XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#46 17.11.2012 23:46:40

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Отг: Прави ли ни прогресът все по-малко интелигентни?

Темата започна да се изражда и да прелива в лични интерпретации и различни прочети за прогресията на обществото в съвсем несъотсващи си исторически периоди от време и развитие на битието ни. Отново стигаме до някакви примитивни налагания на мнения със статут на последна инстанция, което в този форум не се толерира от администрацията...

Именно поради тези причини я заключвам, до следващото коректно изложено мнение със заявка на ЛС до модератор или администратора на форума ... !!!

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#47 18.11.2012 22:39:20

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Поискано и уважено право на отговор от Борката Петров ...

колега от форума написа:

Борка, голем тюрлюгювеч си омешал
- Капитализма не е обществена система, а икономическа такава.
- Комунизъм в чистия му вид досега никъде не е съществувал. Докарахме го до развит социализъм само.
- Религиите пък са съвсем трета бира
- Алчноста е вътрешно присъща на хората, същото толкова колкото и ходенето до тоалетна по голяма нужда. Леко намирисва, и не се гордеем с този факт (ходенето по голяма нужда) - ама си е факт.
И за финале гранде си забиваш зрелищен автогол - издигаш совбствена идеология (всички са маскари), и същевременно обявяваш всички последователи на идеологиите за овце. Ами ако аз съм фен на твойта идеология, и реша да те превърна в мой персонален гуру - овца ли ще съм ?

Ще помоля за разрешение да публикувам отговора си.

- Капитализма е обществена система, защото е създаден от обществото за обществото и обслужва не някой друг а обществото или части от него. Има икономическа но и политическа част. От там влияе пряко и косвено на начина на живот и управление на обществото - Това го прави обществена система. Обществото като интелектуална единица споделя знания и принципите на споделяне на тези знания и начина на налагането или представянето на информацията се обуславят от политико-икономическата система. Например - Образованието зависи както от политиката така и от икономиката. От политиката зависят принципите на управлението на образованието, а от икономиката зависи какъв тип образование се търси, какви са приоритетите според възможностите на обществото (интелектуални и капиталови). Капитализма за мен е смесена обществена система, защото не е чисто политическа.
- Комунизъм и социализъм в чистият им вид също не съществуват. Но ги намесих като признак за интелектуалното равнище. Обществената система е толкова развита колкото са развити елементите й - хората. Ако хората нямат потенциала и стремежа към развитие - системата няма развитие. Дали социализмът е бил развит или недоразвит не е ясно и не е тема на разговора. Ако обаче приемем, че се доверяваме на първичният си интелект - тогава естественият подбор отхвърля социалното управление... Ако обаче разчитаме на емоционалния си интелект - тогава човечността и взаимопомощта излизат на преден план и трябва да има елемент на социалност във всяко бъдещо нормално управление. До каква степен и кое как се определя като социално или несоциално вече е друга тема...
- Религиите за мен (надявам се имам право на лично мнение) са обществен израз на индивидуалната вяра на човек в обобщен и осреднен образ. Те са също обществени системи. Създадени са от хората, за хората и тн... Тук също интелекта взима централна част, защото се модулира или вкарва в граници които да отговорят на определено търсене на дадени морални норми на поведение И МИСЛЕНЕ. Което води до интелектуално ограничаване или развитие. Пример - Галилео Галилей и компания...
- Тънка е границата според мен между СТРЕМЕЖА КЪМ НЕЩО ПОВЕЧЕ и АЛЧНОСТТА. smile В единият случай човек оптимизира, в другият максимизира. Не е въпросът да имаш повече или по-малко, а да имаш достатъчно.
Стремежът към нещо повече е вътрешно присъщ, но той е част от естественият стремеж към живота. Шансовете ти да оцелееш са по-големи, ако имаш повече от необходимостите ти. Повече тоалетна хартия в случая...

Аз НЕ налагам идеология. Изказвам лично мнение. Своето виждане за света. И това е форум - всеки прави това.
Нямам намерение да съм гуро на овце. Всяка овца може да си намери коч... Аз съм човек и виждам в себе си желанието за самоуправление и самостоятелност на вземане на решения, разсъждаване, живеене, мислене и оцеляване.
Вярвам до някъде в нуждата от общество, но не за сметка на обезличаване на индивидуалността и човечността.

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#48 19.11.2012 15:07:05

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Малко за интелекта на средностатистическия модерен човек:

http://www.dnes.bg/stranata/2012/11/19/ … ana.173399

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#49 23.11.2012 16:18:32

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Преди няколко поста Борката даде линк към нещо, наречено Nature-deficit disorder. Малко повечко за него:
Природо-дефицитно разстройство
nature-deficit-disorder.jpg

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#50 23.11.2012 16:28:42

patria
Блокиран

Регистриран: 04.10.2012

RELAX написа:

.
- Комунизъм и социализъм в чистият им вид също не съществуват. Но ги намесих като признак за интелектуалното равнище. Обществената система е толкова развита колкото са развити елементите й - хората. Ако хората нямат потенциала и стремежа към развитие - системата няма развитие. Дали социализмът е бил развит или недоразвит не е ясно и не е тема на разговора. Ако обаче приемем, че се доверяваме на първичният си интелект - тогава естественият подбор отхвърля социалното управление... Ако обаче разчитаме на емоционалния си интелект - тогава човечността и взаимопомощта излизат на преден план и трябва да има елемент на социалност във всяко бъдещо нормално управление. До каква степен и кое как се определя като социално или несоциално вече е друга тема...
.

Комунизмът е глад и смърт.
Винаги и навсякъде.
И в чист и в "мръсен" вид...
За да си комунист има две положения.
Или си идиот или си бандит.
Ако вярваш, че е осъществимо "Всекиму според желанията, от всекиго според възможностите", значи си идиот.
Ако не го вярваш, но го проповядваш, значи си бандит.
smile
А относно въпроса : "Прави ли ни прогресът все по-малко интелигентни? "
Ами не.
Няма как .
Еволюцията от първообразите на човека до кроманьонеца е продължавала около милион години.
Каквато и да е промяна на външните условия в рамките на 200-300 години не може да причини съществени промени в генетиката.

Последно редактиран от patria (23.11.2012 16:35:29)

"Никаква сойка - орехче !
Пазете се ! Аз хапя господа !"

Офлайн

0

#51 23.11.2012 16:51:25

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Е, то не е нужно да са съществени... само да не са там, където е най-зле. smile

Офлайн

0

#52 23.11.2012 23:15:35

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

Ами... аз предлагам да не се отплесваме за политика. Комунизмът това, капитализмът онова. Щото и западната цивилизация е глад и смърт, и то първо духовна, което е още по-страшно. Западният човек Чне е нищо повече от една самодоволна свиня, която грухти от кеф пред пълната копаня (разбирай материално задоволеното технологично общество).
Изключенията от това състояние са много малко. Смятам, че за щастие тук (в този форум) са се събрали най-вече хора, които са изключения.  O:)

Прогресът засега не ни прави по-малко интелигентни, защото все още инстинктите ни са силни. Той ни прави по-безпомощни, по-зависими, по-страхливи, но засега все още пазим здравите корени на човешкия вид. Но ако т.нар. "цивилизация" продължи в досегашната посока със сигурност потомците ни няма да са особено интелигентни.

Удобството и лесния живот водят накрая неминуемо до леност и оглупяване.

Когато електричеството спре за няколко часа всичко се обърква. А ако спре за три дни? А за десет? Това всъщност елементарно нещо ще причини смърт на хиляди, трагедии за десетки хиляди и страх и ужас за милиони хора.

P.S. И още нещо. Според мен Земята не е предназначена за толкова хора. Дори сега според мен хората са поне 3-4 пъти повече от нормалното. Пренаселеността на света също е съществен фактор и скоро ще доведе до негативни изменения у хората.

Все още цивилизацията не ни е повредила необратимо, но ако нещата продължат по този начин не след дълго деградацията на човешкия вид ще стане необратима.

Последно редактиран от Black Wolf (23.11.2012 23:19:38)

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#53 24.11.2012 11:56:13

BPetrov
Хун

Регистриран: 07.12.2009

Прогресът може да не ни прави по-малко интелигентни, но аз прогрес не виждам - моята гледна точка е, че страха от природата и бягането от нея е регрес. Това неминуемо довежда до смърт.

Офлайн

0

#54 24.11.2012 13:07:51

Flint
Редови

Регистриран: 27.07.2012

Като говорим за интелекта и отдалечаването от природата...
Подозирам, че интелектът на тези персони не е по-малък от този на пра-прабабите им, но лесният живот в изкуствения пашкул на цивилизацията яко е притъпил способността им да го използват.
Много ми се ще да видя как биха се справяли в по-естествени условия, извън защитата на пашкула... би било интересно.
http://www.webcafe.bg/id_937735399_Krat … _za_hubost

Офлайн

0

#55 25.11.2012 20:26:23

patria
Блокиран

Flint написа:

Като говорим за интелекта и отдалечаването от природата...
http://www.webcafe.bg/id_937735399_Krat … _za_hubost

Хе хе ...
В изолирания от цял свят средновековен Китай също са стягали краката на придворните госпожици с бинтове от ранна младенческа възраст, та да са им малки краката.
Същия идиотизъм.
И ще завърши със същото осиране.
Всеки сам е отговорен за съдбата си.

Офлайн

0

#56 25.11.2012 20:43:31

BPetrov
Хун

Звучи добре на думи, уви не е така. Зависим един от друг защото живеем в общество и сме свързани.

Тука опираме и до друга интересна тема - Общественото съзнание... И връзката му с интелекта.
Дали можем да разчитаме че общото ниво на интелект ще се повиши ако образоваме хората и ги освободим от предразсъдъци. И трябва ли да заклеймяваме различията в културите за да се оеднаквим до пълно обезличаване.

Щото твоето изказване определя една чужда култура като идиотизъм, но по този начин не демонстрираш собствената си култура. Не говоря за ниво на образованост и обем от знания в главата. Говоря за това как обществото е формирало у теб определени перспективни изкривявания с които пречупваш нещата през собственото си его. И резултата е, че всичко чуждо е тъпо... щом на теб не ти харесва...

Интересно ми е интелектуално... дали възприемането на разни страни на чуждите достижения в различни области, дори културни (дори пристягането на краката, хуните са деформирали и черепа), могат да подобрят качеството ни на живот. Дали примерно кранеалните деформации могат да подобрят мисловните процеси - да повишат потенциала на хората да се учат и развиват? Дали деформацията на краката примерно не въздействат на организма да функционира по-добре... Дали японците които всъщност в по-голямата си част са селскостопанска култура със седенето си на пода специфично за тях не са развили някакви качества в телата и умовете си. Например да се калят, да владеят телата болката... И дали и къде е границата която трябва да сложим между човешките инстинкти и човешката мисъл и самоконтрол.

Офлайн

0

#57 25.11.2012 21:43:08

patria
Блокиран

BPetrov написа:

Дали деформацията на краката примерно ... Дали японците ........

Дали пребиването с камъни на жени при мюсюлманите не способства за духовното им израстване?
Европа и филиала и Сащ са създатели на цивилизацията и прогреса.
Останалите са просто ялови клонки в развитието на човечеството.
Попитай който и да е градинар какво се прави с яловите /безплодни/ растения.

Edit RELAX: Темата пак започна да криволичи тук-там... Моля придържайте се към основната линия и без лични нападки !!!

Последно редактиран от RELAX (25.11.2012 22:27:06)

Офлайн

0

#58 25.11.2012 21:55:35

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

patria написа:

Европа и филиала и Сащ са създатели на цивилизацията и прогреса.

Верно ?  o_O

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#59 25.11.2012 22:48:02

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

BPetrov написа:

Дали японците които всъщност в по-голямата си част са селскостопанска култура със седенето си на пода специфично за тях не са развили някакви качества в телата и умовете си. Например да се калят, да владеят телата болката...

Доколкото съм чел това онова за този начин на седеж основното му предназначение е да не позволява на седящия да скочи и да съсече домакина. Когато са били в приятелска компания са седели по турски.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#60 26.11.2012 10:37:53

BPetrov
Хун

Според вас има ли връзка между ЦИВИЛИЗАЦИЯ (ГРАЖДАНСКО ОБЩЕСТВО) и ПРОГРЕС?

И трябва ли да степенуваме различните цивилизации (култури) според степента им на прогрес?

Щото аз лично доста недолюбвам западната цивилизация. Това не означава, че изключвам всички позитиви в начина й на функциониране. Свободите (част от тях) които предоставя. Аз недолюбвам и част от източните цивилизации (това пак не ми пречи да приемам разни части от тяхната култура за интересни и градивни).

Не е ли малко крайно да се заклеймява и определя един единствен курс за правилен...

Според мен темите са свързани. Интелекта и общественото съзнание са свързани. И израз на обществено съзнание е системата на управление и начинът на живот. Някои намират съвременният начин на живот за отдалечаващ от природата. Други пък намират старите начини на живот (бушкрафта) по-близки до естествените и по-природосъобразни. Трети пък абсолютно отхвърлят нуждата от контакт с природата?

Личен избор? Ами да ама личният избор на всеки влияе върху бъдещите поколения и то не само неговите.
Пример - Развиването на устойчиви на антибиотици щамове на различни вируси. Ти си болен, ти взимаш антибиотик, но щама който ще стане устойчив може да зарази всички останали...

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff