XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#16 17.12.2010 10:11:46

zdr_spasov
Редови

От: гр. Свищов
Регистриран: 17.12.2010

Отг: Стойка за "бирен примус"

Здравейте. Поздравявам ви за хубавия форум.

Аз също направих спиртник от бирени кутии. За да бъда коректен ще кажа, че за първи път идеята я видях в блога на Стоян.

Сега по същество за "инвентара" около примуса.
Аз купих 3 еднакви алпака купички с диаметър 180мм, които влизат една в друга. И още една 4-та със същия диаметър, но доста по плитка, която играе ролята на капак когато инвентара е в прибран вид,  и ролята на тиган когато се използва за готвене.

Едната от еднаквите купи я нарочих за стойка и ветрозащитен екран на цялата система. Разпробих два реда отвори ф6мм в основата на страничната стена ( откъдето ще влиза свежия въздух ). Пригодих една кръгла скаричка да се закрепя върху купата ( като капак, но от скара ). Сега може би е момента да спомена, че всичко това се продава в магазините за домашни потреби и всеки компонент не струва повече от 2лв.

Освен това от поцинкована ламирана изрязах една правоъгълна лента и направих един ред отвори близо до единия ръб по цялата дължина на лентата ф8мм. После я сгънах така, че да образува цилиндър, който се "надява" вурху скаричката и част от него влиза в стойката. Т.е. явява се като естествено цилиндрично продължение на основата за примуса. Това изпълнява две задачи - първо защита от вятър и насочва по ефективно пламъка и топлината около стените на съда в който се готви. И второ - като поставка за тигана. Идеята е тиганът да е по-далеч от огъня и освен това, ако се сложи направо върху скарата се получава плътен капак над стойката и пречи на горенето.

По този начин се получава система от: примус, стойка ( разпробитата купичка + кръгла скара + цилиндричен екран ), два дълбоки съда за готвене и един тиган. Към това аз добавих и една подвижна алуминиева дръжка/щипка за съдовете.
Всичко това се слага едно в друго и се затваря с тигана. В прибран вид обемът му е колкото на войнишко канче.

До няколко дни ще сложа и снимки за да онагледя досадните обяснения до тук.

Офлайн

0

#17 17.12.2010 10:19:03

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Добре дошъл, zdr_spasov! Добри идеи, но определено ще чакаме с нетърпение и снимките! wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#18 19.12.2010 00:24:29

zdr_spasov
Редови

Благодаря xenos.

Снимките вече са готови. Сега ще пробвам да ги използвам в поста си. Ако все пак не се получи - моля за извинение.

Купих 3 купичка от алпака от този вид:
Primus#5552131327206472018
На снимката се вижда и подвижната дръжка/щипка за съдове.

Офлайн

0

#19 19.12.2010 00:27:19

zdr_spasov
Редови

Такааа ... На снимката трябвало да се вижда .. Вижда се, ама дръжки се вижда ....
Втори заход. Линк към въпросната снимка:
http://picasaweb.google.com/11331306912 … 7206472018

Офлайн

0

#20 19.12.2010 00:56:15

zdr_spasov
Редови

По отношение на снимките това изглежда малко по-успешно. Значи продължавам с линкове.

От третата купичка изработваме стойката за примуса:

DSC06100_1.jpg

Виждат се отворите за въздух в долната част, като и 4 отвора на горния ръб, предназначени за закрепяне на скаричката:

DSC06101_1.jpg

Хубаво е, свредлото с което правите отворите да е ново ( или просто добре заточено ), защото да се прави отвор в изпъкнала стена от алпака не е весело занимание. В такъв момент неизбежно разбирате, че дълбоко у вас се е спотаил още един човек и той се оказва каруцар  big_smile

Върху скаричката ще поставим ветрозащитен екран, който насочва топлината около  стените на съда за готвене:
DSC06102_1.jpg

Разбира се, вътре в стойката се слага и самият примус;

DSC06103_1.jpg

Този съд се използва за капак на прибрания комплект или за импровизарано тиганче:

DSC06105_1.jpg

Следват снимки, които показват последователното сглабяне на системата, като и използването на съдовете:

DSC06106_1.jpg
DSC06107_1.jpg
DSC06108_1.jpg
DSC06109_1.jpg
DSC06110_1.jpg
DSC06111_1.jpg
DSC06112_1.jpg

Следващите снимки показват прибирането на комплета в компактен вид:
DSC06113_1.jpg
DSC06114_1.jpg
DSC06115_1.jpg
DSC06116_1.jpg

Като гледам изработката на фабрични подобни комплекти стигам до извода, че може би е по-добре отворите за въздух в долната част на стойката да са само по половината периметър. Същото важи и за ветрозащитния екран. Идеята е да има възможност комплектът да се постави срещу вятъра с частта си без отвори.

Иначе в идеите си за търсене на подходящи съдове и изобщо за общата конструкция на комплекта бях повлиян от фабрично изработен шведски комплет на фирмата Trangia.

Офлайн

0

#21 19.12.2010 18:20:53

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Браво zdr_spsov, много добро изпълнение! Поздрави за положените усилия, но в мен напират няколко въпроса. Този комплект, който си направил има вид на много стабилна "печка" и предполага едно истинско готвене. С него "топла" проба правил ли си и колко време спиртника гори ефективно? Защото с примусчето, поне при мене не се получава ефективно горене за повече от 20-25 мин., което време е достатъчно да кипнеш вода във войнишко канче за чай примерно. В домашни условия най-доброто ми постижение с примусчето беше да си изпържа две яйца. В полеви условия времето за завиране на вода чувствително се увеличава. Думата ми е, мислил ли си за някакъв по-продължителен вид подаване на огън отдолу? Този шведският модел от където си вземал идеята, с джобен спиртник ли беше оборудван или с нещо друго? Защото нали разбираш, някак си не е оправдано да носиш всичките тези съдини в раницата за един чай само.

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#22 19.12.2010 23:08:01

zdr_spasov
Редови

Аз увеличих височината( респективно обема ) на примуса с 5мм в сравнение с размерите от блога на Стоян. Освен това в камерата за изпарение съм сложил вата ( от строителната изолационна - жълта на цвят ). По този начин спиртникът събира по-голямо количество спирт,  гори по-равномерно и много бързо влиза в работен режим ( за по-малко от минута, а в студено време - до 2 минути ). Максималната продължителност на горене, която постигнах е 30-35 минути.
600мл вода кипват за 8-10 минути в зависимост от началната температура на водата.
Иначе и аз пържих яйца в тиганчето и се оказа, че тази операция на практика не отнема време.
Та моя полеви тест показа следното - с около 50-60мл спирт изпържих две яйца, след което сложих 600мл вода да заври. С около 250мл си направих чай, а с останалата вода измих тиганчето  smile .
Шведският модел е оборудван с джобен спиртник. На практика спиртникът е като този, който използва тяхната армия.
http://www.trangia.se/5607.serie_25_ul.html
Те произвеждат и разни адаптори за подаване на горивото от външна бутилка към спиртника, което отговаря на един от въпросите ти. Но мисля, че това не е за изработка в домашни условия. Или поне аз не бих се захванал с това smile
Опитът ми показа, че този комплект е добър за 1-2 души в планината. Чай да се приготви, инстантни супи, готови консерви да се "досготвят" и някои по-лесни кулинарни изпълнения ( като яйца например ).
Броя на еднаквите купички може да варира в зависмост от похода - от една до повече от 3 като това не променя значително обема на комплекта в прибрано състояние.
С тази конструкция аз не търсих печка за готвене, а по-голяма надежност, стабилност, ветроустойчивсот на пламъка и лесно използване като цяло.
Разбира се - не претендирам, че това е идеалното решение.

Офлайн

0

#23 19.12.2010 23:30:19

RELAX
Модератор

Не zdr_spasov, това наистина е много добро решение и явно си дал воля на инженерната си мисъл, която явно имаш!
Много ми хареса!  Допълнението с ватата е много важно, но не го беше писал в началото. Явно е ефективно. Аз отдавна гледах тези купички по супермаркетите и си мислех за какво могат да бъдат полезни в бушкрафта, но ти си го измислил. Браво още веднъж! Много ти е добър комплекта. А сигурен ли си, че купичките са от "алпака", защото тези които гледах ми се сториха от много тънък метал, май "китайчета", и не ми вдъхваха голямо доверие за термична издържливост. Или говорим за различни неща?
За мен още е важно - от къде намери тази подходяща по диаметър и сечение решетъчна скара и дръжката с марка "Primus". За последната - отдавна търся нещо подобно, но все още немога да попадна на такава sad , а е много необходима и практична за нас вещ!
Поздрави! smile

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

Офлайн

0

#24 20.12.2010 00:53:57

zdr_spasov
Редови

Благодаря за хубавите думи.
Аз наистина съм инженер-физик по образование па макар и с доста "по-странична" специалност - микроелектроника.
Купичките са точно същите, които ти си виждал - от китайските. Е няма вече от онова истинското алпака от едно време. Колкото до термичната устойчивост - поне за сега се представят отлично въпреки, че са тънкостенни. Което се превръща донякъде и в предимство зарди по-ниското тегло.

Дръжката я купих оттук:
http://www.ekipirovka.com/index.php?p=8&pid=432
Дано не се приема това като реклама на определен магазин, но просто наистна тук я намерих да се продава отделно от комплекти посуда за готвене.

Скаричката я купих от една сергия на панаира в Свищов ( от където всъщност съм ) за 1лв. Мисля, че може да сенамри и по магазините за домашни потреби. Тя е с малко по-голям диаметър от необходимия и в случая и се наложи да изрежа/отстраня най-външния ринг с една ножица за ламарина.

Офлайн

0

#25 16.02.2011 16:54:31

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Изумих се от простия начин на заключване, браво. Аз а скаричка могат да се ползват защитните решетки за винтилатори, има и едни дето се слагат на котлона за печене на филийки.

Офлайн

0

#26 16.02.2011 21:50:36

RELAX
Модератор

Okdalf написа:

... а за скаричка могат да се ползват защитните решетки за винтилатори, има и едни дето се слагат на котлона за печене на филийки...

Okdalf, и аз така си мислех, но уви - оказа се че не всички "скарички" от шир-потреба могат да са удачни за пряка термична обработка и то със "жив" огън! Правих няколко опита с подобни и резултата - след 2-3 кратно нагряване в рамките на горенето на спиртника ~ 10 мин. - всичко се деформираше или разлепяше, а металните спици ако са по-тънки направо се нагряваха до червено и просто прегаряха. Явно метала за скарите трябва да е някакъв по-термоустойчив.

Аз за това и питах zdr_spasov по-горе от къде е намерил тази скаричка. А от снимките ми се струва, че не са правени много проби и незнам дали ще е устойчива на пряк огън, и колко?

Офлайн

0

#27 17.02.2011 15:25:24

Okdalf
Сръчко

То както сте тръгнали отивате към чеверме бре хора smile

Офлайн

0

#28 17.02.2011 15:48:14

anjsan
Пущиняк

От: Пущинака
Регистриран: 04.01.2010

Дебелината на "спиците" също е важна . Ако е по-дебела решетката , въпреки че се нагрява и до червено ще издържи . Най-много да се изкриви малко . Не съм пробвал , но такава е логиката . Инак скарите служещи за горещи тенджери би трябвало да са от по-закалена стомана , но с наплива на китайски изделия се съмнявам , че е така .

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#29 17.02.2011 16:47:36

Okdalf
Сръчко

То и аз май това имах придвид. Друго се сещам, хром-никелов електрод еле тел, ама требват заварки.

Офлайн

0

#30 18.02.2011 19:26:22

zdr_spasov
Редови

Скаричката от снимките е нова ( от резервните )  за по-голяма представителност.  big_smile
Иначе тази, която ползвам наистина се нагорещява до червено, ринговете се деформират ( в смисъл, че не са точно окръжности ), но от септември месец до сега още не се е скапала нито една заварка и съвсем спокойно си издържа съдовете над нея.
Разбира се, че и цветът й далеч не е с блясък на никел - стои едно такова матово сиво.
Но пак казвам - още си е действаща. Аз честно казано очаквах да се разпадне доста по-скоро и по тази причина имам още 3 чисто нови скарички за резерв ( една от тях присъства на снимките ).
Утре-вдругиден ще снимам състоянието на изоплзваната скаричка.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff