кочевой написа:Тази печка за мен има няколко основни недостатъка ....
А бе аз за чий грездей си чупя пръстите да пиша суперлативи, като никой не ми ги чете.
Веднага те оборвам за цитираните недостатъци:
1. Не е задължително да се отоплява само една стая. В клиповете и в схемите се вижда, че може да се изгради печката така, че комбустереа да е в двете стаи - вграден в стената. Освен това димоотвода не е ограничен само в една стая.
2. Печката наистина заема доста място, но ако се замислиш по-голямата част от нея е маскирана като канапе (легло), каквото така или иначе ще си имаш в стаята. Ако не искаш да е легло, може топлообменника да го направиш на подово отопление.
3. Малката горивна камера не е толкова малка ако сравняваш действието и с това на печка обикновена с тип камина. Ако си виждал горивната камера на котел с пелети сигурно тази изглежда огромна в сравнение с нея. За тези които не знаят, горивната камера на такъв котел е с размири колкото на две по-големи шепи събрани. Няма нужда от повече, защото горивото се подава непрекъснато чрез шнек или от собственото си тегло (когато бункера с пелеи е на тавана - на сестра ми в Германия е така). Ми тази система много прилича на примера с пелетите. Бодваш клонките и те си се донатикват под собствената си тежест.
4. Дежурен печкар - няма да има нужда, ако се направи нещо като бункер, който да се захлупва върху горивната камера, пълен с надробени клонки. Твоята критика ме провокира да се замисля - може да се регулира въздуха, но не входящия - няма как да запушваш горивната камера със стърчащите от нея кони, но можеш да сложиш клапа на кумина, и да намалиш тягата, респективно разреждането в печката. Така ще гори по-бавно горивото и ще стига за по-дълго време. Обаче клапата трябва да има ограничител, за да не се получи връщане на дима в помещението. Трябва да се гарантира посоката на движение на димните газове.
5. Мокри дърва?! - ми те и за нормалната печка са проблемни. Я питай Илиан от Троян със сухите дърва какви проблеми има... Не съм се интересувал от процентното съдържание на вода в дървата, ама само си помисли за следния факт - 1 кг кокс дава 8080 ККал/кг. 1 кг вода за да премине от течно състояние в парообразно има нужда от 550 ККал/кг. Само за фазовия преход. Не говорим за затоплянето от ?? до 100 градуса. Тази топлина се осигурява от горивото. За тази печка особено наистина мокрите (суровите дърва) са проблем, защото идеята и е да усвои голяма част от топлината чрез разните топлообменни повърхности (легла, дивани и др.). Ако има много влага в горивото, при охлаждане на димните газове, ще започне кондензация на парите и проблемите са налице.
7. Водна риза - не се предполага да има. Това е оф дъ грид печка. Няма помпи, няма тинтири минтири. Може разбирасе да се приспособи някъв варел обтичан от димните газове, ама няма да е като истинска печка с водна риза. Освен това, се предполага постоянно да има гориво в камерата. При това положение водата ше си е топла през цялото време през което има пламък.
Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов
Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката.
- Неандерталец