XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#106 18.02.2015 06:01:46

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

Отг: Спален чувал

в една друга тема се заговорихме с black wolf за един бедрол който си направих.до колкото познавам хората във форума няма да е кой знае колко полезен но все пак....
бедрола представлява ей тва нещо...
11004696_893443540676760_1407068022_n.jpg?oh=1fa6812858885219ca807daa5f8ae432&oe=54E63B6B&__gda__=1424377019_d404cbc841b4b8d0de004045d3a0559f
идеята е този брезентовия калъф да служи едновременно като чувал и палатка.с него може да се спи в много неприятни условия smile
IMGP2501.jpg
начина по който се сгъва не позволява да проникне вода вътре
прави се от едно парче брезент
и един клип точно как влизат одеалата едно в друго и се сгъва платнището.освен одеала съм виждал да слагат какво ли не,от съвременен чувал,през кожи с косъм..в моя има и пухен юрган

Flash required

от осмата минута нататък се обяснява.както казах надали на някой ще му е от полза защото това преди всичко се носи от кон smile

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

4

#107 18.02.2015 12:39:28

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

Това е "леглото", което са ползвали каубоите навремето, а и доскоро. Сега нямам представа дали още го ползват... smile

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#108 18.02.2015 13:12:58

bobber
Редови

пролжават да го ползват но по-скоро при преходи..каубоите в днешно време не са като едно време по обяснями причини smile

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#109 18.02.2015 13:35:27

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Едновремешният биви бег, демек. smile

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#110 18.02.2015 14:10:01

bobber
Редови

нещо такова smile
има много плюсове и аз още не ги знам всички защото нямам кой знае какъв опит
едно от основните е че като се закопчее не се разтварят одеалата или каквото и да има вътре.в същото време се разтваря за да се нагласят преди лягане
ако е просто зашито като голяма калъвка за възглавница предполагам по-трудно ще се нагласят завивките
другото което е от това че е многопластово може да се пере само частта която има нужда.по време когато не се спи може да се ползва като платнище защото това си е цяло парче брезент 1,8х4м и тн.

Офлайн

0

#111 29.01.2018 17:34:26

Странджалия
Редови

Регистриран: 28.11.2011

От няколко дни си бях харесал един спален чувал в сайта на скандинавската компания jysk.bg и в събота го резервирах, а още вчера в Неделя ми потвърдиха на ел.пощата ,че мога да си го взема от магазина им в Бургас. Чувалт е китайско произвоство но явно произвеждан само за тази скандинавска компания. Другите характеристики и материалите ще си ги видиде в линка. Марката му е RUDSKOGEN
Говоря за този чувал:
https://jysk.bg/gradina/spalni-chuvali/ … 80h230-sin
Привлече ме към него цената му от 70 лЪва и показателите описани за този продукт, като за посочените показатели не успях да намеря друг спален чувал в друг сайт да ми излезе на тази цена..
На опаковката/торбичката/ в която е натъпкан има посочена следната цветова маркировка: -12 до -5 С (син цвят) ; -5 of 1 С (зелен цвят) ; 1 до 10 С (червен цвят)
И реших, още вчера, че искам да го тествам в условия максимално сходни с полеви... и реших, че тази нощ ще спя на терасата, а съпругата ми си мислеше ,че я бъзикам до последно и само ми се усмихваше интересно smile
Върху голите плочки хвърлих едно платнище (Лидълско),а отгоре му хвърлих две тънки дунапренени шалтета /на които зверски гадно и ръбато се "спи" върху твърд под/, па и една възглавница за лек комфорт.
Терасата ни е малка с размери 1*3 м. с пвц дограма, като и измерих температурата при затворени врати и прозорци и беше около 15-16 С.
Проверих в този страхотен и супер точен сайт windy.com , каква ще е температурата за Бургас през нощта и я даваха "0" С.
Сложих един много тънък памучен чаршаф в спалния чувал и си легнах само по нормално,долно памучено бельо.Легнах в спалния чувал в 23:00 ч. и жена ми ме заключи на терасата, както си трябваше, при затворен все още прозорец на дограмата, но след около 2 мин. ми стана толкова горещо ,че трябваше да охладя помещението. Лежах точно под самия отваряем прозорец, на около 90 см. под него. Отначало, открехнах прозореца леко "вертикално", като веднага почувствах върху лицето си студения въздух който нахлува, но след още 5-10 мин. разбрах, че и така ми е изключително горещо на цялото тяло при температура в терасата, която следях и тогава беше около +12 С . Сложих, памучна шапка на главата си ,за да не взема да я повредя нещо big_smile и реших да отворя нацяло прозореца който е точно над мястото на което лежах, при което само върху лицето си усещах ,как ме облива изключително студен въздух точно насочен от прозореца. И така , си изкарах до 05:00  часа, сутринта. Температурата в самата тераса, според една електронна джаджа, което е термометър и влагометър падна до 5,5 С и влажност около 50%, въпреки ,че от вън цяла нощ ,нахлуваше по-студен въздух, явно и апартамента си излъчваше някаква топлина през панела и прозорците и се получаваха тези стойности в терасата. А термометърчето го държах на около 20 см. от мен, и може и топлината на тялото да му е оказвала леко влияние... През всичките 6 часа, усещах мразовитият външен въздушен поток от прозореца, единствено върху клепачите на очите си и носът, като за моя радост , дори котаго термометърчето показваше 5,5 С (и няколко часа остана такава) то цялото ми дяло беше много добре затоплено в спалния чувал и не чувствах течението директно върху тялото ми, дори виждах, че ми е поне 2 идеи по-топло, отколкото бих искал. Демек, бях абсолютно сигурен ,че ако температурата падне около 0/+1 С, то бих чувствал тялото си комфортно затоплено!! И пак казвам, че чувствах силно затопленот тялото си при условие в което 6 часа беше насочен директен върху мен поток от студен външен въздук около 0 С !! А, моето тяло по принцип има доста нисък праг на издръжливост към студ и не ми понася много.
А, в условия на спане в палатка, която е защитена от директно течение на студен въздшен поток, то съм абсолютно вече убеден ,че този спален чувал ,ще даде комфортна топлина на тялото, дори при температури извън палатката от няколко градуса под 0-та!
Чувалът си е с големи габарити и аз лично безпроблемно можех да си завъртам тялото и на ляво и на дясно ,а ръцете си чувствах достатъчно свободни за да ги движа. Ципът е двоен и има плъзгачи и от горе и от долу, а качулката е голяма, но пък може яко да се свива и коригира с настройващо въженце.Иначе, моят ръст е 175 см. и съм към 85 кг.
Та, това е за този спален чувал и моите 5 стинки...
Ето и малко емпирични данни от теста:...(Опцията "Добавете изображение", нещо не е наред и не ми позволява да кача в момента снимки)

Последно редактиран от Странджалия (29.01.2018 18:00:24)

"Истинският бушкрафтър не e само умения, това е вътрешно състояние." - GoldenRatio

"Общото е, че всички си имаме странности и трябва да ги уважаваме, защото те ни правят индивиди. Ако искаме да се събираме и да общуваме в аспекта на това което ни свързва, трябва да пренебрегваме това което ни разделя."- Галимунди

Офлайн

11

#112 29.01.2018 21:13:36

Странджалия
Редови

...Допълнението към пост "111":

IMG_20180129_001827.jpg

IMG_20180129_002228.jpg

IMG_20180129_002515.jpg

IMG_20180129_030206.jpg

IMG_20180129_043127_1.jpg

IMG_20180129_201757.jpg

Последно редактиран от Странджалия (29.01.2018 21:20:10)

"Истинският бушкрафтър не e само умения, това е вътрешно състояние." - GoldenRatio

"Общото е, че всички си имаме странности и трябва да ги уважаваме, защото те ни правят индивиди. Ако искаме да се събираме и да общуваме в аспекта на това което ни свързва, трябва да пренебрегваме това което ни разделя."- Галимунди

Офлайн

3

#113 29.01.2018 21:50:49

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Аз сега не разбрах, Ти доволен ли си от чУваля или не. Ако да-продължаваш да го ползваш
                                                                                     не- подаряваш на някого.
                                                                                     или- мъчиш се със него.

Офлайн

0

#114 29.01.2018 22:15:45

Странджалия
Редови

Не съм човек, който е сменил 5-10 чувала до сега,но Повече от Доволен съм от избора си!
Напълно бяха оправдани и потвърдени посочените температурни характеристики според моите наблюдения, и дори ми надмина очакванията. Извинявам се ,ако съм бил малко по-многословен и съм объркал леко някой smile ...исках просто, максимално подробно да опиша избора и теста.

Последно редактиран от Странджалия (29.01.2018 22:23:43)

Офлайн

1

#115 29.01.2018 22:32:55

Seeker
Редови

От: гр. Варна
Регистриран: 05.02.2017
Уеб-сайт

"Чувалът си е с големи габарити и аз лично безпроблемно можех да си завъртам тялото и на ляво и на дясно ,а ръцете си чувствах достатъчно свободни за да ги движа."

Това е, доста относително. На мен не мие конфортно. Тесничко ми е и се чуствам като брадвурст, едвам си движа ръчичките. Затова като си купих чувал с такива размери, го уширих с 10 санта. Все още се оглеждам за добър вариант. За сега клоня към това:
BCB - UN Sleeping Bag(Спален чувал създаден и одобрен за ползване от НАТО.Външната и вътрешни страни са водоустойчиви. Пълнежа съдържа памук и poly-loft изолация. Външния слой е устойчив на огън. Цип по цялата дължина и ширина отваря чувала и той може да се ползва за одеало. Възможност за пране в перална машина.)
Детайли:
Размери: 190.5/83.8 см.
Тегло: 1500 гр.
Температура: 0 - 7 gr.C
Опаковка: Дължина 30 см./Диаметър 21 см.)

Иначе чувалчето изглежда добре и със здраве да си го ползваш. Пожелавам ти да ти служи добре и безотказно.

Последно редактиран от Seeker (29.01.2018 22:35:07)

Офлайн

0

#116 29.01.2018 22:36:48

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Ми щом си доволен ползвай си го с кеф. Няма значение дали си сменил 3, 5 или 10 чУваля. Щом те устройва това е ТВОЯ чУвал. Дали си многословен или малкословен другите да му мислят. ВЪЗПОЛЗВАЙ си го с кеф. smile Утре ще се появят въпроси от типа: как при ширина 80 а ти си със 75 се чувстваш комфортно, ма кво ти пука нали ти си добре.:D
пп Ей го на Наско изпревари моето мнение.

Последно редактиран от Okdalf (29.01.2018 22:39:45)

Офлайн

0

#117 29.01.2018 22:48:01

Seeker
Редови

От: гр. Варна
Регистриран: 05.02.2017
Уеб-сайт

Ми к'во да правя, кат' ги правят тлкова тесни. Даже си мислих да взема два по 75 санта и да ги здвоя, че иначе е..ти мъката.:D

Офлайн

0

#118 30.01.2018 00:29:12

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Моите 5 стинки. Имам няколко спалника*, както немски армейски, така и брандирани на компанията за туристическо оборудване North Fase.

Армейските немски ми харесват за това, че имат странично ципове за двете ръце и това ти позволява свободно да можеш да си извадиш ръцете навън, докато спиш, а не да се чувстваш омотан и обвързан като шизофреник в усмирителна риза. Широки са и можеш да се въртиш вътре в чувала свободно, без да трябва да се се въртиш заедно с чувала като буба - за мен въртенето заедно с чувала е неудобство. Характерно е, че ципа не е страничен (ляв или десен), а е разположен централно по оста на торса. Имат два плъзгача на ципа - горен и долен, ако ти е топло на краката можеш да отвориш долната машинка и да си проветряваш краката при топло време. Качулката е плитка без стяжки, но върши някаква работа... Много са плътни и топли, но са и много тежки - бих казал, че не са подходящи за трекинг раница

North Fase са друг клас. Полу-мумия, отново с двоен цип, дълбока регулируема качулка, стягаща с-ма над раменете, скрит джоб за телефон, документи или фенерче, полусинтетика на пълнежа, съставен от миниатюрни термо-изолационни тръбички, дишащо ватер профф външно покритие, нормални показатели за топлинен три-сезонен комфорт за жени и за мъже, не са супер-дупер биви баг-ове, но ги ползваме вече три годин, поне по 4-5 пъти на сезон без да ни провалят. Удобно влизат в раниците чрез компресиращите им калъфи.

Най-яката екстра е, че са измислени с ляв и десен цип и реално могат да се сдвоят в един голям общ спалник*, който осигурява много по-голям комфорт, чрез взаимно затопляне на телата ни при сън (а и не само) wink.

П.П. *спальник(рус.) = спално чувалче

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

3
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff