XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#16 10.11.2013 19:26:58

кочевой
Редови

Регистриран: 17.02.2012

Отг: 36 часа сред природата само с комплект за оцеляване

Интересно, пича изкарал 36 ч само с комплект за оцеляване , а оператора/снимкаджията/ с какво е бил ?

Офлайн

0

#17 10.11.2013 19:38:00

mchervenkov
Редови

Регистриран: 18.12.2009

skogman_24 написа:

Според мен е най-важно да носиш тези елементи в джобовете си ,че ако изгубиш раницата да ти бъдат полезни.

Статистически погледнато в моя случай при еднодневни походи ще стане сакътлъка защото за безчет повече от колкото другите походи като предполагам че това важи за болшинството любители на природата, фотографи и прочие. За да си загубиш раницата трябва да си яко зле с главата не че племеника ми в момента който седна да яде на х. Мусала моментално забрави че е с раница то после забрави с кой е отишъл де ама си намери приятелчета big_smile та му е простено. По лесно ще ти изпаднат от джобовете вещите от колкото от раницата стига да е с добри ципове и да не е скъсана това ми  е показала практиката. За това като сядам да ям си слагам всичко на куп и после поглеждам да не съм забравил нещо че съм яко разсеян та работа с превенция smile.

Мързелът е подсъзнателна мъдрост.

Офлайн

0

#18 10.11.2013 20:39:47

efond
Редови

Регистриран: 29.04.2010

Като ти чета поста и се присещам за случката с момчето и момичето в Пирин,  забравя раницата пред палатката и на сутринта е затрупана със сняг и не е могло да я намери. Не е задължително дс си зле с главата, просто в критични ситуации човек трудно мисли рационално. Почти във всеки разказ на оцелял има действия, които той самия впоследстие определя като грешка. Та бекъп на бекъпа smile и повече карго джобове.

Офлайн

0

#19 10.11.2013 21:52:05

mchervenkov
Редови

efond написа:

Почти във всеки разказ на оцелял има действия, които той самия впоследстие определя като грешка. Та бекъп на бекъпа smile и повече карго джобове.

Не логични неща всеки прави ама бекъп на бекъпа е ще ме прощаваш ама не може да се каже това защото една карта примерно дава някаква информация за близки заслони. Лятно време преспокойно при хубаво време можеш да забележиш колибите и по следите на животните и по други ориентири. Има и друго повечето имаме смартфони http://sinoptik.bg/botevgrad-bulgaria-100733014?search ето ти един сайт с голяма точност според мен на прогнозата и актуалната температура.
Ако наблегнем на мотото бекъп на бекъпа то тогава ако имаш брадва то тогава две брадви трябва да носиш. Всъщност кеф ли ще си правиш или ще си муле?  Някак си темата се изражда в това кое да носим, кое трябва, и кое може би ще трябва. Сега ако Ефонд ми изброиш нещата които носиш с тебе отивайки в гората или прочие класифицирай ги в екипировка за ден, за ден с нощувка и повече дни да видим реално какво носиш! Но реално не теоритично!

Офлайн

0

#20 10.11.2013 22:08:18

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Абе, нема, нема, па като залитнете в това оцеляване, начи... Като, че ли сме в Сибир или Аляска, а не в България дето ако някой ми намери място отдалечено на повече от 15 км от населено място, заслон или хижа и ще го черпя каквото каже!
Една нощувка (максимум) е границата между оцеляването и туризма. Сори за развалените илюзии на някои "оцеляващи"!
Не визирам никой от тук присъстващите, разбира се.  smile

Последно редактиран от Кольо (10.11.2013 22:09:58)

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#21 10.11.2013 22:38:39

f(x)dx
Редови

Регистриран: 21.05.2011

бай Кольо написа:

Абе, нема, нема, па като залитнете в това оцеляване, начи...

То и аз не разбрах що се залитна по тоя безсмислен спор за комплекта за оцеляване. Темата е дъвкана и предъвквана и мислех, че е изяснена, но не би.

Клиповете ги пуснах, защото видях интересни неща в тях - подслонът, импровизираната кания за ножа, употребата на жичния трион, пликът за вода. То самата идея на клиповете си е достатъчно интересна - да се симулира ситуация, за да се види кое как върши работа от пустия комплект и да се покаже как се използват нещата от него. Човекът и summary направи за 36 часа кое е ползвал и кое не, и снимки дал.

Иначе от моя комплект най-често в употреба са ми влизали иглите и конците. Тръни съм вадил, шил съм дрехи, джапанки, топка, връзка на гащите съм прекарвал с безопасната игла. Лепенките цитопласт също са влизали в употреба, както и кибритът.

Офлайн

0

#22 10.11.2013 22:47:41

skogman_24
Редови

Регистриран: 22.04.2013

Подкрепям мнението на Бай Кольо ,но за да не изпадаш във такива ситуации трябва да си сериозен и да премисляш всичко, да имаш нужните умения и инвентар под ръка и на сигурно място.

П.П. mchervenkov ние с тебе май  сме съседи . Ти си от Мирково ,а аз от Етрополе

Офлайн

0

#23 10.11.2013 22:52:15

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Бе всички с тез 15 км и един ден... сякаш хора не са се губили и не са мрели из тез наще гори. ПСС за кво ли го държат въобще... Аз няма да подхващам темата на нов глас, ама на светло, топло и с пълен стомах моретата са до колене винаги...

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#24 11.11.2013 00:19:26

efond
Редови

Регистриран: 29.04.2010

Стояне точно. Сакатлъци стават винаги. Може да излезеш да се разтикаш и на 2час да счупиш крак в някоя иманярска дупка. Червенков аз такъв комплект нямам , в джобовете нося викс, мед компект, таблетки за вода, свирка,челник, запалка,такъми,телефон, документи. В раница дъждобран , шалте,чувал ,комарна мрежа, брадва и дреболии. Храна според зависи какво ще ловя,вода. Комфорт не търся, той е в нас. За повече от два дни - храна,дрехи палатка.
Та всеки сам си решава какво да носи, пича от клипа просто тества, според теб дали не е осъзнавсл че ще му е некомфортно? Докато не го изпиташ , няма да разбереш какво можеш,какво ти е излишно, какво да усъвършенстваш.Та ако отделиш една вечер ей така да отидеш без раничка, с неща които носиш в джобовете си, да си видиш за колко време ще спретнеш лагер, какво ще събереш/уловиш , ще имаш мааалко по ясна представа за възможностите си,  защото при излетите ти които са безчет, статистически както каза имаш по-голяма вероятност за такава ситуация wink , не ти го пожелавсм ест.
Раницата може да я загубиш, дрехите трудно, освен ако не срещнеш някоя планинска самодива.:D

Офлайн

0

#25 11.11.2013 00:20:07

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Апропо, комплекта за лично оцеляване си е такъв по подразбиране и винаги си го нося в раницата ... в метална кутия от STR 8 - оборудван и стъкмен според моите виждания и потребности. Никога не знаеш кое от съдържимите вътре пособия ще ти са необходими, но нали точно по това се отличаваме от животните - по предвидимостта ...

Много пъти тази метална кутия ми е помагала, включително и вчера в гората, когато дъщеря ми имаше нужда от вадене на забит трън в петата на кракът си ... ако нямах този комплект под ръка излета нямаше да е същият и щеше да приключи незадоволително рано, и с болезнено негативни спомени ...

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#26 11.11.2013 00:23:52

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

бай Кольо написа:

Сори за развалените илюзии на някои "оцеляващи"!
Не визирам никой от тук присъстващите, разбира се.  smile

А бе не мога да ви разбера вас двамата с Миро. Все едно да кажете на еърсофтаджиите: "Ей пичове то това не е наистина бе. Тия пушки са фалшиви. Стрелят с топчета." Ми те си го знаят. Обаче се забавляват хората.
Ми и ние така. Много добре знаем, че не се намираме в реална опасност, но си правим кефа, при това на чист въздух. Какво лошо има? Другото което не мога да разбера. Що се мъчи със заслони човека ми не си вземе палатка. Ми що с палатка ми не на хотел. Що да маха крачолите по баира ми не си вземе АТВ или мотор и чий го дири по тия баири всъщност, ми не си кара по магистралата. Ми щото така му е кеф.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

1

#27 11.11.2013 00:42:58

mchervenkov
Редови

Галимунди що ни разваляш караницата братче, как сега да ми мине вечерта спокойно? С две думи мисълта ми е че много се преекспонират нещата.

Офлайн

0

#28 11.11.2013 09:11:04

iSHOOTER
Редови

Регистриран: 27.01.2011

Ами защото така се правят нещата за тези които искат да отренират наученото от книгите реално , максимално близко до истината. Иначе всеки може да тръгне из гората от точка А до точка Б и да изпече една наденица или да свари една инстантна супа на финала и след това колко ги знаеме нещата във форума.

Офлайн

0

#29 13.07.2014 11:56:26

kozet_76
Клетника

От: Сливен
Регистриран: 19.04.2014

До миналата година и аз гледах скептично на хората носещи си нещо повече от лепенки.... Ама една оса ме вкара в спешното... оттогава винаги с мен са спринцовка,алергозан ампули и адреналин!Така че всеки си решава какво да има в БОБ-а,но личния опит учи най-добре... wink

Едно е да искаш,друго е да можеш,а трето и четвърто е да го НАПРАВИШ!!! Човешко е да грешиш,просташко е да не питаш...

Офлайн

0

#30 13.07.2014 14:24:23

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Упс! Тук съм пропуснал дискусията.
Абе, явно имам проблем с невербалната комуникация. Очевидно нещо не формулирам като хората, щом ще се налага да обяснявам какво съм искал да кажа.
Абсолютно съм съгласен и с Тошо и с Ванката. Нали и по сбирките за това говоря  непрекъснато - за нуждата от упражняване и практикуване на теорията. В края на краищата за това и започнах да се занимавам с придобиване на такива умения. В 30 годишната си практика по планините съм имал два случая за попадане в условия на оцеляване. Наистина тежки и животоопасни. В един от тях загинаха 6 човека на по-малко от 5 километра от нас. Не отричам придобиването на уменията за какво съм тук иначе.
Не се отмятам и от думите си, че поради мащабите си, България не предполага ситуации за продължително оцеляване, освен при сериозно нараняване.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff