Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; DBLayer has a deprecated constructor in /home/xenosbus/public_html/forum/include/dblayer/mysqli.php on line 14

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/xenosbus/public_html/forum/include/dblayer/mysqli.php:14) in /home/xenosbus/public_html/forum/header.php on line 14

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/xenosbus/public_html/forum/include/dblayer/mysqli.php:14) in /home/xenosbus/public_html/forum/header.php on line 15

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/xenosbus/public_html/forum/include/dblayer/mysqli.php:14) in /home/xenosbus/public_html/forum/header.php on line 16

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/xenosbus/public_html/forum/include/dblayer/mysqli.php:14) in /home/xenosbus/public_html/forum/header.php on line 17

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/xenosbus/public_html/forum/include/dblayer/mysqli.php:14) in /home/xenosbus/public_html/forum/header.php on line 20
Примитивни или конвенционални начини за старт на огън ... Дискусия (Страница 1) / Умения за Оцеляване / XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 27.02.2013 23:49:06

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Примитивни или конвенционални начини за старт на огън ... Дискусия

wink

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#2 26.02.2013 17:16:17

mchervenkov
Редови

Регистриран: 18.12.2009

Отг: Примитивни или конвенционални начини за старт на огън ... Дискусия

Магнезиевата запалка на Doan ...  бачка ама се разлепи пръчката за искрата и така съм я заебал абе заебал съм всички такива и си нося запалката на Bic май най-лесно става smile с нея. То с всички магнезиеви ми е кеф да паля докато не трябва да побързам или са ми измръзнали ръцете тогава е кофти. Общо взето повече пари за такива работи не бих дал smile.

Мързелът е подсъзнателна мъдрост.

Офлайн

0

#3 26.02.2013 17:31:01

88
Редови

Регистриран: 16.07.2010

И аз съм така,само че вместо бик си нося клипер.Магнезиевите са добри като бек-ъп,но не са ми удобни,просто не виждам смисъл да ги ползвам,при положение,че имам кибрит и клипер.

Последно редактиран от 88 (26.02.2013 17:33:24)

Офлайн

0

#4 27.02.2013 00:23:15

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Аз пък като се замисля, вероятно поне през последните две години, всеки огън запален от мен в гората не е бил с кибрит, да не говорим пък за бензинова или газова запалка! Най-много съм запалил с ферородна, после с магнезиева, чакмак, и накрая с боу дрил... мисля, че и с лупа имам няколко пъти. Най-лесното не винаги дава кеф... Нещо като да гледам филмчета за гората от къщи... wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#5 27.02.2013 20:13:18

mchervenkov
Редови

Честно казано на малкия по-му е кеф да паля огън с ферородото но не ми се щрака като знам че ми трябва само едно огънче за 1-2 секунди и вестника се е запалил.

Офлайн

0

#6 27.02.2013 20:49:58

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Добре... айде тогава да го кажа по начина, по който ми се щеше да го кажа още отначало:

Миро, знам за "скурковските" ти наклонности, но по някакво случайно стечение на обстоятелствата този форум носи в заглавието си думичките "бушкрафт" и "примитивни технологии"... Може би ако беше под надслов "Най мий арну да мий льесну...", подобни коментари като вашите с колегата щяха да минат без забележката ми. Да, обаче в този случай няма как да премълча, защото такива вмятания може да оставят у колегите, изучаващи и практикуващи някои по-традиционни методи за запалване на огън, с усещането че нещо са балами. А нали всъщност точно за традиционни работи си говорим тук?! Нали уж не сме някой супер-дупер-мега-ултра-изи-лайт хайкинг форум?! (Знам, че ще си кажете, че преигравам... в началото и аз си помислих така, ама... wink ).

Съветът, който аз ще дам: Всеки уважаващ себе си "аутдоорсмен" (или поне желаещия да стане такъв), да забута кибрита и запалката си във възможно най-дълбокия и труден за достъп джоб на раницата. Ако няма вероятност запалването на огън да се окаже ключово за физическото ви оцеляване при дадения поход или разходка - направо не ги и взимайте! Изберете си собствен традиционен метод за палене на огън, който да усвоите отлично. Може дори да ги сменяте: пролет - чакмак, лято - хенд дрил, есен - боу-дрил, зима - айде малко по-лесното магнезиева запалка. Освен придобиването на по-голяма независимост, тези практики ще ви донесат още мнооого повече - познаване на принципите на огъня, познаване на материалите за прахан, разпалки и т.н., изостряне на наблюдателността по време на поход, защото трябва да търсите тези подходящи материали, ще се научите и на постоянство и търпение. Сигурно и още много други неща ще се сетя, но мисля, че и тези са достатъчни. Кефа от всичко това, и от усещането ти за по-голяма близост до древните ни предци пък въобще няма да го слагам в картинката.

В края на краищата със запалка и кибрит си пали огъня и баба ми...  wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#7 27.02.2013 21:58:46

Петър
Редови

От: София
Регистриран: 29.05.2012

xenos написа:

Аз пък като се замисля, вероятно поне през последните две години, всеки огън запален от мен в гората не е бил с кибрит, да не говорим пък за бензинова или газова запалка! Най-много съм запалил с ферородна, после с магнезиева, чакмак, и накрая с боу дрил... мисля, че и с лупа имам няколко пъти.

Първо искам да се извиня, че въобще не съм по темата и после искам да кажа колко МНОГО съм съгласен с казаното от xenos *THUMBSUP* . Откакто се занимавам с бушкрафт (това ще рече- от около година и половина) нито веднъж на съм запалил огън с кибрит или нещо по- модерно. Винаги използвам феррода и брезова кора. Също така съм палил огън един- два пъти и с боу дрил. Винаги изпозлвам природни материали, намерени на място, за разпалки. И смея твърдя, че от тази година и половина дори не съм се доближавал до кибрит или запалка. Магнезиева запалка нямам, а чакмак има сравнително от скоро, затова с него още не съм палил огън...
Сега се сещам, за един епизод, когато Рей Миърс беше при бушмените и те искаха да му покажат как използват гнездото на термитите като пещ, за да пекат риба. Бушменът сложи в "пещта" прахан и я запали със запалака. Тогава Рей възкликна (само НАПОЛОВИНА на шега):
"Запалка!? Ние не използваме запалки, ние търкаме две пръчки заедно".
Много пъти четейки темата за "Разпалки за огън" ми се е искало да пусна този пост, само че и там няма да ми е мястото... :[
И накрая последния ми съвет, към всички, които използват запалка или кибрит, е да изхвърлят тези неща през прозореца и да си вземат една ферродна запалка... или още по- добре- да си направя един боу дрил или хенд дрил комплект wink .

"Stepping forward from where ordinary survival training ends, wilderness bushcraft is the detailed knowledge that can enable us to experience nature in a more indigenous way: a way that demands we open our eyes and other senses, and pay the closest attention to the world around us" - Ray Mears

Офлайн

0

#8 27.02.2013 22:38:39

mchervenkov
Редови

Ок, няма проблем ще ги изхвърля но по важното е да можеш да си напалиш огън (струва ми се) а не това с което го палиш. С две думи да имаш гарантирано запалване на огън. Незнам как е при вас но тук мъглата е вече цяла седмица като днеска се разкара а брезите се прескачат до толкова че можеш да си ги преброиш на пръстите виж борове повече има. На почти всяка колиба тук има скрити кибрит и разпалка както и сухи дърва но в последно време идиоти в повече и не зареждат като ги изгорят. Та мисълта ми  е чевек си носи нещата на  него и в главата. Ултра/ мултра лек багаж е колкото по-леко толкова по-добре  но не съм толкова тъп та да не се подсигура със запалка и чатмак някакъв в раницата.  Весник си нося и за огън и да сложа ядене на него или да си го сложа под гъза да седна на него ако е прашно или в плик за изолация а пък ако не е четен за четене.

Офлайн

0

#9 27.02.2013 22:59:20

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Петър написа:

И накрая последния ми съвет, към всички, които използват запалка или кибрит, е да изхвърлят тези неща през прозореца и да си вземат една ферродна запалка... или още по- добре- да си направя един боу дрил или хенд дрил комплект wink .

Братле, аз пуша по 30-40 цигари на ден. Как да го направя това изхвърляне на конвенционалните средства за палене на огин. Айде за в гората може. Ама като се замисля за първия (и последен) път когато палих огън с чакмак и прахан, направо си мисля, че за всеки случай трябва да взема една запалка.

mchervenkov написа:

... Незнам как е при вас но тук мъглата е вече цяла седмица като днеска се разкара а брезите се прескачат до толкова че можеш да си ги преброиш на пръстите виж борове повече има.

Миро, като ходихме на х. Чавдар бая бреза имаше и права и паднала. Да не е местен феномен? А преди Пирдоп има неизбродна гора от брези. Нещо ми се струва, че се оправдаваш.

Последно редактиран от Галимунди (27.02.2013 23:02:35)

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#10 28.02.2013 00:52:49

88
Редови

Регистриран: 16.07.2010

Лично за мен паленето на огън с магнезиева или ферородна запалка не е много по-трудно отколкото с кибрит или газова запалка. Ако човек може да пали огън с кибрит или със запалка (днес много хора не  умеят) значи може и с магнезиева или ферородна, може би за ферородната ще му трябват няколко опита и запознаване с някои прости принципи, но веднъж като е наясно няма проблем.

Боу дрил и хенд дрил са съвсем различно нещо, това наистина е изкуство и се иска доста време да се усвои, да се прилага успешно и човек да може да разчита на тези методи.

Всеки метод за палене на огън си има своето място, не трябва да се призовава изхвърлете това или онова, всеки има различни потребности, това касае и паленето на огън. Ако някой предпочита да пали с ферород това е ок, същото важи и за кибрит, газова или магнезиева запалка, боу дрил и т.н. Мисля че не трябва да изпадаме в крайности. Почти винаги ползвам клипер или кибрит, защото става най-бързо, иска най-малко подготовка, но аз си нося и една ферородна запалка за бек-ъп.

Последно редактиран от 88 (28.02.2013 00:53:24)

Офлайн

0

#11 28.02.2013 01:09:21

кочевой
Редови

Регистриран: 17.02.2012

Хубаво е човек да умее да пали огън по различни начини . Но понеже дневно превишавам 2 кутии цигари ползвам кибрити и газови запалки .

Офлайн

0

#12 28.02.2013 01:17:45

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Лично според мен въпроса тук не е кой колко цигари пуши на ден и как и с какво си ги пали в кафенето... Естествено доста тъпо ще бъде, ако в обществено заведение извадим чакмака за да си палим цигарите ...

Става дума за ситуации в които всеки един от нас може да попадне, когато е сред природата и тук възниква въпроса: кое е по-лесно като средство, но и кое е по-надеждно...

Примери много... Най-лесното е да се намокри кибрита или камъчето на запалката и ко праим ??? Тогава искра да блесне или огън да видим - тцъ ...

Какво е положението при феророда - и от реката да го извадиш - искра пак дава ... При чакмака и кремъка е същото... Прахан (суха) ако човек е способен да си набави (добие,съхрани...) огъня с примитивните методи му е в "кърпа вързан" т.е. осигурен .... wink

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#13 28.02.2013 01:35:29

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

кочевой написа:

Хубаво е човек да умее да пали огън по различни начини . Но понеже дневно превишавам 2 кутии цигари ползвам кибрити и газови запалки .

А бе и аз така съм в "циливилизацията". Обаче не пречи в дивото да се стремим да се ограничаваме от ползването на кибрит и запалка. Ако обстоятелствата позоляват обещавам да си паля гадните папироси само от огън запален с неконвенционални средства.

Според мен няма съмнение и никой не се опитва да докаже, че ферородната запалка (или магнезиевата или всяка друга неконвенционална) е по-надеждна от Клипера или Бик. Въпроса е принципен. Според мен Стоян е прав, че при всеки удобен случай трябва да се опитваме да подобряваме техниката си за добиване на огън с алтернативни средства. Защото в противен случай няма да сме "Бушкрафтъри", а обикновени туристи,

В случая на Кочевой, дето си е на терен ежедневно и това му е работата, едва ли може да искаме от него да пали всички цигари без кибрит и/или запалка. Обаче не пречи, когато си пали огън в гората (а и не само) да ползва някакъв алтернативен метод, стига обстоятелствата да му позволяват.

Голяма съм маймуна. С две думи казвам - аз не мога да ги спазвам тези правила, ама вие ако можете спазвайте ги, щото така се става истински Бушкрафтър. Надявам се да бъда правилно разбран. Заставам по-скоро на страната на Стоян, отколкото на Миро. Въпреки че и двамата са ми приятели. Надявам се, че темата няма да се превърне в поредната "ябълка на раздора". Това е последният ми пост в тази тема. Нямам какво повече да кажа. Установил съм, че отговарянето на разни постове, след като си изразил мнението си по дадена тема, води само до заяждане и спам. Крайно време е да порасна.

Последно редактиран от Галимунди (28.02.2013 01:37:39)

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#14 28.02.2013 10:17:59

mchervenkov
Редови

Галимунди написа:

Миро, като ходихме на х. Чавдар бая бреза имаше и права и паднала. Да не е местен феномен? А преди Пирдоп има неизбродна гора от брези. Нещо ми се струва, че се оправдаваш.

Тук няма много брези или трябва да ги търсиш или да знаеш къде са. На няколко от пътеките в Балкана няма брези на други има зависи в каква посока съм тръгнал борова смола за това пък винаги има. Не се оправдавам но бях написал важното е да може човек да може да си напали огън не толкова с какво го пали. Сега ако ми  е кеф със запалка със запалка ще да е ако с ферородо с ферородо както искам така ще паля смятам че важното е да имам огън.
Едно уточнение от мен за мен не се смятам за точно за турист или за бушкрафтър по скоро нещо като мелез м/у двете. Защо, ами защото от мойте наблюдения на  туристите ми повечето са куци братче че то съдовете не могат да си измият без препарат, трябва им газов котлон, ако са си забравили четза зъби също не могат да си почистят зъбите. Имаше някаква малка група от 4-5 човека на х. Иван Вазов май ме взеха на подбив че се заформи една такава кратка тема но те си бяха софианци на тях им е простено. Общо взето не се ограничавам до някакви неща или правила а очите и ушите са ми отворени за всичко което смятам за полезно за мене и ще ми облекчи живота по някакъв начин или ще го направи по-интересен и весел!

Офлайн

0

#15 28.02.2013 10:18:35

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

mchervenkov написа:

Общо взето повече пари за такива работи не бих дал smile.

88 написа:

просто не виждам смисъл да ги ползвам,при положение,че имам кибрит и клипер.

Ето това конкретно са изреченията, заради които се обадих. Страничен човек може да остане с впечатлението, че от тия запалки полза няма, и че е по-добре въобще да не се занимава с тях. Съжалявам, но аз съвсем не съм съгласен с това, и по-горе най-накратко ви изложих защо. От работата с магнезиеви и ферородни запалки ИМА смисъл, и аз вече казах какъв е. Дори с тези синтетики да е почти толкова лесно да запалиш огън, колкото с кибрит и запалка, те имат своят смисъл, защото са една крачка към наистина традиционните методи. Какво е общото с традиционните методи и какво ги различава от запалката и кибрита ли? Ами общото е, че тук вече говорим за искри, а не за готов пламък, както при запалката и кибрита. Самотния вълк запита "какво общо имат с традиционните" - ми това е общото: трябва ти прахан! И тази прахан трябва да си а подбереш сам, и да е подходяща. Айде при магнезиевата праханта е самия магнезий, и наистина там запалването е практически толкова сигурно, както и при кибрита, но и там могат да се усвоят тънкости, да не говорим, че е мнооого по дълговечна и надеждна от един кибрит.

От двата цитата по-горе заключавам, че основният довод ферородните и магнезиевите запалки да се обявят за безсмислени, е ...просто мързела! Съжалявам, неприемливо! Не се заяждам, повярвайте ми, просто искам да виждаме истинският смисъл в нещата. Да не стане като в един умиращ форум, чиято първа дума от надслова е Бушкрафт, пък вътре се пише как "бушкрафтът е търговска марка от близкото минало", "маркетингова стратегия", че "такова нещо няма и не може да има, и т.н. и т.н. Моля ви, нека се съобразяваме на какви места какви идеи споделяме! Да не стават абсурдни ситуации...

Не съм съгласен, и че основното средство за палене трябва да е най-лесното - запалка и кибрит, а по-трудните и по-традиционни начини да са бекъп. Трябва да е точно обратното! Ако умееш да запалиш огън с искри, триене и т.н., познай колко ще ти е трудно със запалката! Пак повтарям: паленето на огън с искри и триене ти дава много повече опит и познания в паленето на огън, познания за флората ако щеш, наблюдателност, предвидливост, търпение и тн. и т.н.

Да, изхвърлянето на кибрита и запалката наистина е крайност. Бих го подкрепил, само ако наистина е сигурно, че няма да ви се наложи огън на всяка цена. Иначе наистина си трябва бекъп, особено в преходните и зимния сезон, и на големи височини. В контролирана разходка обаче, липсата им наистина може да е голям стимул да навлезете в подробностите на останалите методи, и да научите доста полезни неща.

И като заключение: наистина не се заяждам с никого, и нямам за цел да споря само заради самия спор. Всичко казано до тук от мен, си е мое истинско убеждение. Благодаря!

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff