XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 22.11.2010 10:44:49

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Paiute Deadfall, или Що е то домашна траперология? :)

Преди известно време в мазата вкъщи се засели един плъх. Не знам откъде се е промъкнал до там, но повече не пожела да се махне. Нашите му слагаха отрова, но той си ги хапваше като гранулки, и нищо. Зоби си се пича! smile Някакви капани лепнещи и т.н. му слагаха - хитричък излезе.

Викам си, бе тука няма ли един виртуален трапер в тая къща!  Я да взема аз един индиански капан да му спретна! smile Paiute deadfall е доста чувствителен, и би трябвало да сработи. Нашите трудно сдържаха ироничните си усмивки, докато ме гледаха да го майсторя. Ето как изглеждаше:
paiute_deadfall-rat_kill-01.jpg

Проста и гениална конструкция! Правих го с гумени ръкавици, за да не се усеща по него човешката миризма. smile
Както се вижда, разчита се на премазващата тежест на една дебела и тежка дъска, плюс една тухла върху нея. Сложих го в един от закътаните ъгли на мазата, и го оградих с допълнителни тухли и предмети, за да съм сигурен, че плъхът ще влезе точно от едно възможно място.
paiute_deadfall-rat_kill-02.jpg

Примамката беше парче шпеков салам, който омотах към "спусъка" с помощта на парче капронов конец.

Около 7-8 часа по късно...
paiute_deadfall-rat_kill-03.jpg
Houston: We have contact! smile

И така, упражнението по домашна траперология завърши с плъх-ваденка!  lol
paiute_deadfall-rat_kill-04.jpg

Един от съфорумците беше казал нещо подобно:

" За България няма нужда да знаете как се правят капани за животни. Първо - нищо няма да хванете, и второ - забранено е със закон!"

За второто съм съгласен, макар за ей такива животни това да не важи smile Но за първото - хм... то се вижда! wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#2 22.11.2010 11:11:27

anjsan
Пущиняк

От: Пущинака
Регистриран: 04.01.2010

Отг: Paiute Deadfall, или Що е то домашна траперология? :)

Аз също в мазата имам един такъв гостенин. Ще взема да пробвам . smile

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#3 22.11.2010 11:23:43

Dakota
Редови

Регистриран: 15.02.2010

Имаше един такъв паткан в ателието ми.Изплющях  го с един кол,който ми попадна под ръка и това му беше...

"Mitakuye Oyasin"

Офлайн

0

#4 22.11.2010 11:31:22

hristoffy
Редови

Регистриран: 23.02.2010

Страхотна идея Стояне. Като гледам плъха на снимката, доста сте го охранили преди да стане жертва. smile На мен също ми трябва такъв капан за гаража, че вече два пъти ми излиза от колата като я изкарвам и е наял изолацията.  hmm

Офлайн

0

#5 22.11.2010 11:31:24

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Ми тоя никой не го беше виждал. Много потаен се беше извъдил. Само по следите и тук там нещо откраднато си личеше, че има. smile А и да не си мърсим ръцете с убийства. Той сам си дръпна връвчицата...  lol

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#6 22.11.2010 11:33:48

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Между другото, във един вече сработил капан много трудно, и чак след време ще може да се хване друг плъх. Тия гадинки като умират, изпускат специална миризма, която се пропива във всичко в близост, и предупреждава и държи настрана останалите плъхове. Вариантите са два - нови материали всеки път, или изваряване на старите. smile

Офлайн

0

#7 22.11.2010 13:04:14

anjsan
Пущиняк

От: Пущинака
Регистриран: 04.01.2010

Да си свариш дъските! big_smile

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#8 22.11.2010 13:26:34

Miro
НещоНамирач

Регистриран: 04.12.2009

Браво!  smile
Очакваме продължението.... дране, скара, бира  big_smile

Офлайн

0

#9 22.11.2010 13:52:35

anaconda
Редови

Регистриран: 22.01.2010

Значи и аз като бях на 14-15 години,на село едно лято правихме капани.Тогава взимахме една паница,дъска,орех и игла.Забиваме иглата в ореха и накрая сиренце или нещо друго.Подпираме паницата да се крепи леко на ореха и като влезе мишката дръпва иглата с ореха и се захлупва.Така съм хванал 6-7 мишки.Използвах един и същи капан,ма явно щото се хващат живи и не им е пречело да се ловят една след друга smile

Офлайн

0

#10 22.11.2010 14:37:12

samotniq valk
Дразнител

Регистриран: 10.04.2010

Идея за капан за подобни животинки. Десет литрова туба от минерална вода се изрязва под гърлото, там където започва да се пстеснява, така че стените й да останат извити навътре. Напълва се дополовината с вода, в която свободно плува като сал малка дъсчица. Върху нея се поставя примамката. Друга летва се поставя като рампа от пода до отвора на така направената кофа. Плъхът усеща миризмата на примамката, катери се по "рампата" и пада във водата. После не може да излезе и се дави

Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.

Офлайн

0

#11 22.11.2010 14:42:10

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Аз исках да е нещо наистина траперско... wink

Офлайн

0

#12 22.11.2010 14:46:33

samotniq valk
Дразнител

Че то и това си е траперско. Не съм го измислил, някъде го бях видял в някаква книга. Само съм го модернизирал с бутилката минерална вода

Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.

Офлайн

0

#13 22.11.2010 14:47:35

samotniq valk
Дразнител

Но пък твоята конструкция ми харесва. Може някой път да се възползвам от нея. Я за плъх, я за белка или котка

Офлайн

0

#14 22.11.2010 15:02:12

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Хм... белка, котка... Май не е много хубаво...

Офлайн

0

#15 22.11.2010 15:14:58

samotniq valk
Дразнител

Оцеляване smile Щом се навъртат около зайчарника, ще си носят последствията. Пък и решил да видя помня ли нещо от щавенето на кожи и да се осъвършенствам

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff