XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#16 28.02.2013 10:52:01

mchervenkov
Редови

Регистриран: 18.12.2009

Отг: Примитивни или конвенционални начини за старт на огън ... Дискусия

xenos написа:

Иначе наистина си трябва бекъп, особено в преходните и зимния сезон, и на големи височини.

[video][/video] Стояне да те коригирам ама във висока планина дърветата или са рядкост или ги няма там са други неща. Зависи от планината де или от разположението южно или северно. Да не бих дал пари за такива работи повече тъй като имам 3 запалки една магнезиева и две ферородни или ако си купувам този път ще е нещо различно като марка може би  light my fire или имаше едни американски магнезиеви не ми се търси линка. Смятам че наистина  е важно да може да се запали огън дали със заплака дали с ферородо. Трябва да може да се владеят всички начини. Съгласен съм  Стоян че е по-мързеливо със запалка и че така не усъвършенствам заплването с ферородо но хванах цаката на палене на огън по един начин  и сега ми  е по-лесно.

Мързелът е подсъзнателна мъдрост.

Офлайн

0

#17 28.02.2013 11:08:55

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Е, то трябваше да уточниш, че боклуци няма да купиш, а не истинска магнезиева или ферородна! wink А иначе - къде ме засили по билата!! Знаеш, че има гори и на височини, където е доста по-студено нощем, отколкото в града... дори и през лятото! Дай да не измятаме темата в безсмислени изключения! wink

П.П. Храстченцата видиш ли ги?  big_smile

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#18 28.02.2013 11:31:14

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Сетих се за една моя снимка по темата...  big_smile  big_smile  big_smile

sparks%2520058-1.JPG

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#19 28.02.2013 12:09:42

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

следващата стъпка най-вероятно е да си носим газовите котлони от мързел да съберем дърва  big_smile
или поне 200гр нафта за всеки случай  8)

Последно редактиран от bobber (28.02.2013 12:10:01)

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#20 28.02.2013 12:25:12

ilianlp
Балканджия

От: Троян
Регистриран: 18.04.2010

А бе като каза нафта, веднъж заведох жената на река и там едни юнаци с автомобили (със софийска регистрация - нищо лично wink ) голям зор видяха доде запалят огъня. По едно време с маркучи се мъчиха и бензин да точат от резервоарите. В крайна сметка местните хлапета им свършиха работа  big_smile

Memento mori

Офлайн

0

#21 28.02.2013 13:02:50

Flint
Редови

Регистриран: 27.07.2012

RELAX написа:

Естествено доста тъпо ще бъде, ако в обществено заведение извадим чакмака за да си палим цигарите ...

В къщи и в офиса си паля цигарите с една IMCO, но по зимните градини на кръчмите вадя пунгията с чакмака и праханта big_smile Хората много се кефят. Мислил съм някой път за шоу да взема и боудрила, хе-хе. Хенддрил комплектчето е по-компактно, но още не съм успял да получа въгленче с него.

Офлайн

0

#22 28.02.2013 13:09:51

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

Това е безплоден разговор. Ако искаме да си правим кефа ще го палим огино по старовремските начини. Впрочем един мой приятел си палеше цигарата с чакмак в продължение на една година навсякъде (естествено, ръчно свита  wink ), само дето праханта беше от овъглен плат. Сандо, тук част от форумците го познават.

А ако искаме 120% успешност на паленето, аз съм казал рецептата - шише бензин (или нафта) и кИбрит. big_smile

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#23 28.02.2013 13:10:55

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Black Wolf написа:

Това е безплоден разговор.

Не мисля...

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#24 28.02.2013 14:11:04

velio
Bushman

Регистриран: 17.02.2011

mchervenkov написа:

Стояне да те коригирам ама във висока планина дърветата или са рядкост или ги няма там са други неща. Зависи от планината де или от разположението южно или северно.

Затова пък гюбре от крави има колкото щеш wink Верно, мирише малко като гори, ама като нема друго си гори и си топли екстра...  big_smile Пък като се натрият на прах и фибри как ловят искра, не е истина smile

Офлайн

0

#25 28.02.2013 14:55:35

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Честно казано, не разбирам, защо трябва да се поляризират съжденията и да се разглеждат в контекста на "Или" - "Или". Това, че сме хора, които искат да се чувстват сред природата, като у дома си, според мен, не означава, че трябва да робуваме  на идеята. Ние усвояваме примитивните методи за палене на огън, за да не робуваме на съвременните, а не за да робуваме на примитивните. Ако бушмените в Африка имаха достъп до запалки, вероятно щяха да си ги ползват с пълна сила.
В раницата си имам и поставена в непромокаема кутийка запалка имам и феро на колана, което си виси там и в града. Да си паля с него или с чакмак цигарата, обаче, ми се вижда позьорско. Като си в буша, тренирай и пали с квото можеш, ама в заведение, с извинение към тези, дето го практикуват, е пълна позьорщина и желание да се привлича вниманието на околните.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#26 28.02.2013 15:03:47

mchervenkov
Редови

Регистриран: 18.12.2009

Вельо, тук в последате 2-3 години пак се навъдиха крави по балкана  покрай евросубсидиите иначе бяха досна намалели.  Верно лайната горят ама смрад та и въшките ще ме напуснат  big_smile . Бай Кольо добре си го казал smile и това с нафтата си е пълен ташак особено ако пак си набереш влажни дърва smile.

Мързелът е подсъзнателна мъдрост.

Офлайн

0

#27 28.02.2013 15:13:55

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Кой е казал да се робува?! Понякога имам чувството, че не се чете това, което пиша... Както и да е! Аз казах, каквото имах да казвам! Дърпайте локума от тук-нататък...

Офлайн

0

#28 28.02.2013 18:34:27

Flint
Редови

Регистриран: 27.07.2012

Бай Кольо, казваш че чакмак в кръчмата е позьорско? Според други пък, запалка за $200 е позьорско. И кво да правим сега, за да не излезе, че сме позьори? Да палим всички с газови запалки на цена от най-малко 1 лев до най-много 2 лева? Щото нали, да не би хората да си помислят нещо...
Личното ми мнение по въпроса е, че ако човек постоянно се съобразява "какво ще кажат хората", ще си пропилее живота в съобразяване...
Аз съм дотук по темата.

Офлайн

0

#29 28.02.2013 20:06:32

Петър
Редови

От: София
Регистриран: 29.05.2012

Галимунди написа:

Според мен Стоян е прав, че при всеки удобен случай трябва да се опитваме да подобряваме техниката си за добиване на огън с алтернативни средства. Защото в противен случай няма да сме "Бушкрафтъри", а обикновени туристи,

Ето тук сме на едно мнение *THUMBSUP* .
Първо обаче искам да се извиня за фразата с изхвърлянето... запалих се по темата и отидох малко твърде далеч :[ .
Какато Галимунди е казал, част от това да си "бушкрафтър" е да си палиш огън по алтернативните начини.
За цигарите не съм казавал, че трябва да е точно с кремък и чакмак или с боу дрил... И аз съм на мнение, че ако си в града и започнеш да цъкаш с чакмака... хората ще те изгледат малко странно big_smile .
Мисълта ми беше наистина, че част от бушкрафт е да се пали огън с по- примитивните методи, които не гарантират пламък, а искара или въгленче. Това е моето лично мнение по въпроса.... Не съм казал, че всички трябва да го правят. Никого не искам да задължавам да го прави. Просто си си изказах мнението по темата. Нека се разделим без лоши чувства *DRINK* .

"Stepping forward from where ordinary survival training ends, wilderness bushcraft is the detailed knowledge that can enable us to experience nature in a more indigenous way: a way that demands we open our eyes and other senses, and pay the closest attention to the world around us" - Ray Mears

Офлайн

0

#30 28.02.2013 20:18:01

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Ребята, давайте жить дружна! smile Нали за това е дискусия - да си казваме мнението.
Не го приемай лично Флинт, но ако видя в заведение, човек да си пали цигарата с чакмак и прахан, (освен ако не е сбирка на бушкрафтъри, разбира се) ще си кажа, че е  позьор. Ако видя някой да си пали със запалка за 200 долара, няма да си помисля нищо, защото няма да знам, че е за 200 долара. Ако все пак разбера, ще си кажа: "имал бол пари - дал."

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff