XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#46 15.02.2013 17:30:40

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Отг: Идеята "Off-grid"

Ехе, кеф! Темата е много интересна и касае нещо за което от години с жена ми си позволяваме да мислим, мечтаем и лекичко - по лекичко да се приближаваме, по мъничко, до желанието ни да сме колкото се може "извън" системата. То хубу , ама веднага се раждат много въпроси: извън, извън ама колко извън? От коя система и как точно? Спектърът е много голям-от това да ограничим контактите си с „мира сего” до това да зарежем всичко и да живеем като клошари - най-осъществените "off the grid"- ъри в България пък и не само.
Съвременните хора сме възпитавани от малки в консуматорската философия и сме силно обременени от нея. Философията на бързото, удобното и лесното е нещо, което е най-голямата спирачка пред всички ни да зарежем „цимилизацията” и да се потопим в трудната "нормалност" на предците ни - зависи от много неща и не на последно място от това какво иска човек: от себе си, хората около себе си и света като цяло. Решихме, че най-подходящо за нас ще е просто да работим върху това да намалим до възможният минимум нуждите си. И двамата избягахме от корпоративната среда в която работехме и "хванахме по къра". Така сме и ние с Петя - някакви маргинали. Живеем на село – ама почти... Садим зеленчуци - когато можем, пестим ресурси - както можем и си мечтаем за това да сме свободни като скити ама... Системата има друго мнение за нашата независимост от нея.
Знаем няколко общности в България и извън нея, които по една или друга причина, са къде по-близо, къде по-далеч от изпълнението на "заветнната" цел. Тук някой спомена, че се изисквали много средства за да се осъществи. Това е и така, но и не. Изисква се преди всичко и най-вече смелост но и разум – все пак това е процес и до като се осъществи трябва нещо да се яде... Имаме приятели, които, наистина, живеят извън системата - монаси, килиоти. Живеят на килия на Света гора - те наистина са абсолютно извън. Имам и познат, който пък е "оттатък" системата... big_smile  Живее в пещера на Кавсокаливия и яде когато има и каквото има. Събира дъждовна вода в консервени кутии и има едното расо на гърба си. Твърди, че не изпитва нужда от нищо.
Аз бих доволен да постигна някаква независимост по отношение на работата си и монополистите, ама не ми стиска за повече.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

0

#47 15.02.2013 18:49:22

anasazi
Редови

Регистриран: 16.05.2012

В българските условия най-реалистичният сценарий е малки групи съмишленици се заселват в малко село, сравнително отдалечено (но не съвсем) с добри климатични и почвени условия, наблизо един до друг (в идеалния случай - съседи). Идеята е групата да повлияе решително върху местната обстановка, която няма да е особено благоприятна.
Едиственият вариант е осъзнатия, доброволен съюз между собственици, всеки от които е самодостатъчен за себе си. Целта е да се постави началото на истинско гражданско общество (на село!) Представете си малко градче в Дивия запад, но в нашенски условия! Естествено това трябва да става подмолно, за да не се привлече вниманието на Системата.
Досега в дискусията не се засегна въпросът ЗАЩО!
Екология, хармоничен, здравословен начин на живот - добре, отърваване от монополисти - ок, бягство от шумния и мръсен град - супер! Истинската , най-важна причина обаче може да бъде само една - свободата! За всеки които я цени и е готов да й плати цената, стои открит въпросът: как? В съвременните условия вече нямаме много възможности и те непрекъснато намаляват.
В скоба да вметна, аз се опитах да направя нещо по въпроса, но не стигнах до никъде, най-вече поради причината, че заложих на грешните хора.

Офлайн

0

#48 15.02.2013 19:51:06

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Аnasazi, привърженик съм на максимата, че свободата е вътрешно състояние на духа, защото, както е казал Спасителя "познай истината и тя ще те направи свободен"! Това ми позволява да се чувствам относително свободен на всякъде. Руски подвижници минали през месомелачката на Гулаг са споделяли, че това е най-непростимото за Системата-  човек можеш да запази свободата си въпреки нея.
Офф, пак се разфилософствах... Прощавайте!

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

0

#49 15.02.2013 20:01:34

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

BPetrov написа:

Извън не означава изобщо да нямаш електричество и изобщо да нямаш вода, изобщо да нямаш нищо... Извън системата означава да успееш да си ги самоосигуриш. Да не разчиташ на обществено предоставяните от държавата услуги.

*ROFL*   *ROFL*   *ROFL*

Борка, аз като ти казвам че тезата ти е някакъв тюрлюгювеч между Бакунин и Сендеро Луминосо, ти се обиждаш.

Ай ся кажи ми точно от кои "обществено предоставяни от държавата услуги" смяташ да се лишиш. Ама кратко, конкретно и поименно:

1....
2....
3....

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#50 15.02.2013 20:06:30

BPetrov
Хун

Регистриран: 07.12.2009

big_smile  Дам - прав си.... каква държава... се у главата...

Офлайн

0

#51 15.02.2013 20:08:34

windwarrior
Зла Гад

Не ве, дай конкретно - смятам да се лиша от това, това и това. А пък аз после ще ти докажа защо не си прав.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#52 15.02.2013 20:09:35

кочевой
Редови

Регистриран: 17.02.2012

На мен друго ми е интересно защо постояно ги набутвате разни семена ,грудки, сеидби и въобще треволяци свързани много тежка работа в хубавата тема ? Гаучосите са твърдяли, че това което расте от земята е храна за добитъка . Някой да е виждал монголски скотовъдец с рало или коса ? Жу нали ви обясни  за царвицата и жегата . Дори пророците Ибрахим и Якуб са били животновъди и номади . То крепосните селяни в среновековието са нямали ток ,течаща вода и др , прехранвали са се от каквото изкарат от нивите ,разчитали са на натурална размяна ,но са били много in the grid .

Офлайн

0

#53 15.02.2013 20:12:04

anasazi
Редови

Така е, не можеш да си свободен, без да го чувстваш вътре в себе си. Но това за което говоря е алтернатива за група хора. Индивидуално всеки може да се погрижи за себе си наякак си.
А що се отнася за философстването, не сте ли забелязали, че на това се гледа с много лошо око? Много пъти ми се е случвало в разговор да ми се заявява: "Стига с тези философии!"
А истината е, че ВСЕКИ философства, дори без да осъзнава, всеки следва в живота си някаква философия, която обикновено ме е негова, а натрапена от обществото.

Офлайн

0

#54 15.02.2013 21:00:02

BPetrov
Хун

Виндски, ще си споделя целите
1. Здраве чрез здрав труд, здрав въздух, чиста вода и здрава храна
2. Относителна отдалеченост от град над 100 хил. души
3. Достатъчно земя на която да имам Гора, Овощна градина, Мера за добитъка, Ниви за обоз, Малка конюшня за 2-3 коня + място за езда, Обор за 10-тина овце, 2-3 биволчета и 2-3 крави. курник дузина кокошки + 1-2 петлета. място за юртичка и селска къща с изба и механа с легла за 10 души, изкуствен или естествен водоизточник с опция за зарибяване и напояване на зеленчукова градина. Отоплението ще става с дървета от гората и оборска тор. Така както го виждам - между 30 и 50 декара сборна площ са достатъчни. Хубаво ще е да е крупно парче.
Не виждам как ще се справя сам с това - затова планът е да имам жена и деца до тогава.

Къде? Среден балкан - Сърнен балкан, или Чирпан, Карнобатските села или Странджа.

smile Наясно съм, че най-рано след 10 години ще мога да постигна половината на желаното...
Ти ся ми кажи, кое точно не е възможно?

Офлайн

0

#55 15.02.2013 21:06:38

Ийон Тихи
Редови

От: под Шуменското плато
Регистриран: 02.02.2011

BPetrov написа:

1. Здраве чрез здрав труд, здрав въздух, чиста вода и здрава храна
2. Относителна отдалеченост от град над 100 хил. души
3. Достатъчно земя на която да имам Гора, Овощна градина, Мера за добитъка, Ниви за обоз, Малка конюшня за 2-3 коня + място за езда, Обор за 10-тина овце, 2-3 биволчета и 2-3 крави. курник дузина кокошки + 1-2 петлета. място за юртичка и селска къща с изба и механа с легла за 10 души, изкуствен или естествен водоизточник с опция за зарибяване и напояване на зеленчукова градина. Отоплението ще става с дървета от гората и оборска тор. Така както го виждам - между 30 и 50 декара сборна площ са достатъчни. Хубаво ще е да е крупно парче.

Ще цитирам книгата на Елизабет Гилбърт, в която тя коментира безкрайния списък от изисквания, които Юстас Конуей имал към бъдещата си партньорка.

"Списъкът продължава още и още. Е, можете да видите проблема. Виждате как самият Господ може би ще поклати глава, когато му връчат такава фактура, и ще каже: Съжалявам, момче, не държим такива на склад."

Последно редактиран от Ийон Тихи (15.02.2013 21:13:36)

В основата на бушкрафта стои изучаването на Природата и на нещата, които тя може да ни даде.

С нарастването на знанията и уменията ти в бушкрафта, ти ще се нуждаеш от все по-малко и по-малко екипировка. Не от все повече и повече.

Офлайн

0

#56 15.02.2013 21:15:04

windwarrior
Зла Гад

BPetrov написа:

Виндски, ще си споделя целите

Борка за целите ясно. Ама аз не те питах това. Въпросът ми беше съвсем конкретен - кои обществени услуги осигурявани от държавата смяташ да (или поне имаш желание) шунтираш, така че да бъдеш оф-дъ-грид ?

Цитирам те отново, за да стане ясен въпросът ми (подчертал съм конкретната реплика, която имам предвид):

BPetrov написа:

Извън не означава изобщо да нямаш електричество и изобщо да нямаш вода, изобщо да нямаш нищо... Извън системата означава да успееш да си ги самоосигуриш. Да не разчиташ на обществено предоставяните от държавата услуги.

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#57 15.02.2013 21:17:43

slu4ajna
Редови

От: Русе
Регистриран: 26.12.2009
Уеб-сайт

Борка, не че ми е работа да ви се меся в спора в Уинд, ама аз по въпроса с конете и биволите и кравите, да питам. Те какво ще ядат през зимата? Овес, царевица, сено, царевична шума? Имаш ли представа колко ти трябва да изхраниш 2-3 коня и 2-3 крави и 2-3 бивола? А сухите лета, когато няма трева? Даваш ли си сметка, че само да си изхраниш животните ще ти трябват поне 3 а най-добре 5 човека помощници и то ако имаш сравнително съвременна техника за земеделие. Ама тези помощници, трябва и тях да ги храниш, а и жената и децата...С комбайни ли ще жънеш овеса и житото? Или на ръка? Жена ти дали ще издържи дълго да жъне на ръка под юлското слънце? Ако все пак напълниш огромните хамбари, не се ли боиш от кражби, ще успееш ли да се защитиш срещу евентуални набези от мургави сънародници? Децата ти къде ще ходят на училище? И как? И така нататък...

Офлайн

0

#58 15.02.2013 21:28:21

windwarrior
Зла Гад

Жу, не ми разваляй к@р-капана, плс smile

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#59 15.02.2013 21:43:43

BPetrov
Хун

Случайна! Благодаря за въпросите... На много от тях нямам практически отговор, имам идеи, но не и реално решение от нечия чужда или своя практика. Ще отговоря първо на винда.

Винде: - Канализация, Водоснабдяване и Електроснабдяване. Ако успявам да произвеждам и продавам - ще припечелвам за да си плащам здравните осигуровки за семейството. Не мога да бъда лекар, но ми се ще да вярвам, че живот на село ще ни направи по-здрави отколкото живот в града.

Решения:
- Човешките отходни води също могат да бъдат тор.
- За питейна вода - Кладенец или сонда
- За електричество - Планирам да ползвам електричество само за осветление и комуникация. За топла вода - зимата ще ползвам водна риза, лятото в реката (соларни панели), за осветление - Ветрогенератор и\или волтаици.
- Ами аз писах - като дойде време да купувам земя, ще изчисля, каква площ пасища ще са ми нужни (мера) и какво количество зимни запаси, за да знам колко декара царевица, шума, овес и колко вода ще са ми нужни за добитъка и за мен. За човешкият труд не се безпокоя - няма да почна още в самото начало с такова количество добитък, ще увеличавам бройката постепенно (с увеличаването на бройката малки борковчета), За земеделието в началото ръчен труд, в последствие впрегатен - няма да разчитам на селскостопанска техника на фосилно гориво. С 2 декара зеленчукова градина петчленно семейство може да се изхрани предобре и да набави зимнина дори. Овеса и житото - как точно ще го жъна не съм решил... Точно за такива крупни дейности са нужни много хора и работа в кооператив (група, за тези дето не им харесва думата) - нужни са приятели със сходни интереси на които мога да върна услугата в труд. Мислих, да предлагам услугата селски туризъм, за чужденци или нашенци гражданчета с тежка интелектуална заетост които търсят начин да се натоварят физически и да научат нещо за живота на село. Има и различни програми за труд срещу храна и подслон във ферми. Жената ще я търся селска мома... Дето знае какво е село и да знае що иска да живее на село. Ако не ми е лика прилика - няма работа с мене на село и по принцип в живота ми smile Па ако ще и ерген да си ида на село!
За кражбите наистина нямам все още решение. - Мене белите сънародници от мургав произход повече ме плашат... Идват с усмивка и обещания за добро бъдеще, после обсебват парламента и приватизират на безценица...
Децата ще ходят на виртуално училище. След 10 години, ако живот и здраве нашият край на света е мирен и няма сакатлъци - децата спокойно ще могат да "ходят" на училище дигитално. Вече напредва този нов модел на образованието. Аз лично посещавам 20-тина безплатни курса в сайт предлагащ видео лекции на реномирани университети. Колкото до социалният живот на децата - това е основният проблем. Дали ще успея да им осигуря среда която да им харесва и да предпочетат нея пред забързаният, изнервен, луд живот в града където няма истински приятели, а огромно ниво на егоцентризъм и лицемерни усмивки.
Понеже надеждата ми е че в рамките на първите 5 години ще успея да мина прага на избиване на инвестираните пари и осигуряването на насъщният... След 5 години живот на село би трябвало да мога да водя и търговски отношения извън чифлика си, на които да науча и децата си. Не е задължително всичко да става с бартер, но на село реално парите не ме хранят, храни ме земята, природата, животните, семейството и приятелите. Затова предпочитам вместо пари да правя приятели. Храна за труд, труд за храна и тн.

Офлайн

0

#60 15.02.2013 21:45:59

anasazi
Редови

Колегата BPetrov има предвид (почти) затворено натурално стопанство, което произвежда почти всичко. Така определеният размер не е практичен съобразно поставените цели, т. е. твърде голямо стопанство и ще има проблем с работната ръка. Ако целта е 100% самозадоволяване, неободимото стопанство е много-по малко. Не е необходимо, нито желателно да се отказваме от разделението на труда, например, ако ти трябва 1 тон зърно, изобщо не е необходимо да го произвеждаш сам.
Друг изключително важен въпрос, ако искаш да имаш имот, трябва да можеш да го защитиш! Тук въобще не говорим за полиция правораздаване и т. н., които по селата практически отсъстват. Сърнена Гора и Чирпанско ми са познати като регион, ако колегата се интересува, мога да дам указания!

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff