XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#886 03.01.2017 00:44:02

Звяра
Редови

Регистриран: 24.09.2014
Уеб-сайт

Отг: Обсъждане на предложения, модификации и уточнения за форумния нож

samotniq valk написа:
Звяра написа:
samotniq valk написа:

След три прасета тази коледа, съм леко разочарован от ножа. Не от изработката, тя е перфектна. Разочарованието ми идва от цялостната концепция. Ножът е прекалено дебел и тежък. 4 мм са много за това късо острие. Трудно задира, ръката се уморява докато се дере. С дебелото острие има затруднение и при работа по ставите. Върши работа, разбира се, но не му е стихията и с повече усилия. Освен това е прекалено твърд. Вече писах за щръбките, които получава. Точи се трудно. Примерно циганските ми касапски ножове с няколко движения по един врачански камък и са готови за работа. С разфасоването на месото също се справя със затруднения.
Въпреки изказаното леко скептично мнение, се радвам, че имам форумен нож.

Концепцията си е много правилна. Това е бушкрафт нож. А ако някой ми обясни къде се вписват в бушкрафта трите прасета с дрането и работата по стави ще съм много благодарен. Това е нож за типичните дялания по дърво, федърстици, културен банотниг, палене с магнезиева запалка и по изключение някоя дребна животинка. За това е оптимизиран. Сравнението с циганските ножове и врачанския къмък няма да коментирам. Това, че не можеш да го заточиш лесно просто означава, че ти не можеш, а не че по принцип не може. Аз си го заточих много лесно и бързо. Стоманата е изключително непретенциозна в това отношение, така че търси проблема другаде. Продължава ползването на ножа не по предназначение и после - ама що така? Ако ти трябва касапски нож, формите и скосяванията са други. Сравняваш домати с банани и видиш ли едното не става за шопска салата, значи за нищо не става. wink

Ако не виждаш трите прасета в бушкрафта... лошо. Нарича се осигуряване на прехрана. А си мисля, че това е най-важно за едно продължително пребиваване в пущинака. Говоря принципно, да не почне сега някой да се хване за бракониерство. Ако не вярваш на мен - питай якути, масаи... или който друг полуцивилизован народ си избереш. Може и Михаил Тарковски да питаш. Горкият три месеца в тайгата през зимата дялка федърстикове и пали с магнезиева запалка. Ма ти, ако искаш, може и гладен да стоиш, докато си дялкаш пръчки.
И айде стига с това ползване по предназначение. Като казах Тарковски, да не мислиш, че професионалните ловци в тайгата носят по един сак с ножове - един за дране, друг за дялане, трети за нещо друго...
Всъщност къде казах, че ножа за нищо не става?
П.П. Нямам претенции за майстор точилар, но се справям общо взето. Все успявам да докарам нож до бръснеща острота, но с този ми е трудно. Може и при мен да  е проблема, само споделям.

Три прасета за прехрана?!?!? Ей, аз претендирам да съм ловец, дето има идея за какво става въпрос и тая година даже дирите на три прасета не съм виждал в гората. А да утрепеш три прасета може само в кочината или в оградата на ловното стопанство, та недей се филмирай толкоз. Ще белиш гъби и ще дъвчеш шипки при едно продължително пребиваване в пущинака, та ушите щи пукат. Прасета му се присънили на Вълчо. big_smile big_smile big_smile  Те и якутите и масаите само прасета валят през ден. big_smile big_smile big_smile  А като си на зор и със зъби ще го одереш и с парче счупено стъкло. Това последното съм го правил при едно инцидентно блъснато животно, та ножа ми е без значение, стига малко от малко да реже. Та айде малко по-сериозно - пребиваване в пущинака и три прасета е в графата невъзможни еротични фантазии. smile

Офлайн

0

#887 03.01.2017 01:28:34

samotniq valk
Дразнител

Регистриран: 10.04.2010

Звяра написа:
samotniq valk написа:
Звяра написа:

Концепцията си е много правилна. Това е бушкрафт нож. А ако някой ми обясни къде се вписват в бушкрафта трите прасета с дрането и работата по стави ще съм много благодарен. Това е нож за типичните дялания по дърво, федърстици, културен банотниг, палене с магнезиева запалка и по изключение някоя дребна животинка. За това е оптимизиран. Сравнението с циганските ножове и врачанския къмък няма да коментирам. Това, че не можеш да го заточиш лесно просто означава, че ти не можеш, а не че по принцип не може. Аз си го заточих много лесно и бързо. Стоманата е изключително непретенциозна в това отношение, така че търси проблема другаде. Продължава ползването на ножа не по предназначение и после - ама що така? Ако ти трябва касапски нож, формите и скосяванията са други. Сравняваш домати с банани и видиш ли едното не става за шопска салата, значи за нищо не става. wink

Ако не виждаш трите прасета в бушкрафта... лошо. Нарича се осигуряване на прехрана. А си мисля, че това е най-важно за едно продължително пребиваване в пущинака. Говоря принципно, да не почне сега някой да се хване за бракониерство. Ако не вярваш на мен - питай якути, масаи... или който друг полуцивилизован народ си избереш. Може и Михаил Тарковски да питаш. Горкият три месеца в тайгата през зимата дялка федърстикове и пали с магнезиева запалка. Ма ти, ако искаш, може и гладен да стоиш, докато си дялкаш пръчки.
И айде стига с това ползване по предназначение. Като казах Тарковски, да не мислиш, че професионалните ловци в тайгата носят по един сак с ножове - един за дране, друг за дялане, трети за нещо друго...
Всъщност къде казах, че ножа за нищо не става?
П.П. Нямам претенции за майстор точилар, но се справям общо взето. Все успявам да докарам нож до бръснеща острота, но с този ми е трудно. Може и при мен да  е проблема, само споделям.

Три прасета за прехрана?!?!? Ей, аз претендирам да съм ловец, дето има идея за какво става въпрос и тая година даже дирите на три прасета не съм виждал в гората. А да утрепеш три прасета може само в кочината или в оградата на ловното стопанство, та недей се филмирай толкоз. Ще белиш гъби и ще дъвчеш шипки при едно продължително пребиваване в пущинака, та ушите щи пукат. Прасета му се присънили на Вълчо. big_smile big_smile big_smile  Те и якутите и масаите само прасета валят през ден. big_smile big_smile big_smile  А като си на зор и със зъби ще го одереш и с парче счупено стъкло. Това последното съм го правил при едно инцидентно блъснато животно, та ножа ми е без значение, стига малко от малко да реже. Та айде малко по-сериозно - пребиваване в пущинака и три прасета е в графата невъзможни еротични фантазии. smile

Някой май чете избирателно. Или така му изнася. Къде точно казах три прасета на куп? Или уточних, че говоря принципно за осигуряване на прехрана и възможностите на един бушкрафт нож? Щото с нож, с който мога да разфасовам прасе или теле, или елен, мога и пръчки да си одялкам. За това казвам, че концепцията е леко сгрешена.
А масаите не знам дали "валят" прасета, ама говеда със сигурност.

Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.

Офлайн

2

#888 03.01.2017 22:47:20

osobso
Сталкер

От: София
Регистриран: 27.05.2016

Ей, аз претендирам да съм ловец, дето има идея за какво става въпрос и тая година даже дирите на три прасета не съм виждал в гората. А да утрепеш три прасета може само в кочината или в оградата на ловното стопанство, та недей се филмирай толкоз.

Колега предлагам ти да си смениш дружинката или региона за ловуване. Ако не си видял 3 прасета по-добре си продай пушката и не се занимавай с ловуване smile

In vino veritas, in aqua sanitas.

Принципите нямат никаква сила, ако не си добре нахранен.
Марк Твен

Офлайн

2

#889 04.01.2017 00:07:19

Звяра
Редови

Регистриран: 24.09.2014
Уеб-сайт

osobso написа:

Ей, аз претендирам да съм ловец, дето има идея за какво става въпрос и тая година даже дирите на три прасета не съм виждал в гората. А да утрепеш три прасета може само в кочината или в оградата на ловното стопанство, та недей се филмирай толкоз.

Колега предлагам ти да си смениш дружинката или региона за ловуване. Ако не си видял 3 прасета по-добре си продай пушката и не се занимавай с ловуване smile

Колега, ти си последния човек, който може да ми дава акъл за лова, още по-малко в моя район. Като ти чета мненията ми е ясно, че и ти и Вълчо от лов разбирате колкото магаре от духова музика. И ако малко от малко разбираше от лов щеше да ти е ясно, че дружинката е нещо повече от група хора с камуфлажи и пушки отишли да трепят животни в гората, и че тя не се сменя защото сезона е бил неуспешен. Щеше да знаеш, че убиването на животни не е първостепенно в лова, а отношенията между хората ловци в един задружен колектив, възможността да общуваш с дивата природа и обитателите и, а и много други неща щеше да знаеш. Ама да ти обяснявам що е то лов, слука и дружинка на теб е все едно да обяснявам теория на големия взрив на тригодишния ми син - иска се едно определено ниво на интелект, за да бъде разбрано. wink

Офлайн

0

#890 04.01.2017 00:31:12

samotniq valk
Дразнител

Регистриран: 10.04.2010

Звяра написа:
osobso написа:

Колега, ти си последния човек, който може да ми дава акъл за лова, още по-малко в моя район. Като ти чета мненията ми е ясно, че и ти и Вълчо от лов разбирате колкото магаре от духова музика. И ако малко от малко разбираше от лов щеше да ти е ясно, че дружинката е нещо повече от група хора с камуфлажи и пушки отишли да трепят животни в гората, и че тя не се сменя защото сезона е бил неуспешен. Щеше да знаеш, че убиването на животни не е първостепенно в лова, а отношенията между хората ловци в един задружен колектив, възможността да общуваш с дивата природа и обитателите и, а и много други неща щеше да знаеш. Ама да ти обяснявам що е то лов, слука и дружинка на теб е все едно да обяснявам теория на големия взрив на тригодишния ми син - иска се едно определено ниво на интелект, за да бъде разбрано. wink

Пич, използването на аргументи Ad hominem, всъщност е липса на аргументи и издава слабост в позицията. И понеже ме споменаваш в гневната си тирада, би ли цитирал къде обсъждам организацията на ловната дейност в България? Изказах мнение, че един бушкрафт нож трябва да може и да се справя с разфасоването на животни, не само да дяла клечки. Айде малко да поуспокоиш страстите...

Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.

Офлайн

0

#891 04.01.2017 00:42:02

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Не почва добре тази година...:(

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

1

#892 04.01.2017 00:44:25

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

По добре да си говорим за фенерчета или генератори.:D

Офлайн

1

#893 04.01.2017 01:26:41

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Предлагам всички да поемем дълбоко дъх, да преброим от 1 до 100, и после обратно от 100 до 1. След което да издишаме бавно и да се успокоим.

Конкретно по темата - и Звяра и Севдалин не са прави отчасти.

@Звяра - Севдалин споделя личен опит от боравенето с ножа. Не казва че ножа е лош (изрично го е подчертал), казва само че не е удобен за клане и дране. Което не е някаква огромна изненада, понеже още когато се спряхме на конкретното острие, с конкретната геометрия, скос и т.н. беше ясно че това ще е utility нож. Т.е. че това ще е нож за по-дребна работа по дърво + за използване в лагера (храна и т.н.). Мисля, че всички бяхме наясно, че ножа няма да е коляч, дерач, секач, копач и пр. Еми, Севдалин просто го е потвърдил чрез личния си опит.

@samotniq valk - якутите, масаите и всички други нормални хора ползват ножове, които им вършат работа през по-голямата част от времето. Просто защото, както и ти каза, нямат възможност да си позволят и да носят със себе си един нож за рязане на домати, втори за рязане на ягоди, трети - за дране и т.н. И с ясното съзнание, че ножа няма да 100% перфектен за всичките им нужди. Та ако 70% от нуждите са им клане и дране - носят си нож за клане и дране. И през останалите 30% от го ползват по необходимост за дейности, за които конкретния нож не е подходящ. Ако 70% от времето им е фина дърводелска работа (капани и пр.), и домакинска работа (приготвяне на храна) - носят си нож подходящ за това. И в редките случаи когато им се налага да колят/дерат животно - ползват същия нож, макар и да не е много удобен за това. Или ползват комбинация от 2 ножа - напр. в случая със северните народи - пууко и леуко. Апропо - прообраза на нашият нож е точно финката, ако правилно си спомням wink

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

5

#894 04.01.2017 12:58:19

Orlov
Редови

Регистриран: 03.05.2016

Аз лично уважавам колегата Звяра защото качил в сайта много полезни представяния и най-важното посещава редовно форума.
За съжаление не мога да кажа същото за други които просто са качили някакво предствяне и са изчезнали или посещават форума от дъжд на вятър.
Някак си все едно по задължение са го направили.

Офлайн

0

#895 15.01.2017 21:06:00

Razorblade
Редови

Регистриран: 16.02.2011

Готови са номера:
009 Zagy - Имам адреса вече
015 SpirovTS
019 bobber
020 Kent
021 RustyGun
022 efond
Останалите ми пратете адреси за пращане на Л.С. Пращам с еконт.

Офлайн

0

#896 16.01.2017 08:02:12

Razorblade
Редови

Исках да кажа, останалите освен Заги от списъка горе до 022.

Последно редактиран от Razorblade (16.01.2017 08:02:56)

Офлайн

0

#897 19.01.2017 12:54:09

Zagy
Редови

От: София
Регистриран: 12.03.2013

След дълго чакане ножа вече пристигна!!! big_smile
15994835_1223739307717717_2455482849297124137_o.jpg?oh=4b24908348eb447529e6c0c30c386240&oe=591B9067
16113173_1223739311051050_3654368973161613856_o.jpg?oh=502ba69a6168c8f8a223678041faf953&oe=590E4780
Току-що го взех от Еконт - перфектен е. Няма нещо, дето Ясен да не е олизал. Светя като 100-ватова халогенна крушка от кеф! big_smile

С добра дума и с пистолет в ръка се постига много повече, отколкото само с добра дума. - Ал Капоне

Офлайн

6

#898 19.01.2017 15:06:21

RustyGun
Редови

Регистриран: 09.09.2014

И аз преди малко се връщам от Еконт-а. Поздравления и благодарности за положения труд и умения в този чудесен нож! Радва и ръката, и душата! Струваше си чакането! smile

Офлайн

0

#899 19.01.2017 19:39:04

SpirovTS
Редови

Регистриран: 02.03.2014

И аз днес си взех ножът и съм безкрайно щастлив.Облякох го в една стара кания на Хънтър Джорч и го зачислявам за основен туристически и рибарски нож,по нататък и аз ще кача снимки.Рейзър,респект пред таланта и ръчичката дето ги имаш братче!

Последно редактиран от SpirovTS (19.01.2017 19:39:51)

Офлайн

0

#900 21.01.2017 17:50:47

Razorblade
Редови

Благодаря ви много. Радвам се, че ножовете ви харесват. smile

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer