XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#136 28.05.2018 21:28:02

Kent
Wee Willie Winkie

От: Варна
Регистриран: 17.02.2010

Отг: Нови придобивки

ако ще спите всичките в отделни хамаци. то друг начин и няма де май...за първите няколко опита, може да купиш на жена си ортопедична яка, кори за лактите и бандаж за кръста. да спи по спокойно. и гледай под хамака да е мекичко. а за всеки случай и да си направи застраховка живот. 18К евро не са за изхвърляне.

77. Морските кончета винаги пътуват заедно - хванати опашка за опашка.

Офлайн

0

#137 28.05.2018 21:52:39

Seeker
Редови

От: гр. Варна
Регистриран: 05.02.2017
Уеб-сайт

Kent написа:

ако ще спите всичките в отделни хамаци. то друг начин и няма де май...за първите няколко опита, може да купиш на жена си ортопедична яка, кори за лактите и бандаж за кръста. да спи по спокойно. и гледай под хамака да е мекичко. а за всеки случай и да си направи застраховка живот. 18К евро не са за изхвърляне.

Ами Васе, нали знаеш. Който го е страх от мечки не ходи в гората lol Наистина в началото е малко притеснително, но за сега бестрашните сме аз и съна. Той трудно би паднал, все пак хамака издържа 110-130 кг. Пък аз съм с дебела глава, най-много да се понатъртя малко. Но това няма да е за първи път smile После ще трупам слама от доло и ще го връзвам ниско lol

Офлайн

0

#138 28.05.2018 22:02:37

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Да продължиме в темата за хамаците. Заповядай там.
http://forum.xenos-bushcraft.com/viewto … d=780&p=18

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

0

#139 28.05.2018 22:03:21

Kent
Wee Willie Winkie

хубаво е и възлите по закрепването да са сигура, тука има експерти ще те научат:D моята е медицинската част, да предпазя

Офлайн

0

#140 28.05.2018 22:30:30

petergaitan
Редови

Регистриран: 27.02.2012

Мога да споделя моя опит от следобедно хамакуване, макар и мястото му да е в съответния раздел. За мен най-добрия възел за хамак е алпийския възел за осигуряване "стреме". стреме
На ушите на хамака слагам леки карабинери, които издържат до 400 кг и в никакъв случай не стават за катерене, но за хамак са идеални. Въжето с ухо премятам през дървото и със свободния край правя стреме на карабинера. Става за секунди, може да се регулира и центъра на люлеене е около една точка и не претрива дървото.

Офлайн

2

#141 28.05.2018 22:39:57

Kent
Wee Willie Winkie

кратко ясно и добре казано!!! ако не падне дървото, няма проблем!!!

Офлайн

0

#142 28.05.2018 23:14:38

Кольо
КорифееЦ

Стремето е много добър възел за тая цел, въпреки, че някои форумни членове не са съгласни с това. Аз лично съм много доволен и от евенкският възел и Редж лайна въпреки, че вече не използвам нито един от двата а един вид фрикционна натяжка която трябва да ви я снимам за да ви я покажа. Ама нека да коментираме хамаците в темата за хамаци, моля.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Офлайн

1

#143 31.05.2018 18:34:12

mastodont
Редови

От: София
Регистриран: 09.05.2011

до сега не съм падал с възел тип "едно ухо", като на обувките,който връзвахме като деца ;-) и се развръзва после с едно дръпване.. е, не е добре да има недробожелателни бъзиклии дето требе да се гонят с брадва после ... ;-)

Аз съм шут, на служба при Съдбата.
What we are is the sum of everything we've ever said, done and felt. All wrapped up in one unique tread which is constantly being revised and remembered. So to be yourself, you have to constantly remember yourself. It's full time job.It's how it works...

Офлайн

2

#144 02.06.2018 00:06:58

Кольо
КорифееЦ

Здравец и аз много тача подобни възли. Един от любимите ми е т.н евенкси, (сибирски, калмицки и прочие), а другия подобен на него е гетауей хитч. Всчки тия, апропо, имат опция за "заключване" така, че еленът ли конят да не се отвържат както и да го дъвчат и дърпат.

Ръдиард Киплинг

Офлайн

1

#145 02.06.2018 18:46:49

William Bligh
Редови

Регистриран: 13.06.2014

Аз съм от тези, които споменава Кольо - скептици по отношение на възела, който наричате стреме, или кръстовиден възел, както го наричат моряците:
image.jpg

По-точно е да се каже, че не го намирам за подходящ за окачване на товари на него. Иначе възелът си е много добър и аз го употребявам изключително често, но за други цели, основно - временно задържане на въже с неотговорен товар и не много големи натоварвания, така че да мога лесно да отпускам колкото въже е необходимо. Именно поради последното му качество - да може да се отпуска (да се лашка) въже, той не е подходящ за окачване на отговорен товар. Аз не бих си доверил задника, а още повече и себе си, на този възел. КРъстовидният може лесно да бъде преобразуван в много по-добър за целта възел - констриктор:

image.jpg

Друг, подходящ за хамак възел, според мен е котвения - името само говори за надеждността му:

image.jpg

Аз бих препоръчал един възел, на който не му знам името, но съм го плзвал често за окачване на тежки товари на кръгла основа. Работи отлично и не изпуска и милиметър на (ХОРИЗОНТАЛНА!!!) метална тръба, значи ще е добър и за (ХОРИЗОНТАЛЕН!!!) клон:

Офлайн

0

#146 02.06.2018 19:06:50

William Bligh
Редови

Регистриран: 13.06.2014

Извинявам се, нещо ми се скофти мобилния интернет...
Та ставаше въпрос за този възел:
image.jpg

За допълнително осигуряване, на подобни възли слагам по един стопорен възел (осмица) на свободния край.
Със същата цел може да се върже и контролен възел със свободния върху основния край.

Офлайн

0

#147 02.06.2018 21:47:08

petergaitan
Редови

Регистриран: 27.02.2012

Ми не знам за стремето но га тренирах алпинизъм много го ползувахме за самоосигуряване на междинни площадки. Демек доверяваш си живота на него и свръзката си доверява своя. Стремето се самонатяга и няма как да приплъзне. Освен това не създава слаби точки по въжето. Опасното е ако има често отпускане и натягане и няма достатъчно свободен край. Но тук говорим за кефа от хамаците където няма кой знае колко опасни падания.

Офлайн

1

#148 03.06.2018 18:11:12

Кольо
КорифееЦ

Стремето не плиплъзва! Намалява здравината на въжето повече от девятка, осмица и водачески за това не се препоръчва за ситуации където може да има ДИНАМИЧНО натоварване. Всеки решава на кой възел да повери задникът си.

Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#149 16.06.2018 00:39:55

osobso
Сталкер

От: София
Регистриран: 27.05.2016
Уеб-сайт

mastodont написа:

до сега не съм падал с възел тип "едно ухо", като на обувките,който връзвахме като деца ;-) и се развръзва после с едно дръпване.. е, не е добре да има недробожелателни бъзиклии дето требе да се гонят с брадва после ... ;-)

Здравец аз даже този възел не го знам, щото жената ми връзва връзките на обувките big_smile

In vino veritas, in aqua sanitas.

Принципите нямат никаква сила, ако не си добре нахранен.
Марк Твен

Офлайн

0

#150 18.06.2018 20:27:57

Kent
Wee Willie Winkie

Не е нова придобивка, но ся се използва в хубаво ходене.

-.jpg_640x640.jpg

Тея ръкавички от Алито, малко /дори много/ са тактико-командосия и сто процента ефеклък, но добра работа свършиха при скорошното ходене.
1. Не ми изгарят ръцете. Щото като изгорят от слънцето + подуването от раницата и става страшно за венчалната халка. Осне това се проветряват през дупките.
2. По гъз по разни дерета ако летиш с висока скорост, може да се забавя движението доста успешно без риска да вадиш бодили от дланите или да оставиш някой пръст по каманяците.
3. Ако се подхлъзнеш по разни урви спокойно може да се опреш на юмрука си без риск да си натрошиш метакарпалните кокалчета. Последните се лекуват много трудно,дълго и скъпо.
4. Чиста кожа са в по-голямата си част. Може да ги свариш и  изядеш ко ще бушкрафтърстваш сериозно и ножа опре до кокала.
това последното е шега разбира се.
Струват си 12-те долара.
Успех.

Офлайн

5
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff