XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 08.05.2016 19:15:42

zcezbpm
Редови

Регистриран: 24.04.2016

Първият ми саморъчно направен пикел.

Материалите бяха една дебела алуминиева тръба от автобус Чавдар и едно тръбно ключе тип папагалче, което ми беше излишно защото имах още две идентични на него вкъщи.
Ползвах само едната част на ключа, тази която имаше форма на клюн.Нарязах малко зъби, заварих в долния му край една по малка тръбичка, която набих в дебелата алуминиева. Диаметъра беше така избран, че да се набие много плътно, но за всеки случай и предварително я намазах с течен метал, а и навих три самонарезни видии да минават и през двете набити една в друга тръби. В долния край го заострих пикела, а отдолу в дупката,за да не се пълни със сняг една коркова тапа омазана с течен метал. Пръснах го със спрей и беше готов. Първата си зимна  Мусала няколко месеца след въпросната снимка направих с него въпреки, че то там пикел не трябва.

mztaPqOnvoKhCUa1RGhjSNu1VF-_ypL071zw4rz9YBqZQVwj0EWHtfsF97HFDk3v5_MSD7cxbUd5T6Da6WfMXEVQnXxsVCXA73zrprmQpQIxyvVxXWeGydJInJGvsOC2KqD1mqbvN7eqsLpJwlokRJz_E8ZjxfBwpG80tMZSVbXCAD_O-orVeb7PfkEVdX9JgIo5IDwEs2NO0gXVgqBOHAtUjKCx3NCk5eYJZxeoG7nSPVqp7WhCY6TusK1CjrTUcTc_7uHWbbM1MAX8F-uqJstGcLerEVdX7Y68z16tUuK0ozCV98lOyXmgKIAkQOIXJyISuaLIn-IkWXEhwIPDJEmtxsZOca2ktKGFjEZ4lKOPtmPy1vDiLCH-bxfuHL_JmbTu3ZMxK3cSxv6f_6fpSL6UXf7dcbhUmhTMMmtTkVYNlupjmroHe8WWtTdVA_Bf2LQFJSQ2OiU3qh0WCKU8q8y4hcZMAEz7HtTfmegFy9vgkDeGZqMCy5GI0uRq2plKVrCUiA_M78e0uHRoUOEb6BFtMR_74Mc-5CWEAj-m6qMGbzqENKTN8JYISdqLFvf0US1Utmmvq6FDO1jLOVcyuBbsp8OmnBOi=w800-h600-no

Последно редактиран от zcezbpm (08.05.2016 19:16:05)

Офлайн

4

#2 08.05.2016 20:02:00

пацо
Редови

От: София
Регистриран: 08.03.2015

Отг: Първият ми саморъчно направен пикел.

Добра работа:)

Офлайн

0

#3 08.05.2016 20:53:21

zcezbpm
Редови

Пенсионирах го.
В *музейната сбирка* е, за да ми напомня какъв ентусиазъм съм имал в началото.

Офлайн

0

#4 08.05.2016 21:39:42

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Интересна конструкция. Добър си. А дължината? Придържал ли си се към стандартите или е къстъм?

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#5 09.05.2016 04:37:57

zcezbpm
Редови

Кольо написа:

Интересна конструкция. Добър си. А дължината? Придържал ли си се към стандартите или е къстъм?

Ползвах каквото имам, нямах избор. Тръбата е 50см, а заедно с клюна 54см е общата дължина. Алуминия на тръбите от Шкодите дето се държат пътниците е много здрав и не е като примерно алуминия в по-новите автобуси, който е един такъв трошлив.

Ей ми я и снимката от Мусала с пикела. Сложих му друг темляк че онази въза от първата снимка много се впиваше в ръката. Една лента по-широчка сложих.

xCrzaw6qR1udgfCmT5LqmM35J_H2gzz9H1ZlnbdQWa0aSpgLzxGtK3c_6qbbQ2wBsbMr7dtsbUv_X-fkdE_LnauNtQsCDIVINL8ghLxgLA0YZcPx6Cu90769dCjWjwNzoiBh9fjV2ad0BI4GNg7q71lG4r6LHEf5ATcmUCyYtGwly9p0UbpJPcK4xHd21h8SEINFimz_1YblFEVQscaYKiMLscXsg1kBfW9vvWdRDtgYIlaUqdVyDSUY9zp7bKOR-zo5E7_z81i0TuNCWEInHmbBFgiGeerbLfn1nz2VM3eA9qgxa0lYaGqrX8FTyUPmYosGd56vmY_zWd6zidvge2eYxYotCJbUqC9NQpENj3qCJh8z4CyZ7AVo4-6jOKKqEUILAOz1P9_Aq4OAoRhdSOoonZD60GJPdcnfMfMZWhFonqr7TghfqFiR_ce1BlZJN4of9F7HxZRHbg4hyVCeYmpcBo9hr4sL6KAJfzObVFC7R3l2QZxdMF2LOnx2SeM5RSoMxJpnIlnnfgCrWT0vovOBbQI3GqDn7WLfVcELR3ScRRJWKPS3olInifsCXnMUllD_2P4j9pzy5hGpNXxxocmnpMA4zEs=w879-h659-no

Последно редактиран от zcezbpm (09.05.2016 04:40:11)

Офлайн

1

#6 09.05.2016 08:34:39

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

С гола ръка на тоз алуминии........
И що реши, че тъз трЪба е по здрава от другата.

Офлайн

0

#7 09.05.2016 08:55:52

Кольо
КорифееЦ

Прав е Владко. Въпреки, че по дефоулт пикел ще ползваш с ръкавички, не пречи да му навиеш някаква лента - за тенис ракети примерно. Няма да му пречи. За здравината не знам - тествал си го сигурно за да му се довериш?

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#8 09.05.2016 16:34:09

zcezbpm
Редови

Кольо написа:

Прав е Владко. Въпреки, че по дефоулт пикел ще ползваш с ръкавички, не пречи да му навиеш някаква лента - за тенис ракети примерно. Няма да му пречи. За здравината не знам - тествал си го сигурно за да му се довериш?

Okdalf написа:

С гола ръка на тоз алуминии........
И що реши, че тъз трЪба е по здрава от другата.

Не е с гола ръка с ръкавици е, но нали нагласях апарата да снима та ги свалих.
Иначе може наистина да се навие нещо да не ми е студено на ръката, ама то вече няма смисъл, защото си купих един Гривел и този саморъчния просто за спомен си го пазя. То май само  на Мусала се качих с него макар че то за там при наличието на въже пикела по-скоро пречи.

А за различните видове тръби и здравината им  ...Работих преди време в един ДАП и имам поглед върху тръбите за които се държат пътниците и тях чат пат съм слагал. На ония късите автобуси дето пишеше Чавдар тръбите са няколко мм дебели и колкото и да блъска човек върху йорса на ковача само леко се деформира, но не се чупи и даже не се огъва.На Икарусите бяха едни крехки тръби дето алуминия лесно се откъртваше. Правех и стъклата им и рамките от алуминий на по-новите автобуси вкл и един куп световно-неизвестни марки дето надойдоха бяха някаква алуминиева сплав дето като я огънеш два пъти и на третия път се чупеше. Това го няма при стария материал, който ползвах от Чавдарите. То тогава въобще не съм и помислял за планина, а щях да си правя нунчяко. smile Та затова я блъсках тръбата и се мъчех да я счупя, но не успях. Не точно тази тръба дето си направих пикела, а друга подобна изпробвах за здравина, а тази си я запазих и след толкова години се сетих за нея и я намерих на тавана и така...Добре че не я бях срязал на две.

Пък изпитанието на пикела освен боя в йорса за здравината на тръбата, беше и че надробих няколко стари букови траверса с вече  готовия пикел . Доста по-здрав е от обикновен пикел.

Последно редактиран от zcezbpm (09.05.2016 16:35:22)

Офлайн

1

#9 09.05.2016 18:27:46

Okdalf
Сръчко

Без да се заяждам, щот тука съм известен със заядлиците си. Та първо за матеряла, стандартен профил с обло сечение. Шевна или без шевна на автобуса не му пречи. Но никой не ползва автобуса при -20 градуса. При елементарен тест замръзена тръба ударена с гранитно паве, последствията няма да са красиви.
Профилът на тръбата не е за предпочитане. Ползва се профил с овално сечение. Даже дървените сапове са с овално сечение.
Изолацията е задължителна, плетена вълнена ръкавица ми е залепвала за джелязото. Най - важното е че си го пенсионирал.
Пикела е пособие с помоща на което може да си спасиш кожата, или чужд живот. 
На времето и аз съм правил такива самоделки. Ковани клюнове, съставни глави, дръжката беше от потрошин Щубай. Но с времето ги заменихме с оригинални такива. Сега съм собственик на Щубай от 50-те години на миналия век, с оригинална Ясенова дръжка. На стената имам руски пикел с титанова глава. Но вече рядко ги ползвам. Просто добър спомен.
пп Темляка също не е за пренебрегване, има техника за ледено катерене. При която се отпущаш / увисваш/ на темляка за да си врътнеш тирбушона/ ледения клин/

Последно редактиран от Okdalf (09.05.2016 18:31:54)

Офлайн

0

#10 09.05.2016 19:32:13

zcezbpm
Редови

Okdalf написа:

Без да се заяждам, щот тука съм известен със заядлиците си. Та първо за матеряла, стандартен профил с обло сечение. Шевна или без шевна на автобуса не му пречи. Но никой не ползва автобуса при -20 градуса. При елементарен тест замръзена тръба ударена с гранитно паве, последствията няма да са красиви.
Профилът на тръбата не е за предпочитане. Ползва се профил с овално сечение. Даже дървените сапове са с овално сечение.
Изолацията е задължителна, плетена вълнена ръкавица ми е залепвала за джелязото. Най - важното е че си го пенсионирал.
Пикела е пособие с помоща на което може да си спасиш кожата, или чужд живот. 
На времето и аз съм правил такива самоделки. Ковани клюнове, съставни глави, дръжката беше от потрошин Щубай. Но с времето ги заменихме с оригинални такива. Сега съм собственик на Щубай от 50-те години на миналия век, с оригинална Ясенова дръжка. На стената имам руски пикел с титанова глава. Но вече рядко ги ползвам. Просто добър спомен.
пп Темляка също не е за пренебрегване, има техника за ледено катерене. При която се отпущаш / увисваш/ на темляка за да си врътнеш тирбушона/ ледения клин/

Не ги разбирам много нещата, защото  ходенията ми зимата се броят на пръстите на ръцете, не съм изучавал как се държат металите при ниски температури макар че от обща култура знам нещо, а и сам без чужда помощ се уча в движение, но при минус 20 градуса колкото беше в неотопляемите автобуси в ония години когато зимата беше зима,  никоя тръба не се разпадаше от студ. smile
В Рила вали сняг, а не течен азот. smile

При минус 29  ми е залепяла леко ръката и устата на мокрото от външна страна металното канче. Ръката при минус 20 няма как да залепне, че да ти отпори кожата. Малко болка и студ не са болка за умиране пък и нарочно няма да взема да пробвам колко ще издържа без ръкавица.
Като държиш клюна който е от желязо като подсичаш някой склон да не го увиваш преди това с лепенки? Не разбира се, стискаш си желязото. Каква е тази фобия от това да се държи метал с ръкавица.

Защо да не е по-добра облата форма поне що се отнася до якостта във всички посоки? smile Това имах тогава, беше ме бъз да ходя сам зимата, а нямаше с кого и за компенсация се занимавах с подобни странични дейности. smile

Офлайн

1

#11 09.05.2016 19:58:53

Кольо
КорифееЦ

Okdalf написа:

Влади, сложих ти плюс на поста, заради логиката и познанията ти по металознание, но все пак искам да те питам за ледокоп ли говориш или за ледена ръка? Няма как да катериш с пикел? С пикела се дълбаят стъпки във фирн и се осигуряваш от/при падане по снежен склон. С ледена ръка се катери по лед.

zcezbpm, зимата или над определена височина и лятото, ръката ти е в ръкавици не само заради това да не ти залепне кожата за метала а за да не ти измръзне ръката и да не ти се вкочанят пръстите. С вкочанени пръсти нито можеш да вържеш възел нито да работиш с въжето.

По натам ви оставям да си изяснявате нещата взаимно.
Не се предавай! Упорствай до край! smile

Последно редактиран от Кольо (09.05.2016 20:05:26)

Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#12 09.05.2016 20:20:28

zcezbpm
Редови

Кольо написа:

zcezbpm, зимата или над определена височина и лятото, ръката ти е в ръкавици не само заради това да не ти залепне кожата за метала а за да не ти измръзне ръката и да не ти се вкочанят пръстите.

Никога не съм твърдял обратното! smile

Кольо написа:

С вкочанени пръсти нито можеш да вържеш възел нито да работиш с въжето.

Не ползвам въжета. smile

Офлайн

0

#13 09.05.2016 22:00:45

Okdalf
Сръчко

Коле и с пикел става, преди да измислат ледените ръце кво са правили.
пп Как се определя дължината на сръжката на пикела? Ти пикел с 50 см дръжка виждал ли си? Провери Пиранята с каква дължина е?
На здраве Коле.

Офлайн

0

#14 10.05.2016 04:37:14

zcezbpm
Редови

Okdalf написа:

Коле и с пикел става, преди да измислат ледените ръце кво са правили.
пп Как се определя дължината на сръжката на пикела? Ти пикел с 50 см дръжка виждал ли си? Провери Пиранята с каква дължина е?
На здраве Коле.

Остави го Колето, ами ми кажи как държиш желязната глава на пикела като подсичаш някой склон. Не ти ли измръзва ръката и не е ли по-добре да я увиеш с някаква лента? smile smile

Настроение: саркастично. smile

Последно редактиран от zcezbpm (10.05.2016 04:37:36)

Офлайн

0

#15 10.05.2016 19:43:40

Okdalf
Сръчко

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff