XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 29.09.2013 18:25:10

f(x)dx
Редови

Регистриран: 21.05.2011

А-образен подслон (debris hut)

А-образният подслон е един от най-популярните по форуми, клипове и филми.
На картинка всичко изглежда много просто - намираш един дълъг 2-3 метра прът, два по-къси, съединяваш ги по показания начин, нареждаш отстрани по-малки клони, натрупваш отгоре клони, мъх, листа и каквото предлага природата наоколо и си имаш къщурка за през нощта

primitive_shelter_drawings.gif

Разбира се, на картинка е едно, в реална ситуация съвсем друго. Затова отдавна бях решил да го пробвам, за да видя какво е. Днес ми се освободи малко време и скокнахме на Витоша за шипкобер. Сред храсталаците намерих стеблото на едно повалено иглолистно. Случи се така, че едни симпатяги разчистваха една ливада от шипки и дървета, та имаше предоволно матрял. Та отделих около половин час и резултатът беше това:

031647365.jpg

031647366.jpg

031647367.jpg

Използвани материали и пособия:

1. Основна греда - стебло на бор да го кажа 3 метра и кусур. Намерих я в храсталаците
2. Двете по-малки греди по около 2 метра - от отсечено неизвестно на мен широколистно дърво от ловджии и/или туристи за барбекюта
3. Две малки борчета с размер на коледна елха
4. Няколко сухи клона, събрани из треволяка наоколо
5. Викторинокс Аутрайдер заради триона
6. Сгъваемият нож на Беър Грилс
7. Акъли и бъзици от компанията - на корем

Изводи и поуки:
1. Половин час за изготвянето на такъв подслон са крайно недостатъчни, ако целта е да бъде солиден, предпазващ от студ, вятър и дъжд. Съвсем грубо по моя преценка, за да стане както трябва са необходими между 2 и 4 часа, от които половината ще са за събиране на материал. Това при положение, че ще действаме максимално екологично и няма да сечем живи дървета. Иначе материал може да се събере и по-бързо. И пак остават едни час и половина-два за изработка на подслона. Тук включвам и постилането на "изолация" от трева, мъх, шума на пода. Според мен няма да е лошо и да се изкопае и канал около него, за да не прониква вода отдолу при дъжд.
2. За да стане солиден необходим е много материал
3. Най-високата точка на подслона трябва да е на не повече от метър-метър и двайсет според габаритите на спящия вътре. Моят е висок почти колкото мен, ще рече около 1.70 и ако трябва да се запълни целият ще се иска сериозен дърводобив. По-скоро клонодобив, шумодобив и листодобив.
4. Не се подлъгвайте по картинките - такива хубави и прави клони не се намират лесно. Повечето са едни криви и несиметрични. Необходима е малко мисъл за оптималното им нареждане. Може би преди да се пристъпи към изработването на колибата е добре материалът да се подреди и сортира. След това да се обмисли внимателно как точно ще се наредят клоните, така че да не се отнема от вътрешното пространство.
5. Нареждането на "керемидите" също не е лека работа. Падат пущините. Трябва да се почва отдолу нагоре и някак си да се преплитат, за да се крепят една друга
6. Добре е обаче все пак да се остави аванс от около метър, както в моя случай. Тогава пред входа на подслона може да се запали огън и на гредата да се окачи канче за чай/храна.
7. Такъв подслон в изцяло иглолистна гора ще се направи трудно, щото иглолистните нямат чатали. В такъв случай трябва да се мисли нещо като показаното на картинката най-горе.
8. Бъдете готови да се оклепате навсякъде със смола от борчетата. Дет се вика неоклепано дупе, на сухо не спи.
9. Гербер Беър Грилс за пореден път се доказа като удобен, ползвателен и стабилен нож. Окастрянето на клонките на двете борчета и дялането на сухите греди на подслона се случиха с лекота и в момента той все още си бръсне.
10. В гората без Викторинокс с трион аз повече не ходя, пък ако ще да се разчуе.

П.П. Витоша в момента е феерия от цветове и багри. Жалко, че разполагах само с телефона.

Последно редактиран от f(x)dx (29.09.2013 18:32:22)

Офлайн

0

#2 29.09.2013 18:46:31

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Отг: А-образен подслон (debris hut)

Браво! Трябва да се практикува и експериментира с различните техники за подслони. Защото както е казал старшината: на теория и практика е едно а в действителност - съвсем друго!  big_smile  Аз, обаче, имам сериозни кулизии, когато при престоя си в природата ми се налага да използвам живи клони и винаги когато ми се налага да отсека живо дърво или клон, водя много сериозен вътрешен диалог със себе си... *SCRATCH* Ако ще оцелявам, на истина, обаче, честно да си кажа, колкото и да ми е неприятно, ще сваля колкото се налага живи дървета и клони.
Слава Богу, че докато бушкрафтстваш ти остава време да видиш и се насладиш на красотата, тишината, мири измите и всичи други благинки за сетивата, които ни носи контакта с живата природа. Къде точно се намират тези приятни поляни?

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#3 29.09.2013 19:23:08

erosennin
Редови

Регистриран: 15.05.2012

Аз лятото пренощувах 1 вечер в такъв подслон, отне ми около 3 часа, като направих скелето (най-ниската точка беше "забита" в земята за стабилност, че от 1та страна бях подпрял колелото) и на около 15 мин ходене имаше много папрат с тях покрих, като върху тях сложих пак няколко клонки уж да ги затиснат, дължина малко над 3 метра, височина около 1,2 метра, получи се сравнително добре, викам си сега в спалният чувал ок, отдолу пак папрат и листа, всичко тип топ само, да напаля отпред едно малко огънче тип пирамида цяла нощ да си спя спокойно, че няма някоя гадина да ме полази по лицето или да ми се шмугне в чувала, пък и уж да гони комарите. Е след около час загасих огъня, имах чувството че целият пушек идва само в мен и постоянно кашляне ау.. 

Бай Кольо, мястото много ми напомня малко преди Железница, на ляв завой, отдясно има паркинг с пейки, като се тръгне на горе за около 5 мин се излиза на много приятни полянки, мисля че са същите.

Офлайн

0

#4 29.09.2013 19:58:49

Krivaka
Редови

Регистриран: 01.04.2012

Отдолу преди да се наредят клоните на гредата един ''space blanket'',хем ще отразява топлината,а и допълнително ще пази от дъжда и влагата  wink

Офлайн

0

#5 29.09.2013 21:23:42

skogman_24
Редови

Регистриран: 22.04.2013

браво за труда!това е любимия ми подслон тия дни ще се опитаам да кача снимки на два мой такива подслони

Офлайн

0

#6 29.09.2013 22:36:04

f(x)dx
Редови

Регистриран: 21.05.2011

erosennin написа:

Бай Кольо, мястото много ми напомня малко преди Железница, на ляв завой, отдясно има паркинг с пейки, като се тръгне на горе за около 5 мин се излиза на много приятни полянки, мисля че са същите.

Точно така, като се върви от Бистрица към Железница има един паркинг, до него пейки, беседки няколко изкуствени езерца, рекичка. Чудно ми е защо повечето хора спират там и плющят едни скари, едни барбекюта. Само на 5 минути пеша е една огромна ливада, която догодина ще е още по-огромна. Кеф ти барбекю, кеф ти футбол, федербал, волейбол. И много шипки

Офлайн

0

#7 30.09.2013 09:50:57

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

За мен лично основния проблем е, че не може да се набави достатъчно материал. Не че не може, защото няма, а защото не може да се сече безразборно.
Ако съм с брадвичката и мога да отсека колкото искам дървета и клони - проблема се решава в голяма степен. Ако нямам брадва и време... става малко зле. wink

Невъзможността да се набави достатъчно материал, когато правиш "тренировъчен" опит (както в случая) е очевидна.

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#8 30.09.2013 10:06:46

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Да, честа грешка при този тип заслони е следването на картинките в ръководствата, и натрупването на недостатъчно материал.  Стените на заслона трябва да бъдат доста дебели - поне 50-тина сантиметра някъде. Колкото повече- толкова по-добре. Трева, клонки, листа, мъх - всичко, каквото има.
И отвора често се прави прекалено голям. Този голям триъгълен преден отвор, трябва с клечки да се смали до малко "прозорче", което да е с размери, позволяващи единствено пролазването ви вътре. Ама не лазене на колене, а по корем! И после да се запуши с раница, или още материал отвътре. На този тип заслон трябва да се гледа като на един голям "спален чувал" от природни материали, в който да се чувствате точно като в такъв - място колкото само за тялото ви, и плътно затваряне отвсякъде! wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

1

#9 30.09.2013 15:15:00

кочевой
Редови

Регистриран: 17.02.2012

А образната конструкция е перфектна +платнище . Човек си спестява излишно събиране на материал.

Офлайн

0

#10 30.09.2013 19:58:09

cat
Редови

Регистриран: 06.12.2009

027897121.jpg?r=0

А образен подслон , при една от разходките случайно го намерих .

Офлайн

0

#11 30.09.2013 20:56:34

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

До колкото разбирам от поста на Стоян, многото шума трабва да играе ролята на изолация от студа, не само от влагата. Значи няма лошо да се сложи найлон или платнище, ама шумата си е необходима за задържане топлината. Доколкото си спомням Анджей спа на първата Странджа (Докузак) точно в такъв подслон. И неговия наистина беше със съвсем малък отвор. Обаче нямаше шума за изолация. Беше си само с найлон, но със спален чувал вътре. Предполагам, че ако беше комбинирал със шума, щеше да се чувства много по-комфортно.

П.П. В заслона който е открил Кат шумата според мен е само за камуфлаж.

Последно редактиран от Галимунди (30.09.2013 20:58:08)

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#12 10.10.2013 16:42:42

Velislav
Редови

От: гр.Етрополе
Регистриран: 08.08.2013

Добра тема! smile

Офлайн

0

#13 10.10.2013 17:01:59

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Velislav написа:

Добра тема! smile

2.4. Съобщения, не носещи смислено съдържание ("Хахахахахахаха", "Жестоко е!", "Много яко", "Харесва ми!", емотиконки и т.н.), не се приветстват и обикновено се изтриват. Нека подобни мнения бъдат придружавани с обосновка. Степента на смисленост на съдържанието се определя от модератора или администратора във всеки конкретен случай.

*WALL*

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#14 25.10.2013 21:23:30

skogman_24
Редови

Регистриран: 22.04.2013

В минал пост обещах да покажа снимки на  един мой подслон.Това е обещания подслон,макар и със 26 дни закъснение.
Съжалявам, че е в градски условия, но просто нямах време да го направя в гората.Направих го в една изоставена фабрика и използвах всичко което намирах.коловете за подслона отрязах с трион на ледерман , а за въже използвах към 2 метра тънък сезал , защото само това имах .Подслона не е много сериозен.ето линкове.
Скелето
http://i1363.photobucket.com/albums/r71 … 1f7ce8.jpg
готов подслон
http://i1363.photobucket.com/albums/r71 … 234416.jpg
http://i1363.photobucket.com/albums/r71 … 6c1e14.jpg
П.С. Извинявам се за качеството на снимките, но само толкова мога.Подслона не е толкова сериозен,но за едно нощувка е добър Благодаря  *THUMBSUP*

Офлайн

0

#15 25.10.2013 22:27:00

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Колега, прощавай, не се заяждам, ама не разбирам каква информация за форума носи самоцелното построяване на този заслон? Да илюстрираш как се прави ли, да видим, че си го направил ли? Не разбрах смисъла на постта?

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff