XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#46 02.12.2011 15:29:06

bubachco
Редови

Регистриран: 16.08.2010

Отг: Дребни трикове за лична хигиена сред природата

пичове, майката му е в бръсненето по на рядко;)

Офлайн

0

#47 02.12.2011 15:29:17

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

BPetrov написа:

88,
Има електрическа с манивелка. Ама никой не ти казва какво става като се повреди акумулаторчето което се зарежда с нея... Забавно е...

Като се повреди акумулаторната батерия (което не става изведнъж, обикновено. В смисъл няма да те свари изведнъж в дивото) разглобяваш батерията, вадиш акумулаторите и отиваш на Пандата. Вземаш си подобни по размер акумулатори, сглобяваш батерията, връцкаш манивелата и се бръснеш. Като нямаше батерии за ГСМ-ите какво мислиш сме правили едно време.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#48 02.12.2011 15:40:47

BPetrov
Хун

Регистриран: 07.12.2009

Цял ден ровя и намерих 3 такива механични бръсначки... Китайски които бръснат само ако непрекъснато стискаш и пускаш копчето непрекъснато за да завърти ножчето, тази руската с метална часовникарска пружина и една две чуждоземски. Всички други са електрически. Или бикчета тип Жилет със симнайсе ножчета дето държат 10 бръснения.

Определено успяват да ни накарат да купим излишно оскъпена нискокачествена стока с кратък живот. Това ме дразни максимално. Правят пари на наш гръб, а ние ги тупаме по рамото... Какъв е смисъла да поддържам система, чиято единствена цел е неефективно количествено неоправдано прозиводство само заради производството?
Ако купя такава машинка с батерии или на ток - просто продължавам да поддържам порочната система.

Съвсем елементарна сметка... От една страна имаме Пластмасов корпус, ножчета и механика, а от друга страна евтини пластмасов корпус, ножчета, механика, електроника и батерия. Извода е, че плащаме 40% повече за нещо което не е 40% по-добро. Евентуално е някакви проценти по-евтино за производство, но е 100% по-ниско качествено. И те задължава да продължаваш да потребяваш за да можеш да продължаваш да го ползваш. И това е в добрия случай в който не е проектирано да се строши след седмица...

Последно редактиран от BPetrov (02.12.2011 15:41:23)

Офлайн

0

#49 02.12.2011 15:46:24

88
Редови

Регистриран: 16.07.2010

Честно казано,не ми се е налагало да се бръсна сред природата,но ако ми се наложи,не бих използвал нито машинка,нито бръснач а някаква обикновена(евтина) самобръсначка за еднократна употреба.Вярно е,че не е екологична,но то и дрехите които нося не са произвадени по екологичен начин,и храната която ям също и т.н.
Понякога вкъщи,когато съм на кеф се бръсна със бръснач,просто защото мога и ме кефи, но най-често използвам една машинка за подстригване на брада на филипс,тя е с акумулатор,но се зарежда от контакта,а не с манивела,не е проблем да я помъкна с мен из гората или когато съм на път,но не го правя защото е прекалено обемиста за моя вкус.

Офлайн

0

#50 02.12.2011 15:46:32

Kent
Wee Willie Winkie

От: Варна
Регистриран: 17.02.2010

съгласен съм, но тежи ... от друга страна пък е пректически вечна / мойта е със спукана малко пластмаса де *SCRATCH*/ . мисля че, също, лека-полека требе да се учиме да ползваме бръснач, поне за мене де. не може да няма улеснителни чалъми smile

77. Морските кончета винаги пътуват заедно - хванати опашка за опашка.

Офлайн

0

#51 02.12.2011 15:58:13

BPetrov
Хун

Не и в дивото - бръснача изисква подготовка. Може и на сухо, ама има риск...

ПП. Анжсан - става и за палене на огън като чакмак, ако е въглеродна стоманата...

Последно редактиран от BPetrov (02.12.2011 16:01:41)

Офлайн

0

#52 02.12.2011 15:59:24

anjsan
Пущиняк

От: Пущинака
Регистриран: 04.01.2010

bubachco написа:

пичове, майката му е в бръсненето по на рядко;)

И аз съм на същия принцип. В храсталака хич не се бръсна и такива уреди не мъкна изобщо . Свързано ли е пътуването с престой в цивилизацията , важна среща или нещо подобно - тогава да , ще си взема комплект за бръснене . В гората не ми пречи , че съм брадясъл . Аз в града не се бръсна редовно , че в храсталака ли ... който не ме харесва да не ме гледа .

Идеята за бръснач е добра и и доста практично според мен . Има и други приложения - за скалпел,ножче , дори и като оръжие може да се ползва . Очаквам подигравки за последното , но веднага казвам че в опитен боец обикновен ключ за врата е опасно нещо , а аз имам една руска книга за оръжия,ножове и др., където са показани начини за държане на бръснач , удари ,замахвания и техники . Заглавието на главата там е "опасная бритва" smile Но все пак говорим за лична хигиена , а не за самоотбрана .

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#53 02.12.2011 16:01:33

88
Редови

Kent написа:

мисля че, също, лека-полека требе да се учиме да ползваме бръснач, поне за мене де. не може да няма улеснителни чалъми smile

Ползването на бръснач не е никак трудно,моите ръце понякога треперят леко,но това не пречи на бръсненето,просто не трябва да се бърза.С бръснач човек не може да бърза,трябва да отдели поне 15-20 минути,ако иска да се обръсне качествено и без да се пореже.Освен това с бръснач сухото бръснене е невъзможно,аз използвам евтин крем подобен на карото и върши работа,автършейв не използвам,след бръснене с бръснач си изплаквам лицето със студена вода и това е.
Най-трудното при бръснача е заточването му,необходим е специален камък,а и усвояването на самия процес отнема време.

anjsan написа:

Идеята за бръснач е добра и и доста практично според мен . Има и други приложения - за скалпел,ножче , дори и като оръжие може да се ползва  .

Бръснача е много деликатен-тънък и твърд(61-65hrc) и употребата му като нож в повечето случаи ще го съсипе,понякога може да се оправи след това,но не винаги.Като оръжие в случай на самозащита става,но ножа e много по-добър вариант според мен.

Последно редактиран от 88 (02.12.2011 16:08:40)

Офлайн

0

#54 02.12.2011 16:06:25

Kent
Wee Willie Winkie

От: Варна
Регистриран: 17.02.2010

Със Спутника за глава и за брада отива към 40 минути.

77. Морските кончета винаги пътуват заедно - хванати опашка за опашка.

Офлайн

0

#55 02.12.2011 16:15:11

anjsan
Пущиняк

Знам , че бръснача е много твърд и съответно крехък , но като ножче може да се използва . Не казвам че трябва да си дялкам дърва с него , но един домат спокойно мога да си отрежа или да си намажа филията с пастет ... Ако съм на зор и имам само това острие и си спасявам живота , какво като го счупя ? После ще си купя друг . Не държа да ми отговаряте на тези мои тъпи въпроси , за да не спамим излишно .

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#56 02.12.2011 16:21:39

BPetrov
Хун

Ще си купиш, ама струват много пари. А тези които не струват много, не можеш да се избръснеш като хората с тях и става едно купуване на нещо дето нито ще ти върши работа по предназначение, нито ще оцелее дълго. А и колко са хората дето излизат на улицата единствено и само с бръснач. А колко са тези които го правят същото сред природата?
Нещо логиката ми се губи.

Офлайн

0

#57 02.12.2011 16:29:24

mchervenkov
Редови

Регистриран: 17.12.2009

http://krasio.blogspot.com/2009/06/blog-post.html е ви един блог за бръснене. Аз лично от доста време се бръсна с един модел на Жилет който е от баща ми. Ето снимки DSC00170.JPG DSC00171.JPG

Мързелът е подсъзнателна мъдрост.

Офлайн

0

#58 02.12.2011 16:39:24

88
Редови

BPetrov написа:

Ще си купиш, ама струват много пари. А тези които не струват много, не можеш да се избръснеш като хората с тях и става едно купуване на нещо дето нито ще ти върши работа по предназначение, нито ще оцелее дълго.

По принцип е така,повечето бръсначи са много скъпи,има и разни азиатски имитации на бръсначи които не стават за бръснене.От евтините, единствено китайските "голдън долар" са със що годе качествена стомана и стават за бръснене,при условие че имаш късмет да попаднеш на читава бройка,защото много от тях са с неравномерна дебелина на гърба и други дефекти,които правят заточването невъзможно,иначе с доставката от ибей са по 18-20 лева.
Най-евтиния и добър вариант при закупуване на бръснач е да се купи втора ръка,СССР-ски от ибей.Аз ползвам такъв,произведен е 1957,изглежда малко по грубовато от солингенските и другите западни, но е качествен и бръсне чудесно.Най-хубавото е,че ми излеле само  30 лева с доставката от естония.Употребяваните немски и френски са доста скъпи,често по-скъпи от новите такива.

Последно редактиран от 88 (02.12.2011 16:39:54)

Офлайн

0

#59 02.12.2011 16:47:41

anjsan
Пущиняк

Май е добре да се направи нова тема ... за бръснарски принадлежности. big_smile

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#60 02.12.2011 18:01:37

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

А бе усещам ви аз, че отивате към ушафа ама ... нищо де и там хора пишем.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff