XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#31 13.01.2011 13:40:03

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Отг: Оцеляване в градска среда

При сериозна епидемия (която съпътства почти всяко бедствие в градски условия) клошарите и бездомниците ще са от първите, които ще се срещнат със Свети Петър, защото нямат елементарни хигиенни навици. Всъщност вие страшно много ги надценявате! Това са хора, които съвсем не са толкова интелигентни, и със комбинативно мислене: ако беше така, те нямаше да стигнат до там, да са клошари. Другият вариант е да са страшно мързеливи, и доволни на подаяние, без да направят дори една крачка сами да се погрижат за себе си! Това не виждам как ще им помогне при бедствие.

Искам обаче да кажа нещо общо за книгите, понеже често се сблъсквам с нагласата, че те не помагат за нищо, и най-важното нещо е практиката. Е НЕ Е ТАКА! Аз съм живия пример, и ще отстоявам тая позиция винаги, и пред всекиго! Много от нещата, които в момента умея, нямаше никога да успея, ако не бяха книгите. Или поне щях да ги правя нескопосано, и само като подобие на това, което трябва да бъде!

Цивилизациите по цял свят са дръпнали напред точно след появата на писмеността и книгите! Ако не бяха те, сега дори нямаше да ни се налага да оцеляваме в градски условия, по простата причина, че нямаше да има градове! Щяхме да си живеем на племена из горите, и щяхме да знаем, че "племето оттатък Голямата планина знае как се правят кремъчни ножове, а племето зад Виещата се река - как се правят лодки". Защото книгите са събраният опит на стотици хора и животи, на едно място.

Ако някой си мисли, че съзнателният му живот е достатъчно дълъг, че да замени всичките тия животи и чужд опит, и че може да постигне всичко с личен опит - много се лъже!!! Народната "сентенция" "Не питай старило, а питай патило!" не е съвсем вярна, и затова аз съм я променил в подписа си! Патят си тия, които имат неблагоразумието да пробват всичко на своя глава, без да поразучат това-онова от книгите (които са опитът на други преди него), както и тия, които чакат нещо да се случи, та да разберат дали го могат, или не! Някак си не е здравословно да разбереш от собствен опит, че морската вода не става за пиене, или че ако ядеш само зайци, ще пукнеш от глад!

Книгите ако не заместват практиката, то поне значително я улесняват, и ни спестяват огромно време, загубено в опити, грешки (някои от които и фатални), и чуденки! (Естествено тук си оставям вратичка, че е важно да четеш правилната книга!) Затова никога няма да бъда съгласен с тия, които ми казват, че няма смисъл да чета книги. Никога!

Мога и още много да кажа по темата, но да не увеличавам оффтопика... който не е съвсем оффтопик но...

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#32 13.01.2011 14:09:33

samotniq valk
Дразнител

Регистриран: 10.04.2010

Така, като човек прочел камаз и полвина с книги и дори се опитващ да пише сам понякога (тук приемам иронични забележки wink ), съм далеч от мисълта да подценявам силата на писаното слово.
Само че говорим за контретни книги с конкретно съдържание и доколко са приложими. Съгласен съм, че си направил много нещо и си ни ги показал. Поздравления, за което. Но има една малка подробност. Техники и умения, които развиваш в една спокойна среда. Лагеруване в Шуменското плато или в Сергена над Лом, не се брои за постижение. Ако нещо се обърка винаги можем да се приберем у дома. А тези теоретични умения и знания не струват пукната пара в реална ситуация на оцеляване. Било то градска или в пустошта. Докато мислим дали правим всичко по правилата, дали изпълняваме точно инструкциите на инструктора Х, то белята ставала. Дано не се налага. Теоретичната подготовка е нищо без практични умения. Мога да го илюстрирам с пример, макар и далеч от темата, но даващ представа за мнението ми. Имах преподавател в университета. Блестящ теоретик, с куп научни статия и книги. Но, в редките случаи, когато влизаше в съдебната зала да практикува и ставаше за смях. Липсваше му елементарна практична подготовка и опит.
Тези, които са поставени реално в екстремни условия не са по четенето на инструкции, не си носят ръководства в джоба. Разчитат на своите познания, практика и наученото от други като тях. Това, че клошарите нямат хигиенни навици, хич не им пречи да си оцеляват и да се справят с градската среда. Ако нас с теб един обикновен грипен вирус може да ни върже за леглото, те си го прекарват навън, при условия, които нас ще ни убият.
Предо доста време, още в стария форум, по друга тема, писах, че сме "чечако" и тогава доста хора се почувстваха засегнати. Но това е горчивата истина. Натъпкали сме се с теория, като бибе с дуди wink и си мислим, че всичко ни е ясно. Да, ама не. В реална ситуация сме гола вода. Безпомощни и беззащитни и там теорията няма да ни помогне, нито скъпите играчки, с които се фукаме по форумите. С пустошта или в градска екстремна ситуация се иска и малко практика. А именно нея я имат клошари, бездомници, улични бандити всякаква друга измет, на която гледаме с пренепрежение. Така че сентенцията си е напълно вярна.

Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.

Офлайн

0

#33 13.01.2011 14:17:08

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Аз не говорех за нещата, които съм показал в блога, и във форума! Говорех за почти всичко, което знам и умея. В това тук все още съм нов, и далеч не съм експерт! Но пък и то е доста показателно! wink

Говориш ми, че теорията не струвала, но в момента и ти говориш теоретично! Аз пък няма да се съглася, че тя е излишна, и че без нея бих се справил по-добре в каквото и да било (като изключим вродените рефлекси дишане, кашляне, кихане, сукане и т.н.)

Аз казах, каквото имах да казвам! wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#34 13.01.2011 14:20:07

samotniq valk
Дразнител

xenos написа:

Говориш ми, че теорията не струвала, но в момента и ти говориш теоретично!

Че ние общо взето това правим. Аз не изключвам себе си. Но пък примерът с моя преподавател си е съвсем реален, нищо, че е е извън темата.

Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.

Офлайн

0

#35 13.01.2011 14:29:46

anjsan
Пущиняк

От: Пущинака
Регистриран: 04.01.2010

Никой не е казал , че не трябва да се четат книги или аз поне не съм (аз също чета и действам). Но дори след като е прочел нещо човек , после го пробва наистина и това вече е практика . Освен това в книгите не пише всичко , винаги има някои тънкости които ги знаят само майсторите .Те са практици най-вече и цял живот работят това ,в което са специалисти . Ако не беше така нямаше да има школи за... нещо си и УЧИТЕЛИ (инструктори,треньори и др.) . Останалото е самообучение,което може да е правилно , ама може и да не е .

Аз не твърдя , че е нужна само практика и нищо повече , напротив . Аз в моите твърдения по-горе говоря за ситуация в която няма време да четеш и тогава опитът на клошарите ще им помогне , а обикновеният гражданин ще закъса . Не всеки, разбира се . Няма нужда да се караме, всеки си има своя гледна  точка .

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#36 13.01.2011 14:30:38

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

samotniqt valk каза:
Но пък примерът с моя преподавател си е съвсем реален, нищо, че е е извън темата.

И това ти дава право да смяташ, че знаеш примерно аз колко струвам в реална ситуация?! Че то аз това не го знам още!!!  lol Само знам, че "цената ми се е повишила" след като почнах да чета, и практикувам прочетеното, през последните няколко години! wink

anjsan каза:

Аз в моите твърдения по-горе говоря за ситуация в която няма време да четеш...

Е затова трябва да се чете, и то да се чете предварително! wink

Офлайн

0

#37 13.01.2011 14:44:52

samotniq valk
Дразнител

xenos написа:

И това ти дава право да смяташ, че знаеш примерно аз колко струвам в реална ситуация?!

Не го знам. Но имам само един последен въпрос. Готов ли си да заложиш теоретичната си подготовка при реален сблъсък с улична банда. Дори и да не е по време на някаква градска криза. Аз не

anjsan написа:

Няма нужда да се караме, всеки си има своя гледна  точка .

Не мисля, че излагането на гледната ни точка в спор е каране. Ако някой така го е приел, поднасям извиненията си

Офлайн

0

#38 13.01.2011 14:46:23

anjsan
Пущиняк

Стояне ето един пример - срутва ти се къщата и всичките ти материални неща си заминават, нямаш пари , нямаш нищо,намираш се в града  . Всеки си пази своето и не дава - откъде ще намериш храна да преживееш ден , два ...месец . Не говорим за бягане в гората - оставаме в града. Дрехи ,подслон, лекарства ит.н.

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#39 13.01.2011 14:52:44

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

anjsan, струва ми се, че ти не говориш за срутване, а за анихилация!  lol Как така всичко да ми изчезне! По-добре кажи, че съм попаднал някъде далеч от дома. И защо да не бягам в гората?! Бих отишъл там, където смятам, че имам по-добри възможности. Ако това е гората - бегом към гората! wink

samotniq valk написа:

Готов ли си да заложиш теоретичната си подготовка при реален сблъсък с улична банда.

Нямам такава подготовка, но това не ми дава право да я омаловажавам! Теоретичните знания за избягване на сблъсъци с банди обаче, според мен са полезни! wink

Офлайн

0

#40 13.01.2011 14:57:23

samotniq valk
Дразнител

xenos написа:

anjsan, струва ми се, че ти не говориш за срутване, а за анихилация!  lol Как така всичко да ми изчезне! По-добре кажи, че съм попаднал някъде далеч от дома. И защо да не бягам в гората?! Бих отишъл там, където смятам, че имам по-добри възможности. Ако това е гората - бегом към гората! wink

samotniq valk написа:

Готов ли си да заложиш теоретичната си подготовка при реален сблъсък с улична банда.

Нямам такава подготовка, но това не ми дава право да я омаловажавам! Теоретичните знания за избягване на сблъсъци с банди обаче, според мен са полезни! wink

То не е нужно да си прочел инструкции за оцеляване, за да знаеш, че е желателно да стоиш настрана от подобни елементи

Офлайн

0

#41 13.01.2011 15:07:24

anjsan
Пущиняк

Темата е за градско оцеляване - не за горско.
Аз твърдя че клошарите са истинските оцеляващи в съвременият град . Те нямат нищо , не четат книги за оцеляване,може въобще да не могат да четат  и може да нямат хич акъл и хигиенни навици . Обаче всичко това въобще не им пречи да са живи всеки ден . Отвреме навреме намират някой премръзнал от студ - той е от неоцеляващите smile . Клошара знае къде има храна безплатно ,а аз не знам . Знае къде може да се преспи през нощта на топло без да те приберат полицаите и знае коя храна става за ядене и коя не и т.н. Още намира нещо за да изкара дори и пари да си купи хляб . Аз съм виждал пунктове за изкупуване , ама дали там трябва да дам картоните не съм сигурен . Няма време да проучвам, а клошара директно при храната ще отиде примерно. Това си е истинско оцеляване .

Питаш как така - от това да останеш без нищо аз по-екстремна ситуация в града не виждам . Може още да я усложним , но и така смятам , че е достатъчно . Нима не може да ти се случи никога ? Веднага се сещам за Хаваи.

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#42 13.01.2011 15:20:06

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

anjsan, дай да не задълбаваме чак толкова. Казах, че клошарите са се нагодили към живот, зависещ именно от тия дадености, които ще изчезнат с бедствието: изхвърлена храна, подаяния, пунктове за изкупуване на отпадъци... Повечето от нашенските клошари не са били цял живот такива. Някои са били като теб и мен. И са се научили. Гарантирам ти, че и ти ще се научиш, ако да не дава Бог, ти се наложи! wink

А иначе - много рядко има бедствие, при което ти изчезва абсолютно всичко. Дори да стане така, то вероятно ще намериш пък загубеното на някой друг! wink Иначе ситуациите ала "само ризата на гърба ти" са ми доста интересни, и живот и здраве, някой ден може да реализирам някои планувани експерименти! wink

Офлайн

0

#43 13.01.2011 15:31:04

samotniq valk
Дразнител

xenos написа:

Казах, че клошарите са се нагодили към живот, зависещ именно от тия дадености, които ще изчезнат с бедствието

Не мисля, че си прав. Точно при евентуално бедствие тяхната "хранителна среда" ще се увеличи. Срутени магаззини, затворени ресторанти. Все места, откъдето те могат да се снабдяват с хранителни запаси. Като прибавим и тренирания им организъм, който е способен да приеме храна, която ние не можем. С изтекъл срок на годност, примерно. Към това добавим и доброто им познаване на тайните кътчета на града, за които ние дори не подозираме. А всеки град има такива. Точно при бедствие, те имат в пъти по-големи шансове. Без да са промели нищо за оцеляването.

xenos написа:

Някои са били като теб и мен. И са се научили. Гарантирам ти, че и ти ще се научиш, ако да не дава Бог, ти се наложи!

Точно за това говорим. Научили са се от практиката и от опита на други като тях. Не от книги и ръководства.

xenos написа:

А иначе - много рядко има бедствие, при което ти изчезва абсолютно всичко. Дори да стане така, то вероятно ще намериш пък загубеното на някой друг!

Именно те имат уменията за намиране на изгубеното от някой друг. Знаят какво, къде и как да търсят. Все умения, които никой от нас няма, нито книжките ще му ги дадат. Но хората от улицата ги имат.

Офлайн

0

#44 13.01.2011 15:31:09

Plamen
Редови

От: Veliko Tarnovo
Регистриран: 09.03.2010
Уеб-сайт

Не знам пичове, смятам, че Стоян е много прав в коментарите си относно клошарите. Последно гледах един филм " Последната буря"  http://www.trailerspy.com/trailer/9658/ … rm-Trailer и трябва да ви кажа, че е наистина много добър ( поне за мен smile ) Филма е пример за това, как храната изчезва дори и във фермерските региони и как хората се обръщат един срещу друг и всеки гледа да опази себе си и семейството си на цена живота на някой друг. Филма си е доста реален и показателен за това, че в даден момент няма да е от особено значение дали си клошар или не си- важно е нагласата ти и запазването на самообладание. smile

УЖАСЪТ е това, което прави хората ИСТИНСКИ - WHO DARES WINS

Офлайн

0

#45 13.01.2011 15:34:51

samotniq valk
Дразнител

Plamen написа:

Филма е пример за това, как храната изчезва дори и във фермерските региони и как хората се обръщат един срещу друг и всеки гледа да опази себе си и семейството си на цена живота на някой друг.

Я да видим кой е по-присобен към оскъдна храна и продължително гладуване, кой е свикнал да бъде отхвърлян и към него да се подхожда агресивно? Ние, дето сме се настанили в момента удобно зад мониторите или онези, дето сега са навън и търсят храна?

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff