XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#16 05.01.2011 21:11:50

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

Отг: Преваряване на водата

те тва исках и аз да кажа ама xenos е по-учен smile
и аз така си пия ама и в нашия край са ме предупредили за чешми дето НЕ Е ХУБАВА ВОДАТА от тея индустриални зони около градо

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#17 05.01.2011 21:31:16

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Относно индустриализацията, която засегна Xenos - съпругата ми на есен ходи на гости в Австрия и с голямо учудване се върна и разказа, как в цялата държава е абсолютно забранено използването на каквито и да е химически торове и хербециди при зеленчукопроизводството и изобщо при разтениевъдството....

Всичко се торяло с естествен животински тор, и колкото и гнусно да звучи - с отпадните продукти от домашните септични ями !!!

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#18 06.01.2011 19:14:24

webe
Редови

Регистриран: 07.11.2010

Ако знаеш едни от най-добрите градинари в Австрия едно време са били Българи (така знам от източници).Имало няква местност дето само нашенци имало и само градинари били доста търсени.

Офлайн

0

#19 07.01.2011 16:27:02

webe
Редови

Онзи ден гледах Оцеляващият човек пак някам хамериканец.И каза, че можеш да се заразиш от това giardia  или както беше не само с пиене, а дори ако капки попаднат в носа,очите или ушите.Не знам до колко това е вярно домакина да каже.

Офлайн

0

#20 07.01.2011 16:39:53

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Ако под "Оцеляващият човек", имаш предвид "Survivorman" със Лес Страуд, то мога да ти кажа, че не те е излъгал. Все пак той я е преболедувал тая работа, барабар с жена си! Предполагам поне се е научил как да се пази! wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#21 08.01.2011 19:39:22

webe
Редови

Да за същият става въпрос, но забравих по кой канал го дават , ако знае някой да каже.И е нещо смесено м/ъ бат беър гуру и Рей, защото носи малко екипировка- повече от Беър и по-малко от Рей.

Офлайн

0

#22 09.01.2011 14:35:11

parev
Редови

От: Стара Загора
Регистриран: 27.01.2010

img0313wf.jpg

Поздрави от малката ми щерка.Това е от Дунав,о.Мишка,до с.Ряхово.Що вода сме изпили там докато плуваме....
Обаче веднъж се връщахме с колегата от Бургас и преди Сливен спряхме да пием вода от една крайпътна чешма (мисля ,че в с.Трапоклово или някое село до него) и като се видяхме след два дни разбрахме,че и двамата сме ги прекарали в тоалетната.Та гаранция няма май.

Офлайн

0

#23 09.01.2011 14:47:54

Green
Редови

Регистриран: 06.10.2010

Поздрави от малката ми щерка.Това е от Дунав,о.Мишка,до с.Ряхово.Що вода сме изпили там докато плуваме....

не е ли прекалено мръсна дунавската вода все пак през няколко държави протича докато стигне до българия е пълна с микроби.Особено след Никопол водата се обогатява от химическия завод в Румъния

Офлайн

0

#24 09.01.2011 15:36:59

parev
Редови

От: Стара Загора
Регистриран: 27.01.2010

Сигурно има разни замърсители,но досега не сме имали поне чревни или кожни проблеми,а и риба все още има.Тя, като че ли е най-големия индикатор.

Офлайн

0

#25 09.01.2011 17:49:00

Meze
Редови

Регистриран: 05.02.2010

Пил съм вода директно от реката про моето село като малък, над него на 7 км. има още едно, а по онова време се къпеше бая народ и в самата река  lol Не ми хареса на вкус обаче и повече не съм повторил, а и ми дойде повече акъл от тогава. Не помня да съм имал назадничави проблеми  lol
Редовно обаче пиехме от едно изворче до реката, събиращо вода от баира над него. По принцип знаехме че не е много читава водата, но за миене и готвене (термична обработка) ставаше.

Карстови извори около мойто село има десетки, пил съм от много и нищо не ми е ставало, а и водопровода е уловен с каптажи от същия водосбор. Лятото посетих и Живата вода - чудесна бистра студена варовита водица, пихме до насита с приятелката и дори на нея нищо не и стана. За щастие района е планински и слабо или нулево замърсен.

От язовири и езера не съм пил, особено при навиците на тайфата с която ходех на риба преди години - да пикат във водоема  lol

Пил съм вода от сондажен кладенец който имаме на един имот в близост до Летище София, ползвахме го за напояване на разни зеленчуци които садяхме. От дълбочина 4-5 метра водата беше студена, бистра и изключително пивка. Никакви проблеми, въпреки замърсената околна среда на милионния град.

От друга страна, преди години бях гледал научнопопулярен филм за една от реките, която преминава през София - Владайска или Перловска, една от двете. Извират от Витоша, идеално чисти и леко златоносни. По пътя им до вливането в Искър бяха вземали водни проби. В началото - микроорганизми, рибенца, тва-онова. В центъра на града нищо не беше оживяло, освен един чревен паразит за сметка на бая химични съединения  lol
Интересното е че в Слатинската река, до която живея, до преди 10-тина години се намираха едни дребни рибета - щипоци. Но нейния маршрут е доста пощаден спрямо другите.

Офлайн

0

#26 09.01.2011 21:30:54

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Това с пиенето на водата от къде да еalcoholic.gif , на принципа "проба - грешка" не е шега работа!dying.gif Едни "назадничеви" проблеми  wcsmiley.gif могат да ти развалят целият излет, а и на тези с които си тръгнал.hiker.gif Не дай Боже излета да е за няколко дена.

В моят град има няколко ~ 7-8 изворни чешми, от които всички ходят да си пълнят вода за пиене, а може би и за готвене. Това е така, защото нямаме читава пречиствателна станция и чешмянката не става за пиене. Именно водата от тези чешми са обект на периодични /през 6 месеца/ микробиологични изследвания от РИОКОЗ. След такива изследвания по местните медии се въвежда официална информация за годността на водата от всяка чешма. Често се получава така, че годна за пиене по микробиологични показатели до вчера вода, днес вече не е годна. 89.gif

Пък за реките, които минават покрай големи индустриални ценнрове незная какво да мисля...

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#27 16.02.2011 17:22:00

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Много зависи и от годишния сезон. Например в Чепеларе  Варненци мрът от водата. Стигало се е до бърза помощ. Пролетно време даже и да оставя водата ден, два като сменя на рибките има фира. Няма утайки но даже местните някога имат проблим. Все си вземам вода за проба да занеса и ...... се заминава за нещо друго.

Офлайн

0

#28 24.10.2011 21:18:00

velio
Bushman

Регистриран: 16.02.2011

Прочетох темата и така и не разбрах следното - ако по-нагоре по реката има умряла овца или друго животно, за което не подозирам, ако си преваря водата, ще умОра ли паразитите или не?

Офлайн

0

#29 24.10.2011 22:39:10

Momchil
Редови

Регистриран: 19.08.2010

velio написа:

Прочетох темата и така и не разбрах следното - ако по-нагоре по реката има умряла овца или друго животно, за което не подозирам, ако си преваря водата, ще умОра ли паразитите или не?

Ми мноо ясно,99.99% ще заминат от преваряването. Баща ми разправя,че имало некви вируси ли кви били дето оцелявали при много високи температури,ама не ги знам.

Офлайн

0

#30 24.10.2011 22:45:29

velio
Bushman

Регистриран: 16.02.2011

Мен принципно не ме бърка и директно да пия, но ме притеснява, че мястото което съм си харесал за лагер до реката е сравнително ниско и по-нагоре има още няколко села  smile Пък от всичко най-мразя да мъкна вода в повече. Предпочитам 300 грама войнишкото канче, пред 2 литра вода отгоре  roll

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff