XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 08.04.2013 17:45:19

Bones
Редови

Регистриран: 25.03.2012

Хексаминови таблетки (сух спирт) - домашно производство

В изработването на хексаминови таблетки няма нищо сложно. Както подсказва името, таблетките се състоят основно от хексамин (уротропин, хексаметилентетрамин) и свързващ материал под формата на парафин (в началото) и различни полимери (към днешна дата).

Хексамин може да се намери от различните фирми за химически реактиви. По спомени цената му не трябва да превишава 10 лв, което ще рече, че за посочените пари ще можете да си направите над един килограм хексаминови таблетки.

Парафин предполагам, че всеки е наясно от къде може да си намери. Проблемът е да се намери достатъчно качествен, тъй като жълтурите обикновено влагат всичко, което имат под ръка и често се среща такъв, който е твърде ронлив или отлага доволно количество сажди. Поради същата причина не е добра идея да се ползват оцветени или ароматизирани парафинови свещи. Общо взето въпрос на късмет и търсене. В тази връзка бях запланувал опити с пчелен восък, но с хексаминови таблетки последно се занимавах преди години и така и не успях да пробвам какви ще са резултатите. Иначе предимствата са очевидни. Освен, че е по-пластичен, восъка също така е натурален продукт (за разлика от парафина, който е петролен дериват) и отделя напълно безвредни продукти при горене. С две думи, идеята си заслужава и със сигурност ще я тествам, когато намеря време.

Та така. След като вече имаме хексамин и парафин, процедурата е следната. Хексамина се стрива на възможно най-дребни кристали. Може да се използва хаван, но аз ползвам стара, електрическа кафемелачка. Парафина се настъргва на ситно ренде и се добавя към вече стрития хексамин. В моя случай добавям късчетата парафин директно в кафемелачката и меля до получаване на напълно хомогенна смес. Колкото по-добре са смесени съставките, толкова по-добри са качествата на самите хексаминови таблетки.

Количеството на парафина може да варира между 2 - 4 %. Както вече казах, всичко зависи от качествата на използвания парафин и от това как ще бъде пресовано готовото гориво.

За максимално добро смесване на компонентите, сместа се загрява за да може да се разтопи парафина. Последния започва да се размеква/топи при около 37 градуса, така че силно нагряване не е необходимо. Аз ползвам водна баня или просто гореща вода от чешмата. Разбъркваме с дървена или пластмасова лъжица. Целта е парафина да покрие плътно хексаминовите кристали, което освен, че подобрява горенето, дава и по-плътна маса при пресоването.

От тук насетне съществуват два варианта. Първия и най-лесен се състои в пресоването на получената маса в празни алуминиеви капсули от свещи за заведения. Разбира се, може да се използва всеки един друг подходящ контейнер. Голям натиск не е необходим, тъй като тънкия алуминий лесно се деформира. Пресоваме на ръка с лъжица, докато сместа е още съвсем топла, което спомага да се увеличи плътността и здравината на получената "таблетка".

Втория включва използването на малка хидравлична преса и метална тръба с плътно влизащо в нея парче твърдо дърво, които служат за оформяне на таблетките. Всеки сам може да експериментира както с размера на калъпа, така и с грамажа на таблетките според конкретните нужди. Усилието за пресоването също се установява в процеса на работа и зависи главно от количеството & качеството на използваният парафин. Целта е да се получат максимално плътни и нетрошливи "хапчета". Готовите таблетки се  съхраняват в подходяща кутия или увиват в алиминиево фолио, което преди употреба се разрязва на кръст. Въртеше ми се идея за таблетки, които да се побират в опаковка от мултивитамини, но се отказах, тъй като с подобни размери най-вероятно ще може да затопли само чаша вода.

Алтернатива на пресата е някое по-голямо менгеме, на което да се затегне описаната по-горе конфигурация. Може да се пресова и чрез набиване с чук. Варианти бол.

Ето и нещо по-въпроса за фабричните хексаминови таблетки. Макар и малко известно, голяма част от тях отдавна не съдържат чист хексамин, а смес от хексамин и триоксан.

"Trioxane is combined with hexamine and compressed into solid bars to make hexamine fuel tablets, used by the military and outdoorsmen as a cooking fuel."

Лошо няма, обаче тук може да се видят разликите в качеството на различните материали.

Не е болка за умиране, тъй като се ползват от малки до средни количества, но лично мен не ме кефи идеята, че подобни комбинации не са упоменати в почти нито една MSDS листа.

В заключение. С малко опит и знания, човек може да си произведе у дома в пъти по-евтина, качествена и безопасна продукция от тази, която му се пробутва в мрежата на народни цени. Същата е и историята със системите за готвене без огън.

http://www.tashev.bg/shop/product_info. … icles=1003

http://www.tashev.bg/shop/product_info. … icles=1006

ПЕТ лева за 50 ГРАМА негасена вар.....Докато има тактикъл купувачи, ще има и продавачи дерачи.

Офлайн

0

#2 14.04.2013 00:14:11

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Отг: Хексаминови таблетки (сух спирт) - домашно производство

Вчера ми пристигна хексамина. 2х100 грама ми излазоха 20 кинта с доставката и бакшиша за Манката. Изглежда ми влажен. Не можах да го запаля с ферородната запалка, ама и Павката не можа. Явно трябва да тернираме повече. После го палнах с клипера и си горя добре. Става обаче за запалване на огън във влажно време. Количеството от едно шишенце осцилококцинум гори около 3-4 минути. Ама на тая цена ... смятам да го ползвам предимно като лекарство. Поне докато не си намеря по-ефтин доставчик.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#3 14.04.2013 11:44:30

Bones
Редови

Регистриран: 25.03.2012

Ай, човече. Какви са тези ненормални цени. По ред на номерата, тъй като в момента съм "дислоциран" в София.

Жълтия магазин. 6 лв. за 1 кг.

Теоком - 6 лв. за 750 гр.

Валерус - 6 лв. за 800 гр.

Дори с доставка до всяка точка на България, килограма няма да ти стъпи на повече от 15 лева. Аз самият ще заредя в най-скоро време, тъй като ми се ще да пробвам с пчелния восък и да кача малко снимки от резултатите.

Сега забелязах, че всеки един от доставчиците продава също парафин на гранули, така че за двайсет лева щеше да гръмнеш и двата заека. Е, ако имаш парафинови свещи под ръка няма нужда да се набутваш, тъй като за таблетките трябват незначителни количества. Между другото парафина е доказано най-добър избор не само като биндер, но и като гориво, тъй като всяка една негова молекула съдържа между 19 и 36 въглеродни атома. Сам по себе си (дори без добавки) хексамина лесно може да се оформи на таблетка чрез пресоване (колкото е по-ситен, толкова е по-сбита масата, затова и го меля), но парафина подобрява както механичните качества, така и самото горене. Не е хигроскопичен, макар да е доказано, че поема влага и винаги да изглежда леко влажен. Т.е. сбива се както посочих по-горе. При желание винаги може да го изсушиш на фурна при 150 градуса (разлага се сублимирайки при 280), но от сега да знаеш, че ще насмърдява. Метода не го препоръчвам на никого, освен ако не е фен на котешката урина. Аз обикновено промивам със студен ацетон и суша, докато престане да се усеща мириса на кетон, но това е само когато хексамина ще се ползва за по-специфични цели. За таблетките това са излишни усилия.

Офлайн

0

#4 01.08.2013 21:03:55

Krivaka
Редови

Регистриран: 01.04.2012

Колеги дали за въпросната печка http://www.stayaliveshop.com/item.php?id=233 мога да използвам сухия спирт от железарията http://optim.bg/product_info.php?products_id=244 като гориво дали ще влияе по някакъв начин на храната  smile

Офлайн

0

#5 01.08.2013 21:49:45

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Това е пушлива и смрадлива гадост за разпалване на камини или барбекюта.

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#6 01.08.2013 21:50:15

Галимунди

Bones написа:

Ай, човече. Какви са тези ненормални цени. По ред на номерата, тъй като в момента съм "дислоциран" в София.

Жълтия магазин. 6 лв. за 1 кг.

Теоком - 6 лв. за 750 гр.

Валерус - 6 лв. за 800 гр.

Да тези цени наистина са разумни. Благодаря за инфото. Ми аз го взех от аптека. Ако беше в разфасовки по 5гр, сигурно щеше да ми излезе на цената на златото.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#7 02.08.2013 05:33:50

Ludipipo
Редови

От: Бургас
Регистриран: 31.03.2011

Складова база на "Бургас комерс", срещу затвора, влизаш там и вдясно има склад с много химия - каквото се сетиш има wink

Офлайн

0

#8 02.08.2013 08:55:36

Галимунди

А защо мълча до сега Павка? Добре, че не съм поръчал още.

Офлайн

0

#9 02.08.2013 08:57:12

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Там ни е складът, ама изобщо не се сещам за магазин за химия?

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#10 02.08.2013 18:00:46

Ludipipo
Редови

От: Бургас
Регистриран: 31.03.2011

Бе не е като да е със светещи реклами и каки по бански на входа wink Съвсем скатано и забутано ъгълче в едно хале е и май не искат много да се афишират кво продават там - знам ли? Питах за конц. сярна и азотна и имат и свободно се продава, а не като един официален магазин в Славейков за едно кило суха калиева - ч.з.а. да ми искат родословието до 9-то коляно ...

Офлайн

0

#11 04.12.2013 07:17:42

svetosl
Новодошъл

Регистриран: 20.11.2013

Не можах да го намеря пустия му склад,а така ми трябват таблетки за майка ми - сама е на село и трудно пали печката.

Офлайн

0

#12 15.04.2020 17:11:53

Карата22
Новодошъл

Регистриран: 02.04.2020

По времето на ВСВ повечето германци са имали в джобовете си такива спиртници на сух спирт.
1.jpg

2.jpg

3.jpg

Офлайн

0

#13 17.04.2020 23:52:02

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Класическа печка "Есбит" - на името на компанията която е започнала да ги произвежда, и още ги произвежда. Допълнителен плюс, е че в затворено състояние печката служи за транспортен контейнер на спирта.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff