Днес, докато ровех в един руски сайт, който често посещавам попаднах на тази статия. Авторът на статията е подполковник от морската пехота, в последствие е служил в СпН на ГРУ, воювал е в Приднестровието и в двете Чеченски кампании. Човек с, бих казал, огромен практически опит.
Та конкретната статия е посветена на проблемите с храненето и приемането на вода при разузнавателните и диверсионни поделения, действащи в тила на врага. За знаещите руски - препоръчвам да прочетат цялата статия, за тези на които руският не им е силен, ще се опитам да резюмирам накратко основните (според мен) неща:
За водата - по устав им се полага една 800 гр манерка + две 0.5 л бутилки минерална вода. Често вместо манерката са взимали със себе си по-голяма манерка (2 л) или гумирани мехове за вода.
За кемълбека - автора признава, че е огромно удобство, и че той самият ползва такъв (подарен му от боец от групата Алфа). Тъй като кемълбека е доста скъпо удоволствие за редовия руски боец, автора предлага схема на самоделен такъв - използвайки пластмасова бутилка и маркуче от система с накрайник. Ето схемата:

За пречистване на водата - имали са стандартни таблетки за пречистване на вода, които обаче не са вършели работа при пречистване на много замърсена вода (напр. от кална локва). Затова са си правили самоделен филтър, използвайки 2-те празни бутилки от минерална вода. Всяка бутилка се реже през средата на 2 части - с гърловина и с дънце. Дънцата се надупчват леко. Гърловината на едната бутилка се натъпква с трева, а върху тревата се слага парче чист плат. Над плата трябва да останат минимум 4 см до ръба на бутилката. Във втората гърловина се сипва пясък, а на долният отвор (там откъдето ще изтича водата) се привързва парче чист плат. В двете части с пробитите дъна се насипват съответно пепел от огън, и дребни камъчета. Частите се подреждат една над друга в следния порядък - най-отгоре гърловината с тревата, после камъчетата, пепел, пясък. Ето схемата (зола = пепел от огън) :

По отношение на храненето - в първата част се прави обзор на ИРП - руският аналог на американските MRE - готови пакети със суха храна за един ден (закуска, обед, вечеря). Цитират се и следните данни за храната - един ИРП (за цял ден) съдържа храна със следните елементи
- белтъчини - 115 гр
- мазнини - 147 гр
- въглехидрати - 353 гр
Т.е. съотношението белтъчини - мазнини - въглехидрати е 1 : 1.5 : 3. Обща енергийна стойност на един ИРП - 3191 ккал.
Самият автор цитира количеството храна, което взима със себе си за едноседмичен рейд (според неговите твърдения всичко се събира в средноголям външен джоб на раница):
- 7 пакета китайски спагети (същите като тези които се продават и в България)
- 5 кубчета бульон (месен, не гъбен или зеленчуков)
- 2 пакета сухари (БГ аналог - Bake Rolls)
- 3 малки консерви пастет или друг вид месо (по 1/2 консерва на ден)
- 0.5 литра самоделна "енергийна" напитка
- пакет бонбони за смучене (за обогатяване на организма със глюкоза)
Рецептата за енергийната напитка е следната - в половин литър вряла вода бухваме цял пакет силен чай (напр черен или зелен) и запарваме максимално дълго (става въпрос за цяла кутия чай, не само за 1 пакетче). След това преливаме в половинлитрова бутилка, добавяме 100-150 грама захар, нарязан на парченца лимон и затваряме бутилката. Когато ни се допие чай, кипваме чаша вода, добавяме на вкус от така полученият концентрат - и готово имаме си енергийна напитка. Трайноста на концетрата била около 2 седмици в горещи условия и около 1.5 месеца - в студени.