Какво представлява TIR оптиката използвана в някой фенери за ежедневно ползване и защо дава широка и равномерна като интензитет светлина.
Самият TIR играе ролята на рефлектор в съчетание с асферична леща в средата на оптическата система(тира). Някои фирми, като SureFire, а сега и Fenix в FD40 добавят в комбинацията и леща на Френел.
Ъглите в тира са така изчислени, че да има пълно вътрешно отразяване на границата между средите (самият материал на тира и въздуха извън тира), има TIR с различни ъгли - от 4 до 60 градуса. Колкото градусите са по-малки, толкова физически конструкцията на тира е по-дълга, затова обикновено ги правят 22-25 градуса, за да се комбинира хомогенния лъч от тира с приемлива далекобойност и самата конструкция да е с приемливи размери. Макар, че 4-градусов тир е сериозно далекобоен, обаче и размерите са по-големи - над 30 мм диаметър и малко повече като дължина на конуса.
Колкото да пропускливост/ефективност - може и така да се каже, но:
- асферичната леща не успява да фокусира цялата светлина от диода, щото той не е точков източник на светлина, голяма част - 30-40% се губи безвъзвратно, просто остава в главата на фенера и не се насочва напред. И има тенелен ефект на границата тъмно/светло;
- рефлекторът (зависи от физическите размери и качеството на отразяващата пъвърхност) - при него хотспотът се формира от стените на рефлектора, а спилът - от прякото излъчване от диода напред, т.е. колкото рефлекторът е по-плитък (конусът по-широк), а размерите на диода по-големи - толкова спилът ще е по-широк. И обратното.
- TIR (Total Internal Reflection) - съчетание между горните две оптични системи, съчетава предимствата - при него пропускливостта зависи от качеството на синтетичния материал. Може да се направи и от висококачествено стъкло, но ще е скъпо и ще тежи доста.