XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#31 25.10.2011 12:25:02

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Отг: Преваряване на водата

Вельо брат нямаш гаранция, че по-нагоре няма мърша в ряката. Тя може и да не се вижда. Примерно завряна под дънер или камък. Сега на Странджа редовно имаше тенджера с преварена вода. Разправял съм ви за района на Згориград и Враца. Започва се с пране на килими и пътеки, по-надолу миене на коли, по-надолу къпане в ряката, по-надолу хлапетата ловят риба с помоща на стъкло. И така до Враца, а сигурно продължава и нататък.

Офлайн

0

#32 29.05.2012 10:25:35

diavolo696
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 14.07.2011

Колкото до преваряването на водата малкия докато беше по малък  big_smile  винаги му преварявахме водата за 5 мин макар че е много според мен ( става въпрос за тази от чешмата и дори тази която я дават за бебета). Сега му давам само такава за деца без да я преварявам. Обаче ще си взимам кана с филтър ( тия тъпаци като казаха че е за деца и вдигнаха цената на 6/7лв. за стек 6 броя по 1,5л.) Иначе с каната казват че се прочиства много хубаво водата дори ставала за бебета и един филтър стига за 4-5месеца. Все пак май ще ми се налага пак да преварявам вода за бебета та мисля да  пробвам да дам филтрирана вода за проба в ХЕИ-то за да ми кажат с точност става ли  за бебета или не, че нямам вяра на нищо вече в тая държава.

Понеже не намирам подходяща тема да попитам тук.

Идва сезона на големите жеги.
От различни източници научавам за необходимото количество вода, което е добре да се пие в нормална среда, вкъщи или на работа.
Отговорите до които стигнах са много и неточни.
Някой казват 2;4;6 литра, други колкото повече толкова по добре, трети пък че над 6 литра дневно се затормозявала функцията на сърцето и бъбреците.
Един интересен отговор, който прочетох е че в зависимост от теглото по 35мл. или както съм аз 75кг Х 35.00мл = 2.625 литра дневно (обаче аз съм пушач и след цигара по чаша вода - много ожаднявам, което идва повече).
Друг отговор беше че ако урината е бистра значи количеството вода което се пие е нормално и достатъчно.
Все пак водата се добива и от плодовете, зеленчуците и някой от храните които ядем (пр. някоя супичка), следователно ако е казано 4 литра на ден това според мен означава, че не твърдо 4 литра само вода а общо.

Та мисълта ми е има ли някакво средно количество вода (или течности без кафе и бира  :[  .......можеби), което е необходимо да се пие дневно за да се поддържа нормалната функция на организма, като изключим храните.
*DRINK*

Последно редактиран от diavolo696 (29.05.2012 10:37:39)

Любомир Найденов -  [url]http://hobbymodelsbg.blogspot.com/[/url]
Англиски форум : питаш нещо и ти отговарят.
Руски форум : питаш нещо и в замяна също те питат нещо.
Български форум : питаш нещо и всички се впускат да ти обясняват колко си тъп! ®евгени 200

Офлайн

0

#33 29.05.2012 11:02:08

88
Редови

Регистриран: 16.07.2010

diavolo696 написа:

Колкото до преваряването на водата малкия докато беше по малък  big_smile  винаги му преварявахме водата за 5 мин макар че е много според мен ( става въпрос за тази от чешмата и дори тази която я дават за бебета). Сега му давам само такава за деца без да я преварявам. Обаче ще си взимам кана с филтър ( тия тъпаци като казаха че е за деца и вдигнаха цената на 6/7лв. за стек 6 броя по 1,5л.) Иначе с каната казват че се прочиства много хубаво водата дори ставала за бебета и един филтър стига за 4-5месеца. Все пак май ще ми се налага пак да преварявам вода за бебета та мисля да  пробвам да дам филтрирана вода за проба в ХЕИ-то за да ми кажат с точност става ли  за бебета или не, че нямам вяра на нищо вече в тая държава.

Честно казано,силно се съмнявам да има кана на която филтъра да изкарва 4-5 месеца.От години ползвам кана Брита за филтриране на водата  за пиене и готвене и наблюденията ми са,че един филтър стига за около 100 литра вода,при цена 15лв за филтър,това прави ок. 15 ст за литър.Все пак има много по добри системи от тези кани. http://www.thebushcraftstore.co.uk/pure … 4948-p.asp -това е по-добро решение според мен,с един филтър се пречистват 350 литра вода,цената на филтъра е около 70лв,тоес 20 ст за литър,малко по-скъпо идва от каните брита,но е тествано в болницата по тропическа медицина в Лондон и одобрено за употреба от британското министерство на отбраната.

Последно редактиран от 88 (29.05.2012 11:03:06)

Офлайн

0

#34 29.05.2012 11:21:22

anjsan
Пущиняк

От: Пущинака
Регистриран: 04.01.2010

diavolo696 потърси в блога , Стоян има няколко статии за водата , доста подробни и изчерпателни . Ще намериш отговори на въпросите си .

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#35 29.05.2012 13:56:15

PECAsarvivor
Редови

От: Стара Загора
Регистриран: 02.02.2012

Зависи от тялото.Но по принцип от 1 до 2,5 литра дневно.

Офлайн

0

#36 29.05.2012 14:25:26

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Друг отговор беше че ако урината е бистра значи количеството вода което се пие е нормално и достатъчно. Това е отговорът.

Последно редактиран от Okdalf (29.05.2012 14:26:56)

Офлайн

0

#37 09.08.2012 17:39:43

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

Ами на последния лагер 8 дни пихме вода от една друга вада. big_smile Честно казано, водата на моменти имаше странен вкус, горчив някак. Ама доколкото знам поне засега никой не се е гътнал, макар че минаха 2 седмици откакто си дойдохме.

Тази рекичка я каптират на ок. 2 км. по-надолу, където има оградена зона.

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#38 12.10.2012 10:43:18

Dakota
Редови

Регистриран: 15.02.2010

Проблеми не съм имала от витошките рекички.Иначе почти през цялото си детство съм пила вода от потоците,които се вливат в тревненската река,без да бъде преварявана.
Миналото лято правихме преход от връх Кръстец до месността Водопадите над  Велико Търново.Водата беше доста мътна,защото беше валяло преди това и понеже имахме само две манерки нямаше в какво да преваряваме.Нелепото в случая беше,че предната седмица си бях лепнала гастро-ентеричен проблем,тъй като бях яла някаква кофти наденица.Притеснявах се ,да не ми стане отново зле докато съм из баира,но пък след дългото обезводняване трябваше да пия солидни количества вода.И отново пих от потоците.Вобще нямам спомен да съм преваряла вода,където и да съм ходила из планината и не съм имала проблеми.Виж за водопой от Дунава или от некой язовир,не бих била толкова смела,че да пия *STOP*

Последно редактиран от Dakota (12.10.2012 10:43:51)

"Mitakuye Oyasin"

Офлайн

0

#39 12.10.2012 11:26:26

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

За витошката рекичка и аз я пробвах - чудесна си е водата. Номера е да се налива над "Бобърския басейн", а не под него, особено ако вътре има Бобър.  tongue  *ROFL* Даже и Манката пи и нищо и нямаше.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#40 12.10.2012 11:46:19

Dakota
Редови

Регистриран: 15.02.2010

Дано да го е сторил по надоле тоз "басейн",щот не съм го засичала, къде се кисне.Инак ше му дърпам и ушите и мустаците. *NO*

"Mitakuye Oyasin"

Офлайн

0

#41 30.10.2012 23:45:10

кочевой
Редови

Регистриран: 17.02.2012

Пил съм от реки , потоци , кладенци , извори , каптажи , напоителни канали ,язовири , локви , вода събрала се в стъпките на добитъка , ровил съм във влажни места по деретата и съм чакал да се "набере" и избистри  . Само един път съм имал стомашни проблеми. Локвата беше мътна с една гадна зелена масъга от горе . Аз си свалих ризата с няколко камъка я разпънах от горе и понатиснах в средата да е под нивото на повърхноста  , плътът да стане като цедка напих се ,но после ме "скъса" корема . Само тогава ми е ставало зле.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff