XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#46 20.05.2014 22:27:52

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Отг: Загубилите се младежи

Yavor написа:

Е 30км за близо 4 дни... Голям подвиг.

Тцъ - 100 километра баце. И тва в Южния Джендем/Триглавския Масив !!! Не знам какво козят тия, ама искам от същото  %)

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#47 20.05.2014 22:50:45

Chronograph
Редови

Регистриран: 14.08.2012

Ще се опитам да цитирам апостол Павел към коринтяните на нашенски. За по- разбрано.

Колкото и да сме голяма работа, любов нямаме ли, нищо не сме.

Нека днес да се радваме за момчетата, това е просто едно хубаво нещо което се случи. Да са живи и здрави, а вероятно са вече и много по- умни от преди.

Офлайн

0

#48 20.05.2014 23:02:19

кочевой
Редови

Регистриран: 17.02.2012

А дано да са попаднали на някои овчари дето обясняват пътя и посоката  само след "перо" big_smile  *NO*  *CRAZY*

Последно редактиран от кочевой (20.05.2014 23:03:15)

Офлайн

0

#49 20.05.2014 23:39:23

windwarrior
Зла Гад

Chronograph написа:

Ще се опитам да цитирам апостол Павел към коринтяните на нашенски. За по- разбрано.

Колкото и да сме голяма работа, любов нямаме ли, нищо не сме.

Нека днес да се радваме за момчетата, това е просто едно хубаво нещо което се случи. Да са живи и здрави, а вероятно са вече и много по- умни от преди.

Всички се радваме, че келешите са невредими. Което не ги прави по-малки наглеци.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#50 21.05.2014 08:23:39

bubachco
Редови

Регистриран: 16.08.2010

аз съм един от тези, които страшно се радват на щастливия завършек на случая!
НО!!!
снощи гледах интервю с едно от момчетата. и нещо започна да ме човърка!
почти четири дена без храна, вода от реката, спане на голата земя и вървене, по груби сметки, по ~20км. на ден из пресечен терен,  под слънце, дъжд и град /както каза момчето/! А този юнак изглеждаше като току що излязъл от дома!!!
интервюто беше направено ~ 1час, след като са ги открили!
или възстановява страшно бързо или.....

Онлайн

0

#51 21.05.2014 09:07:28

f(x)dx
Редови

Регистриран: 21.05.2011

Тука почнахме да се вкарваме в някакви много големи филми

аз така като гледам, младежите са направили точно това, което ни показват в Оцеляване на предела, Двойно оцеляване, Мъж и Жена в пустошта и прочее предавания. Вървяли са надолу към цивилизацията следвайки реките, ядяли са каквото има, пиели са вода каквато намерят.

А както стана ясно и КПД-то на издирвателните действия е било доста ниско, за което, разбира се, са подпомогнали и
пострадалите.

С оглед на тематиката на форума, дайте да анализираме грешките или ако щете - какво бихте направили вие в тази ситуация.

Последно редактиран от f(x)dx (21.05.2014 09:09:31)

Офлайн

0

#52 21.05.2014 09:17:44

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

То само като го слушаш какви ги говори младежа с всичките тия измислени постановки за спането под дъжд, градушка и това дето само вълци и мечки не са били виждали, как го спасили от падане във водопада и прочие ти става ясно, че тия са искали или да предизвикат медийно внимание около себе си или се правят интересни пред некоя мома или още по-лошо пред себе си.
Днес  по две телевизии гледах интервюта с участници в акцията по търсенето на момчетата. Спасителите бяха единодушни, че действията на търсените са били толкова неадекватни, че абсолютно всички допускаха, че тия по-скоро са се крили а не че са искали да бъдат намерени. Координатора дори каза, че са правили на пук на това което е искал от тях, когато все още са се свързвали. Не знам за вас, ама аз бих искал да си платят за гяволъка!

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#53 21.05.2014 09:34:39

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

f(x)dx написа:

Тука почнахме да се вкарваме в някакви много големи филми

аз така като гледам, младежите са направили точно това, което ни показват в Оцеляване на предела, Двойно оцеляване, Мъж и Жена в пустошта и прочее предавания. Вървяли са надолу към цивилизацията следвайки реките, ядяли са каквото има, пиели са вода каквато намерят.

А както стана ясно и КПД-то на издирвателните действия е било доста ниско, за което, разбира се, са подпомогнали и
пострадалите.

С оглед на тематиката на форума, дайте да анализираме грешките или ако щете - какво бихте направили вие в тази ситуация.

Интеграле, то действията са им толкова абсурдни и нелогични , че не виждам какво да коментираме. Според мен определено това не е ситуация на оцеляване а по-скоро търсене на внимание.
Иначе като почнеш от липсата на планиране на похода и цялостен опит в контакта с планината, неадекватното поведение и отказа да следват инструкциите при контактите със спасителите та до начина по който са съобщили за себе си при излизането на ВЕЦ Тъжа, няма едно нещо което да са направили както трябва.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#54 21.05.2014 09:49:30

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

f(x)dx написа:

Тъкмо и аз щях да предложа същото. Трябват обаче повече подробности за това къде са били и откъде са минали. И къде са намерени (или сами са излезли май?).

От някакво интервю чух само, че са се оплакали, че от планинската вода повече ожаднявали. Което ми е чудно. *DONT_KNOW*

Освен това един от ръководителите на спасителите каза, че въпреки съветите да си пазят батериите, едното момче цяла нощ (първия ден) говорило по телефона, пращало СМС-и на баща си и пр.

Последно редактиран от Black Wolf (21.05.2014 09:54:30)

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#55 21.05.2014 10:00:35

zdr_spasov
Редови

От: гр. Свищов
Регистриран: 17.12.2010

Няма нито едно логично нещо в действията на тримата хубавци.

При спасителна акция с 3 хеликоптера, делтапланери и над 50 човека на терен - за да не те открият при условие, че си жив и здрав, има една причина - не искаш да бъдеш открит.
Не знам какви са им били мотивите, каква им е била целта, но бих искал да чуя записи от разговорите им от момента, когато са се обадили за помощ.

Офлайн

0

#56 21.05.2014 10:10:32

f(x)dx
Редови

дайте да почнем от там - първо да сглобим цялата картина с максимално много подробности относно "приключението"
Пък тогава да коментираме.

При всички положения граници за човешката глупост няма, но нека не ги съдим
[merge_posts_bbcode]Добавено: 21.05.2014 10:10:32[/merge_posts_bbcode]

Black Wolf написа:

От някакво интервю чух само, че са се оплакали, че от планинската вода повече ожаднявали. Което ми е чудно. *DONT_KNOW*

може би е планинската вода е кристално чиста, бедна на соли сиреч та от там ?!??!

Офлайн

0

#57 21.05.2014 10:32:01

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

Интересни неща.
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2014/05/ … a_mladeji/

Всъщност сами са излезли.

Кметът на казанлъшкото с. Тъжа Стефан Чернев разказа за "Стандарт", че Виктор, Христо и Веселин с последни усилия се добрали до бивака край ВЕЦ-а, където се черпели група тъженци. Мъжете веднага ги качили в колата и ги откарали в центъра на селото. Нахранили освирепелите от глад момчета и се обадили на родителите, които били в района на Паниците. Едно от момчетата било леко ранено в ръката от паднал в планината камък и било откарано за преглед в Казанлъшката болница.
Копирано от standartnews.com

Интересно би било да се разбере откъде са минали, само че няма как... При всички положения са се движили в район с радиус ок. 20 км.
Измерено по права линия разстоянието Калофер - х. Рай - с. Тъжа е общо 20 км. по права линия. Значи повече от 40 км. е съмнително да са минали. Както е информацията от спасителите - 30 км. от последния контакт, който обаче не знаем къде е.

Интересно е и друго - хеликоптер с термовизори и пр. Ами ако гонят някого (прим. съответно обучени чужди диверсанти tongue) -  как ще ги хванат?

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#58 21.05.2014 13:21:47

windwarrior
Зла Гад

f(x)dx написа:

Ами като за начало - щях да си взема раницата и якето с мен, нямаше да ги зарежа в колата  big_smile

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#59 21.05.2014 13:44:00

f(x)dx
Редови

windwarrior написа:
f(x)dx написа:

Ами като за начало - щях да си взема раницата и якето с мен, нямаше да ги зарежа в колата  big_smile

абе, хилиш се ти, ама аз като гледах новото предаване на Беър Грилс, там дето показва реални случки на оцелели хора, всичките бяха като тази.
* Един отишъл да се поразходи в пустинята, да поразтовари от стреса в работата. Правил го бил десетки пъти и затова взел само един сандвич в джоба. Да ама тоя път нещо не можал да намери пътя обратно
* Някакъв младеж от Англия отишъл на гости при леля си в Австралия. Решил да потича сутринта в близката горичка, ама нали непознат терен и се загубил в пущинака
* Брат и сестра са на разходка в планината. Стигат до подножието на върха. Сестрата уморена, не може да продължи. Братът решава да изкачи върха все пак, сваля раницата, щото било на 200-300 метра и за половин час само. Качил се, поснимал панорамни снимки и после на връщане объркал пътеките и вместо да се върне при сестра си забил навътре в планината
* Най-култовото беше за един водач на бой скаути ли беше или на каякари. Влиза навътре в гората да събира съчки за лагерния огън. Съответно без никаква екипировка. Подхлъзва се обаче, пада, удря си главата и не се знае колко време е в безсъзнание. Аверите му го търсили, викали - няма кой да ги чуе.

Та очевидно в ситуация на оцеляване се изпада по тоя начин. И обикновено се озоваваш насред гората, с минимална представа накъде да вървиш, без вода, без раница, без джобно ножче дори.

Ето напълно вероятен сценарий за тези тримцата: Приготвили са се за тръгване, натоварили багажа в колата и в последния момент единият решил да направи някакви снимки. Но нещо се залутал, другите тръгнали да го търсят, намерили го след няколко часа само да разберат, че вече са се загубили всички

Още малко информация по случая: http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2014/05/ … i_tova_ne/

Мисля, че това е полезно да се знае (как летят хеликоптерите, когато издирват хора):
"Полетите бяха извършени през деня, бяха пуснати сирените, високоговорителите", каза Методи Тодоров. Той обясни, че правилото е да облита няколко пъти около един район, преди да отиде да кръжи над друг, а след десетина минути се връща, за да може да даде възможност на бедстващите да излязат на видно място или да дадат някакъв знак."

Последно редактиран от f(x)dx (21.05.2014 13:46:18)

Офлайн

0

#60 21.05.2014 14:15:02

anjsan
Пущиняк

От: Пущинака
Регистриран: 04.01.2010

При дъждовно време , градушка дори и мъгла както се споменава , може да не се е виждало нищо . Факт е , обаче , че момчетата не са сигнализирали - може да не знаят как . За първо излизане в гората доста грешки са допуснали . Първата дори е тази , че трябва да кажат на някого къде отиват, щом са неопитни . Те като са с кола първоначално явно са тръгнали само за да разгледат наоколо . Другата е , че разчитат прекалено много на модерни неща - филми , интернет , телефони , спасители .... Възпитанието и наглостта ,които личат от думите им преди и след намирането говири доста за тях !

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff