XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 08.11.2013 22:46:35

f(x)dx
Редови

Регистриран: 21.05.2011

36 часа сред природата само с комплект за оцеляване

Попаднах на три клипчета на някакъв ентусиаст, в които той показва как е изкарал 36 часа сред природата само с комплекта си за оцеляване.

Има интересни неща, например какъв подслон си направи.

част1
[video][/video]

част2
[video][/video]

част3
[video][/video]

Офлайн

0

#2 09.11.2013 11:00:51

mchervenkov
Редови

Регистриран: 18.12.2009

Отг: 36 часа сред природата само с комплект за оцеляване

Винаги ми е било чудно защо носят комплект за оцеляване а не носят обичайните неща като раница, храна, дрехи и прочие?

Мързелът е подсъзнателна мъдрост.

Офлайн

1

#3 09.11.2013 12:03:26

efond
Редови

Регистриран: 29.04.2010

Ами вероятно за да види какви са предизвикателствата без дрехи,храна,раница и прочие. Едно е да си разпънеш палатката, друго е да помислиш къде и как да спиш, спрямо това което имаш и заобикалящата среда.

Офлайн

0

#4 09.11.2013 13:12:04

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

efond написа:

Ами вероятно за да види какви са предизвикателствата без дрехи,храна,раница и прочие. Едно е да си разпънеш палатката, друго е да помислиш къде и как да спиш, спрямо това което имаш и заобикалящата среда.

И сигурно за него това е разликата между туризъм и бушкрафт.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#5 09.11.2013 14:04:53

mchervenkov
Редови

Тоест пристрастен към риска а не просто да се измъкнеш от такава ситуация и да си под нивото ти на комфорт. Един вид мазохизъм.

Офлайн

0

#6 09.11.2013 22:46:32

f(x)dx
Редови

Регистриран: 21.05.2011

mchervenkov написа:

Тоест пристрастен към риска а не просто да се измъкнеш от такава ситуация и да си под нивото ти на комфорт. Един вид мазохизъм.

В една от сериите на новото предаване на Беър Грилс разказаха историята на някакъв дето се изгубил в Аляска. И както броди из безкрайните гори, оцелява и търси път към цивилизацията - насреща му мечка гризли. Гладна прегладняла се насочва към него. Той успява да запази присъствие на духа, сваля раницата и я хвърля на мечката.
Докато тя се занимава с раницата, той успял да офейка.

Ето ти пример за какво може да послужи комплектът за оцеляване. То това му е и идеята - стои в джоба за зор заман.

В случая човекът просто е решил да изпробва доколко вършат работа нещата от комплекта му за оцеляване.

Офлайн

0

#7 09.11.2013 23:54:55

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

Ами 36 ч. без храна е страшно предизвикателство...

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#8 10.11.2013 08:44:33

mchervenkov
Редови

А колко човека от форума носят комплект за оцеляване всеки път като излизат сред природата?

Офлайн

0

#9 10.11.2013 10:48:53

skogman_24
Редови

Регистриран: 22.04.2013

Аз винаги нося най- важните според мен неща в джоба си (ледерман,2 метра коноп,ферородна запалка, кибрит).На колана един калъф в който има алпийска бутилка , канче и 5 големи найлона. Това са 5-те елемента , който гарантират оцеляването.Във раницата нося елементите, без който мога да оцелея,но създават комфорт и уют(примус,храна,тоалетна хартия) и др.

Офлайн

0

#10 10.11.2013 10:55:56

mchervenkov
Редови

А това за какво време за еднодневен престой в планината или за няколко дена на хижа или колиба може и палатка или не прекрасното ти е раницата или с тебе? Всъщност колко време ходиш тоест често ли ходиш по горите?

Офлайн

0

#11 10.11.2013 11:50:10

mchervenkov
Редови

"не прекрасното" Гугъл глас към текст разпознава повечето неща  big_smile .  Че то всеки си носи кибрит/запалка, нож и съд за вода:) това не го намирам за комплект за оцеляване а и нещата които ги носиш трябва да са съобразени с условията в които ще се ходи. Не да носиш влакно и куки след като няма риба в реките smile)).

Офлайн

0

#12 10.11.2013 12:08:24

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

mchervenkov написа:

А колко човека от форума носят комплект за оцеляване всеки път като излизат сред природата?

...а и нещата които ги носиш трябва да са съобразени с условията в които ще се ходи.

Със срам си признавам, че още не съм си направил такъв комплект. Обаче и аз стигнах до извода на Миро, че ако не се опитваме да направим универсален комплект, ще можем по-гъвкаво да подберем подходящи неща за средата.
Вече направих първата стъпка към осъществяването на идеята. Осигурих кутийките. Напоследък в цигарената мрежа, по случай 100 г. Камел пуснаха много тарикатски кутийки метални. Постарах се да се заредя обилно с кутийки, сега остава да ги напълня и херметизирам с изолирбанд Плимут (Бишоп).

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#13 10.11.2013 14:08:46

Dakota
Редови

Регистриран: 15.02.2010

Аз си направих такъв комплект и "мераклийски" си го сложих в колата,за да е с мен навсякъде, където пътувам.За съжаление сложих и една свещ вътре,която в последствие се разтопила и направила целият ми комплект дармадан.Сега ,ще си правя нов,но по-предвидливо,ще подбера,какво да сложа вътре.От цялата работа,най-полезни ми бяха иглата и конеца,защото ми влязоха в употреба,когато ми се съдра раницата насред прехода.Другото полезно нещо,беше шишенцето с йод,за почистване на рани и таблетките Ериус,които ми се наложи да ползвам,кога един стършел ме ковна по главата,насреде Балканя.

"Mitakuye Oyasin"

Офлайн

0

#14 10.11.2013 15:18:23

mchervenkov
Редови

То по-скоро трябва да има някаква основа кое за какво и кога евентуално може да послужи, налагало ли се е в близките година две и отговаря ли на средата в която ще съм. Тоест ако си на близо до дома или населено място не е необходимо да носиш 2 найлона, 3 въжета, два карабинера, 4 ножа, едно евангелие и една примка за врат ако това не помогне да се бесиш от яд. С други думи една две лепенки, парацетамол, бусколизин, миг 400 и алергозан по една две таблетки. Игла и конец който иска и зависи за колко време си навънка. Сега ножка, кибрит и запалка никой не ги коментира по принцип почти всеки нормален човек си ги носи да си нареже салама, да си напали огън така за кеф ама да носиш найлон когато те пече слънцето та търсиш сянка ми носи ако искаш парник да си правиш.  Важно е какво умееш с ръцете и главата че дори и щилка да имаш ако не можеш да режеш най-много да ти замене крака. Преди всичко това гореизброено има няколко неща който са по-важни като обувки, якенце/ветровка, шапка, раничка, вода и храна  ей от този сорт неща. Тях ще ги ползваш през целия ден а другите може и да не ги вадиш. За мен са важни лепенката, пинцета, гореизброените хапчета все неща който се побират в ето това IMG_2573.JPG Друго важно нещо е фотоапарата да си запазиш спомените когато си бил в природата, да гледаш къде вървиш и на къде отиваш и дали си подходящо екипиран облечен според терена. Май повечето от тези клипчета който са пускани тука пропускат тези неща. Набляга се на колко аджеба тона хартия ще ми нареже ножа и после да бръсне, как да го заточа без да се чете цялата тема тоест доста плява но има и отлични попадения най-вече практични.

Офлайн

0

#15 10.11.2013 19:21:29

skogman_24
Редови

Регистриран: 22.04.2013

При еднодневни походи най-вече стават злополуки,като забиване на трън порязване или по-лошо изкълчване на крак, ръка.Затова най-важна е аптечката и уменията .След като комбинираш  аптечката с ножа, кибрита, въжето и др.  се получава един прост,но полезен комплект за оцеляване.Не е задължително да носиш кукички и корда ,когато няма риба както каза mchervenkov.Според мен е най-важно да носиш тези елементи в джобовете си ,че ако изгубиш раницата да ти бъдат полезни.Във раницата обикновено са неща който,гарантират комфоррта и уюта.

Последно редактиран от skogman_24 (10.11.2013 19:25:51)

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff