XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 01.02.2011 15:57:20

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Снежни убежища

Тема за различните типове импровизирани (и не само) убежища от сняг.

iSHOOTER

Иглу
Правих го миналата зима , гогато снегът натрупа около 60-70 см в планината.Тъй като снега беше мокър позволяваше да се правят топки като за снежен човек и тях оформях като блокчета , не по истинският метод от сух фирнован сняг от който режеш направо.Иначе реда както по книгите на спирала и най отгоре слагаш капак.Вътре се вижда че е на нива и в ниското има вентилационен итвор.Разликата в температурите бън и вътре е значителна.За съжаление не можах да остана да преспя но друг път може да организираме специален лагер с иглута.Имам приятели които правят лагер 4-5 дневен в Родопите на иглута , гледал съм снимки уникално е наистина smile .Поствам това тук xenos за да ти отговоря ако искаш премести поста в тема, а аз ще пиша и за една снежна пещера и ще кача видео.
Иглу-

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#2 31.01.2011 23:03:28

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

Отг: Снежни убежища

ей тва го правих миналата зима за малката, 2-3 часа работа с една квадратна форма в която набивах снега за тухли
влизах вътре ама определено не ми беше широко  big_smile

022277079-big.jpg?r=0

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#3 04.02.2011 23:01:45

iSHOOTER
Редови

Регистриран: 27.01.2011

Ето още едно видео което съм правил отново миналата зима когато имаше доста сняг.Това подобие на снежна пещера изкопах с помоща на една войнишка лопатка , в една преспа с дълбочина около  2 метра навявана по време на големият сняг миналата година. Дупката стана с размери около 1,50х1,50х1,50 , входа е голям колкото да се провра в нея.Почти през цялото време съм копал легнал , изгребаният сняг съм ползвал за дооформяне на входа , стана нещо като на иглуто , но определено е по трудоемка работа отколкото когато строих иглу.Дупката стана уютна и температурната разлика както и при иглуто вън и вътре беше доста голяма.Ако има навити за следващата зима и ако има сняг може да спретнем едно зимно лагерче за 2-3 дни smile

п.с. утре ще направя снимки на слънчев дестилатор ползвайки дупка и найлон , растения и урина.Този дестилатор сме пробвали в армията, интересно е колко вода има в съда вътре годна за пиене ......ще видите който не е пробвал smile

Офлайн

0

#4 04.02.2011 23:25:54

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

iSHOOTER написа:

".... температурната разлика както и при иглуто вън и вътре беше доста голяма....."

Без да съм някакъв специалист и мнението ми да е само от "теоритичен опит" си мисля, че температурната разлика е наистина осезаема, предвид защитата от вятър, течения и външна температура. Допълнително от самото присъствие на човек в това укритие тип "Иглу" и само от по-топлият въздух който той издиша се получава леко разтопяване на вътрешният слой сняг на стените на укритието, което ги прави по-монолитни, изолирани и се сливат като една цяла вътрешна повърхност. Става нещо като вътрешна черупка. Ако греша - поправете ме, но това съм го чел някъде. Дано да е вярно.

Сняг - лед, ама по-топло!  2029.gif

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#5 04.02.2011 23:42:53

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

значи бях чел някаде че оказва влияние за топлината и това че най външния слой вътре в иглуто като се топи от някаква химична реакция също се отделя топлина
а винаги ми е било интересно какво ще се получи ако в слънчев дестилатор се сложат ферментирали джибри  big_smile (сигурно оцеляването че е по-поносимо)

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#6 05.02.2011 09:58:07

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Температурата на снега е винаги по висока от околната. А вътре в самият сняг е даже положителна. Но имайте на предвид че, става въпрос за сняг с плътност под 1-ца, тоест относително пръхкав. Уплътненият и збит сняг с висока плътност се доближава по характер с леда, а за кво се ползва лед всички знаем tongue

Офлайн

0

#7 13.09.2011 18:35:04

phoenix
Редови

Регистриран: 29.05.2011

RELAX написа:
iSHOOTER написа:

".... температурната разлика както и при иглуто вън и вътре беше доста голяма....."

Без да съм някакъв специалист и мнението ми да е само от "теоритичен опит" си мисля, че температурната разлика е наистина осезаема, предвид защитата от вятър, течения и външна температура. Допълнително от самото присъствие на човек в това укритие тип "Иглу" и само от по-топлият въздух който той издиша се получава леко разтопяване на вътрешният слой сняг на стените на укритието, което ги прави по-монолитни, изолирани и се сливат като една цяла вътрешна повърхност. Става нещо като вътрешна черупка. Ако греша - поправете ме, но това съм го чел някъде. Дано да е вярно.

Сняг - лед, ама по-топло!  2029.gif

Relax, вярно е.Само, че когато се издълбае снежното убежище , неговите вътрешни стени и тавана се обгарят с огън.Така се получава тънка ледена коричка, която прави конструкцията по здрава и служи като изолатор.Ако има силен вятър  не позволява снега от стените да бъде отвят.

Офлайн

0

#8 13.09.2011 20:15:11

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

Ето кадри от известния сериал на проф. Баликси за живота на ескимосите:
[video][/video]

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#9 19.09.2011 21:17:21

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

http://9835.iz.piccy.info.nyud.net:8080 … 9835/2.jpg Пускам го като линк, за да може да си го видите в реален размер, а не да разчеквам форума smile

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff