XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#61 13.01.2011 16:19:36

Plamen
Редови

От: Veliko Tarnovo
Регистриран: 09.03.2010
Уеб-сайт

Отг: Оцеляване в градска среда

xenos написа:

Една кратка тема за размисъл: Ако клошарят можеше да пише, и опишеше това, което знае, и някой го издадеше като книга, това знание обезсмисля ли се? wink

По- скоро издадената книга би станала нещо като " Наръчник по оцеляване в градска среда през погледа на един " невидим" за обществото човек" smile За мен поне ще е полезно четиво smile

УЖАСЪТ е това, което прави хората ИСТИНСКИ - WHO DARES WINS

Офлайн

0

#62 13.01.2011 16:20:41

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Е да, ама нали е книга... нали е теория... Нищо няма да научиш.. за какво ти е?!

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#63 13.01.2011 16:23:57

Plamen
Редови

Уеб-сайт

xenos написа:

Е да, ама нали е книга... нали е теория... Нищо няма да научиш.. за какво ти е?!

Ааааа, ще науча! smile Добре, защо тогава в училищата и университетите се учат дисциплините първо на теория, а след това на практика, като за практиката има упражнения, които не са реална ситуация, а просто " суха тренировка" smile

Офлайн

0

#64 13.01.2011 16:24:19

samotniq valk
Дразнител

Регистриран: 10.04.2010

xenos написа:

Една кратка тема за размисъл: Ако клошарят можеше да пише, и опишеше това, което знае, и някой го издадеше като книга, това знание обезсмисля ли се? wink

Не се обезсмисля, разбира се. Въпросът е, този, който прочете след това книгата, дали автоматично ще придобие опита на авторът й?
Ни кой не е против четенето, казах го вече. Нито против теорията. Но е наивно да се мисли, че само с теоретична подготовка ще успее някой да се справи. Личното ми мнение е, че дори прекаленото теоретизиране пречи. Докато се чудиш дали правиш всичко по правилата, ще избиш най-важното. Възможността да импровизираш според реалната ситуация. (не се обръщам конкретно към никой, въпреки използването на такава граматична форма).
И понеже снощи в друга тема стана дума за книгата На лов в тайгата, пак ще се позова на нея, нищо че е за друг вид оцеляване. Авторът Ян Козак се е подготвил добре теоретично, екипирал се е, но, когато попада в Бурятия, осъзнава, че теорията никак не му помага.
Така че и да прочетем хипотетичната книга на този клошар, това няма да ни даде неговия опит, знания и възможности.

Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.

Офлайн

0

#65 13.01.2011 16:27:10

samotniq valk
Дразнител

Plamen написа:

Добре, защо тогава в училищата и университетите се учат дисциплините първо на теория, а след това на практика, като за практиката има упражнения, които не са реална ситуация, а просто " суха тренировка"

Пич, не бъркай науката с екстремни ситуации, когато трябва да си спасяваш кожата. Пък и не винаги стабилната научна подготовка е предпоставка за добро практическо приложение. По-горе писах за моя преподавател в университета

Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.

Офлайн

0

#66 13.01.2011 16:29:34

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

samotniq valk написа:

Авторът Ян Козак се е подготвил добре теоретично, екипирал се е, но, когато попада в Бурятия, осъзнава, че теорията никак не му помага.

А споменал ли е, колко от тази теория, все пак му е помогнала да се оправи по-бързо?! Или му е помогнала за нещо?! Ами ако беше без абсолютно никаква теория?! По-добре ли щеше да е?! М...?!!

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#67 13.01.2011 16:31:24

Plamen
Редови

Уеб-сайт

samotniq valk написа:
xenos написа:

Не се обезсмисля, разбира се. Въпросът е, този, който прочете след това книгата, дали автоматично ще придобие опита на авторът й?
Ни кой не е против четенето, казах го вече. Нито против теорията. Но е наивно да се мисли, че само с теоретична подготовка ще успее някой да се справи. Личното ми мнение е, че дори прекаленото теоретизиране пречи. Докато се чудиш дали правиш всичко по правилата, ще избиш най-важното. Възможността да импровизираш според реалната ситуация. (не се обръщам конкретно към никой, въпреки използването на такава граматична форма).
И понеже снощи в друга тема стана дума за книгата На лов в тайгата, пак ще се позова на нея, нищо че е за друг вид оцеляване. Авторът Ян Козак се е подготвил добре теоретично, екипирал се е, но, когато попада в Бурятия, осъзнава, че теорията никак не му помага.
Така че и да прочетем хипотетичната книга на този клошар, това няма да ни даде неговия опит, знания и възможности.

Така е, но вземи за пример военните и полицайте. Тук мисля, че има представители от тази област и се надявам да ме поправят ако греша smile Та те също учат теория за определени ситуации на размирици и прочие, след което това нещо се оттренира- но първо се придобиват теоретични знания. Следователно - препоръчителни са! smile

Офлайн

0

#68 13.01.2011 16:33:05

samotniq valk
Дразнител

Доколкото си спомням съдържанието не му е помогнала особено.
И за последно, кой от теоретиците е съгласен да изучи каквито ръководства има, след което да му се вземат парите, кредитните карти, телефона и всички удобства, на които е свикнал, да няма достъп до жилището си, да му се забрани да се вижда с познати, от които може да взема заеми или да го хранят, след което да го оставят за месец сам в големия град да се оправя с теоретичната си подготовка. И да видим кой ще се оправи по-добре. Той или произволно взет клошар или уличен бабаит?

Офлайн

0

#69 13.01.2011 16:54:08

Plamen
Редови

Уеб-сайт

samotniq valk написа:

Доколкото си спомням съдържанието не му е помогнала особено.
И за последно, кой от теоретиците е съгласен да изучи каквито ръководства има, след което да му се вземат парите, кредитните карти, телефона и всички удобства, на които е свикнал, да няма достъп до жилището си, да му се забрани да се вижда с познати, от които може да взема заеми или да го хранят, след което да го оставят за месец сам в големия град да се оправя с теоретичната си подготовка. И да видим кой ще се оправи по-добре. Той или произволно взет клошар или уличен бабаит?

Смятам, че на клошара няма да му се налага да пази самообладание и ще влезне по- лесно в ситуацията, но начетения ще има по- голямо преимущество чрез знанията си wink

Офлайн

0

#70 13.01.2011 17:59:52

samotniq valk
Дразнител

И пак да се върнем на тази хипотетична книга, написана от някой клошар, показваща как той оцелява в градската среда. Ще бъде най-вече занимателно четиво, без реално приложение. Да кажем, че подробно е описал къде може да се намери подслон. В някой от техническите проходи на метрото, където минават разни съоръжения. Хубаво и какво като знаем това? Не знам къде са тези места, не знам как да стигнем до тях. Дори и карта да е приложил, ако авторът е от Париж, а ние сме в София, това по никакъв начин няма да ни помогне. Или ако въпросният парижанин се крие от студовете в катакомбите, какво ще ни помогне в София това знание? Нищо. Или ако описва как при затваряне еди-кой си ресторант изхвърля хубава храна, оставала от клиентите, тази информация ще ни бъде ли от полза, ако не знаем къде е въпросния ресторант или живеем в друг град. Такива примери могат да се дадат десетки. Полезни техники за авторът, но напълно безсмислени за читателите.

Офлайн

0

#71 13.01.2011 19:48:33

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

момчета не знам колко могат да оцеляват клошарите ама лично на мен ми се е случвало да отървавам такъв от бой smile
явно не са такива суперменовци квито ги изкарвате
м/у другото много ви е тъп спора

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#72 13.01.2011 20:32:15

vanjo
Редови

Регистриран: 07.12.2009
Уеб-сайт

bobber написа:

момчета не знам колко могат да оцеляват клошарите ама лично на мен ми се е случвало да отървавам такъв от бой smile
явно не са такива суперменовци квито ги изкарвате
м/у другото много ви е тъп спора

Много си прав за спора

[url=http://www.bushcraftbg.com/forum/index.php]BushcraftBG[/url]

Офлайн

0

#73 13.01.2011 20:47:06

bobber
Редови

13.gif

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#74 13.01.2011 20:52:38

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

bobber, vanjo, да вземете да конкретизирате кое точно в спора е тъпо, че да не останат всички участващи с мнението, че говорят тъпотии! wink

Офлайн

0

#75 13.01.2011 21:04:56

bobber
Редови

стояне ако почна да показвам грешките в аргоментите на хората нали ще влезна и аз в спора  tongue
като цяло съм на мнение че тая измет няма и ни най малка представа от това за което ги изкарват вещи тука
казвам го като човек който познава хора от всички описани категории  big_smile
да не говорим че ако сме в ситуация да сме всички на тоя хал как клошар който трябва да дели храната която намира, с хиляди хора и то в по-добра физическа форма щото аз съм 90кг а още не съм виждал клошар над 60  wink
ще оцелее по-дълго
пак казвам че не участвам в спора  neutral

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff