XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 17.08.2018 12:33:04

surfthesummer
Новодошъл

Регистриран: 17.08.2018

Пепелянка - трака като гърмяща змия с опашка

Здравейте! Поразрових се из интернет, но не намерих информация дали някои от змиите в България тракат с опашка.
Преди 3 години - на семейна разходка със съпругата и 3 месечния ни син, съпругата ми започна да кърми  на ниско рибарско столче. Бяхме на заобиколен от гъсти храсти черен път, завършващ с тръстики и езеро. Беше тиихо и гъстите храсти създаваха специфичен задух и акустика. Започна да се чува високочестотно "тракане" в далечината, което се усилваше и в един момент се чуваше неприятно силно и в непосредствена близост. Тогава забелязох бързо пълзаща змия от едната страна на пътя непосредствено до храстите. Всичко се случи доста бързо, но последва опит за атака към кърмещата ми съпруга, която предотвратих заставайки между нея и змията. Тя - осъзнавайки какво се случва, скочи и се отдалечи на безопасна дистанция. Змията ме атакува, следвайки ме агресивно около 4-5 метра. После спря и запона отново да издава специфичното за гърмяща змия тракане, мърдайки люспите в основата на опашката си. Последва нов непровокиран опит за атака. Отдръпнах се назад, за да се успокои влечугото, а и аз имах нужда да осмисля случващото се и да потърся средство за защита. Тя продължи да стои от едната страна на пътя. Липсваха камъни и пръчки, а единственият изход за нас беше обратно по пътя покрай змията. Последваха няколко мои опита да премина, максимално отдалечен от змията на срещуположната страна на пътя. Последваха тракане с опашка и неколкократни атаки. Отстъпих, следейки я да не предприеме нова атака към съпругата и 3 месечния ми син. Змията не се отдръпна от пътя и не ни пускаше да преминем около 20 минути - трябваше да я отстраня принудително. Бях принудвн да изрежа пръчка от бодливите храсти и да
я отстраня. Не съм специалист, но приличаше на пепелянка - с характерната шарка на гърба и ясно видимо рогче на "муцуната". Дълга около 75-80см и доста дебела...

Офлайн

0

#2 17.08.2018 16:09:26

пацо
Редови

От: София
Регистриран: 08.03.2015

Отг: Пепелянка - трака като гърмяща змия с опашка

Странно поведение . Не съм чувал да тракат но тази безпричинна агресия ме учуди.Случвало се е да ги срещам в гъсталака,една почти я настъпих но винаги са бягали като опарени.
Има ли шанс някой дебил да е изхвърлил някое екзотично влечуго понеже му е омръзнало?Бях чул ,че някакъв тип пуснал пирани във водоем и затова питам!?

Последно редактиран от пацо (17.08.2018 16:10:24)

Офлайн

0

#3 17.08.2018 16:17:43

Niki
Редови

От: Перник, но живее в София
Регистриран: 29.06.2015
Уеб-сайт

И аз си помислих, че някой идиот може да пуснал/изпуснал някоя агресивна змия.

Къде се е случило това?

Работа ли е, не ми го хвали...

Офлайн

0

#4 17.08.2018 16:17:58

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Твърде, твърде странно?! Но иначе мисля, че и пепелянките притежаваха тоя рефлекс да си помръдват крайчеца на опашките като на братовчедите си гърмящи змии, но те просто нямат нужните камбанковидни люспи, за да може да се чуе характерният звук. Остава версията с изпуснато екзотично влечуго, но...

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#5 17.08.2018 18:08:58

surfthesummer
Новодошъл

Хмм... И аз за миг си помислих за екзотично влечуго тогава :-) , това което помня със сигурност, че имаше ясно изразено рогче. А за тракането е абсолютно сигурно - дори я наблюдавах как си мърда опашката, а звукът беше чак неприятно силен...
Това се случи до сравнително урбанизиран район до Мандренското езеро в Бургас. Предполагам, че агресията беше породена от миризмата на мляко от кърмещата съпруга?

Офлайн

0

#6 17.08.2018 18:54:22

Joroput
Редови

Регистриран: 04.08.2018

Това не е Пепелянка,често се бърка от хора с малко срещи с БГ отровниците,това е т.нар. Шумяща Усойница. Доста по-агресивен вид е,аз лично  съм я срещал само веднъж и бях изненадан от поведението и! Два пъти я мятах с тоягата и пак налиташе?! Пазете се от тая Гад, разликата с пепелянката е че няма характерната люспа(рогче) на върха на муцуната и линията по гърба е несиметрична,не е ЗИГ-ЗАГ,има едни шантави удебелявания. Цвета е според хабитата,така че не може да разчитате на разпознаване от разстояние(особено ако сте късогледи като мен),тоягата от поне 1,5м е най-добрата защита! Против съм трепането,ама понякога се налага... Надявам се да съм бил полезен! П.С. И моля Ви се,забравете за легендите за змиите и млякото,НЯМА ТАКОВА НЕЩО!!!

Последно редактиран от Joroput (17.08.2018 18:57:49)

Офлайн

3

#7 17.08.2018 21:29:08

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

А шумящата усойница (пепелянка) не е ли африкански вид?!
Сега друго се усетих - щом толкова добре следи и напада хора от по-голямо разстояние, то вероятно терморецепторите й са добре развити - пак навява мисли за гърмяща змия или ботропс, ама нещо не ми се вярва такава градинка да преживее повече от едно лято тук...

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#8 17.08.2018 21:45:58

surfthesummer
Новодошъл

big_smile "Моята змия" имаше рогче на муцуната и издаваше звук, като гърмяща змия при това (много) силен. Аз не съм специалист и не познавам змиите по шарката, винаги за рогче гледам. А с въпросната се гледахме и слушахме поне 20 минути. А за млякото навярно греша, не съм чел (само съм слушал бабите :-)) - навярно просто съвпадение на чак такава агресия и кърмене...
Рових се из нета досега и май ще се окаже, че такава змия няма в целия свят  wink - с рогче и тракаща. Не се опитвам да привличам форумно внимание - дори по принцип не ме е страх от змии, макар и тогава доста да се стреснах.
Иначе ме е: (фиктивно) нападала мечка, говорил съм си "лице в лице" (1 метър) с друга дива мечка около 2 минути, следяла пума, гонил кит в океана, агресирал лос, вдигал с голи ръце (вместо клон за нощния горски огън) гърмяща змия и доста др. cool. Единствената ми "фобия" в момента е от стършели - преди 6 години съпругата ми ми подари (надявам се без умисъл)  парфюм  Acqia di Gio на Армани. Докато разбера (около година), че стършелите имат специално отношение към него, са ме атакували поне дузина стършели на различни излети (никога не са ме жилили, но ме преследваха и се блъскаха супер агресивно в мен и не ме оставяха, докато не се скрия някъде). Оттогава имам неконтролируем страх към тях...

Последно редактиран от surfthesummer (17.08.2018 21:55:24)

Офлайн

0

#9 19.08.2018 15:48:56

Joroput
Редови

Гледал съм пчели,правило е да не се ползват дезодоранти и парфюми както и сапуни с по-силен аромат,налитат гадинките въпреки опушването... А,и никакъв алкохол! Относно ухапванията от змии тук си има цяла тема.

Офлайн

1

#10 21.08.2018 13:24:14

Странджалия
Редови

Регистриран: 28.11.2011

Здрасти  surfthesummer!
Много често се разгождаме със съпругата и децата в близост до Мандренското езеро , та направо ме впечатли твоят разказ, чак не е за вярване...,но ти вярвам!
Би ли споделил с по-голяма подробност от коя страна на Мандрата ти се е случила тази случка и по-подробно за мястото, пътечката? Мошеш направо да ни покажеш едни отбелязани кординати от google maps
От М.Рудник съм, ще се радвам и да се запознаем щом си комшия, та можеш да ми пишеш и на ЛС телефонче..
Иначе, доста по-реалистична опастност в района са глутници от големи и агресивни каракачански овчарски кучета, които пазят стадото от овце и кози на с.Твърдица, което го пасът в района между приливниците на Мандрата и с.Твърдица (най-често от лявата страна на пътя)!
Аз вече им ядох попарата на 3 кучета от това стато и усещането никак не е приятно, а бях все пак на около 200 м. от стадото ,когато се спуснаха.

Последно редактиран от Странджалия (21.08.2018 13:31:48)

"Истинският бушкрафтър не e само умения, това е вътрешно състояние." - GoldenRatio

"Общото е, че всички си имаме странности и трябва да ги уважаваме, защото те ни правят индивиди. Ако искаме да се събираме и да общуваме в аспекта на това което ни свързва, трябва да пренебрегваме това което ни разделя."- Галимунди

Офлайн

0

#11 21.08.2018 13:49:07

surfthesummer
Новодошъл

Здрасти, по пътя след Батака към Твърдица, като се качиш на баира - отбивка вдясно. После черният път тръгва на юг към езерото. Имаше някакви разклонения, моята пътечка беше само направо - най-прекия път към езерото. От двете страни е гъст висок храсталак и пътят свършва на езерото след 10 минути. Иначе аз обикалям сам много около Батака - снимам птици, но за радост не съм се сблъсквал с въпросните кучета. Минават верно някакви стада с един дядо-пастир на кон :-).

Офлайн

1

#12 26.08.2018 11:08:57

Joroput
Редови

Ял съм им "попарата" на въпросните кучета,имам вила в Димчево,от Меден рудник тръгвам пеш с въдица и раница, над Твърдица ме нападат гадовете,оФчерина се прави на разсеян... Викам аз и се въртя като пумпал да се пазя,последно му казах че следващия път ще съжалява! Тръгваме с приятел да "прочешеме" местата за риболов,стигаме същото място,ситуацията аналогична,ама тоя път си носих "желязото",две от "мастиите" взеха да влачат гъзове по земята,разбягаха се другите и се развика Уфчерина. Да го EVNа и педеумееца,като му засегнах "стоката" се сети...! Против съм на всякакво насилие,ама когато се наложи да защитя себе си, или мой близък,не мисля,действам!

Офлайн

3
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff