XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 02.01.2011 14:01:12

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

Преваряване на водата

Разпространен съвет е водата от различни естествени водоизточници да се преварява преди пиене.

1. Ситуацията у нас
Лично аз никога не съм преварявал вода и не познавам човек, който да е ползвал вода от река, извор и пр. и де е имал някакви проблеми.

Затова много ще ми е интересно някой да сподели дали е имал проблем (стомашен или друг) с вода от естествен водоизточник и при какви обстоятелства е станало.

2. В тропиците
Твърди се, че в тропическите области (особено в джунглите) рискът при пиене на непреварена вода е едва ли не огромен. Дали обаче е така?

Изведнъж ми щукна - аба що слушам какво говорят разните експерти, а не видя как постъпват хората, които си живеят там. wink
Попитах двама мои кореспонденти, които за последните години имат доста експедиции (по 6-7 всеки от тях) в Южна Америка и все свързани с посещения на различни индиански племена. Част от тях - доста слабо засегнати от цивилизацията (шуар, ачуар, яномами, ваорани и пр.).

Отговора и на двамата беше следния. Индианците пият вода от реката в повечето случаи. Обикновено край селата им има малки бистри рекички (потоци) и вземат вода от там, но могат да пият както се изрази единия човек "и от голямата мътно-жълта река". Избягват да употребяват застояла вода.  Използват и варена вода, но я поемат под формата на чорбите, които си варят. По принцип никой специално не преварява вода за пиене.

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#2 02.01.2011 15:06:38

Kent
Wee Willie Winkie

От: Варна
Регистриран: 17.02.2010

Отг: Преваряване на водата

Преди години имаше т.нар. "Мальовишки синдром" - често алпинисти на лагер дето пиеха от реката покрай х. Мальовица здраво имаха как да кажа...назадничави проблеми. Това може би, щото канализацията на хижата се оттичаше директно в реката.
Ние пием без проблем от реките покрай които ходим, гледаме над нас наблизо да няма кошари или други СС-постройки обаче и за предпочитане да сме далече над селата. На жена ми руския дядо е бил геолог, от дето се казва Урал до Камчатка е ходил и на лагер си пекли луковици от лук кромид на жарта, после ги изяждали и пиели вода от всякъде. Вероятно фитонцидите /природните антибиотици/ в лука морят здраво чревната патогенна флора.
п.п. АЗ на М-ца не съм имал проблеми, хем съм пил и от локви, ама може би - особеност на организма /глотка луженая/ smile

77. Морските кончета винаги пътуват заедно - хванати опашка за опашка.

Офлайн

0

#3 02.01.2011 16:26:30

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Този съвет (за преваряването) според мен е добил такава важност (да не кажа задължителност), заради основната маса експерти и "оцеляващи", които са американци. Там повечето от повърхностно течащите им води са доста замърсени, а и има масово разпространение на един доста гаден паразит, с още по-гаден курс на лечение - джиардиата (giardia). Имат си и друго не съвсем безопасни патогени. Няма как просто да не преваряват водата!

В нашите ширини наистина не е толкова голям проблема. Принципно течащите води в планините са безопасни (стига известно разстояние по-нагоре по реката да няма умрял елен, или някой да е решил да върши някои работи! wink ). Виж реките в низините, особено минаващите покрай населени места, както и застоялите води, поне според мен не са съвсем безопасни. В тях може да се намерят достатъчно патогени, които да докарат едно хубаво "рядко щастие", или силни стомашни колики. smile)

Моят опит: преварявал съм вода само от Дунава (когато седях на един остров там), че кой знае какво може да има в нея! Варил съм и такава от сняг, но то си беше само като екстра, щото така или иначе си стоеше на огъня! wink Като малки почти не се задържахме в квартала, а все обикаляхме по платото и из полята. Пил съм вода директно от язовира (Марашкия), който не е от най-чистите! Вярно, беше през зимата, и беше от дупка в леда, но и така водата му не е от най-чистите. Нямах проблеми.

Пил съм вода от една рекичка, която се влива в него (язовира). Тя беше винаги бистра и студена, и макар да не знаехме откъде идва, много от тайфата си пийвахме от нея честичко, да не кажа почти винаги, когато я пресичахме. Също нямахме проблеми.

Пил съм без никакви проблеми вода, избиваща направо от самата земя, както из гората, така и из полето, но то това си е практически изворна вода, така че няма какво толкова да се чудим!

Пил съм вода от водонапоителния канал, който минава под квартала. През лятото, като ожаднееш, всяка вода ти изглежда подходяща, а тази идваше от същия язовир, от който пие и цял Шумен - яз. Тича. Виж тук вече имах два-три пъти проблеми - много силни колики, от които вървях свит на два ката. Почти 100% съм сигурен, че беше от това. Имаше разни съвпадения при всички случаи. Може би някъде по трасето се вливаше нечиста вода.

Всъщност защо пък да не преваряваме водата, ако имаме дори и малко съмнение за безопасността й?! Като готвим така или иначе това става, пък и едно чайче често е по-сладко и засищащо жаждата, от "голата" вода! wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#4 02.01.2011 16:47:25

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

П.П. Kent, днес, минавайки близо до Дивдядовските скали, видях, че имаше катерачи, а като слязох долу, видях една кола с варненска регистрация. Мина ми през акъла да не си там, ама щом си писал в 15:06 тук, значи не си бил! wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#5 02.01.2011 17:04:10

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Аз по принцип имам доста "капризен" стомах. Вода през живота си не съм преварявал. Пил съм вода от реки, ручейчета, изворчета и прочие - не се сещам да съм имал назадничави проблеми заради това. Иначе нося в аптечката няколко хапчета за дезинфекция, ама това за зор заман - ако се наложи да пия очевидно замърсена вода.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#6 03.01.2011 08:55:31

anjsan
Пущиняк

От: Пущинака
Регистриран: 04.01.2010

Аз съм пил няколко пъти вода от река минаваща през села (р.Луда Камчия) и не съм имал проблеми , но си е риск и зависи още от пиещият , най-вече от стомаха му  smile  Пих в много малки количества обаче - колкото веднъж да си утоля  жаждата . При по-големи количества я преварявам , напр. от яз.Камчия , който е също вододаен я преварявах понеже ми изглеждаше мътна и все пак е застояла . Зависи от самият водоизточник , ако напр. река минава през много бързеи,плитчини и др. подобни тя се пречиства сама . Колкото е по-пълноводна реката , толкова е по-мръсна, а там където се влива в друг голям басейн е пълна с боклуци и мръсотии . В съвременното българско общество с настоящия манталитет и хигиена предпочитам да преварявам водата .

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#7 04.01.2011 14:27:08

webe
Редови

Регистриран: 07.11.2010

Тва с преваряването до някъде е вярно, ама нали ги знаете мириканците тактикал мактикал нз си ко се си мислят, за най-лошото абе пълни глупости.В България ако пиете вода от река гледайте да не е под село или град щот ще пиете "назадничави проблеми", и гледайте да извира изпод земята-няма как да е замърсена.

Офлайн

0

#8 04.01.2011 14:42:49

vanjo
Редови

Регистриран: 07.12.2009
Уеб-сайт

webe написа:

гледайте да извира изпод земята-няма как да е замърсена

Тука малко не си прав, има начини да се замърси.

[url=http://www.bushcraftbg.com/forum/index.php]BushcraftBG[/url]

Офлайн

0

#9 04.01.2011 15:09:35

Kent
Wee Willie Winkie

xenos написа:

П.П. Kent, днес, минавайки близо до Дивдядовските скали, видях, че имаше катерачи, а като слязох долу, видях една кола с варненска регистрация. Мина ми през акъла да не си там, ама щом си писал в 15:06 тук, значи не си бил! wink

Във Варна има няколко клуба и те по добра нашенска традиция не се обичат много помежду си членовете, поне доскоро беше така. С жена ми мислим да изпробвмане един нови ботуши как се държат при ходене и на сняг и вариантите са два - или варна - суворово /пешачката ,отгоре/ или вашето плато /ше ти се обадя да препоръчаш седем часов маршрут, ако опрем дотам/. Поздрави.

Офлайн

0

#10 04.01.2011 15:51:38

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Седем часа отиване и връщане, или само в едната посока?! wink

Офлайн

0

#11 04.01.2011 16:11:30

Kent
Wee Willie Winkie

xenos написа:

Седем часа отиване и връщане, или само в едната посока?! wink

Отиване и връщане, че не обичам да карам по тъмно никак smile

Офлайн

0

#12 04.01.2011 23:44:31

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

е ми аз не помна да съм преварявал вода от река но по закон някаде към 40м дълбочина на кладенеца искат за да се продава водата като чиста (ПРОДАВА) а тея чешмички по пътеките много често са хванати с дренажи на няколко метра може и по-малко дълбочина и не се водат чисти ама тва е само по закон

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#13 05.01.2011 10:39:58

anjsan
Пущиняк

От: Пущинака
Регистриран: 04.01.2010

Аз смятам , че водата от чешмите покрай пътеките е чиста , защото дори дренажа да е от повърхността преди това водата е минала през слоевете на земята и се е филтрирала. Не е ли така ?
За доказателство ще ви кажа , че преди около 15-20 г. от училище по инициатива на химичката направихме едно проучване на местните чешми покрай едно село , където преди живеех. Обиколихме десетина чешми белязахме ги с дървени табелки,вземахме проби и учителката ги занесе в града да ги изследват. Всички проби от водата излязоха годни за пиене.

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#14 05.01.2011 18:04:16

webe
Редови

Регистриран: 07.11.2010

Ама моля ви се чешмите не били годни за пиене ми за кфо са правени тогава.Да пията прасетата ли, ай само да не спорим от 5 годишен пия от чешмите,дядо ми като е пасял овцете само от чешми е пиел и нищо му няма.Вие почнахте като мириканците тва мрасно онова мрасно.

Офлайн

0

#15 05.01.2011 18:09:47

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

webe, не че ти противореча, ама в нашата индустриална ера, много лесно една чиста някога чешма, може да се превърне в негоден за пиене чучур. Вече имам няколко примера за това само в моя край. На това влиаят застрояване, животновъдство, растениевъдство, и други свързани фактори. С две думи - това, че е чешма, и има вид на чешма, пък и направена отдавна, не ти е никаква гаранция за годност за пиене. Надявам се обаче тия случаи да са все по-редки за в бъдеще! sad

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff