XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 28.01.2014 17:18:23

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

дялки - разпалки

Тези дни намерих снимка на тези федер стикове и толкова бях запленен от майстортвото на този, който ги е правил, images?q=tbn:ANd9GcQDR7y4eyk2948vlsZHIm7fXp8djMYnIdzZya21SajHyiR125N4
че реших докато си почивам от зубренето да си издялкам няколко. Имах под ръка разни дървенийки и реших да пробвам от кое дърво какви ще излязат и коя как ще хване огъня. Огънят е от памук запален с ферород.
Разполагах с отрязан на скоро смърч, с миналогодишен смърч, с хибискус и лъжекипарис.

Първата я направих от кипариса.
19yBhsSud.jpg
Много ми хареса как се работи с това дърво. Плътно е а се дялка много приятно. Това е първото федърче с чепатата по-едра дръжка. Хваща много добре, но пука и е възможно да ви избягат ценни перца с огън на тях, така, че трябва да се покрие бързо с други разпалки.

Втората я направих с прясно отрязания смърч. Също се работи лесно и много леко хвана огъня. Иска се, обаче, повече внимание защото стърготинките излизат  по-дебели и трябва много внимателно да се движи ножа за да излязат къдравки.
19yBhsSua.jpg

Третото е стария смърч. Малко по-лесно е ваденето на стружки. Хваща огъня много "лакомо".
19yBhsSu8.jpg

Хибискуса ми отрови нервите и го класирам на последно място. Много трудно се работи и стърготинките му се вадят много трудно.
19yBhsSub.jpg

Ей, такава пирамидка хваща огъня за секунда. 19yBhsSuh.jpg

С такива си паля камината у дома в момента.
Правнето на тези перести пръчки се оказа много приятно упражнение за придобиване на сръчност, за раздвижване на посечения ми палец и за сработване с ножовете ми. Ножа дето ми го подари Бачо и твърди, че бил груб, вади такива стружчици, че ме кефи все повече и повече.

При това като го изпуснах от терасата, счупи плочката върху която падна. Това, ако не знаете, са нарича бЕтонинг.  wink

Така се запалих, че сега ще направя няколко от габър, дъб и липа, за да видя с тях какви резултати ще имам.

Последно редактиран от Кольо (28.01.2014 17:20:41)

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff