XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#46 13.01.2011 15:36:10

vanjo
Редови

Регистриран: 07.12.2009
Уеб-сайт

Отг: Оцеляване в градска среда

Интересна тема и интересни аргументи за и против. Ама да знаете тия хамериканци и за тва са спретнали риалити казва се Колонията big_smile

[url=http://www.bushcraftbg.com/forum/index.php]BushcraftBG[/url]

Офлайн

0

#47 13.01.2011 15:37:47

Plamen
Редови

От: Veliko Tarnovo
Регистриран: 09.03.2010
Уеб-сайт

Добре, нека да попитам нещо! smile Вземете за пример лицето  Х, което не ходи на курсове по самоотбрана, не тренира бойни изкуства, не е полицай/ военен а си е най- обикновен човек, който иска да може да се защити на улицата, ако бъде нападнат. Съответно за да знае нещо повече за слабите места на човешкото тяло, лицето Х трябва да прочете нещо за това на теория и евентуално да разиграе с някой приятел подобен сюжет или " суха тренировка" за да е потготвен за реалността. Естествено след " сухата тренировка" не трябва да има пострадали smile Не мислите ли, че за това подобни книжки и ръководства биха били полезни? smile

УЖАСЪТ е това, което прави хората ИСТИНСКИ - WHO DARES WINS

Офлайн

0

#48 13.01.2011 15:40:23

Plamen
Редови

Уеб-сайт

samotniq valk написа:
Plamen написа:

Филма е пример за това, как храната изчезва дори и във фермерските региони и как хората се обръщат един срещу друг и всеки гледа да опази себе си и семейството си на цена живота на някой друг.

Я да видим кой е по-присобен към оскъдна храна и продължително гладуване, кой е свикнал да бъде отхвърлян и към него да се подхожда агресивно? Ние, дето сме се настанили в момента удобно зад мониторите или онези, дето сега са навън и търсят храна?

Така е, прав си за това. Но мисля, че точно тези книги са полезни за такива като нас, дето са удобно пред монитора за да разберем психологията на ситуацията, не мислиш ли? smile

Офлайн

0

#49 13.01.2011 15:41:43

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Не знам... аз лично излизам от спора... Отказвам да се съглася с твърдението, че един клошар е по-комбинативен, по-интелигентен, и по-опортюнист от мен! А също не мога и да приема това, че може да има нещо, което да не може да се опише в книга! wink

Всъщност наскоро прочетох някъде една интересна мисъл, която може би има отношение донякъде към завързалият се спор за невъзможността да научиш нещо от книгите. Беше нещо от рода: "На света има много наивни и глупави хора, които не могат да проумеят, че са се захванали с невъзможни неща... и ги правят!" wink

Приятен ден! ... и PEACE! wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#50 13.01.2011 15:42:16

samotniq valk
Дразнител

Регистриран: 10.04.2010

А сега си представи лицето Х след сухата тренировка при среща с уличния бабаит и да направим залог.
А сега си представи същото лице Х, вместо да си губи времето да чете, да се опита да опознае уличния бабаит и да понаучи нещо от него.

Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.

Офлайн

0

#51 13.01.2011 15:45:32

samotniq valk
Дразнител

xenos написа:

Отказвам да се съглася с твърдението, че един клошар е по-комбинативен, по-интелигентен, и по-опортюнист от мен!

Ето това ще е начало на края за теоретично подгатвения човек в реална ситуация на оцеляване. Прекалената самоувереност, която ще му даде празната теория и подценяване на тези, които ежедневно са в такава ситуация. Все едно да кажеш, че като си изгледал всички филмчета за оцеляване в тайгата и изчел де що има книжка по въпроса, като попаднеш в нея, ще си по-подготвен от местния ловец, който живее там и си изкарва прехраната от тези условия. Лек ден wink

Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.

Офлайн

0

#52 13.01.2011 15:46:13

anjsan
Пущиняк

От: Пущинака
Регистриран: 04.01.2010

Аз виждам всеки ден двама пичове които минават вечер покрай кофите за боклук с миризливите си раници и чували . Мръсни , опърпани , ама живи и здрави . Наблизо пък виждам един друг който си спи на бетона на трансформатора . Постелил си е отдолу , но спи без проблем навън при всяко време . Аз при по-ниски 15традуса вкъщи без да се движа ми става студено , а преди няколко седмици имаше температури до -20 из България (при мен беше -10гр.).Кой е по-приспособен клошаря или аз ? И двамата сме живи , но аз с пари и дом , а той без нищо . Кой оцелява всъщност ?

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#53 13.01.2011 15:50:27

samotniq valk
Дразнител

anjsan написа:

Аз виждам всеки ден двама пичове които минават вечер покрай кофите за боклук с миризливите си раници и чували . Мръсни , опърпани , ама живи и здрави . Наблизо пък виждам един друг който си спи на бетона на трансформатора . Постелил си е отдолу , но спи без проблем навън при всяко време . Аз при по-ниски 15традуса вкъщи без да се движа ми става студено , а преди няколко седмици имаше температури до -20 из България (при мен беше -10гр.).Кой е по-приспособен клошаря или аз ? И двамата сме живи , но аз с пари и дом , а той без нищо . Кой оцелява всъщност ?

И като допълнение, да си представим, че нас ни изкарат от уютните ни домове, вземат ни парите и ни оставят да се оправяме на улицата. Кой ще се справи по-добре? Ние със стабилната си теоретична подготовка или тези, кото винаги са си на улицата? Не бих заложил на нас със сигурност

Офлайн

0

#54 13.01.2011 15:51:05

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Момчета, не е истина направо!!!  big_smile

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#55 13.01.2011 15:51:27

anjsan
Пущиняк

От: Пущинака
Регистриран: 04.01.2010

Точно бойни изкуства по книги не могат да се научат и не го твърдете на някой майстор , щото веднага с един двубой между двамата става ясно къде е истината и кой ги разбира нещата - винаги е майсторът.

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#56 13.01.2011 16:00:19

Plamen
Редови

Уеб-сайт

samotniq valk написа:

А сега си представи лицето Х след сухата тренировка при среща с уличния бабаит и да направим залог.
А сега си представи същото лице Х, вместо да си губи времето да чете, да се опита да опознае уличния бабаит и да понаучи нещо от него.

Среща на лицето Х с лицето  Уличен бабаит:

Ситуация 1: Среща като приятели- запознават се и лицето Х се присъединява към бандата на Уличния бабаит. Лицето Х вече е уличен бабаит и като цяло четенето се обезсмисля. smile

Ситуация 2: Лицето Х се прави на много вещ и смел и пред Уличния бабаит и допуска грешка в ситуацията, като получава телесни повреди и бива обран.

Ситуация 3: Лицето Х знае вече, след прочетеното на теория, че е най- разумно да се направи всичко възможно да се избегне сблъсъка с Уличния бабаит и само едва в краен случай да се преценят шансовете и тогава да се действа с физическа сила. Забележка: При подобна ситуация е необходимо лицето Х да знае слабите точки на човешкото тяло, да е сигурен в знанията си и да запази самообладание, като в същото време да може да осмисли ходовете на противника. Стоян е прав, че в една книга са събрани опита, грешките и изводите от тях на много хора за период от много години. Така, че- четенето не е излишно!!! smile

Офлайн

0

#57 13.01.2011 16:06:45

Plamen
Редови

Уеб-сайт

samotniq valk написа:
anjsan написа:

И като допълнение, да си представим, че нас ни изкарат от уютните ни домове, вземат ни парите и ни оставят да се оправяме на улицата. Кой ще се справи по-добре? Ние със стабилната си теоретична подготовка или тези, кото винаги са си на улицата? Не бих заложил на нас със сигурност

И тогава, след като се огледаш в ситуацията и ако успееш да запазиш самообладание- можеш лека- полека да започнеш да си припомняш теорията и лека- полека да я прилагаш в ситуацията, в която се намираш. Нека да дам пример с един Victorinox. Прочел си на теория за всичките му приложения на отделните му елементи. Излезнеш от стаята и започваш да свързваш това, което трябва да свършиш с това което разполагаш. Трябва да срежеш клонче, знаеш, че имаш трион на Victorinox-a - действаш smile По същия начин е и със знанията в главата на човек smile

Офлайн

0

#58 13.01.2011 16:07:06

samotniq valk
Дразнител

Plamen написа:

Ситуация 3: Лицето Х знае вече, след прочетеното на теория, че е най- разумно да се направи всичко възможно да се избегне сблъсъка с Уличния бабаит

Е за това знание, не е ли нужен само обикновен житейски опит? Или непременно трябва да го прочетем в ръководството? Странна логика. Аз и без ръководства съм го научил.

Plamen написа:

При подобна ситуация е необходимо лицето Х да знае слабите точки на човешкото тяло, да е сигурен в знанията си и да запази самообладание, като в същото време да може да осмисли ходовете на противника.

Мислиш ли, че една книга ще ти помогне за това? Най-вече да запазиш самообладание и после да мислиш за слабите точки на изправилото срещу теб жУвотно.  Съмнявам се.
И никой не е против четенето като такова. А да не се осланяме прекалено на теоретичната подготовка, като пренебрегваме опита на тези безименни, непознати дето ежедневно живеят в дадена среда. Само защото не са написали книга за това или не ги дават по Дискавъри, не означава, че техния опит е излишен или погрешен.

Офлайн

0

#59 13.01.2011 16:09:53

Plamen
Редови

Уеб-сайт

samotniq valk написа:
Plamen написа:

Ситуация 3: Лицето Х знае вече, след прочетеното на теория, че е най- разумно да се направи всичко възможно да се избегне сблъсъка с Уличния бабаит

Е за това знание, не е ли нужен само обикновен житейски опит? Или непременно трябва да го прочетем в ръководството? Странна логика. Аз и без ръководства съм го научил.

Plamen написа:

При подобна ситуация е необходимо лицето Х да знае слабите точки на човешкото тяло, да е сигурен в знанията си и да запази самообладание, като в същото време да може да осмисли ходовете на противника.

Мислиш ли, че една книга ще ти помогне за това? Най-вече да запазиш самообладание и после да мислиш за слабите точки на изправилото срещу теб жУвотно.  Съмнявам се.
И никой не е против четенето като такова. А да не се осланяме прекалено на теоретичната подготовка, като пренебрегваме опита на тези безименни, непознати дето ежедневно живеят в дадена среда. Само защото не са написали книга за това или не ги дават по Дискавъри, не означава, че техния опит е излишен или погрешен.

Съгласен съм с теб, от всеки човек може да научиш нещо полезно без значение дали е клошар или милионер; но мисля че ако си попрочел малко повече- увеличават ти се шансовете smile

Офлайн

0

#60 13.01.2011 16:15:21

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Една кратка тема за размисъл: Ако клошарят можеше да пише, и опишеше това, което знае, и някой го издадеше като книга, това знание обезсмисля ли се? wink

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff