XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 08.12.2010 18:07:41

Plamen
Редови

От: Veliko Tarnovo
Регистриран: 09.03.2010
Уеб-сайт

Оцеляване в градска среда

Привет, пускам тази тема, защото мисля, че е от изключително значение за всеки един от нас! Не знам дали вече е пусната от някой, но ще е добре да си поговорим за основните начини на защита в градовете: как да разберем, ако някой ни следи с цел да ни обере; как да се предпазим, ако крадец влезе в жилището ни или дори ако попаднем в масов въргал в дискотеката и всякакви подобни такива smile В днешните години всеки се концентрира към градовете с цел перспектива в работата и това ни натоварва максимално .... абе общо взето знаете smile Надявам се да се получи полезен разговор smile

УЖАСЪТ е това, което прави хората ИСТИНСКИ - WHO DARES WINS

Офлайн

0

#2 11.01.2011 11:56:51

Plamen
Редови

Уеб-сайт

Отг: Оцеляване в градска среда

Какво ще кажете за тази книга? smile

http://www.book.store.bg/p30031/sas-nar … lofti.html

Офлайн

0

#3 11.01.2011 16:41:00

zoso
Гъба отровна

Регистриран: 08.06.2010

Като я гледам, че е с гриф "Строго секретно" какво да кажа...  lol Сигурно е от ония изключително полезни четива, без които нито един жител на планетата не би оцелял.  cool

Офлайн

0

#4 11.01.2011 16:44:52

Plamen
Редови

Уеб-сайт

Не знам и аз, zoso. smile Снощи си я поръчах и я чакам да видя дали е интересна; мен поне ме заинтригува описанието, а и цената е народна smile Ще я видя и ще пиша мнения smile Ако вие разполагате с подобни материали- пишете; мисля, че ще е от полза smile

Офлайн

0

#5 11.01.2011 16:51:08

zoso
Гъба отровна

Регистриран: 08.06.2010

Ще бъде полезно за всички да споделиш съдържанието ѝ. Но първото ми впечатление си остава доста скептично wink
Като знаем, че SAS са командоси, а командосите обикновено нападат ми е интересно как така им се налага да се самозащитават.
Във всеки случай ще чакаме твоите отзиви. Все ще се изкара нещо полезно от това книжле. wink

Офлайн

0

#6 11.01.2011 16:58:31

Plamen
Редови

Уеб-сайт

Да, с нетърпение го чакам и аз smile По Discovery бяха пуснали една поредица с Беър Грилс точно за оцеляването в кризистни райони- сещам се, че имаше и едно предаване в някакъв град, по- точно в една изоставена фабрика. Те така, тази книга я свързвам точно с това предаване, а изобщо и като цяло в ежедневието ни smile Иначе за SAS- не бърка работата, че са командоси- това не им пречи да разработят стратегия за самозащита- нали и на тях може да им се наложи да се защитават smile

Офлайн

0

#7 11.01.2011 22:59:12

iivetsa
Редови

Регистриран: 30.12.2010

На детето му подариха две такива книжки за оцеляване,едната в градски условия,другата в дивото big_smile !На него са му интересни,но за узрели хора не стават!Не че няма полезна информация,но е поднесена като за идиоти,с много картинки и повтарящи се цитати!Аз ги прочетох и двете за 3 часа,и определено не научих нищо ново!Просто ми беше интересно да видя,какво ще чете детето, и ги прегледах преди него!В градска среда не се оцелява по книга,при всички случай wink !

[url]http://iivetsa.blogspot.com/[/url]
[url]http://www.youtube.com/user/iivetsa?feature=guide[/url]

Офлайн

0

#8 12.01.2011 22:37:02

Meze
Редови

Регистриран: 05.02.2010

Бърз урок по градско парково оцеляване:

1. не закачайте хора, седнали в 3 сутринта на пейка под лампа да четат книга.
2. Ако прибирайки се в тъмнто от съседна алея чуете някой от следните изрази:
- "Ей, Метъл, я ела тука бе!"
- "Ей, смъкнат, я ела тука бе!"
- "Ей, пънк, я ела тука бе!"
- "ей, <вмъкнете произволен член на малцинство>, я ела тука бе!"
- " ей, я ела тука да те питам нещо бе!"
Най-добре да започнете да бягате в посока обратна на тази от която са дошли гласовете, при това ВЕДНАГА и с максималната възможна скорост на която сте способни. Освен ако не сте Чък Норис, Б.Б. или Терминатора.
3. Не ходете в парка нощем.

Офлайн

0

#9 12.01.2011 22:45:29

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Дааа, в един форум за БИ, четох че всъщност най-ефективното бойно изкуство е 400 метра гладко бягане.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#10 12.01.2011 22:48:32

iivetsa
Редови

windwarrior написа:

Дааа, в един форум за БИ, четох че всъщност най-ефективното бойно изкуство е 400 метра гладко бягане.

Не е лъжа,затова маратонките са толкова скъпи big_smile !Лошото е,че като наближи човек стоте кила и не му се тича много wink

Офлайн

0

#11 12.01.2011 22:55:54

samotniq valk
Дразнител

Регистриран: 10.04.2010

Абе, колеги, какви са тези наръчници за оцеляване в градска среда? Е това вече е прекалено. В София живеят около два милиона души. Те как оцеляват без да са чели тези наръчници? Или просто си живеят.

Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.

Офлайн

0

#12 12.01.2011 23:22:02

iivetsa
Редови

samotniq valk написа:

Абе, колеги, какви са тези наръчници за оцеляване в градска среда? Е това вече е прекалено. В София живеят около два милиона души. Те как оцеляват без да са чели тези наръчници? Или просто си живеят.

Абе то е ясно че са глупости,нали затова я разнищваме тази тема wink !Аз писах преди няколко дена,че в книжките на детето е пълно с щуротии,ама какво от това big_smile !Всеки да оцелява както намери за добре!Аз лично се справям и в градска и в селска среда,без никакви помагала wink

Офлайн

0

#13 12.01.2011 23:35:22

samotniq valk
Дразнител

Регистриран: 10.04.2010

То и аз вече 40 години си оцелявам и в града и на село без да съм чел такива книжки. Е, вярно е, че по-скоро си живея нормално. Ама маркетинг, какво да се прави, трябва да се наложи и продава някакъв продукт, като се използват страховете на хората. Изобщо тази работа с оцеляването е доста странна и пресилена. Оцеляване е в еднократна, екстремна ситуация. Другото си е живот, според дадените условия. Дори и в тайгата или в пустинята не оцеляват. Хората там просто си живеят според природните условия. Ама за градския човек това са диви, тайнствени, непознати и страшни места. И се включва системата за реклама.

Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.

Офлайн

0

#14 13.01.2011 00:19:37

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Вълчо, за нас ясно - оправяме се и ще се оправяме. А какво да кажем за нашите /моите/ деца.

Ivets, толкова ли са гадни тия книжки. Не могат ли дребните да научат нещо от тях? Въпреки че от личен опит зная, че най-доброто обучение и възпитание е на 20 см. плътно до левият ми крак и показване на личен опит и знания. И после - проверка! Ама нали все неможем да бъдем с тях! Ще се наложи и те да останат сами в кофти ситуация и тогава.....?

На Meze ми харесаха съветите, но трябва да се доразвият и допълнят и с други примери.

Така че темата е важна. "...... човекът се отличава от животното, за това че има преимуществото да предвижда.....!"

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#15 13.01.2011 10:43:32

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Колеги, не искам да ви разочаровам, но това, че живеем цял живот в градовете, не означава автоматично, че можем да оцеляваме в тях! wink Да не бъркаме късметлийското "преминаване" от точка А, до точка Б, през контролирани, и осигурени удобства в градски условия, с "оцеляване". Ние просто си живеем в градска среда! Ако ви покажат един електрически кабел с два края, и вие хванете единият, и останете жив, това не озанчава че умеете да оцелявате след хващане на електрически кабели, а просто, че сте имали късмета да уцелите нулата! wink

Всъщност точно приемането на много неща за даденост, ни оставя с лъжливото чувство, че умеем да "оцеляваме" в нашата си среда - градската. Практиката обаче показва, че най-много жертви взима именно градското оцеляване. Защото, да не дава Господ, ако се случи нещо сериозно в градовете, което наистина да доведе до ситуации на оцеляване, тогава градската среда става мноооого по-страшна, отколкото която и да е дива джунгла по света. И което е по-лошото - вероятността да ни се наложи да оцеляваме в градски условия е много по-голяма от тази в природни!

Десетки гадости могат да се случат в големият град: граждански войни, земетресения, наводнения, цунами, пожари, урагани, снежни бури, обледявания, промишлени аварии, пандемии, и т.н. и т.н. Тогава като изчезнат всички дадености, и се появят едни, дето ги виждаме само в постапокалиптичните филми, дали все така успешно ще "оцеляваме"? Аз лично съм сигурен, че стреса, паниката, и градената през целият ни живот "увереност", че се справяме, ще накарат и мен, и вас, и всички, да допуснем десетки грешки, на които сме се присмивали в точно такива книжки. Да не говорим, че ще трябва да се справяме и с грешките на други, често много по-незапознати от нас. А тогава е още по-страшно.

Има и много дребни, но важни неща, които влизат към градското оцеляване, които още по-често могат да са ни от полза - като например безопасно шофиране, действия при пожар, особености на тълпата, оказване на спешна помощ, действия при епидемии, осигуряване на домашен неприкосновен запас от храни, вода и т.н... абе много са. Колко от нас ги пренебрегват тия неща, и им се присмиват в книжките?!

Мога да кажа само следното: дано все така да ни се налага само да ги четем тия работи, и да не ги видим никога на практика, защото тогава може да е късно да разберем, че е трябвало да ги вземем по-на сериозно!

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff