XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#556 01.04.2016 23:28:27

BPetrov
Хун

Регистриран: 07.12.2009

Отг: Петиция против забраната на полуавтоматично оръжие в ЕС

Тук се говори за ПРАВАТА! На това обърнете внимание... И как те се защитават и определят като такива в различните системи....
Не бързайте да отговаряте smile
Правото да нося оръжие... Или правото да не нося? smile Или възможността? Или задължението? Все категории и парадигми...

Офлайн

0

#557 01.04.2016 23:56:44

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Темата не е за сравнение между политически и/или икономически системи, и мисля че бях достатъчно ясен по въпроса.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#558 02.04.2016 00:45:47

BPetrov
Хун

Регистриран: 07.12.2009

Да... за петицията относно полуавтоматично оръжие... Но за да решим проблемът трябва да го разберем...
Каква е причината хората да нямат свободата да придобиват такова оръжие в ЕС?
Регулации.... smile Регулациите какво са? Категории от парадигми...

Офлайн

0

#559 02.04.2016 11:04:34

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Борка, това не са само политически и икономически платформи. Разликата в системите е дълбоко етична. Като говорим за етика нямам предвид само по хоризонтала а и по вертикала... wink Спокойно можем да го наречем "религиозен". Точно в този контекст се крие и разковничето относно придобиването, носенето и използването на оръжието. Т.е. да имаш право и да се откажеш да се възползваш от него в името на нещо друго са различни неща. Но право имаш! Инетересен казус е задължителното гласуване. То е право, което си задължен да консумираш! Пълен нон-сенс!
А дълбокото ми разбиране за морала при социализма е именно в отсъствието на такъв. Това отсъствие е дълбоко иманентно на социализма или комунизма и всичките им производни.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#560 03.04.2016 07:09:14

cat
Редови

Регистриран: 06.12.2009

Още в средновековна европа е било забранено носенето на оръжия от населението с цел на властите да им е по комфортно и сега е същото Галин го написа но никой не обърна внимание . Защо да разписва разрешение земе да стане беля че после ще му се развали рахатлъка ,а нагоре по стълбите на властта е още по зле въоръжени хора на протест е по лошо от невъоръжени въобще най лесно е да забраниш когато имаш властта да го направиш .

Офлайн

1

#561 03.04.2016 09:20:00

sek.1
Редови

Регистриран: 04.11.2015

cat написа:

Още в средновековна европа е било забранено носенето на оръжия от населението с цел на властите да им е по комфортно и сега е същото Галин го написа но никой не обърна внимание . Защо да разписва разрешение земе да стане беля че после ще му се развали рахатлъка ,а нагоре по стълбите на властта е още по зле въоръжени хора на протест е по лошо от невъоръжени въобще най лесно е да забраниш когато имаш властта да го направиш .

Реши ли някой да оказва съпротива на официалната власт едва ли ще чака от нея официално да му дадат разрешително за оръжие . Сегашните терористи си намират начини и средства и въобще не им пука за законовите регулации . Със законите имаме проблем само тези които искаме да ги спазваме .

Офлайн

1

#562 03.04.2016 17:43:04

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

cat написа:

Още в средновековна европа е било забранено носенето на оръжия от населението с цел на властите да им е по комфортно и сега е същото Галин го написа но никой не обърна внимание.

Това къде? Няма подобно нещо. Тъй като са се водели постоянни войни, дори да е имало подобна забрана тя би била неприложима на практика.

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#563 03.04.2016 20:02:27

Fat_Jim
Редови

Регистриран: 21.05.2013

cat написа:

Още в средновековна Европа е било забранено носенето на оръжия от населението с цел на властите да им е по комфортно и сега е същото

Понятието "средновековна Европа" нонсенс най-малко защото обхваща десетки държави и огромен период от време.
През Ранното средновековие не ми е известно някой някъде да е забранявал носенето на оръжия от населението. Съвсем друг е въпросът, че по онова време те са били бая скъпи и далеч не всеки е можел да си позволи нещо повече от нож.
През Същинското средновековие е било забранявано да притежава и носи оръжие само на покорените народи. И то само на простолюдието - благородниците не са страдали от такива ограничения. Примери: шотландците и ирландците (покорени от англичаните), българите, гърците и сърбите (покорени от турците) и др.
По време и след Ренесанса обаче през Късното средновековие като цяло в западна Европа населението е добре въоръжено с хладно оръжие. Забрана е имало за простолюдието да притежава и носи рицарски доспехи. И пак - те са били страшно скъпи и трудно някой е можел да си позволи нещо повече от шлем. Иначе мечове са носели почти всички. Огнестрелното оръжие по онова време също не е било забранявано на никого - но също е било много скъпо и не е било за всеки джоб.
След Великата френска революция чак до началото на 50-те години на ХХ в. никой в западна Европа или в Русия не си е и помислял да ограничава правото на притежаване на огнестрелно оръжие. Горе-долу тогава започва то да бъде ограничавано и в СССР.

Последно редактиран от Fat_Jim (03.04.2016 20:03:50)

Кортежът минава! Кортежът минава!
фанфари победни го в хор поздравяват,
лъщят доспехи и мечове, покрити със слава!
В желязо и злато, паладини в кортеж преминават!

Офлайн

0

#564 03.04.2016 20:08:08

Black Wolf
Бял индианец

Уеб-сайт

В Турция раята (християнска и мюсюлманска, тъй като обикновените турци също са рая) е имало право да носи оръжие. През 19 в. българите не само са купували свободно оръжие, но са го и продавали.
Що се отнася до рицарските доспехи, немалка част от рицарите по звание също са нямали такива, защото не са можели да си ги позволят.

Офлайн

0

#565 04.04.2016 00:48:27

Fat_Jim
Редови

Регистриран: 21.05.2013

Black Wolf написа:

В Турция раята (християнска и мюсюлманска, тъй като обикновените турци също са рая) е имало право да носи оръжие. През 19 в. българите не само са купували свободно оръжие, но са го и продавали.

И даже са го произвеждали. Но това е чак след реформите на Махмуд II. Дотогава немюсюлманите са нямали такива права.

Кортежът минава! Кортежът минава!
фанфари победни го в хор поздравяват,
лъщят доспехи и мечове, покрити със слава!
В желязо и злато, паладини в кортеж преминават!

Офлайн

0

#566 12.06.2016 23:41:38

windwarrior
Зла Гад

Такааааааа. Значи основната теза на защитниците на безконтролното носене на оръжието, е че ако някой не дай си боже тръгне да прави зулуми, тутакси най-близкия тежко въоръжен минувач ще просне възнак с един дублет в гърдите. Еми, ето какво става когато въоръжен и мотивиран човек слепи клемите и тръгне да убива наред, и то в най-въоръжената държава на света:

50 загинали и 53 ранени в най-тежката престрелка в историята на САЩ

Почти същото като във Франция, където носенето на оръжие от цивилни е в пъти по-рестриктивно от това в САЩ. Т.е. тезата че ако всички се въоръжим, ше пуцаме терористите на големи групи леко издиша. Което и аз се опитвам да обясня от 30 страници насам. Щото то едно е да имаш пистолет, друго е да знаеш от кой край излиза куршума и съвсем трето да можеш да го ползваш в стресови ситуации.

П.С. Лека им пръст на невинните хора, загинали в касапницата.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#567 13.06.2016 04:07:47

88
Редови

Регистриран: 16.07.2010

Проблема е, че повечето хора, дори и да са въоръжени, не желаят или не могат да отнемат съзнателно човешки живот. Преди години бях гледал няканъв документален филм, в който обясняваха как по време на корейската и виетнамската война се установява, че по малко от 10% от американските наборни войници стрелят за да убиват врага, останалите просто симулирали, стреляйки в страни или напосоки. Имено това повлиява за прекратяване на наборната служба в САЩ и създаване на професионална армия.
Все пак, съмнявам се, че в този гей клуб, където е станала престрелката е имало въоръжени, с изключение на нападателя. Любопитно ми е, как биха се развили нещата, ако беше нападнал клуб, където поне десет процента от присъстващите са въоръжени, според мен, щяха да се намерят  един или двама които да му се противопоставят.

Последно редактиран от 88 (13.06.2016 04:11:31)

Офлайн

1

#568 13.06.2016 11:51:12

Black Wolf
Бял индианец

Уеб-сайт

Вятърко, твоята теза е несериозна. Ако беше влязъл в клуб на NRA ми е интересно какво ли щеше да стане... Вероятно би застрелял няколко души и после би се оказал с няколко десетки куршума...
Който е решил да застреля някого ще намери начин, дори оръжието да се контролира като по време на соца.

Офлайн

0

#569 17.06.2016 00:02:53

windwarrior
Зла Гад

Само за първите 5 месеца на 2016, 23 човека в САЩ са били простреляни с ОО от... toddlers. Според википедията, toddler е дете на възраст от 1 до 3 години. Сигурен съм че ако тия пишльовци бяха пробвали тоя номер в клуб на НРА биха се оказали проснати възнак с няколко десетки куршума....

P.S. @88/Black Wolf - правилно ли разбирам, че въоръжен терорист няма шанс срещу тълпа от хора с оръжие (и то-обучени да използват оръжие). Щото сега нали гей-клуб, ама виж ако беше сбирка на НРА.... Само ви моля внимателно да си помислите, преди да ми отговорите smile Че съм ви приготвил една изненада....

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#570 19.06.2016 03:12:24

88
Редови

Регистриран: 16.07.2010

Не бих казал, че въоръжен терорист няма шанс срещу хора с оръжие, дори и срещу обучени такива, просто шанса му е много по-малък. Според мен болшинството хора не са способни да използват адекватно оръжие, особено в стресова ситуация, все пак  в една такава ситуация,чисто статостически, ако има голям процент въоръжени, шанса някой да открие огън по терориста е голям. Говоря, конкретно за случаи като този от Флорида, където терориста е един.

Преди бях фен на огнестрелните оръжия, но с годините отношението ми се промени към негативно, преди половин година си занесох ловната пушка в кос , не искам повече да съхранявам огнестрелно оръжие в дома си. Нямам нищо против рестриктивен режим по отношение на огнестрелното оръжие, но при условие , че се прилага еднакво за всички. Това, което ме вбесява, е че в момента в кос дават разрешителни на абсолютни боклуци и  отказват на хора с много по-основателни мотиви.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff