XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 12.08.2014 22:47:24

Fat_Jim
Редови

Регистриран: 21.05.2013

Момиченце оцеля само 11 дни в якутската тайга

Това просто кърти:
3-годишната Карина Чикитова била спасена от кученцето си.
Момиченце на 3 години и половина оцеля по чудо, след като се изгуби в гората в Сибир и остана там 11 денонощия преди да я открият. Малката Карина Чикитова тръгнала на 29 юли от с. Олом, където живее с майка си и баба си, да търси баща си, който бил поел към друго село, за да посети свои роднини. Майката помислила, че детето е с бащата и разбрала, че то се е изгубило, чак когато той се върнал в Олом на 2 август.
В селото живеят само осем души, практически там няма никаква връзка с външния свят, няма телефонна връзка и пътища и се намира на 110 км от районния център – град Олекминск.

Близо сто души издирвали момиченцето. Спасителите задействали два безпилотни самолета, но в гъстата тайга те се оказали безполезни. В Олом довели специално обучено куче, но то не открило следа. Никакви вести нямало за Карина до 8 август – до този момент тя била прекарала в гората вече повече от седмица, а там температурата през нощта пада практически до нула градуса.

Надежда, че момиченцето може да бъде спасено, дало любимото й куче, което изчезнало заедно с нея – на 8 август изгладнялото куче се появило от гората. Спасителите определели сравнително откъде е дошло то и започнали щателно претърсване на района. На брега на река Бирюк те открили следа от детско краче, а близо до реката била намерена и самата Карина – премръзнала и гладна, но жива.

Тя била забелязана от 21-годишния доброволец Артьом Борисов. „Вече бях подминал мястото, но нещо ме накара да се обърна. Видях момиченцето. То седеше в гъстата трева“, разказа младият мъж пред „Российская газета“.

Карина била облечена само с тениска и чорапогащник, който се бил изпокъсал (детето било изгубило обувките си). Краката й били изподрани, телцето й било изпохапано от комари. Спасителите предполагат, че детето не е замръзнало благодарение на кученцето, което спяло до него и така го топлело. Освен това Карина си била направила легло в тревата, което също я защитавало, но пък усложнило работата по издирването й.

Оцеляването на Карина след подобни приключения е чудо, смятат спасителите, пише "Якутия-24". Тя се е спасила не само благодарение на волята си, но и защото не се страхува от гората. През цялото време в тайгата момиченцето се е хранело с боровинки, касис и трева и е много отслабнало.

http://www.blitz.bg/news/article/284582

На 3 години дете - а вече познава ядливите горски плодове, умее да бивакува и не се бои от гората. Освен това - определено съм подценявал кучетата!

Кортежът минава! Кортежът минава!
фанфари победни го в хор поздравяват,
лъщят доспехи и мечове, покрити със слава!
В желязо и злато, паладини в кортеж преминават!

Офлайн

0

#2 12.08.2014 23:01:54

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Отг: Момиченце оцеля само 11 дни в якутската тайга

Сори ма това девойче е на поне пет- шест години. Говоря за това от снимката. От близо двадесет години работя с деца, научил съм се кое е истина и кое Джурналистическа афера. Мисля, че познавам градските деца. Но тези в тайгата или тундрата са друго нещо. А и историята със търсенето на таткото малко куца.  ]:->

Офлайн

0

#3 12.08.2014 23:07:48

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Бе и на осем да е - колко осемгодишни фърфалци познаваш, дето могат да оцелеят 10 дена в тайгата. Аз съм на трийсе и осем, и подозирам че ще дам фира некъде на 3-4 ден, и то ако съм късметлия. Респект за детето.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#4 12.08.2014 23:19:33

kozet_76
Клетника

От: Сливен
Регистриран: 19.04.2014

windwarrior написа:

Бе и на осем да е - колко осемгодишни фърфалци познаваш, дето могат да оцелеят 10 дена в тайгата. Аз съм на трийсе и осем, и подозирам че ще дам фира некъде на 3-4 ден, и то ако съм късметлия. Респект за детето.

Ей,наборе нема са даваш толкоз лесно,детето е оцеляло заради кученцето,аз винаги съм разчитал на мойта ягтериерка,преди мен усеща и прасето и сърната....пък аз съм за гъби... big_smile

Едно е да искаш,друго е да можеш,а трето и четвърто е да го НАПРАВИШ!!! Човешко е да грешиш,просташко е да не питаш...

Офлайн

0

#5 12.08.2014 23:20:41

Okdalf
Сръчко

Ми познавам шест годишни дето могат да си запалят огин, верно с кибрит но е нещо. Па ти щом мислиш, че ще оцелеещ 3-4 дни си щастливец.  *THUMBSUP*

Офлайн

0

#6 12.08.2014 23:30:45

kozet_76
Клетника

Okdalf написа:

Ми познавам шест годишни дето могат да си запалят огин, верно с кибрит но е нещо. Па ти щом мислиш, че ще оцелеещ 3-4 дни си щастливец.  *THUMBSUP*

Не съм се пробвал по тези географски ширини ама тук се справям добре и декември само с найлонови чували...верно че не е като детето без нищо... :[

Едно е да искаш,друго е да можеш,а трето и четвърто е да го НАПРАВИШ!!! Човешко е да грешиш,просташко е да не питаш...

Офлайн

0

#7 13.08.2014 18:05:50

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

Преди време ми попадна една много интересна книга, "Shadows on the Koyukuk" - автобиография на един човек от Аляска.
http://www.amazon.com/Shadows-Koyukuk-A … 088240427X
Та той с братчето и сестричето си (съответно на 7, 4 и 2 год.) остават сами в гората, тъй като майка им умира. Три месеца оцеляват сами - през това време си намират храна, ловят животни, защитават се от мечки...

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#8 13.08.2014 20:02:21

Fat_Jim
Редови

kozet_76 написа:
Okdalf написа:

Не съм се пробвал по тези географски ширини... :[

Аз съм бивал по тези ширини - е, не точно в Ольокмински район, но надали разликата е голяма. Кал, блата, мечкарници... комарите са като истински вампири, а много от растенията са отровни. Това дете определено е родено с късмет, но не само късметът си е казал думата.

Офлайн

0

#9 14.08.2014 09:25:46

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

Късметът няма нищо общо.

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#10 14.08.2014 19:20:56

Fat_Jim
Редови

Black Wolf написа:

Късметът няма нищо общо.

А, в Далечния Изток има. Тук например бабите баят да не те срещне само мечка, а там трябва да си имат мантри и срещу рисове, росомахи, вълчи глутници, а като гледам картата - май и срещу амурски тигри. smile

Офлайн

0

#11 14.08.2014 19:27:27

kozet_76
Клетника

Fat_Jim написа:
Black Wolf написа:

Късметът няма нищо общо.

А, в Далечния Изток има. Тук например бабите баят да не те срещне само мечка, а там трябва да си имат мантри и срещу рисове, росомахи, вълчи глутници, а като гледам картата - май и срещу амурски тигри. smile

Аз си имам техника с/у тигрите....пускам кучето по следата....настига тигъра...и той умира от смях като види какво го преследва...аз само дера,един гардероб кожи съм събрал...голям разход за НАФТАЛИН *ROFL* А сега сериозно,росомахата си е много сериозен противник,трепе по две-три кучета и си заминава...а смрадта след нея е :! Не си спомням автора ама който се интересува да намери книжката "На лов в тайгата",мисля че беше или поляк или чех... Дадох я на някой и...фира... sad

Последно редактиран от kozet_76 (14.08.2014 19:36:32)

Офлайн

0

#12 14.08.2014 19:33:39

Okdalf
Сръчко

Градски на всякъде извън големото село е так.  :[ Алпинистите си викат местните шамани за  молитва преди качване по Хималайте. Четат мантри опъват знаменца и т.н. Ма май закрачваме към друг раздел  *ROFL*
Майката Природа си знае работата, кому то е писано да оцелее оцелява.

Офлайн

0

#13 14.08.2014 19:38:13

kozet_76
Клетника

Okdalf написа:

Градски на всякъде извън големото село е так.  :[ Алпинистите си викат местните шамани за  молитва преди качване по Хималайте. Четат мантри опъват знаменца и т.н. Ма май закрачваме към друг раздел  *ROFL*
Майката Природа си знае работата, кому то е писано да оцелее оцелява.

Ма то така е и в градски условия...на пешеходна пътека! *YES*

Офлайн

0

#14 14.08.2014 22:16:53

AleX_86
Редови

Регистриран: 13.05.2010

Малко полу-офтопик: Автора на книгата дето я споменава колегата kozet_76 в поста си е Ян Козак. Търсих един час по книгите си, ама я намерих, имам бая оръфано издание от 82ра. Действително доста добро четиво.

"I am wrath. I am steel. I am the mercy of angels."

Офлайн

0

#15 17.08.2014 22:47:57

efond
Редови

Регистриран: 29.04.2010

Black Wolf написа:

Късметът няма нищо общо.

А кое има?  На тази възраст, логическото им мислене е на доста примитивно ниво. Природата ни е създала така,  че да не можем да се грижим за себе си първите години.  Детето е извадило страшен късмет, че е яло и пило каквото трябва, а това е било първото му паднало с хубав мирис и вкус.  Все пак са 11дни, а не 1 месец,  да не го възвеличаваме  толкова много smile
Всичко в такива ситуации е инстинкт и късмет.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff