XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#16 22.11.2010 15:22:29

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Отг: Paiute Deadfall, или Що е то домашна траперология? :)

А, и да кажеш това-онова! Аз примерно отдавна съм се замислил да обработвам кожите, които баща ми винаги хвърля, когато коли зайци. smile Все се каня да разуча как точно се обработват, че все нещо може да се направи от тях! wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#17 22.11.2010 15:26:31

samotniq valk
Дразнител

Регистриран: 10.04.2010

Май не е по темата, ама нали е за треперология smile Има една рецепта за щавене с отваря от върбова кора. Правил съм я преди години, но съм позабравил. Иначе и аз хвърлях кожите на зайците, но сега съм окачил една да съхне. Но си е голяма играчка, най-вече като се стърже от ципи, мазнини и други такива.

Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.

Офлайн

0

#18 22.11.2010 16:40:28

anjsan
Пущиняк

От: Пущинака
Регистриран: 04.01.2010

Плъха ще го дерете ли ? big_smile

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#19 24.11.2010 21:46:05

efond
Редови

Регистриран: 29.04.2010

Бравас smile , чакаме да го видим как се върти на шиш  big_smile  , иначе ще е добре да пуснеш една схемичка на капана

Анаконда , слагайте по едно стъкло под паницата;)

Офлайн

0

#20 24.11.2010 21:58:12

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

На шиш - при някои по-сървайвълски изпълнения wink.

Капана го снимах така, че да се вижда добре устройството. Иначе схеми на Paiute Deadfall из нета само да искаш! wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#21 25.11.2010 14:56:07

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

xenos написа:

Все се каня да разуча как точно се обработват, че все нещо може да се направи от тях! wink

Разни неща - напр. шапка. cool Като напиша за Иши, ще спомена и за зайците (ако не забравя tongue ).

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#22 25.11.2010 15:03:57

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Black Wolf написа:

Разни неща - напр. шапка. cool Като напиша за Иши, ще спомена и за зайците (ако не забравя tongue ).

Ще припомним!  tongue

Офлайн

0

#23 07.12.2010 17:20:30

Plamen
Редови

От: Veliko Tarnovo
Регистриран: 09.03.2010
Уеб-сайт

Хей, какво ще кажете да вложим малко повече инфо относно капаните- ще е много полезно smile

УЖАСЪТ е това, което прави хората ИСТИНСКИ - WHO DARES WINS

Офлайн

0

#24 07.12.2010 17:31:40

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Само дано не ги надушат бракониерите. Не, че е много лесно да се ловува с капани де, но все пак...

Офлайн

0

#25 07.12.2010 18:50:34

88
Редови

Регистриран: 16.07.2010

Макар и лова с примки и капани да е "забранен със закон",той е ефективен,включително и в България,който твърди обратното,очевидно си няма понятие от тия работи.Във стария форум бях дал линк,към един полезен филм относно примките за лов на животни,ще го сложа и тук-  http://www.megaupload.com/?d=J4AAZIU0 .Така или иначе тази информация е свободно достъпна в интернет,не виждам какъв е проблема да се обсъжда .Почти всички телевизионни бушкрафт и сървайвъл  експерти показват как се конструират капани,а някои като Дейв Кентърбъри дори стигат по-далеч, като ги използват на практика,за да си набавят месо.

Офлайн

0

#26 08.12.2010 10:12:08

zoso
Гъба отровна

Регистриран: 08.06.2010

88 написа:

Макар и лова с примки и капани да е "забранен със закон",той е ефективен,включително и в България,който твърди обратното,очевидно си няма понятие от тия работи.

Е не, това вече мина всякакви граници!!!

Раздел II Ползване на дивеча.
Чл.43. (1) Ползването на дивеча се осъществява чрез ловуване.
...
(3) (Изм. - ДВ, бр. 91 от 2008 г.) Ловуване е и престой или движение на лица извън населените места със:
...
2. стъпни капани, примки с метално въже и електрически звуковъзпроизвеждащи прибори за привличане на дивеча.

С думи прости - ако тръгнете да поставяте капани из природата - вие ЛОВУВАТЕ. За да ловувате е необходимо документално да докажете това ваше право(билети за лов, разрешителни, бележки за лов и т.н.).

Чл. 56....
(6) Регулирането на някои видове дивеч, както и улавянето на жив дивеч, може да се извършва и с други подходящи средства при условия и по ред, определени в правилника за прилагането на закона.
(7) (Нова - ДВ, бр. 91 от 2008 г., доп. - ДВ, бр. 6 от 2009 г.) За улавяне на жив дивеч с цел разселване, опресняване на кръвта и за осъществяване на ветеринарномедицински контрол могат да се използват само стационарни капани за избирателен лов и мрежести уреди, които се поставят на не по-малко от 1000 м от границата на съседния ловностопански район.
(8) (Нова - ДВ, бр. 91 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 80 от 2009 г.) Министърът на земеделието и храните съгласувано с министъра на околната среда и водите със заповед определя вида на селективните касетъчни капани за лов на хищници.

Обърнете внимание! Тук иде реч за неогнестрелни съоръжения, които улавят дивеч без да му причиняват никакви физически щети.

А ето и "забраната със закон" (в кавички). Текста е специално за колегата 88, който очевидно си има понятие от тези работи!

Чл. 65. При ловуване се забранява използването на следните средства и методи:
1. (изм. - ДВ, бр. 6 от 2009 г.) огнестрелни оръжия, неотговарящи на изискванията на чл. 56, ал. 1 и 2 и арбалети;
2. капани, примки и мрежи, лепила и ями (трапове), ако се прилагат за неизбирателен лов или за убиване;

Любопитен факт е, че може да ловувате с лък, но не и с арбалет. Оставям на съвестта на законотворците този пропуск.

И сега относно ефективността на ловуването с капани:
Драги 88,
Когато бях много малък (редовно ходя на лов от 6-годишен и съм четвърто поколение ловец в рода ми), заедно с баща ми поставихме десетина капана и примки за улов на язовци и лисици. Целта на занятието беше да уловим жива стръв за обучение на кучета. Както виждаш и аз съм бил "парче бракониер". Не съм светец!
Сега да ти кажа ли резултата от лова! В четири от капаните намерихме прегризани крайници! Но това не е лошото. Лошото е, че и в ТРИ ОТ ПРИМКИТЕ намерихме също прегризани крайници.  Тоест - ОСАКАТИЛИ СМЕ СЕДЕМ ЖИВОТНИ! Оставям на вашето въображение да се сетите от каква смърт са умрели после въпросните животни и с колко процента сме намалили шансовете им за размножаване. От тогава капани не сме слагали. И където ги видим - ги унищожаваме. И след това разпитваме кой ги е сложил. И който ги е сложил си носи кръста!

А който има претенции да не вярва в "калпавото Българско законодателство", моля нека потърси в гугъл релевантните актове от Европейското законодателство и по-конкретно:

РЕГЛАМЕНТ (ЕИО) № 3254/91 НА СЪВЕТА от 4 ноември 1991 година относно забраната на използването на капани в Общността и въвеждането в Общността на кожи и стоки, произведени от определени видове диви животни с произход от страни, в които те са ловени с капани или начини за лов, които не съответстват на международните стандарти за хуманност при използването на капани.

И тежко му и горко, ако хвана някой да поставя или да проверява капаните си! Дупе да ви е яко!

Офлайн

0

#27 08.12.2010 10:23:57

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

zoso, извинявай, но смятам, че и ти мина разни граници!

Къде видя тук призив към използване на капани за лов, или някой да е казал, че ги ползва?! Изработката на различни типове капани е едно от основните умения в бушкрафта. Това дали обаче някой ги използва по предназначение, смятам е друга бира! Аз сега като се замисля, всички книги на тази тематика имат раздели, посветени на изработката на капани. Всички експерти също правят демонстрации. Ако беше забранено демонстрирането и обсъждането на тези неща, дали някой щеше да ги разреши?! Всъщност, смятам скоро и аз да направя нещо по темата.

Горчивият ви опит с примките се дължи не на друго, ами на некомпетентност. Естествено, че така ще се получи. Поставяйки капан, трябва много добре да знаеш каква е целта му. Ако ти трябва живо, и цяло животно - естествено, че примката не е решение! Ако ти трябва мъртво - гледай това да стане сигурно и бързо - има си начини, дори с примки!

А това последното, надявам се си го казал за да завършиш шеговито... освен ако не си Чък Норис! wink

Офлайн

0

#28 08.12.2010 10:32:24

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Добре де, какво точно премина границите? Човекът пише, че и в България има какво да се хване с капан, както и че информация за всякакви капани е общо достъпна. Аз не виждам да призовава от форума всички да започнем да поставяме капани и примки из горите. То и "краят на света" не е настъпил, ама не пречи в една друга тема да обсъждаме интересни и полезни идеи как да се подготвим за него, това не значи че всички сме се юрнали да копаем бункери и землянки. Лично на мен ми е интересна информацията относно "траперологията", както и тази за шиене на кожа, за палене на огън... при все че не ми се налага да ползвам тази информация в нормалния си живот(дори в разходките из гората).
Намали кафето сутрин smile smile

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#29 08.12.2010 10:36:01

samotniq valk
Дразнител

Регистриран: 10.04.2010

zoso, Законът за лова и опазване на дивеча е пълен с недомислия. Според
чл. 43
(3) (Изм. - ДВ, бр. 91 от 2008 г.) Ловуване е и престой или движение на лица извън населените места със:

1. извадено от калъф и сглобено ловно оръжие, независимо дали е заредено или не;

Но съгласно Чл. 56. (1) (Изм. - ДВ, бр. 91 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 6 от 2009 г.) Ловуването се извършва с гладкоцевно или нарезно огнестрелно ловно оръжие. Когато оръжието е полуавтоматично, то не може да бъде заредено с повече от един плюс два патрона в магазина. Ловните оръжия не могат да бъдат автоматични.
Значи ловуване е само с ловно оръжие, което по определението дадено в закона не може да бъде автоматично. Значи ако се разхождам из гората с АК 47, аз не ловувам. Може да нарушавам други закони, но не и този За лова и опазване на дивеча.
Действително Чл. 65. При ловуване се забранява използването на следните средства и методи:

1. (изм. - ДВ, бр. 6 от 2009 г.) огнестрелни оръжия, неотговарящи на изискванията на чл. 56, ал. 1 и 2 и арбалети;
Забранява използване за ловуване автоматично огнестрелно оръжие, тъй като не отговаря на посочените изисквания, но от друга страна, съгласно определението за ловуване, използването на такова оръжие не е ловуване.

За капаните, които си залагал като дете, вината си е ваша, поради неправилно поставяне на капана. Капан за лисици не се връзва за неподвижна котва, като някое дърво, примерно, а се закачва за голям откършен клон с разгланенията по него. Така, че лисицата да може да избяга от мястото на залавяне, но влачещият се след нея клон да затруднява движението й. Така няма да си прегризе крака, защото чувства известна свобода, но от друга страна може да бъде проследена и намерена

Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.

Офлайн

0

#30 08.12.2010 10:50:09

zoso
Гъба отровна

Регистриран: 08.06.2010

Подробности относно повода да си напиша мнението няма да давам на никой. Просто не чувствам необходимост да се обяснявам. Но отново най-отговорно ще заявя, тук пред всички: Ако ви хвана - майка ви жална!

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff