XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 01.02.2011 10:26:54

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Туристическа маркировка

Всичко за туристическата маркировка.

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#2 31.01.2011 22:30:54

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Отг: Туристическа маркировка

И пак стигаме до маркировките, но никой "просветен" не пише за тях. Сега разбирам /от GEGATA/, че имало и светлоотразителни.

@Wind вероятно визира Кръстец, защото там първият ден май имаше такава ситуация?

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#3 31.01.2011 22:55:11

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

@RELAX - мда, точно това визирам.

Иначе за маркировките - то няма толкоз какво да се пише. Туристическата маркировка винаги е три хоризонтални линии, бяло-(някакъв цвят)-бяло, разположена вертикално. Основната за България е бяло-червено-бяло и върви по билото на Стара Планина (Ком-Емине). Локалните маркировки са бяло-синьо-бяло и бяло-зелено-бяло (други май не съм виждал). Когато се сливат два маршрута съм виждал вариант бяло-червено-бяло-синьо-бяло, ама не мога да се сетя къде. Правилото е - преди поход проучваш каква е маркировката на дадения маршрут и си бичиш по нея. Обикновенно се нанася на трайни ориентири (дебели дървета, по високите части - на големи, трайно закрепени камъни), и то така че да се вижда от далече. За съжаление на доста места маркировката не е поддържана, или е накъсана поради безразборна сеч (вкл. и на дървета с маркировка), така че не е панацея. В общи линии правилото е, ако за 15-20 минути нормално ходене  не видиш маркировка, значи си се загубил и следва да се върнеш до последното място където си я виждал. От там стоварваш раницата и започваш да се движиш в разширяващи се кръгове докато намериш следващата маркировка, после се връщаш за раницата и продължаваш. В общи линии, поне в Стара Планина има няколко места на които се губи маркировката, ама те се знаят и не е чак такъв проблем.

А маркировката на горските обикновенно е едно или двуцветна, и наистина понякога може да бъде доста объркваща. Аз лично тоя филм съм го играл под х. Мазалат, и тогава цял ден се въртяхме като пумпали из гората, докато накрая излезнахме на едно сечище, където маркировката просто.... свърши smile Та се наложи да се върнем обратно на хижата - цял ден вървене нахалост smile

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#4 31.01.2011 22:57:27

Green
Редови

ми то няма много какво да се каже за маркировките туристическите са от два цвята бял и някакъв контрастен червен зелен жълт син и други май нямаше като червения цвят е за маршрута Ком-Емине.маркировката се изписва като се сложи контрастния цвят между двата бели.поставя се на около 50 метра една от друга и може да се види върху дървета скали сгради...  това е лятната маркировка зимната се състои от завити метални колчета в земята през около 50 метра като мисля че е в два цвята тъмно-жълт и черен  тя се поставя в планините по маршрути които са с минимален риск или изобщо нямат риск от лавини
има и други работи не особено съществени за маркировките които сета ми избягаха от главата
като заговорих за маркировки... туй лято смятам да се вклъча с казанлъшките маркировачи да им помагам ако не си намеря работа де

Офлайн

0

#5 31.01.2011 23:04:05

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Да, благодаря на Green за допълнението за зимната маркировка - бетонирани колчета в жълто-черен цвят. Среща се по високите части и по презумпция върви по билото, за да се избегнат лавиноопасните зони.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#6 31.01.2011 23:22:34

RELAX
Модератор

Значи все пак има какво да се каже /пише/ за маркировките. Браво на Wind и на Green! Очаквам и Okdalf да се включи компетентно.

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

Офлайн

0

#7 01.02.2011 09:39:59

ilianlp
Балканджия

От: Троян
Регистриран: 18.04.2010

Дълго време се чудех защо някои си дълбаят инициалите по дърветата покрай пътеката - винаги ми е било грозно да ги гледам. Но един стар планинар ми каза, че дървото няма да пострада, а аз мога да се спася ако изпадна в затруднение - мъгла, например, и загубя пътеката. Като се замислих се съгласих - има ли драсканици по дърветата значи от там минават хора. Едва ли някой ще иде да се подписва там дето никой няма да види творението му...

Memento mori

Офлайн

0

#8 01.02.2011 10:11:51

vanjo
Редови

Регистриран: 07.12.2009
Уеб-сайт

Ето какви са правилата за туристическата маркировка на маршрутите

[url=http://www.bushcraftbg.com/forum/index.php]BushcraftBG[/url]

Офлайн

0

#9 01.02.2011 10:14:11

anjsan
Пущиняк

От: Пущинака
Регистриран: 04.01.2010

Да добавя само , че когато завива маршрута маркировката се слага към посоката на завоя (отляво или отдясно ) и обикновено точно там се губи човек , щото понякога не се вижда отклонението от правата посока или продължава по странична пътека, а не по досегашният път . Още маркировката се слага така , че да се вижда и на отиване и на връщане . Това също обърква пустиняка , понеже ако не се знае накъде вървим може да се окаже че се отдалечаваме от целта . Обаче също така помага когато дълго време не се вижда маркировка - трябва отвреме навреме да се обръща човек назад и да гледа за вида,цвета на маркировката . С времето маркировките изчезват поради сеч , обелване на кората с боя, падане на самото дърво и т.н. Най-трайни са железни табелки набити в самата кора , но често надписа е избелял и не се разчита .
На кръстовища където се разделят няколко маршрута понякога са сложени на едно място няколко табели с цветове , друг път са на различни места за да се разграничат пътеките . Аз на такова място ако не е много ясно проучвам набързо всички посоки за да намеря моя маршрут,цвят .
Горските използват още комбинацията бяло чернои разни кръгове с триъгълници , точки и цифри . От тях също може да се извлече информация , но трябва да им разбира човек . Дървета нацапани с една боя обикновено са за сечене и не ги ползвайте за ориентир .
Д0обре е преди прехода да се проучи по интернета данните от туристическото дружество , картите,маршрутите и дори текста с указания по самият маршрут , защото там се дава допълнителна информация за обекти и ориентири , които иначе не се знаят . Аз лично при дълги преходи дори си ги разпечатвам и отвреме навреме им хвърлям един поглед . Така се знае накъде отива човек и къде може да преспи . Често по заслоните има разпечатани такива текстове за маршрути,хижи и забележителности в близост. струва си да ги прочете човек - все нещо ще запомни и ако има карта ще се ориентира по-добре .

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#10 01.02.2011 11:01:46

RELAX
Модератор

Благодарности на vanjo за линка към правилника. Никога не съм предполагал, че има такъв въпреки че е доста старичък, те нещата не са се променили много.

Anjsan, нещата които си описал са вярни, но всичко е описано подробно и систематично в правилника от по-горният пост.

За карта - наистина е хубаво да има човек, а на мен ми идва и нещо друго наум. Почти всеки моб.телефон е снабден вече с камера /къде по-добра - къде не/. Препоръчително е да направим една снимка на таблото там където е нанесена картата на района със всички знаци, маркировка, дължина, особености, опасности.... - има ги в началото на всеки маршрут. И след това при нужда можем да отворим снимката и да се ориентираме допълнително.

Офлайн

0

#11 01.02.2011 11:18:13

anjsan
Пущиняк

От: Пущинака
Регистриран: 04.01.2010

Аз започнах да пиша преди Ваньо да пусне поста си , но съм закъснял . Няма лошо , просто описах това което аз знам и правя . Както е да е .

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#12 01.02.2011 12:29:32

Green
Редови

един планинар ми каза кой е най-добрия начин за следена на маркировката: когато наближиш до маркировката се опитваш да видиш къде се намира следващото дърво или камък кое то е маркирано,така ще следиш най добре пътя пък и ще се наслаждаваш на терена

Офлайн

0

#13 02.02.2011 12:27:30

webe
Редови

Регистриран: 07.11.2010

Абе така да вървя по маркировка не ми са аресва много и затва си бия през пущинака, ама не всеки път  big_smile .

Yesterday is history.Today is a gift.Tomorrow is a mistery.
По малко , ама с хляб !

Офлайн

0

#14 06.02.2011 11:33:23

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Предплагах че, има правилник за маркировките но не съм очаквал чак толкова задълбочен. На кратко цветовете са четири на брой:зелен, син, червен и жълт. Даказано е че не е необходим друг цвят. Винаги са на бял фон, тоест:бяло-зелено-бяло. Харизонтални прилепени ивици, най- лестно се правят с шаблонче. Сега се сещам за едни мой момичета който от голям мерак посиниха цялата гора. Гъстотата на маркировката е според терена да не е претрупана но и да не липсва. Когато завива под ъгъл се поставя на видими места така че, ястно да се вижда посоката от двете страни. Маркировката е дву посочна, ястно различима на отиване и връщане. По високи и лавиноопастни места се бетонират стълбове в жълто и черно. Извесна е като зимна маркировка, винаги е по- дълъг маршрута но по-сигурен. С такава маркировка се работи най-лестно. Примерно в мъгла, най-опитния се връзва с дълго въже и започва като замаян да прави концентрични окръжности докото другите се шашкат. Като намери следващия дирек ги събира кото кученца като последен остава спасителя, доктора или следващия опитен. На няколко места в страната се среща вариянт при който на върхът на дирека има табели със следната инф. На пред на колко градуса и на колко метра е следващия стълб, съответно на зад градуси и разстояния. Много е полезно в мъгла, аз процедирам така: в мъгла през определено време си записвам позицията с джипиеса което ми дава възможност при необходимост да се върна от където съм тръгнал. Маркировката е винаги логична, никой няма да прави маршрут на кьостерме. Може мотайки си да намирите маркиравка под формата на каменни пирамиди но тя като провило е по-рядка. Баш планинарите казват "тоо това не е за лаици". Важно правило никога, ама никога не ходете без планинска застраховка най- добре "Витоша" не правя реклама. Просто ППС-то гледат по друг ъгъл. Имам доста приятели спасители. На кратко е това, в гората може да ви помогне и горската маркировка но тя е доста по сложна. Тя е само двулентова бяло-черно и бяло-червено. Бяло-черно е краи на горски масив, а бяло-червено е резерват. Когато ивиците са тесне това е буферната зона на резарвата, никое зайче не можеш да го ограничиш до онова дърво или елена. Широките ивици са на резервата. Там нямате работа глобите са солени, не е исключено да се завреш в резервата тогава освен горските може да налетиш и на бракониери. Гадно безскрупулно племе което мисли само за джоба си, с тях няма опровия. С горските надзиратели мажеш винаги да се разбереш стига да не се дървиш. То винаги си личи кога те е заварила ноща или калпаво време. Ако не си разпънал катуна винаги ще те разберат и помогнат, но пак казвам не се правете на мъже. Малко длъшко стана но е збито ако нещо съм пропуснал питайте. Горските карти също много се различават от топографските но също има ценна информация. Далекопроводите са много добър ориентир но трябва да се избягват при грамотевични бури. Стоян има много хубава статия по този въпрос. smile

Офлайн

0

#15 06.02.2011 13:43:52

RELAX
Модератор

Okdalf, браво! Чудесна информация. Част от тази лекция чух на живо и на терен с практически примери на Кръстец. Всичко е полезно и както виждаме - лично изпитано. Наистина правилника за маркировките е много подробен, но там немогат да се опишат чисто критичните ситуации, в които може да попадне всеки.

Очаквам и допълнителни указания и отговори на въпроси, като примерно:
- какво трябва да ни е поведението, ако замръкнем и сме още далече от желаната точка?
- кога трябва да продължим и кога да спрем на място?
- когато спрем на място, какво да правим? /сигнализация, укритие, заслон, покой или движение/
- има ли приети /от практиката/ някакви сигнални ракети които се използват от спасители или от изгубени - вероятни цветове? /това е баш по една от твоите специалности/
- могат ли да се използват като сигнализация навлезлите напоследък масово по магазините светещи ампули и пръчки?

Сигурно ще възникнат и други питанки, но за сега и тези стигат.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff