XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#16 25.10.2013 22:55:07

skogman_24
Редови

Регистриран: 22.04.2013

Отг: А-образен подслон (debris hut)

Колега надявах се да изкажете мнение и критики,пък нали за това е темата да показваме различни подслони от този тип , ако модераторите смятат,че постът ми е ненужен нека го изпратят в ушафа

Офлайн

0

#17 25.10.2013 23:51:22

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Друже, добронамерен съм, просто не схванах смисъла на постта ти. Прощавай! Искаш да коментираме начина по-който си го направил ли или какво?
За да не звуча съвсем фарисейски, ако искаш мнение, мога да ти кажа следното:
Понеже се предполага, че ще строим заслона сред пущинака, трябва да сме опортюнисти и да се възползваме от всичко, което можем да намерим в природата. Така, че найлона на мехурчета, приемаме, че си го намерил и го използваш - ок.
Дължината на заслона трябва да е с размер по-голям от ръста ти и наклонът на челните колони трябва да е надвесен на вън за да не ти вали на краката и да ти мокри обувките. Клоните изграждащи стените на навеса трябва да са обърнати на долу с листата за да може да се оттича водата и колкото повече - толкова повече.
Надявам се да съм ти бил полезен.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#18 26.10.2013 00:20:41

Кольо
КорифееЦ

skogman_24, пропуснах най-важното. От най-голямо значение за начина по който ще го направиш заслона е това как предвиждаш да го използваш. За една нощ или за по-продължително пребиваване. Зависи и от сезона през който ще го използваш.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#19 26.10.2013 13:36:39

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

показва активност човека,няма лошо smile
добре ще е ако входа е по-малък,демек да не е толкова висока триногата.целта е да има дупка колкото да се навреш вътре.колкото по-малък е целия подслон,по-топло ще ти е вътре
а бе колкото и елементарен да изглежда,наитина си трябва бая материал за да стане що годе като хората

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#20 26.10.2013 18:57:01

skogman_24
Редови

Регистриран: 22.04.2013

Бай Кольо разбирам,че си добронамерен и не се заяждаш.Точно за тези съвети говорех,защото това е първият ми подслон и искам да знам какво не е наред.Разбирам ,че при една малка стихия подслона би рухнал,а да не говорим за сериозната зима.При една лятна нощ не би трябвало човек да има проблем с нощувка в такъв заслон.Разбира се ,когато е по-студено трябва повече изолационен материал (шума,вършини,трева)и по-здрави опори който да държат всичко.Хубаво е и страничните опори на триногата да бъдат по-къси,за да се получи желания спален чувал.

Офлайн

0

#21 26.10.2013 19:20:55

mastodont
Редови

От: София
Регистриран: 09.05.2011

с такъв вход е удобно, ако запалиш пред него  огън да топли? ;-)

Аз съм шут, на служба при Съдбата.
What we are is the sum of everything we've ever said, done and felt. All wrapped up in one unique tread which is constantly being revised and remembered. So to be yourself, you have to constantly remember yourself. It's full time job.It's how it works...

Офлайн

0

#22 26.10.2013 21:50:39

Кольо
КорифееЦ

skogman_24, очевидно си събрал достатъчно информация. Направи няколко опита и ако нещо те удовлетворява, направи за него репортаж - построяването му и използването му в реални условия и го публикувай във форума.  Тогава вече ще е полезно и за теб и за форума. Таква неща осмислят форумите - обобщения опит на всеки от нас. Дерзай!  smile

mastodont написа:

с такъв вход е удобно, ако запалиш пред него  огън да топли? ;-)

Прав си, ще топли, но ако зад огъня има отражател от клони, които да насочват топлината на вътре към заслона. Иначе ще топли... гората, освен ако не застане в непосредствена близост до огъня, а тогава шалаша ще дръпне дима вътре и ще стане лисичарник  smile

Последно редактиран от Кольо (26.10.2013 21:55:48)

Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#23 21.09.2014 23:12:14

Репичка
Редови

Регистриран: 18.03.2014
Уеб-сайт

Простете за невежеството ми, но винаги съм се чудил защо единия край на този тип подслони се прави нисък?
Така този край е неизползваем.
Не е ли по добре със същите усилия да се направи една по комфортна колиба?
Нещо такова.

"Ученико, как звучи пляскането на една ръка?"
Запитал Мъдрия Учител.
"Ето така Учителю." отвърнал ученика и му отвъртял един шамар....

Офлайн

0

#24 22.09.2014 06:57:12

ilianlp
Балканджия

От: Троян
Регистриран: 18.04.2010

Може би за да не става течение, да няма навяване на дъжд/сняг и да е по-уютно.

Memento mori

Офлайн

0

#25 22.09.2014 10:46:05

Репичка
Редови

Регистриран: 18.03.2014
Уеб-сайт

ilianlp написа:

Ами нали затова всяка колиба има задна стена?

"Ученико, как звучи пляскането на една ръка?"
Запитал Мъдрия Учител.
"Ето така Учителю." отвърнал ученика и му отвъртял един шамар....

Офлайн

0

#26 22.09.2014 12:32:37

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Репичка написа:
ilianlp написа:

Ами нали затова всяка колиба има задна стена?

Аз поне се сещам за няколко важни причини:
1. Икономия на материал (и на време за добиването му)
2. По-малък обем на загрявания въздух - по същия принцип чувалите тип "мумия" топлят повече от обикновените правоъгълни чували, друг е въпроса дали са по удобни

П.П. Тази схема е много впечатляваща. Двойни стени - чудесна изолация.

Последно редактиран от Галимунди (22.09.2014 12:41:27)

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#27 23.09.2014 09:42:21

anjsan
Пущиняк

От: Пущинака
Регистриран: 04.01.2010

Репичка написа:

Простете за невежеството ми, но винаги съм се чудил защо единия край на този тип подслони се прави нисък? Така този край е неизползваем. Не е ли по добре със същите усилия да се направи една по комфортна колиба?

Трябва да има по-голямо платнище за да е като колиба , а и по-трудно се уплътнява допълнителната стена . Още по-сложно става с природни материали . При А-образния заслон има най-много три страни и като се затисне платнището  към земята става лесно . Аз си го правя с два кола и две страни на платнището увити около тях . Някъде в друга тема го описвах по-подробно . За едно преспиване се търси най-лесното и бързо решение . При по-продължително бивакуване може да се направи нещо по-голямо и удобно .

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff