XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 06.02.2011 18:14:15

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Ъпгрейд на стар руски фенер

От доста време притежавам стар руски къмпинг фенер и по време на излети успешно съм го ползвал за основно осветление вътре в палатката. На горният капак има удобна кука, която идеално пасва за окачане на основната тръба на билото на палатката. Направен е много здраво с винтови изолиращи капачки на отделението с батериите и на долното отделение с крушката. Има метална предпазна решетка против счупване на прозрачното стъкло при падане. Изобщо всичко е направено много стабилно и както знаем, братушките в това отношение не са хабили материал. Недостатъците са, че работи с две от най-големите кръгли батерии, които доста го утежняват и с обикновенна крушка на винт от 2.5 V. Светлината при нови батерии стигаше да си намериш дрехите, да не се спънеш в нещо, но примерно цяла вечер светене "изяждаше" тока от батериите.

022327225-big.jpg?r=0

022327224-big.jpg?r=0

Реших да го преоборудвам, като го направя хем по-лек, хем по ефективен. Първоначално намерих контейнер за три батерии 2хАА /има ги по магазините за електронни елементи/:

022327226-big.jpg?r=0

Контейнерчето идеално пасна на местото в отделението за батериите, като оригиналната стоманизирана скоба, също така добре го притиска и предпазва от разместване и хлопане. Така значително намалих общата маса на фенера:

022327228-big.jpg?r=0

След това дойде време за смяна на източника на светлина. Последва изтърбушване на един нискобюджетен китайски челник, като от него вземах само платката със светодиодите.

022327296-big.jpg?r=0

Последва спояване на две кабелчета на основните изводи.

022327229-big.jpg?r=0

След това за самият монтаж на платката към рефлектора /ако това може да се нарече така/ използвах пистолет за горещ силикон. Развих крушката и централно залепих платката в/у две крачета от пластмасови шайбички.

022327230-big.jpg?r=0

Получи се доста здраво слепване.

022327231-big.jpg?r=0

Сглобяването след това е за минута, свързване на кабелчетата към новото контейнерче с батериите през on/off бутона и фенера е готов за експлоатация.

022327233-big.jpg?r=0

Тествах го многократно - от лумени не разбирам, но светлината си е много по силна и съм го ползвал и като основно осветление над масата. А батериите си държат ток доста по-дълго време.

Знам, че скептиците ще кажат за съществуването /вече/ на по-леки и ефективни аналози за малко пари, ама това си стана добре и върши чудесна работа.

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#2 06.02.2011 18:36:32

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Отг: Ъпгрейд на стар руски фенер

Бравос, много добре се е получило. Пък и живота на ЛЕД-овете е в десетки пъти по дълъг от този на крушката с нажежаема жичка.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#3 06.02.2011 19:41:23

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Идеално е станало. А пък с тежките батерии смятай колко време щеше свети lol

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#4 06.02.2011 21:07:36

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

Това е хубаво, ама не е за всеки. Има хора, които един бушон не могат да поправят (аз съм от тях), камо ли такива сложни операции. tongue

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#5 06.02.2011 21:30:00

Arshinkov
Редови

От: Самоков

Ето и аз какво сътворих преди известно време върши чудесна работа батериите издържат работа 35 часа без спиране и най вече че корпуса е направен от половин кутия калъф за очила може да се използва и от запалка в колата. И е малък и компактен на размери : http://arshinkov.snimka.bg/other/canon.517480

„Природата не е враждебно разположена към човека, но той, като не я познава и разбира, сам се ограничава и отделя от нея, като иска да я победи, да я завладее, да й господарува. В Природата съществуват разумни закони, които управляват цялото Битие.”

Офлайн

0

#6 07.02.2011 16:09:32

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Arshinkov, твоето се е получило много добре! Дай малко т.т. данни. Какви са крушките - ЛЕД-ове или други и от кой вид са? /аз пуснах цяла тема, а ти само едно линкче big_smile /

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#7 07.02.2011 16:48:59

Arshinkov
Редови

От: Самоков

Писах го на тичане снощи поста, довечера ще се постарая повече обещавам  wink

„Природата не е враждебно разположена към човека, но той, като не я познава и разбира, сам се ограничава и отделя от нея, като иска да я победи, да я завладее, да й господарува. В Природата съществуват разумни закони, които управляват цялото Битие.”

Офлайн

0

#8 07.02.2011 17:03:53

zoso
Гъба отровна

Регистриран: 08.06.2010

RELAX, Arshinkov - имате моите адмирации!
Аз също имам решение, за осветление на палатка, но признавам - моето е купено от САЩ при една от командировките на съпругата ми. Като се върна в България, ще кача снимки и ще ги публикувам някъде тук във форума, че тая тема не е точно подходяща за "купешки" неща.
Още веднъж поздравления - справили сте се чудесно!

Офлайн

0

#9 15.09.2011 21:57:37

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

BLACKxRIDER, напиши още нещо, което съдържа думата "готино" (една от трите, които използваш), и само гледай! Не, че се заяждам, ама... Айде по-сериозно!

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff