XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 11.02.2013 09:50:13

samotniq valk
Дразнител

Регистриран: 10.04.2010

Селска къща

В другите теми се дадоха идеи за интересни и необичайни жилища. Аз искам да спра вниманието ви върху една не толкова екзотична възможност. А именно къща на село. В селата има много къщи, които се продават. Предимствата са, че са сравнително евтини, почти готови са за обитаване. В повечето случаи имат нужда от малък ремонт. Освен това с тях върви и парцела, върху който са построени. Обикновено е доста обширен двор, заедно с прилежащите му стопански сгради

Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.

Офлайн

0

#2 11.02.2013 10:01:18

Ийон Тихи
Редови

От: под Шуменското плато
Регистриран: 02.02.2011

Отг: Селска къща

Съгласен съм, че и това е вариант. Дори вече направих нещо в тази посока. Особено добре е, заради децата. Това е една от малкото възможности да прекарват значителна част от времето си сред що годе естествена среда (поне през ваканции и почивни дни).

Последно редактиран от Ийон Тихи (11.02.2013 10:03:24)

В основата на бушкрафта стои изучаването на Природата и на нещата, които тя може да ни даде.

С нарастването на знанията и уменията ти в бушкрафта, ти ще се нуждаеш от все по-малко и по-малко екипировка. Не от все повече и повече.

Офлайн

0

#3 11.02.2013 12:40:27

Flint
Редови

Регистриран: 27.07.2012

Свърших тая работа преди няколко години. Смених дограмата, сложих една камина-печка "Прити" на дърва, пипнах още малко тук-там и съм доволен. Като ми дойде до гуша от бетона в Сф, паля колата и айде в гората на колибката. Навесът е пълен с дърва, бидонът - с ракия... нема грешка big_smile
Оферти за селски къщи има много. Цените варират от 1000-2000 кинта за полусрутена кирпичена къща до наистина космически суми за добре поддържани селски палати. Просто човек трябва да прецени какво му е необходимо и кое ще му е по-изгодно - евтина занемарена къща и скъп ремонт или сравнително по-скъпа къща и по-малко пари за ремонт.

Офлайн

0

#4 11.02.2013 13:36:27

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

е,ако можеш да си правиш сам повечето работи wink значително пада ремонта като разход
труда в повечето случаи е поне колкото материалите.много къщи които са близо до поточета си вхащат вода по-нагоре по реката и си захранват цялата къща wink и нащо село има такива
да не говорим че и водно колело за ток може да се направи....ама аз тва го виждам по-скоро извън населено място да е

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#5 11.02.2013 16:17:02

88
Редови

Регистриран: 16.07.2010

Къщата ми на село е 120 годишна,от кирпичени тухли,зидовете са дебели полвин метър,което допринася за много добра изолация,лятото е хладно ,а зимата лесно се отоплява.За тези 120 години на къщата е правен само един основен ремонт-смяна на гредоред,дюшеме и керемиди.Все още е в много добро общо състояние,въпреки годините.

Офлайн

0

#6 11.02.2013 17:06:31

Ийон Тихи
Редови

От: под Шуменското плато
Регистриран: 02.02.2011

Ше ме извинявате, но не бях сигурен, дали тая снимка е за тук, или за веселите снимки и мехлема за душата  smile
И тва ако не е OFF THE GRID (с изключение на ТВ-то), здраве му кажи.

vZSqfJ

В основата на бушкрафта стои изучаването на Природата и на нещата, които тя може да ни даде.

С нарастването на знанията и уменията ти в бушкрафта, ти ще се нуждаеш от все по-малко и по-малко екипировка. Не от все повече и повече.

Офлайн

0

#7 11.02.2013 17:26:50

homedreamer
Редови

Регистриран: 11.12.2011

Трудно е за възприемане на концепцията от горната снимка, пречупена през предръсъдъците на типичния селски жител... Аз съм твърдо "ЗА" подобни решения. Спират ме 2 основни неща: 1. Ментаците, които се продават в България, 2. Финансирането...
Забележете в каква последователност са "спирачките". Не че имам дюшеци с банкноти, но още не вярвам на БГ-пазара, а е скъпо да се внася от чужбина единични бройки...

С интерес ще прочета мнения на хора, живеещи в села с голяма битова престъпност и кофти транспорт до работното им място...

Последно редактиран от homedreamer (11.02.2013 17:29:00)

Офлайн

0

#8 11.02.2013 17:36:58

88
Редови

Къщата на тези мангали е горе-долу с големината селската ми тоалетна,само дето тоалетната изглежда доста по добре.

Офлайн

0

#9 11.02.2013 17:39:05

Flint
Редови

Регистриран: 27.07.2012

88 написа:

Къщата ми на село е 120 годишна,от кирпичени тухли,зидовете са дебели полвин метър,което допринася за много добра изолация,лятото е хладно ,а зимата лесно се отоплява.За тези 120 години на къщата е правен само един основен ремонт-смяна на гредоред,дюшеме и керемиди.Все още е в много добро общо състояние,въпреки годините.

88, ти пък сега да не се обиди от поста ми smile . Просто действително има кирпичени къщи с пропаднал покрив и 1-2 съборени стени за по 1000-2000 кинта с все двора. Това не значи, че кирпичът е калпав строителен материал, точно обратното. Дебелите кирпичени стени, освен отличен изолатор, са и по-устойчиви на земетръс от тухлените. За съжаление вече са малко хората, които могат да правят добри кирпичи и ако се налага някакъв ремонт по къщата, това става проблем.

Офлайн

0

#10 11.02.2013 17:42:45

BPetrov
Хун

Регистриран: 07.12.2009

Не е трудно - само глина да има...
Ако не е печена пръстта - още по-добре! Може да се използва отново!

Офлайн

0

#11 11.02.2013 17:48:09

88
Редови

Flint написа:

88, ти пък сега да не се обиди от поста ми smile . Просто действително има кирпичени къщи с пропаднал покрив и 1-2 съборени стени за по 1000-2000 кинта с все двора. Това не значи, че кирпичът е калпав строителен материал, точно обратното. Дебелите кирпичени стени, освен отличен изолатор, са и по-устойчиви на земетръс от тухлените. За съжаление вече са малко хората, които могат да правят добри кирпичи и ако се налага някакъв ремонт по къщата, това става проблем.

Разбира се,че не съм се обидил,съвсем вярно е че повечето кирпичени къщи са в много лошо състояние,по-голямата част са поне 80 годишни,занемарени,отдавна никой не живее в тях,когато една къща не се подържа и е толкова стара закономерно започва да се руши.По селата е пълно с къщи в трагично състояние,има и доста тухлени,които са пред срутване,макар да са по-малко,просто защото тухлените са "по-нови" като цяло.Къщата на село сме я подържали,тя е по скоро изключение за кирпичена къща.

Последно редактиран от 88 (11.02.2013 17:50:00)

Офлайн

0

#12 11.02.2013 18:09:40

88
Редови

Между другото,снимката на мургавите off the grid ентусиасти ми напомни и кой е най-големия недостатък на живота в селска къща към момента,имено наличието на подобни елементи по селата,които на много места са станали мнозинство,а там където не са, са на път да станат.Един познат си беше харесал запустяла къща в едно село и искаше да я купи,но към къщата проявяваха интерес и фамилия мангали,те нямаха намерение да я купуват а просто да се самонастанят,масова практика на циганите по селата,като разбраха,че моя познат ще купува къщата я запалиха една нощ,всичко им се размина безнаказано.В голяма част от селата положението е излязло от контрол,никак не е приятно човек да живее заобиколен от подобна паплач.

Последно редактиран от 88 (11.02.2013 18:12:10)

Офлайн

0

#13 11.02.2013 18:17:17

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Принципа "Не сакам на мен да ми е добре, сакам на Вуте да му е зле" съвсем не е изобретен от нашите мургави съграждани. То за тва и в поговорката се говори за Вуте, а не за бат'Сали например. Прочее - дребната битова престъпност в градовете се извършва основно от българи, квартални лепилари, ся кво - аз по българите ли да плюя

И мен не ми е приятно да живея на една територия с 90% от сънароднците си (в огромната си част - етнически българи), ама....

Да се придържаме към темата.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#14 11.02.2013 19:08:42

кочевой
Редови

Регистриран: 17.02.2012

Къщата в която живея също е от кирпич . Дебелината на зида е над 50 см . За това я предпочитам пред апартамента в Пловдив . Монтирахме камина-печка с водна риза и радиатори + кръг към бойлера . Кирпичен зид с такава дебелина няма нужда от никакви допълнителни изолации , само замазка и боя .
  В някой села няма проблеми с опушените съседи , просто знаят ,че ако не кротуват ще ги посети Гьом баба - нашенски вариант на ККК . Всъщност Гьом баба си е някъкъв техен демон . Обаче като им идеш на "гости " след полунощ с чаршафената качулка и лопата в едната ръка ,а в другата бутилка молотов си е направо Гьом баба .
  Изработването на кирпича е сравнително лесно ,а спойката при зидането е с кал .

Офлайн

0

#15 11.02.2013 19:39:53

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

има 3 вида строителство от кирпич...да се правят тухли и да се зида......да се прави плет и да се маже,и да се прави кофраж и да се трамбова кирпича в кофража.в храбрино(над пловдив)има три кръгли къщи от трамбован кирпич...голяма работа са ама друг път ще търся инфо за тях

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff