XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#286 04.04.2020 08:46:57

ilianlp
Балканджия

От: Троян
Регистриран: 18.04.2010

Отг: Как да се подготвим за "Краят на Света"?

Съгласен съм с Жоро. Тепърва ще го ядем, към края на Фторото тримесечие!

Memento mori

Офлайн

0

#287 04.04.2020 11:42:03

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Жоро, съгласен съм, но мисля, че по-належащ проблем в момента е справянето с пандемията. Излизането от икономическата криза, която не отричам, че ще има, е следващия след него! И аз смятам, че и с двата ще се справим! И двата няма да доведат до "Краят на света". Затова тия икономически отклонения (които, признавам си, не разбирам), ми се струва че за момента нямат много отношение към темата. Поне за момента! Ако след това тези хипотези наистина станат реалност, достатъчно сериозна, та да си помислим и за "краят...", тогава... Разбирате ме, надявам се! При банковата криза преди десетилетие не помня да писахме тука?

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#288 04.04.2020 11:52:24

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

От друга страна обаче
че - какво пък ми пречи?! Можете разбира се, да пишете каквото си пожелаете и каквото сметнете, че има отношение! smile Дискусия да има не е лошо. Може би защото аз очаквам да е нещо наистина свързано с подготовка, а не с констатации и теории, затова... smile

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

2

#289 04.04.2020 12:45:13

Seeker
Редови

От: гр. Варна
Регистриран: 05.02.2017
Уеб-сайт

Хубаво е да си припомним поредицата "Куфар за края на света" . Защото тя разглежда визията на различни хора за края на света. В повечето тези, съществува опасения за разпада и деградация на хората и обществото и пълен колабс на икономиката, информациони технологии, и др. В цялост, пълна анархия. Причините, умишлено заразяване на хората с вирус, дори превръщането им в зомбита. До трета световна и мощно слънчево изригване и др. Както и да го гледаме, " икономическите отклонения" са неизмена част от темата smile сочени като основна причина за пълния разпад на познатия ни свят.

Последно редактиран от Seeker (04.04.2020 12:45:58)

Офлайн

1

#290 04.04.2020 21:32:54

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Всъщност ако нещо се разпада, то най-вече ще са илюзии. Илюзии, от порядъка на това, че всичко ни се полага и че можем да си протегнем ръката и да вземим необходимото ни без особени усилия. За хора като Куман и хората като него дето са свързани непосредствено с природата тия катаклизми не са толкова страшни и плашещи като нас дето трябва да намерим някаква работа ЧРЕЗ която да осигурим насъщния. Циганите рециклиращи отпадъците на "цивилицацията" и които независят пряко или косвено от цените или наличието на петролни деривати и нямат моралните скрупули на повечето от нас по отношението на набавянето на храна, въпросната криза е по-скоро предоставяне на различни възможности от колкото пряко животозастрашаваща опастност.
Изводът е, че трябва да сме адаптивни опортюнисти. Вместо иглики и нарциси в градинките пред блока може да се наложи да садим домати и картофи. Знам ли...
Така, че да купуваме консерви от Куман докато е време! big_smile

Последно редактиран от Кольо (04.04.2020 21:35:02)

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Офлайн

1

#291 05.04.2020 00:32:27

osobso
Сталкер

От: София
Регистриран: 27.05.2016

xenos написа:

Жоро, съгласен съм, но мисля, че по-належащ проблем в момента е справянето с пандемията. Излизането от икономическата криза, която не отричам, че ще има, е следващия след него! И аз смятам, че и с двата ще се справим! И двата няма да доведат до "Краят на света". Затова тия икономически отклонения (които, признавам си, не разбирам), ми се струва че за момента нямат много отношение към темата. Поне за момента! Ако след това тези хипотези наистина станат реалност, достатъчно сериозна, та да си помислим и за "краят...", тогава... Разбирате ме, надявам се! При банковата криза преди десетилетие не помня да писахме тука?

И Жоро и ти сте прави. Първо трябва да спазваме мерките за да се преборим с тази дивотия. Сериозна е. После ще духаме супата. Моята оптимистична прогноза е НГ. Дотогава икономиката ще е срината, а народа огладнял и озверял. Голям Х.Ъ ще ядем !!!

Последно редактиран от osobso (05.04.2020 00:33:13)

In vino veritas, in aqua sanitas.

Принципите нямат никаква сила, ако не си добре нахранен.
Марк Твен

Офлайн

0

#292 05.04.2020 00:54:14

fathersteve
Редови

От: Русе
Регистриран: 15.12.2018

Как да се подготвим за "края на света"? Хмм. Предполагам като за поредния, уви последен, поход. Повече не мога да кажа, силно зависи от това за кой точно "свят" говорим и колко сериозен е неговия завършек. Иначе ние си знаем приоритетите - храна, вода, подслон, и т.н.

Офлайн

0

#293 05.04.2020 10:05:52

кочевой
Редови

Регистриран: 17.02.2012

Кольо написа:

Всъщност ако нещо се разпада, то най-вече ще са илюзии. Илюзии, от порядъка на това, че всичко ни се полага и че можем да си протегнем ръката и да вземим необходимото ни без особени усилия. За хора като Куман и хората като него дето са свързани непосредствено с природата тия катаклизми не са толкова страшни и плашещи като нас дето трябва да намерим някаква работа ЧРЕЗ която да осигурим насъщния. Циганите рециклиращи отпадъците на "цивилицацията" и които независят пряко или косвено от цените или наличието на петролни деривати и нямат моралните скрупули на повечето от нас по отношението на набавянето на храна, въпросната криза е по-скоро предоставяне на различни възможности от колкото пряко животозастрашаваща опастност.
Изводът е, че трябва да сме адаптивни опортюнисти. Вместо иглики и нарциси в градинките пред блока може да се наложи да садим домати и картофи. Знам ли...
Така, че да купуваме консерви от Куман докато е време! big_smile

Куман ще изкара колкото вас . Нито жъна нито върша . Всичкия ми конц фураж е купен . Като ме удари да немога да купувам и отидее ....

Офлайн

0

#294 05.04.2020 17:56:20

Емос
Редови

От: Доброто
Регистриран: 17.06.2016

Аз съм все още тук. Моят Интернет приключва след 15 дена.
В моето село старите хора трябва да отидат до магазина до 8:30 сутринта и по-младите нямат право да излизат навън преди 8:30, но сега това правило започнаха да не го изпълняват.
Парите е ясно че ще свършат без работа.
В Провадийското плато сме на същото ниво, само че нямаме барикади и карантини все още, не даваме и 1,50 СМС-си че ще излизаме навън. Хляб има за сега, за струпване на тълпи хора закон нямаме.
Интернета, тока, водата и ТВто ще бъдат спрени скоро, възможно е на 99%. Днес ще изучавам храните, ще добавям ново меню и ще махам старо меню в хранителният си режим.
В Източна Африка страдат от нашесвтие на скакалци. Четох че вече в Европа има пшеничен хляб с 300 скакалци.
Храна? Мисля че трябва да наблегнем първо в изучаването на полезните и безопасни храни, които са около нас в България. Няма да уча как се яде кокосов орех или какво прави и яде Беар Грилс в пустинен остров. Ще уча само за храните около мен. Например виждам навън глухарче, цъфнали дървета, скакалче, охлювче, яйчице на домашна кокошка или на врабче, ''змийче", трюфел, зайче, чакалче, много билки, див чесън, "диво жито" и много други храни които зная че се ядат и повечето са в градината и ще уча първо за тях.
Вода? Набавянето на вода без опит може да става чрез стара чушмичка която не е пипана с години или от извиращо поточе и преди това __може да се превари водицата__. Преди два месеца с каручката за сенце, намерих влажна почва в близост до мястото за косене на сено, надежден признак за наличието на вода. В Провадийския каньон шанса за намирането на вода е 90%, мисля че поради високите хълмове започващи от 40м до 330метра надморска височина. Опа забраявих за Провадийската "река".
Огън? Това вече става сложно, признавам си и аз не съм подготвен. Опитът ми със триене на две пръчки (hand drill) е усвоен на 50%.
Подслон? Никога няма да спя в пещера, защото при гръмотевична буря светкавиците обичат да влизат в пещерите, същото е и при отворен прозорец на къща. Подслона ще се изучи в последствие с опити и провали и без дебели книги, той е на 4-то място.
Накрая инструменти? Естествен съд, Нож от желязна руда, стъкло от вар и кремъци, лъкове, въжета.. асболютно много инструменти могат да се изобретят от естествени материали, работи от модерни свят долу-горе без телефони и хладилници.
.
За мен листът е следния
1. На първо място е изучаването на храната
2. Водата
3. Огъня по примитивни методи
4. Подслона
5. Всички полезни инструменти нужни за усвояването на 1. Храна, на 2. Вода, на 3. Огън, на 4. Подслон и други полезни инструменти
.
Това си е наистина сложно начинание. Като се има в предвид и прибавянето на други важни части в списъка на оцеляването на човека. Като 6. Образование на децата. 7. Разговаряне. 8. !?
.
Бях ли полезен този път? Все ми едно кой ще ми спира достъпа за форума, нямам да имам интернет скоро.
Да сте живи и здрави всички!

Орел пазител

Офлайн

3

#295 05.04.2020 18:08:36

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Емчо много ми е интересно на ....чакалче-то.... какво ще му ядеш. big_smile

Офлайн

0

#296 05.04.2020 18:50:38

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Фладко, питай Наков китайче или тайландче wink

Офлайн

0

#297 05.04.2020 19:53:24

rossko
Редови

Регистриран: 06.12.2009

В Провадийското плато сме на същото ниво, само че нямаме барикади и карантини все още, не даваме и 1,50 СМС-си че ще излизаме навън. Хляб има за сега, за струпване на тълпи хора закон нямаме.
Интернета, тока, водата и ТВто ще бъдат спрени скоро, възможно е на 99%.

Колко ли хора още взривяват влакове, а искаме само с препоръки да минем

Последно редактиран от rossko (05.04.2020 20:01:53)

Офлайн

1

#298 05.04.2020 21:12:26

кочевой
Редови

Регистриран: 17.02.2012

Най - подготвена за Края на света е баба , още преди 6 години е поръчала къде точно да я закопаме .
Моят край на света като дойде все ми е тая ще ме копат ли , ще ме горат ли , кучета ли ще хранат с мен .
Другото там разпад на общество и цивилизационни устои си е просто пренареждане .
Имал си пари до вчера за кола днес ти стигат за кутия цигари . Тоя урок сме го минали ехее . Режим на ток , я пък ще и това сме го минали .
Опашки за бензин . Безработица . Абе тука сме тъмни балкански субекти минали през социализъм и преход , даже сме и ваксинирани с ТБЦ и мантута и ракиа имаме . . Та една криза и обедняване и пак отначало

Офлайн

3

#299 05.04.2020 21:29:50

Емос
Редови

От: Доброто
Регистриран: 17.06.2016

Нали не ни трябва да се подготвяме за края на света? Ами ако тази криза излезе че е някакъв урок? Урок който да накара хората да се замислят?
Хората правят ли Благоденствие? Благоденствие е когато вземем нещо от природата и после да го върнем или да оставим друго нещо. Животните правят благоденствието без проблеми.
Например? Когато вземем дръвца от гората, после трябва да върнем пепелта на същото място от където сме взели дървата. Когато вземем сено за коне, после трябва да върнем тор от конете. Когато вземем камък после трябва пак да го върнем. Благоденствието е сложно за обяснение.
Сеене става загуба на време, ако дойдат тълпи от зомбита от града.
Защо не си помагаме? Карантините са лоши, защото човек трябва да събира витамини от Слънцето. Разбрах от глупавите източници, че хората в Италия нямали ваксини за туберкулоза?
Ние живеем!
Пак да сте живи и здрави всички!

Орел пазител

Офлайн

1

#300 05.04.2020 22:09:05

Seeker
Редови

От: гр. Варна
Регистриран: 05.02.2017
Уеб-сайт

Може и да си прав Емчо. Определено хората ще си осмислят ценостната система и ще направят равносметка. Колко то по-рано го направят, толкова по-добре. Дали не сме се превърнали в материалисти, в озлобени дребни душици гонещи просперитета си на всяка цена, мачкайки останалите?! Незнам, всеки ще трябва да намери сам за себе си правилнинте въпроси и отговори. Но със съгорност знам, че ще получим поредния урок, който няма да забравим. Въпроса е какво ще научим.

Офлайн

1
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff