водолази в България има 15 водолазни клуба.

Every man dies, not every man really lives.

Офлайн

1

#41 07.06.2016 04:04:17

zcezbpm
Редови

Цитат от предишен мой коментар:
***Не ме интересува желязно въглеродната диаграма. Тя не струва и пет пари като ходя в планината, Не ми трябва да знам при колко градуса ще ми заври водата на морското ниво и на колко примерно на 5000 метра, всички дори и бебетата знаят за това какво става с температурата при силен вятър, но и това не струва пет пари, защото човек като отива нависоко се готви за най-лошото, а не разчита на таблици за вятър, скоростта му и с колко пада температурата. Дори и да не знае човек тези неща ако е готов за най-лошото пак ще се справи. Ако ги знае тези неща, но  не се подготви и екипира добре, ще стане новина на първа страница в раздел инциденти. smile Да не говорим колко пъти метеоролозите бъркат и че на тях не може да се разчита. Не миои трябва да знам че с вятър 40км и температура минус десет градуса охлаждащия ефект е като при минус тридесет градуса. Достатъчно ми е да знам че като духне силен вятър горе става мамата си трака .Това ми е достатъчно като знание. Няма да пиша докторат по темата.  Ти да не си планираш ходенето отчитайки вероятната влажност на въздуха чиито стойности ти е казал Минчо Празников предната вечер по прогнозата за времето***

sirstevancho написа:

Човек може да научи нещо от ВСЕКИ. С рогата напред не ни е научило на нищо добро в дългосрочен план. Единият не го интересували прогнозите, щото така и така можело да сгрешат. Другият се забатачва в теми за металознание и желязно-въглеродната диаграма.

Или аз лошо съм го обяснил или ти грешно си го разбрал затова опитвам втори път с пример как точно го правя.Ако може чети и между редовете, защото не ме бива много в обясненията. smile
Не само че гледам прогнозите, но ако няколкото сайта които проверявам не са на едно мнение, не тръгвам въобще за планината. Често ми се е случвало половината от сайтовете да дават хубаво време, а другата половина лошо и съм се напатил от такива 50/50 прогнози.
Ето и примера: Тръгвам зимата при хубаво време и температура минус 10 градуса и независимо дали вятърът ще е 3 км в час или 40км в час, което ще докара охлаждащия ефект до минус тридесет градуса това няма да промени нищо в екипировката ми.Това имах предвид като казах че без значение какво е времето аз така или иначе отивам там подготвен за най-лошото. В хубаво време без да обръщам внимание на досадните подробности които иронизирах ходя с мериносовото бельо и единия полар, а втория го слагам изключително рядко по някое надолнище и в много студено време с малко вятър, хард шел-а ползвам още по-рядко  досега само няколко пъти, а сериозната пухенка и термофолиото досега никога не съм ги ползвал в аварийни ситуации и дано да не ги ползвам, но ги нося без значение влажност, температура и вятър и тези дребни и досадни подробности че било малко по влажно или вятърът е малко по-силен по никакъв начин няма да ме накарат да махна или да добавя нещо в екипировката, тоест отново: отивам там подготвен за най-лошото и не разчитам на сто процента на разни кифли дето рецитират прогнозата по новините, тоест прогнозите и имат и нямат значение за мен. Сложно е за обяснение.

sirstevancho написа:

Нямам думи. Всеки от вас може да помогне с нещо на другия, но тъпо и упорито си ритате столчета, пикели, таблици и Минчо Празников-и. Някое хлапе на 16 г. ще влезне в тоя форум да прочете нещо полезно и ще попадне на поредното доказателство защо при 40 водолази в България има 15 водолазни клуба.

Владо не би могъл да научи нищо от мен за планината, защото в сравнение с мен той си е професионалист, а аз съм си аматьор. Единствено може да промени отношението си и да не се запъва като магаре на мост и да води спора така както ходи в планината-с ум и разум, а не да се опитва да ме надприказва с желязно въглеродните си въпроси. smile

Последно редактиран от zcezbpm (07.06.2016 04:05:52)

Офлайн

0

#42 07.06.2016 20:24:54

sirstevancho
Редови

От: София
Регистриран: 25.09.2013

Разбирам те бе, човек. Не казвам, че грешиш, нито че другите грешат. Казвам, че си мерите ония работи за пълни простотии, при положение, че всички знаете неща и можете да допринесете с много. Казвам, че ще влезе някое хлапе, което има мерак да разбере повече за това какъв пикел да си избере и ще попадне на някакъв безумен спор за металургия, металознание и тн. Това е все едно някой да иска да знае как да си запали огън, да намери тоя форум и двама човека да започнеме да се караме как единият си носи 5 запалки и нищо друго не му трябва, а другият да каже как ако не можеш да запалиш огън от ледена висулка и слънчево време - няма какво да търсиш в планината. Истината е някъде по средата и - естествено - всеки ще натрупа по някой плюс във форума. От което, реално - смисълът е нулев.

Every man dies, not every man really lives.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff