XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#16 11.02.2013 20:00:01

Ludipipo
Редови

От: Бургас
Регистриран: 31.03.2011

Отг: Селска къща

В моето село къщата ни е двуетажна. Първият етаж е на около половин метър вкопан в земята и е с 80см зид от гранитни камъни, втори етаж от ръчно правени тухли и гредоред от бахмаамуидръво, дето рапидка се къса, като я завия на повече от сантиметър. Не е мръднала вече 60 години, само тук-там сменена керемида има.

Офлайн

0

#17 11.02.2013 20:00:08

кочевой
Редови

Регистриран: 17.02.2012

Всъщност мазането на плет не е точно строителство с кирпич . Кирпич е наименованието на неизпечената тухла .
Видовете строителство с кирпич са няколко
Паянта - първо се правят основи от камък и върху тях се прави дървена конструкция носеща покрива . Разтоянието между дървените стълбове се запълва с лит зид от кирпич - една тухла по дължина .
Двоен -върху камения темел започва зид от кирпич с дебелина от две тухли . покривната конструкция лежи върху самия зид .
  Четворен . Първия ред е от 4 тухли по дължина на зида . втория от две . третия в средата тухлата е напречно в края две надлъжно и така се редуват до горния край .
Има и компромисен вариант при който дебелината на зида е по -дебела от двойния и по-тънка от четворния ,но несъм напълно запознат с начина на градеж.
  Лично на мен най добре ми изглежда хибриден вариант : основи ,колони и трегери от железобетон . Зида от четворен кирпич .

Офлайн

0

#18 11.02.2013 20:07:41

steff_s
Редови

Регистриран: 13.07.2012

Аз от много време събирам информация за този тип строителство с глина и смески, на руските форуми е пълно с рецепти, а наскоро открих и Приоратския дворец, които е изграден край Санкт Петербург през 1799 г. завършен е в рамките на три месеца, през годините е издържал на една революция и две световни войни.
Този тип строителство е изклщчително екологично и термоефективно и с времето здравината на спойката се увеличава.
Пускам линкове към страниците на Приоратския дворец

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1% … 0%B5%D1%86

След като навремето дворци са строили по този начин няма причина една къща да не може да се вдигне smile

Офлайн

0

#19 11.02.2013 21:02:18

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Да споделя малко личен опит от селските къщи изградени от кирпич и как могат лесно се ъпгрейднат ...

В нашият край тези къщи са строени предимно върху каменен зид, който обхваща цялото избено помещение и 1/3 от първото ниво на къщата. Следва зид от кирпич - единичен или двоен - по-масово е двойният зид, т.е. два реда кирпич надлъжно и един ред напречно и така се редуват. Стената се получава около 40-50 см. дебела... В най-добрият случай тези стени са измазани външно и вътрешно с кал и слама или с кал и чоп (човешки или животински косми) за "арматура"...

Та... мой приятел си купи такава къща в с. Мадара и заедно се заехме да я облагородяваме, но така че хем да бъде хубаво, хем да не е скъпо. Решението беше облицовка с гипсокартон за стените и таваните на помещенията, който монтирахме на конструкция от дървени летви, от тези които са за под циглите на покрив - 2х3 см. и под от ламинат или теракот след замазка с тънка арматура...

Ми резултата беше поразяваща термоизолация + прави стени и тавани и много съвременно звучене на интериора, ако че къщата е от кирпич ...

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#20 11.02.2013 21:03:35

homedreamer
Редови

Регистриран: 11.12.2011

С баща ми сме зидали кошара на село с кирпичени тухли. Ходим за пръст, бъркаме със слама, правим калъпи, зидаме... Това нещо преди 20 години... ОЩЕ не е мръднала постройката и има шансове да ни надживее, въпреки, че не се е стопанисвало напоследък! Даже и покрива изолирахме по керпичената технология: дигаме скелето, опъваме оградна мрежа, а отгоре и фъргаме сместа, от която правехме тухлите, а отгоре цигли. Стана по-добре от съвременните изолации и пазеше топло на добитъка!

Последно редактиран от homedreamer (11.02.2013 21:07:03)

Офлайн

0

#21 12.02.2013 00:21:34

Bradley
cheechako

От: София
Регистриран: 23.06.2011
Уеб-сайт

Ей това е една от старите ни къщи на село на около 150+ години /разбира се отдавна не се ползва по предназначение дори като стопанска постройка, но както се вижда не е паднала още - камък и дърво/  - живи и здрави някой ден от нейникте камъни ще си построя малка къща smile
029678807.jpg?r=0

Life is GOOD!
http://www.youtube.com/user/stefanwolf88

Офлайн

0

#22 12.02.2013 00:54:33

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Ми как да падне бе Брадли. Тя кято замък. Ако можеш да не я буташ за камъни, а да я преустроиш ще е много хубаво. Ако е опасна ... няма какво да се прави.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#23 12.02.2013 01:30:34

Bradley
cheechako

Уеб-сайт

Галимунди написа:

Ако е опасна ... няма какво да се прави.

Това е причината да не се ползва дори като стопанска постройка - баш като замък не е, но навремето с голяма челяд е трябвало и място да има, ако броя и селскостопанските ни постройки около тази има материал за един малък конак да си построи човек. Въпрос на нагласа е - стотици декари наследствени гори и ливади имам, 30-на декара обработваема земя, дивеч има, билки има, вода в изобилие ама - абе всичко има - ама аз като нямам куража да се откажа от градско съществувание - ще седи неоплзотворено...

Life is GOOD!

Офлайн

0

#24 12.02.2013 08:55:03

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Може да се събере една комуна тука от форума smile

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#25 12.02.2013 09:04:42

Ийон Тихи
Редови

От: под Шуменското плато
Регистриран: 02.02.2011

Bradley написа:

стотици декари наследствени гори и ливади имам, 30-на декара обработваема земя, дивеч има, билки има, вода в изобилие ама - абе всичко има - ама аз като нямам куража да се откажа от градско съществувание - ще седи неоплзотворено...

Брадли, в коя част на БГ (най-общо) ти е гората?

В основата на бушкрафта стои изучаването на Природата и на нещата, които тя може да ни даде.

С нарастването на знанията и уменията ти в бушкрафта, ти ще се нуждаеш от все по-малко и по-малко екипировка. Не от все повече и повече.

Офлайн

0

#26 12.02.2013 09:11:58

BPetrov
Хун

Регистриран: 07.12.2009

Родопите мисля smile
Брадльо имаш не имот, а богатство!
Ама за да печелиш от него си трябват хора и пари...
Не са правили многодетни семейства напразно хората.

Офлайн

0

#27 12.02.2013 09:24:17

Ийон Тихи
Редови

От: под Шуменското плато
Регистриран: 02.02.2011

Май само в Родопите не сме правили форумна среща. Наистина е необяснимо това, че точно в най-магнетичното място на България не сме се събирали.

В основата на бушкрафта стои изучаването на Природата и на нещата, които тя може да ни даде.

С нарастването на знанията и уменията ти в бушкрафта, ти ще се нуждаеш от все по-малко и по-малко екипировка. Не от все повече и повече.

Офлайн

0

#28 12.02.2013 10:37:08

samotniq valk
Дразнител

Регистриран: 10.04.2010

Мисля, че мненията за строеж на кирпичена къща следва да се обособят в отделна тема. Моята идея беше по-скоро да  се използва готова къща на село.

Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.

Офлайн

0

#29 12.02.2013 11:19:15

Bradley
cheechako

Уеб-сайт

Ийон Тихи написа:
Bradley написа:

стотици декари наследствени гори и ливади имам, 30-на декара обработваема земя, дивеч има, билки има, вода в изобилие ама - абе всичко има - ама аз като нямам куража да се откажа от градско съществувание - ще седи неоплзотворено...

Брадли, в коя част на БГ (най-общо) ти е гората?

Родопите - пръсната в землищата на селата: Виево, Петково, Славейно, Баните, Давидково

Последно редактиран от Bradley (12.02.2013 11:24:28)

Life is GOOD!

Офлайн

0

#30 12.02.2013 12:04:32

slu4ajna
Редови

От: Русе
Регистриран: 26.12.2009
Уеб-сайт

Брат ми е пожарникар в нашето село и разправяше как ги викнали да гасят пожар в една къща и те като се засилили с новата цистерна, като се вдъхновили, отмили половината къща, преди да се усетят че е кирпичена. Бабата ги чумосвала дълго след това.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff