XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#61 02.12.2011 18:40:20

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

Отг: Дребни трикове за лична хигиена сред природата

как да дам два плюса на бачо не знам  big_smile
а бе майна сред хората се бръсна на 6 месеца веднъж...а остана ли 6 месеца в дивото
че да дойде време за бръснене...тва ще ми е последна грижа  *ROFL*
знам че не всеки търпи брада но не мисля че е болка за умиране че си набол малко в шубрака
иначе не знам защо но темата винаги ми е била интересна
как може да ти е мерак да се бръснеш с бръснач и в същото време да не търпиш бръснене  :[

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#62 02.12.2011 18:50:37

BPetrov
Хун

Регистриран: 07.12.2009

Ми и аз съм така smile Момите край мене се оплакват де... Срамя ги като излезем на мегдана :Р ахахахах у нащо село не било модерно...

пп. Е с тва вече съм в Ушафа...

Последно редактиран от BPetrov (02.12.2011 18:51:02)

Офлайн

0

#63 11.12.2011 11:00:01

homedreamer
Редови

Регистриран: 11.12.2011

Регистрирах се специално, за да ви споделя моя опит за лична хигиена, при липса на благинките на цивилизацията...
Ще започна от това, че водя живот на полу-бездомник, поради много причини (главно безхаберието на институциите и безнаказаност на престъпниците, които буквално ми съсипаха дома). Поради тези причини лятото се наложи да "изкарам" в колата (старичка Фиеста), спейки по паркинги и полянки, в задънени улички и прочие...
Като минимум пособия за подържане на хигиена хосех: самобръсначки (китайски), течен сапун, стара, тъкана още от баба ми кърпа и малко бельо.
Тъканата кърпа е ясно защо - не придобива оня мирис на хавлиената, когато се случи да се прибере влажна в багажа...
Имах няколко места около града, където бях "захвърлил" пластмасови бутилки с вода, които през деня се нагряваха от слънцето и водата вечер ставаше за къпане, пране и прочие.
Прането се переше или с  водата от бутилките или от някоя крайпътна чешма. За да изсъхне - в колата опъвах от ония ластъци за прикрепване на багаж и се получава простор. Лятно време температурата в купето изпаряваше бързо влагата...
Бръснене - с китайските самобръсначки, като се ползва страничното огледало на колата за да се провери ефекта от бръснене...
Как са нещата сега, зимата...
В момента "живея тайно" на работа, в стаята, в която работя (не е офис и слава богу). Баня няма. За нормална хигиена правя следното (което е приложимо и сред природата):
- намокрям кърпа или тенеска с вода и правя фрикция на тялото
-повтарям същото още 1-2 пъти като добавям и течен сапун към намокрянето
- "изплаквам се" отнова с кърпата/тенеската...
Повтарям упражнението поне минимум на 2 дена...

Офлайн

0

#64 11.12.2011 11:32:02

Kent
Wee Willie Winkie

От: Варна
Регистриран: 17.02.2010

Здравейте. При пътуванията си с автомобила из нашите места перем по следния начин - гащите и фланелките и чорапите се натикват смесени с настърган домашен сапун в едно 10 литрово шише от минералка. Всичко това заливаме с вряла вода и поставяме в багажника. До обяд от лангъркането всичко се изпира, тогава изплакваме и оставяме на кората отзад. До следобяд е изсъхнало. Говоря за горещите месеци естествено и за преходи около 250 км.

77. Морските кончета винаги пътуват заедно - хванати опашка за опашка.

Офлайн

0

#65 11.12.2011 11:35:29

homedreamer
Редови

Регистриран: 11.12.2011

Kent написа:

Здравейте. При пътуванията си с автомобила из нашите места перем по следния начин - гащите и фланелките и чорапите се натикват смесени с настърган домашен сапун в едно 10 литрово шише от минералка. Всичко това заливаме с вряла вода и поставяме в багажника. До обяд от лангъркането всичко се изпира, тогава изплакваме и оставяме на кората отзад. До следобяд е изсъхнало. Говоря за горещите месеци естествено и за преходи около 250 км.

Да, и този вариант ми е идвал като идея, но не съм го прилагал, по простата причина, че нямам достатъчно място в багажника...

Интересува ме също и въпроса за съхраняване на храна, когато сме "навън". Не намерих за сега подобна тема.

Последно редактиран от homedreamer (11.12.2011 11:36:07)

Офлайн

0

#66 11.12.2011 21:20:24

BPetrov
Хун

В Ю-Туб имаше информация за вкопан хладилник от два керамични съда с вода. Един по-голям и един по-малък в него. Около по-малкия се сипва пясък. Пясъкът се намокря обилно с вода. Двата съда се покриват. Температурата в малкият съд се получава няколко градуса по-ниска от външната температура. Причината не я запомних, но беше нещо свързано с изпаряването на водата... Когато водата се изпарява (тя това го прави почти непрекъснато, не е задължително да кипва) топлите вълни от молекули отиват нагоре, а по-студените надолу. Така увлича хладинка в по-ниските части на големия съд което охлажда въздуха в по-малкия. Най-вероятно бъркам в интерпретацията си на тоя процес. Някой дето се занимава с това може да обясни. Единствения недостатък е, че трудно се намират достатъчно големи керамични съдове за да служи като реален хладилник...

Офлайн

0

#67 11.12.2011 21:29:25

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

интересното е че вчера си говорихме за абсолютно същото  :[
но аз го знам...че като намокриш(примерно)манерка в калъф
докато се изпарява водата от калъфа се охлажда самата течност в манерката
обяснява се с принципа на електрическите хладилн чанти.....който не знам  smile

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#68 11.12.2011 21:31:31

BPetrov
Хун

[video][/video]

Това с манерката не става ли заради уинд чил фактора?
Едно време в намокрен чорап са охлаждали бутилките с бира.
Пътуваш си примерно с влака мокриш чорапа слагаш бирата и я вадиш навън.

[video][/video]

Последно редактиран от BPetrov (11.12.2011 21:32:16)

Офлайн

0

#69 02.09.2012 16:37:59

gargo2
Редови

Регистриран: 22.07.2012

Лятно време съхраняването на храната си е проблем без хладилник.Сготвена манджа трябва често да се преварява -задължително сутрин и вечер а е добре и по обед.Някои храни като напремер майонеза изобщо трябва да се избягват заради яйцата,морските дарове също.Може само ако е от водата -на огъня и консумация веднага без никакви остатъци за по-късно.Пакетче масло може да се съхранява няколко дни втопено плътно в бурканче с вода.

Офлайн

0

#70 02.09.2012 18:30:25

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Kent написа:

Може да сложиш 3-4 речни камъка и ефекта ще е още по-добър.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#71 18.12.2012 16:38:24

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

kompirovski написа:

Нека разгледаме и тази непопулярна тема. Ясно, че след седмица без баня в планината няма как да ухаем на цветя и рози (особено мъжете), но все пак някаква елементарна хигиена трябва да се поддържа.

Например да изтъркаш зъбите с някаква влакнеста клечка, да си избършеш четирибуквието с някакво голямо листо, от което няма да ти пламне задника и да направиш сто от място smile, да си измиеш ръцете.

Примерно има едно растение с високо стъбло и малки розови цветове, което вирее обиконвено покрай речните брегове и е популярно в някои краища на България като "сапунка". Като му разтъркаш цветовете и стъблото във вода се пени като сапун. Но дали мие и дезинфекцира наистина?

Какъв е вашия опит?

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#72 18.12.2012 10:43:17

mchervenkov
Редови

Регистриран: 17.12.2009

Заместители на тоалетната хартия в природата статията е на английски smile http://ultralightbackpackintips.blogspo … paper.html

Мързелът е подсъзнателна мъдрост.

Офлайн

0

#73 18.12.2012 11:59:43

кочевой
Редови

Регистриран: 17.02.2012

ЛИПЯН ,пичове  липян . Тва растение е истината , бърше всичко -мазна посуда ," задни дворове ", автомобилни стъкла  , квото ви дойде на акъла.

Офлайн

0

#74 18.12.2012 12:25:46

Flint
Редови

Регистриран: 27.07.2012

кочевой написа:

ЛИПЯН ,пичове  липян . Тва растение е истината , бърше всичко -мазна посуда ," задни дворове ", автомобилни стъкла  , квото ви дойде на акъла.

Това растение не го знам. Има ли друго име? Да не е лопен? Щото аз лопена го използвам за такива работи. Даже и лекува куп неща. Универсална билка. Отпред през устата наливаш чай от цветовете да спреш диарията, а отзад бършеш с листата.

Офлайн

0

#75 18.12.2012 12:34:15

Miro
НещоНамирач

Регистриран: 04.12.2009

кочевой написа:

Може би имаш предвид лопен?

lopen.jpgvisok-lopen.jpg

visok-lopen_.jpg

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff