XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#61 13.03.2015 10:20:18

BPetrov
Хун
Репутация: 140

Регистриран: 07.12.2009
Мнения: 1,826

Отг: Rocket mass heater - зидана печка

Колко тона ти отиват годишно?

Офлайн

    0

#62 14.03.2015 15:05:28

mchervenkov
Редови
Репутация: 54

Регистриран: 17.12.2009
Мнения: 1,344

Отг: Rocket mass heater - зидана печка

Извън темата. Нямаш ли ток горелката на пелети не работи в проблемни райони с тока трябва да се има в предвид. При нас тока гадовете го гасят около 3-5 пъти дневно нарочно. Но пелетите спестяват страшноо много труд и хамалогия.


Мързелът е подсъзнателна мъдрост.

Офлайн

    0

#63 14.03.2015 16:18:27

rossko
Редови
Репутация: 232

Регистриран: 06.12.2009
Мнения: 347

Отг: Rocket mass heater - зидана печка

Еко брикетите на са пелети и се горят в обикновени печки и камини.
А живея в къща и годишно изразходваме около 6-8 куб дърва и 1.5-2 тона слънчогледови брикети.
Брат ми живее в апартамент и го отоплява само с "кюспе" купува 2 тона, има малко дете и камината не се гаси.

Офлайн

    0

#64 14.03.2015 16:53:12

BPetrov
Хун
Репутация: 140

Регистриран: 07.12.2009
Мнения: 1,826

Отг: Rocket mass heater - зидана печка

8 кубика дърва и 2 тона брикети?
Колко помещения отоплявате с това гориво?

Офлайн

    0

#65 14.03.2015 18:16:17

rossko
Редови
Репутация: 232

Регистриран: 06.12.2009
Мнения: 347

Отг: Rocket mass heater - зидана печка

Всекидневна, баня и 2 по рядко 3 спални.
Къщата не е като апартамент, всичко е външни стени .. трябва си изолация

Офлайн

    0

#66 14.03.2015 20:43:27

Miro
НещоНамирач
Репутация: 219

Регистриран: 04.12.2009
Мнения: 867

Отг: Rocket mass heater - зидана печка

Офлайн

    2

#67 14.03.2015 22:13:56

bgpanev
Редови
Репутация: 19

Регистриран: 18.08.2012
Мнения: 424

Отг: Rocket mass heater - зидана печка

Две спални,баня две всекидневни и детска стая-6 куб. дърва и 3 т. въглища.И при нас има бебе.Къщата няма изолация и не е измазана.
Количеството гориво е занижено,щот няма зима при нас. Димитровград

Офлайн

    0

#68 14.03.2015 23:27:24

RELAX
Модератор
Репутация: 1550

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010
Мнения: 3,678

Отг: Rocket mass heater - зидана печка

Моята сметка за отопление и топла вода за вкъщи към момента: - 180 м2 РЗП, 2 отопляеми етажа + 180 л. бойлер, тухла + мазилка, двойна чамова дограма, изложение юг-север, 10-12 куб.м. - 50/50 бук и габър - локално парно с чешки парен пиролизен котел "ATMOS" 18 кв. - за 6 отопляеми месеца... Средна температура в помещенията ~ 21-23 С. По груби сметки ми излиза 2 куб.м. на месец Х 51 лв./куб.м. = 102 лв. за отопление и топла вода на месец.


self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

    0

#69 15.03.2015 08:08:00

Ludipipo
Редови
Репутация: 212

От: Бургас
Регистриран: 31.03.2011
Мнения: 862

Отг: Rocket mass heater - зидана печка

Без отношение към темата и само за сравнение - 100 кв.м., отопление и топла вода около 40-45 лв/месец, 24-26 градуса вкъщи (3 стаи с тераси и кухня, север-юг) и 1 куб.м топла вода на 70 градуса идва. Това е на ТЕЦ, но виждам, че цените са съпоставими с тези на RELAX, което много ме радва! smile

Офлайн

    0

#70 01.04.2015 20:04:21

BPetrov
Хун
Репутация: 140

Регистриран: 07.12.2009
Мнения: 1,826

Отг: Rocket mass heater - зидана печка

https://rocketgamera.wordpress.com/gallery/

smile Страхотни български печки! Годни и за градска среда! smile

Офлайн

    3

#71 02.04.2015 08:39:03

anjsan
Пущиняк
Репутация: 90

От: Пущинака
Регистриран: 04.01.2010
Мнения: 1,135

Отг: Rocket mass heater - зидана печка

Браво на хората , че правят печките . Прочетох принципа на действие ,твърди се , че добре засмуква и не пуши , гори настрани .... Аз много не го вярвам , защото нищо не може да спре притока на кислород в коша за дърва отвън . Когато се разпалят дървата сериозно ще горят и там . Трябва да се преодолее засмукването отдолу и горенето вече става отвън . Може и да греша , не съм виждал на живо как работи . Ето на тая снимка обаче се вижда , че е възможно да се случи :
https://rocketgamera.files.wordpress.com/2014/06/10613890_851068218238973_855984670_n.jpg?w=700&h=&crop=1
Това си е опасно за пожар . Идеята е да заредиш с дърва и да ти гори непрекъснато известно време . Не бих си я сложил печката вкъщи да ми гори постоянно и да си легна спокойно да спа примерно , щом може да ми се подпали нещо . При традиционните печки това го няма , защото всичко е затворено . Може би трябва да се съчетаят двете неща .


Донту Ориби Хапи

Офлайн

    0

#72 02.04.2015 10:50:33

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата
Репутация: 692

Регистриран: 29.03.2011
Мнения: 4,178

Отг: Rocket mass heater - зидана печка

На някои от снимките се вижда, че прикриват отвора с една ламарина.  Това се прави за да се увеличи разреждането в горивната камера и да не пуши, а да не дава господ и да излиза огъня извън камерата. Аз виждам друг проблем с тази печка. Когато се поставят дървата трябва да се внимава да не се заклинят в отвора, а да се плъзгат сами надолу към мястото на горене. Защото може да се окаже, че в един момент тежестта на главнята ще е извън горивната камера и може да падне на килима. Не знам дали го обясних добре.

Според мен точно в градска среда ще има по-добро разреждане и няма да пуши толкова, защото кумините са по-високи. Аз живея примерно на 3 етаж от 8. На снимката на Борката даже не се вижда да е монтиран кюнец. Ако има тяга няма да има нито пушек нито пламъци извън горивната камера. Даже може да се наложи да се регулира тягата с клапа на изходящите димни газове, защото иначе топлоотдаването ще се влоши и ще има големи загуби.

Последно редактиран от Галимунди (02.04.2015 10:55:19)


Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

    0

#73 02.04.2015 12:09:47

rossko
Редови
Репутация: 232

Регистриран: 06.12.2009
Мнения: 347

Отг: Rocket mass heater - зидана печка

Голямата тяга си има и минуси - топлото бяга през комина, затова има и клапи за регулиране
Тези печки ще са махнати и за дебелината на дървата, ще им трябват само сравнително тънки които пък бързо играят.

И ако тази печка Е годна за "градска среда" - коя не е годна?

Офлайн

    1

#74 02.04.2015 17:23:07

BPetrov
Хун
Репутация: 140

Регистриран: 07.12.2009
Мнения: 1,826

Отг: Rocket mass heater - зидана печка

Пуши, докато се загрее скрития кумин (горивната камера).
Гори на страни не е точно казано - гори към горивната камера.
Целта е да има приток от коша към горивната камера.
Когато се разпалят дървата и се нагрее горивната камера, температурата бяга през нагрятия скрит кумин... И газовете се удрят в големия цилиндър който отдава топлината, понеже е метал... Така охлаждането на изгорелите газове става бързо, те падат по-ниско в горивната камера и излизат през ниско стоящ изход към кумина. Колкото по-удължен е пътя на изгорелите газове в помещението, толкова по-ефективно е отделянето на топлина. Проблем може да настъпи само при много влажна дървесина.
Всяка печка на дърва е опасна за пожар. Открит огън в гората също, но не спираме да ги ползваме. Не мисля, че е по-малко опасно от нагорещена до червено бурия.

Съгласен съм, че може да се мисли за съчетаване на нещата!
Проблема със стърчащите дървета от отвора може лесно да бъде контролиран с размера дървета който се ползва...
Ракетните печки са най-ефективни при употреба на клечки, разпалки и малки клони. Мисля, че ще имат още по-добра ефективност при ползване на пелети. Като поради ефективността на горенето си могат да ползват по-малко количество дървен материал за постигането на същата топлина в едно и също помещение като примерно кюмбе със същия обем. Това, че трябва да се поддържа една идея повече... не мисля, че е проблем.
Загубите няма да са много големи, защото първоначалното отделяне на топлина е в процеса на нагряване на металната повърхност на външният цилиндър (варелът)...
След като се постави кюнеца към кумина температурата на газовете вече са паднали и са по-ниски отколкото ако директно минаваха през тях. Това е и причината да няма толкова сажди в тези печки. Реално те също изгарят в горивната камера.

Аз ако мога с по-малко дървесина (па дори и клонки) да си осигурявам топлината за зимата, ще ми е по-добре, щото ще правя по-малко рейдове до гората. С по-малко дърва, ще постигам същия ефект. И няма да хамалствам с резачката, че после и с брадви, ами съвсем безшумно ще си изсуля една две каручки сухи клони... smile

Офлайн

    0

#75 02.04.2015 17:32:19

mokriq
Редови
Репутация: 134

Регистриран: 17.05.2010
Мнения: 290

Отг: Rocket mass heater - зидана печка

Колеги , кОмин... smile


Светът е голям и спасение дебне отвсякъде...

Офлайн

    1
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff