XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#31 19.03.2014 19:52:21

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

Отг: Интересна къща от Дърво и Бетон

бе той фибрана по плътен верно..ама това значи че има повече миниатюрни въздушни камери
щото и фибрана по-рехав от камък ама камъка не е изолатор,даже много  добре се готви на него wink

пичове,номера е да има колкото се може повече камери...не една голяма а множество малки,от там идва изолацията

какво става при стъклата,ако е единично...вътре е +20 вънка -20
това стъкло има допир до тея -20 и охлажда бързо стаята
ако е двойно...вътре е +20 вънка е -20 а между двете е....-10 да кажем(чисто хипотетично)
ако са 3...вътре е +20 между второто и третото е -10 а между първото и второто...0 да кажем(пак хипотетично)
ако са 4 вътре +20 а между първото и второто...+10.... и ето така става че вътрешното стъкло граничи с +10градуса стъкло и по-бавно се охлажда стаята

дървото има множество миниатюрни въздушни камери в себе си,от там идва изолацията
бетона няма кой знае колко въздушни мехури,за това не е добър изолатор
точно за това и къщата ще изтива през бетона а не през дървените "тухли"

тея термо снимки които показахте наистина са много ефектни но там дървото граничи с по-добър изолатор за това изглежда като проводник

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#32 19.03.2014 20:15:32

bgpanev
Редови

Регистриран: 18.08.2012

Последния ми абзац за фибрана беше по скоро закачка към Галимунди tongue

Офлайн

0

#33 20.03.2014 08:44:31

homedreamer
Редови

Регистриран: 11.12.2011

Правих "изолация" на една желязна врата: стиропор + дърво, хванати през вратата с болтове. Вратата е външна... Термо моста през най-студените дни "удължаваше" болтовете със скреж, дълъг поне 2-3 сантима от вътрешната страна на вратата... smile  А не беше толкова студено тази зима...
Интересно и нагледно.

Последно редактиран от homedreamer (20.03.2014 08:44:59)

Офлайн

0

#34 20.03.2014 10:16:23

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

bgpanev написа:

Последния ми абзац за фибрана беше по скоро закачка към Галимунди tongue

Абе закачате се вие, ама хич не си правите труда да се уверите в твърденията си. Начи тая работа дето я цитираш си е рекламен трик. Ето таблица на топлопроводимостта на материалите. Избрах най-елементарната, в нета има много.

•    Стоманобетон, λ= 1,6 W/m.K;
•    Зидария от кухи тухли, λ= 0,52 W/m.K;
•    Стомана, λ= 53,5 W/m.K;
•    Гипсокартон, λ= 0,21 W/m.K;
•    Гипсофазер, λ= 0,30 W/m.K;
•    Хидрофобен шперплат, λ= 0,15 W/m.K;
•    Минерална вата, λ= 0,035-0,045 W/m.K;
•    OSB плоскости, λ= 0,13-0,15 W/m.K;
•    EPS (стиропор), λ= 0,035-0,042 W/m.K;
•    XPS (фибран, стиродур), λ= 0,028-0,034 W/m.K;

Топлопроводимостта на въздуха варира при различни температури
от -50 до +40 се изменя между 0.0204 и 0.0271

Бобъре, не случайно те питах с колко стъкла е била дървената дограма. Когато е с два пртозореца, които се отварят по отделно, разстоянието между стъклата е в пъти по-голямо от колкото във стъклопакета на пластмасовата. А сега си помисли колко процента от общата площ се пада на стъклата и колко на рамките и ще се сетиш, че голямата разлика не може да идва от различния материал на рамките. трябва да е от нещо друго. Е това е другото, дебелината на слоя въздух затворен между двата прозореца.

Докато ровех за коефициентите забелязах още нещо интересно:

Лед   0°С    −20°С   −60°С

2.21      2.44      2.91

Липа, бреза, клен, дъб (15% влажности)   0,15

Почва (суха)                    0,4
Почва 10% вода              1,75
Почва (трамбована)         1,05
Почва 20% вода              2,1

Сняг                          1,5

И какво излиза? Май нито снега, нито леда са толкова добри изолатори колкото ги мислехме.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#35 25.03.2014 17:50:44

BPetrov
Хун

Регистриран: 07.12.2009

Няма спор, че съвременните изолационни материали са по-добри от старите... Въпросът е за сметка на какво smile
Чиста вода, чист въздух, чиста храна... smile И при все това, не трябва да обожествяваме един материал като панацея или пейнкилър (пенкилер дето викат старите). Дървото е функционално до определена степен. Трябва да се търсят екоалтернативи... Винаги има нещо по-добро и по-чисто като материал.

Кирпича не е само пръст... smile В калта се слага глина, пясък, растителни или животински влакна... Ако се ползва слама, сламата отделя целулоза и тя работи като лепило и т.н.

Тя пък си има недостатъците... И на нея трябва да се търсят алтернативи... Така докато се намери оптималният изобилен материал подходящ за строителство в природни условия без удобството на съвремието.

Едно време хората са правили сами къщите си без да спазват някакви международни стандарти... И живота ги е научил как да ги правят, да не им се срутват върху главиците и да им е топло зимата.

В каменна къща съм живял и според мен това изобщо не е опция, освен за някоя дълбока изба да си пазя винцето, скъпите мухливи сирена и киселото зеле...

Офлайн

0

#36 26.03.2014 12:23:58

anjsan
Пущиняк

От: Пущинака
Регистриран: 04.01.2010

Нещата , които обсъждаме малко се изместват и не ясно за какво спорим вече ....

Добре Борка , ти ако трябва да си направиш къща (както са сторили хората в първия пост) от какви материали би си направил и как ? Да речем , че имаш пари ама малко - толкова колкото изкарва едно нормално семейство в България.

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#37 29.03.2014 12:06:41

BPetrov
Хун

smile Смятам, че ще е полезно да направим някакъв разчет.. Кое колко струва. Аз не съм наясно... Но грубо...

Земя
Това е първият разход... Цените варират според статута на земята, качеството на почвата (категорията), ако е обработваема, качествата на земята като строителен материал...
- Цена на земята
- Данъци на земята
- Такси за прехвърляне на собствеността
- Заграждане (Земемери, биене на колчета, опъване на мрежи)
- Проект за къща
- Разрешително за строеж
- Акт 16

Кладенец или водоснабдяване
НЕИЗБЕЖНО! Без значение дали, ще решиш да строиш върху земята или ще я обработваш - водата е нужна и като строителен материал и за пиене и за поливане и за чистене...
- Услугата по намиране на водата в парцела
- Сондаж
- Зидане на кладенеца
- Плащат се кинти на държавата, ако си решил да си изряден
- Помпи разни
- Тръби
- Кранчета и мн други...

Инструменти
- Кирки, Лопати, Лостове, Чукове, Колички, Сита, Кофи

Труд
- Приемаме, че не ни струва нищо...
- Обаче трябва да се яде...

Но конкретно на въпроса... За мен къщата не може да е само от един материал.
Камък - Основи, облицовка и евентуално покрив (само ако се намират в близост до мястото където ще се строи и са в излишък. Ако почвата позволява - 2 м. висока изба вкопана в земята.
Каменните основи да са 1-2 м. дебели за да носят спокойно 2 етажа.
Каменните основи да излизат минимум 1 м. над земята, за да могат да пазят зида от влага. При дъжд, капките рикошират от земята и стигат до към 50 см. височина и така мокрят стената. За да не се мокри зида се правят хидрофобни замаски, но са по-трудни за поддържане отколкото голата каменна стена с хидрофобен хоросан. (Има запазени такива стени и кули от античността.)
Нагоре непечен пресован кирпич 60-70 см. Външната изолация от тръстикови панели.
Скрита носеща конструкция от дървени греди.
Вторият етаж 40-50 см. стена, пак кирпич.
Покрива неизбежно от дървена конструкция, като според наличността на камък - може каменни плочи вместо керемиди. Ако няма - керемидите ще трябва да се купуват.

Изолацията по покрива - пак тръстикови панели.

Избата: - Пасивно охлаждане, съхраняване на храна, вода, вино, ракия, кисело зеле, луканки, соджуци, сирена smile Буркани, сушени и пресни плодове и зеленчуци... Ако е добре изчислена избата може да се поддържа постоянна температура през цялата година... около 10 градуса е екстра.
Първият етаж: Баня, Тоалетна, Кухня, Мокро помещение, Килер, Всекидневна и Хол и Веранда, Гараж от северната страна
Вторият етаж: Баня, Тоалетна, Тераса над гаража, Дрешник, две спални
Таванското помещение: Може при нужда да се направи обитаемо, но може и спокойно да се направи като склад за разни неща или работилничка.
Освен всичко допълнително ми се ще да имам една беседка с фурна и барбекю smile Пак Кирпич и дърво.

Офлайн

0

#38 29.03.2014 16:36:48

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

по нагоре писах, без договор от ВиК и енерго. Виза за строеж га ти цъфнат налъмите. Институции който на се разбиват и с топ.  *WALL*

Офлайн

0

#39 29.03.2014 18:28:33

BPetrov
Хун

За без строеж - Юрта.

Офлайн

0

#40 05.04.2014 09:20:04

Velislav
Редови

От: гр.Етрополе
Регистриран: 08.08.2013

Като я гледам тази къща изглежда много интересно, но дали ако отвътре се сложи стелиопор по стените ще стане като изулация, защото само от дървата няма да стане. Или може да се сложи печка, но пък когато няма изулация все някак нагретия въздух ще се махне а със стелиопора ще се задържи този топъл въздух. smile

Офлайн

0

#41 05.04.2014 09:44:22

BPetrov
Хун

Предполагам, че може да се изчисли. При печка с определена мощност и определен обем на помещението, може да се гарантира конкретна средна температура при определена дебелина на изолацията.

Офлайн

0

#42 05.04.2014 23:45:12

Ludipipo
Редови

От: Бургас
Регистриран: 31.03.2011

@Velislav
Прочети ТОВА за начало. smile

Офлайн

0

#43 06.04.2014 07:55:48

gavra74
Редови

От: от 01.07. - кореняк варналия
Регистриран: 24.08.2010
Уеб-сайт

bobber написа:

а и бетона като цяло не се слави с кой знае кви топлоизолационни свойства(да ме поправят или потвърдят колегите които живеят в панелки smile )

Абе то тъй, ама защо тогава в къщата на тъщата (брей, и на рими го ударих  *WRITE* ) е по-студено от квартирата ми (панелка)?

Психолозите съветват, когато някой много те е нервирал да броиш до 10 наум... И после да му вкараш един между зъбите - тъкмо ще се е отпуснал и няма да го очаква

Офлайн

0

#44 06.04.2014 08:36:34

bgpanev
Редови

Регистриран: 18.08.2012

На къщата всички стени са външни,а на панелката има възможност само стените с прозорци да са външни. smile

Офлайн

0

#45 06.04.2014 09:13:24

BPetrov
Хун

А вътрешните стени могат и се ползват (при пасивно строителство) за термо маса... smile

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff